Skocz do zawartości

Kolumny do 3000 pokój 16m2


Grzebien79

Recommended Posts

Witam

Panowie szukam i szukam i pomyślałem, że napiszę:-). Mam pokój +/- 16m2 i myślę o zmianie kolumn, które obecnie posiadam na coś klasę wyżej (obecnie taga harmony f-60 v2). Gra mi to pod Harman Kardon HK 980, do tego gramofon Thorens TD 165 special. Uprzedzam, nie mam niestety zbyt dużych możliwości odsłuchania wielu kolumn. Biorąc pod uwagę, że HK 980 gra nieco ciemniej, a w przyszłości chciałbym również zmienić na jakąś hybrydę, myślę o kolumnach nieco jaśniejszych i  tutaj na myśl przyszły mi Dali Ikon 6 mk2. Głównie słucham progresywnego rocka, muzyki filmowej, trochę jazzu (big band), lubię ładnie cykające blaszki, bas który nie muli i  nie przykrywa reszty pasma, lubię słyszeć poszczególne instrumenty i nie chciałbym przesadnego ich podbarwiania. Chcę kupić kolumny używane, gdyż nawet jeśli ich charakterystyka do końca mi nie podejdzie, to mogę je sprzedać z mniejszą stratą:-). Chcę podlogówki tylko zastanawiam się czy iść w coś większego, czy może warto rozważyć coś pokroju Audio Academy Phoebe III plus. Dodam, że staram się w jakiś sposób zaadaptować akustycznie pokój. w narozniki jestem w stanie wrzucić panele z wełny, na jednej ścianie w dwóch miejscach odbicia przywiesić panele (na drugiej jest okno więc nie da rady w dwóch). Generalnie jest to moja samotnia więc żona nie ma wpływu na wystrój:-). Może coś doradzicie:-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, 1Ender napisał:

Są lepsze, można wstawić za "duże" kolumny do małego pokoju, ale musisz pomyśleć o adaptacji akustycznej. Weź takie, gdzie bas będzie się wzbudzał i zrób aranżację akustyczną.

No właśnie z tym lepsze-gorsze mam dylemat:-). Pokój dokładne wymiary 4,05 x 3,75 wys 2,65 i po jednej stronie okno. Obecnie w narożnikach panele z wełny Isover 80 na jednej ścianie w miejscu odbić dwa te same panele. Po przeciwnej stronie po jednym panelu z uwagi na to, że był przydźwięk. Kolumny od ściany ok 60 cm a od ścian bocznych jedna 75 drugą ok 70 cm. Między kolumnami 190 cm a ja siedzę ok 200-205 od kolumn. Jeszcze trochę mebli:-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzebien79 napisał:

A czy w tej cenie nie kupię nic ciekawszego używanego?

Nie wiem co jest dla Ciebie ciekawsze a co mniej ciekawe 🙂. Bowersów nie znam, więc nie będę się na ich temat wypowiadał 🙂. Zastanawiam się tylko czemu tak bardzo uparłeś się na kolumny podłogowe, skoro do Twojego pomieszczenia, przy tym budżecie, można pójść spokojnie w lepsze monitory. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie upieram się przy podłogowkach. Pytanie co mógłbym dostać używanego w cenie do  3000-3500. 

17 godzin temu, seba3002 napisał:

A może klasyk - kef ls50?

A czy w tej cenie nie kupię nic ciekawszego używanego?

Może uda mi się przeznaczyć na kolumny jakieś 3000 może max 3500. 

W tej cenie myślałem też o B&W 704.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie masz sporo ciekawych (wg monitorów). A dlaczego monitory? Za te same pieniądze masz wyższy model kolumny podstawkowej niz podłogowej. A biorąc pod uwagę, że Twoje pomieszczenie nie jest zbyt duże, można śmiało iść w monitory. Z ciekawych kolumn, które jakoś  tam wpisują się w Twojepreferencje (wg mnie) mogę wymienić jeszcze audio physic classic 3, focal aria 906, dali opticon 2, audiovector qr1, klipsch rp 600m. Jesli masz w pobliżu miejsca zamieszkania jakiś salon, warto byłoby na początek czegoś odsłuchać, żeby mieć rozeznanie w jakim kierunku pójść. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzebien79 napisał:

