Skocz do zawartości

Lampucera DAC vs Chord Qutest


Arko55

Recommended Posts

Hej

Na wstępie dziękuje za użyczenie zacnego DACa Chorda od forumowiczki Dorotki, miało być porównanie 3 przetworników C/A a doszedł jeszcze jeden i dzięki temu, że w małym odstępie czasu dobrze zapamiętałem ich charakter.
4 przetworniki, chociaż tam tez będzie karta dźwiękowa Asusa porównam w 2 tematach, pierwszy z Lampucerą i Chordem
drugi z Xonarem ST Asusa i Denafpris Ares 2
Mój tor

Kolumny DIY Hurricane, słuchawki HiFiman HE560, wzmacniacz T+A PA1500r, interkonekt Duelund, głośnikowe domofonowe, transport pliki z PCta.

Akustyka przyjazna w 11m2, dużo absorberów i rożnych rozpraszaczy.
Testowane konwertery

Asus Xonar ST (OPA627x2 i AD825)

Lampucera DAC

Chord Qutest + zasilacz liniowy

Denafpris Ares 2
Lampucera vs Chord Qutest
Bas - Oba przetworniki mają świetnej jakości dół pasma, ale znacznie inny jego charakter, według mnie technicznie nieco lepszy wydaje się ten z Chorda, jest na pewno głębszy, bardziej oddalony, potrafi zagrać delikatnie czyściej, bardzo zaokrąglony, ilościowo mogło by go być nieco więcej chociaż kontrabas potrafi zrobić ładne wrażenie, szczegółowość bardzo dobra, dynamika na plus, ogólnie jest zwinny, wystarczająco szybki, zróżnicowany.

Niskie tony w Lampucerze bardziej efektowne, graja nieco bliżej ale nie są aż tak głębokie, chociaż to tez nie jest jakaś duża różnica ale warto odnotować, basu ilościowo jest więcej, podoba mi się lepsze dociążenie i co ważne ma ciekawszy zarys, rozdzielczość, dynamika na bardzo podobnym poziomie, generalnie Chord miał troszkę za bardzo zaoblone kontury i był czasem zbyt łagodny.

Średnica - tutaj jest bardzo ciekawie, w Lampucerze podoba mi się więcej ocieplenia, odnoszę też wrażenie jak by w większości utworów średnica była bardziej wyraźna, inaczej mówiąc czasem czułem w Chordzie minimalną matowość w średnich, szczegółowość jest bardzo podobna w obu chociaż Chord czasami stawia bardziej na subtelność, smaczki, barwa samej średnicy również bywa lepsza w tym droższym DACu, z tego co zapamiętałem Lampucera ma gdzieś więcej nalotu suchości.

Chord świetnie brzmi i zapewne tu ma lepsze wypełnienie, trochę lepsze wygładzenie i deczko bardziej oddalony pierwszy plan w przypadku wokali, dalej jak w przypadku basu mamy lepsze odczucie głębi (trójwymiarowości obiektów) dla Chorda na plus.

Wysokie tony - Lampucera gra ciemniej co mi jednak bardziej odpowiada, za to Chord lepiej wygładza to pasmo, jest też bardziej zwiewny, dłużej wygasa, nośny, mocniej dźwięczny, mimo że w Lampucerze odpowiada mi ciemniejsza barwa to technicznie brakuje jej nieco jakości, dalej nie są to duże różnice abym po zmianie z Chorda na Lampucere zgrzytał zębami, akurat mój DAC potrafi się dzielnie bronić rozdzielczością oraz spodobał mi się charakterystyczny zbity dźwięk z lampucery, Chord zwiewny, rysowany cieńszą kreską i bardziej "normalny" nie tak charakterny, specyficzny.

Scena - Moja Lampucera generowała większą scenę niże Xonar ST i Ares 2, myślałem że to już ciężko będzie przebić a tu zaskoczenie, bo Chord dodaje jeszcze więcej szerokości, głębi i wysokości na scenie, więc w uproszczeniu zwiewny, przestrzenny Chord bez problemu potrafi wyjść poza bazę kolumn na szerokość, wysokość tez jest imponująca bo praktycznie po sam sufit, a głębia spokojnie potrafi polecieć poza ścianę, całościowo Holografia, budowanie sceny to duży plus dla tego Chorda, plusem też jest większy dystans między planami, co prawda dalej nie czuje niesmaku przy przepinaniu na Lampucere, bo ona tez ma ładnie poukładaną sporą scenę.

Chord z standardowym zasilaczem
W uproszczeniu powiem że kilka aspektów uległo pogorszeniu, scena nie robiła już takiego wrażenia, ale nadal była większa od Lampucery, Chord też grał z większego dystansu, nie było już takiej różnicy w głębokości planów, kontury bardziej rozmyte, a góra pasma nie była tak równa i dźwięczna, gdzieś zalatywała lekka szarością, więc tutaj zasilacz sporo zmienił na plus.
Chord wtedy był i tak bardzo gładki, zaokrąglony, pod koniec utworu Anette Askvik Liberty nawet wyraźnie słyszałem jak brakowało selektywności, niby nie była przepaść a jakoś holografia nie trzymała się kupy.

Filtry w Chordzie
W przykrością powiem Wam że to bardziej pic na wodę niż słyszalna zmiana charakteru czy barwy dźwięku, na kolumnach i słuchawkach nie zauważyłem niczego specjalnego żeby to opisać, niby miałem raz przypadłość że włączając zieloną barwę wokale są bliżej i mocniej akcentowane, ale potem przy próbach na innych kolorach wszystko grało niemal identycznie także odpuszczam ten temat.

Podsumowując Lampucere i Chorda

Moja Lampucera jest dosyć charakterna, ma fajny zarys, ale też rysuje dźwięki grubszą kreską, podoba mi się w niej lepsza rytmika, cieplejsza bardziej dociążona oraz ciemniejsza barwa, w albumie Roxette Good Karma mój DAC zaskoczył mnie bardziej wyraźnym dźwiękiem, wyżej coś wspominałem o lekkiej matowości w Chordzie. Żeby nie było tak kolorowo droższy Chord jest ogółem lepszy technicznie czyli mocno przestrzenny, świetny holograficznie z lepszą separacją, potrafiący lepiej budować trójwymiarowe bryły, bardziej podobały mi się wokale i wygładzenie, największy niesmak pozostał w odgrywaniu basu, bo skoro jest jakościowy mógł by być bardziej charakterny, taka hybryda jak w lampucerze i było by ciekawiej, mimo to pamiętajmy, że każdy ma inny tor to można pewnie idealnie dobrać sprzęt pod Chorda.

IMG_20211111_012250.thumb.jpg.969b0246fd2be8a9015f1c3636da1f4f.jpg

IMG_20211115_233022.thumb.jpg.6bbbfdf9c115be8436533670d7738fbe.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę

Clipboard01.thumb.jpg.973d67ed04dc522feb5d340b4b9abc51.jpg

IMG_20211125_001805.thumb.jpg.ec60bfc8bebf94558e8489a9432c98c9.jpg

SAVE_20211104_231442.thumb.jpg.511980f098b0e415681352f50dbcc3fd.jpg

Ten projekt był tworzony typowo pod PC dlatego nikt za bardzo nie przerabiał Lampucery żeby miała komplet wejść :/

Trzeba by szukać takiej sztuki która była bardziej rozbudowana z tyłu, lub zlecić komuś kto się n a tym zna bo tak naprawdę rzadko ten DAC jest na rynku wtórnym.

Jak się uwinę to w piątek dodam kolejny temat z porównania z udziałem Denafprisa

Edytowano przez Arko55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...