Niestety innej opcji nie mam

Zawsze jest inna opcja... Wycieczka do innego miasta, wypożyczenie do domu. Ludzie, co jest z Wami?! Serio chcecie podejmować decyzje co do wydania ciężko zarobionych PLNów, na podstawie tego, co zobaczycie/poczytacie w internetach?! Tymi "źródłami" można się posiłkować i złapać jakiś kierunek, ale nie bezgranicznie im zawierzać. Tym bardziej, że każdy ma jakieś swoje preferencje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby idealnie sprawdzić, to by było trzeba tylko i wyłącznie brać kolumny do domu, gdyż doskonale wiemy, że w pomieszczeniu odsłuchowym są inne warunki niż w domu, począwszy od wielkości, układu pomieszczenia, rozmieszczenia mebli na akustyce kończąc, ale oczywiście można pojechać i w tych samych warunkach sprawdzić kilka kolumn, ale może być taka sytuacja, że podczas odsłuchu odrzucimy jakieś kolumny, które u nas w domu mogłyby zabrzmieć super. Nie ukrywam, że myślę o przejechaniu się do Q21 to tylko 150 km w dwie strony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzebien79  Evo 4.2 wmoim odczuciu są dość dobrymi kolumienkami ( tym bardziej w tym przedziale cenowym ) które są dość łatwe do ustawienia . Sam je posiadam w pomieszczeniu około 16m2 i jest ok , dodam że w przeszłości grały z Audiolab 6000a i było to dobre zestawienie , ale przez przypadek usłyszałem je w zestawieniu Emotiva BasX A2 i PT 100 i ... Audiolaba zamieniłem na Emotiva . Poszukaj na Forum wątek na temat Evo 4.2 bo jest tam trochę o tych niedocenianych kolumienkach od ich autentycznych użytkowników , jeszcze jedno napisz do Salonu Q21 i zapytaj czy wypożyczą Tobie Evo 4.2 bo była by to najlepsza opcja do odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Daniel09 napisał:

@Grzebien79  Evo 4.2 wmoim odczuciu są dość dobrymi kolumienkami ( tym bardziej w tym przedziale cenowym ) które są dość łatwe do ustawienia . Sam je posiadam w pomieszczeniu około 16m2 i jest ok , dodam że w przeszłości grały z Audiolab 6000a i było to dobre zestawienie , ale przez przypadek usłyszałem je w zestawieniu Emotiva BasX A2 i PT 100 i ... Audiolaba zamieniłem na Emotiva . Poszukaj na Forum wątek na temat Evo 4.2 bo jest tam trochę o tych niedocenianych kolumienkach od ich autentycznych użytkowników , jeszcze jedno napisz do Salonu Q21 i zapytaj czy wypożyczą Tobie Evo 4.2 bo była by to najlepsza opcja do odsłuchu.

Dzięki za info. Kolumny są do wyrwania za 3 koła. Na początek musiałyby się zgrać z moim hk980:-). Jest nad czym myśleć:-). 

Edytowano przez Grzebien79
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Markcox napisał:

 Nie każdemu podejdzie wstęga. 

 

No właśnie. Ja u siebie miałem audiovectory, które mają wysokotonowy wstęgowy i dali mentor, w których za wysokie tony odpowiada i kopułka i wstęga. Obydwa mi się podobały. Natomiast naszemu firumowemu koledze @Kraftowi wstęgi się nie podobają. Także, wszystko jak zwykle rozbija się o własne preferencje 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, seba3002 napisał:

 Natomiast naszemu firumowemu koledze @Kraftowi wstęgi się nie podobają. 

Nadmienię tylko, że najczystsze, najbardziej rozdzielcze brzmienie słyszałem właśnie ze wstęgi -  mistrzostwo świata. Najszybsze też (ale z innej niż ta pierwsza). Jedynie braków w plastyczności, namacalności nie trawię.  Mimo tego może sobie jakąś wstęgę kiedyś kupię do zestawu B lub C. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zakupione Evo 4.2 i powiem szczerze gra to naprawdę fajnie, ale nie ukrywam, że w przyszłym roku będę myślał o zmianie wzmacniacza. Będę chciał wypożyczyć do odsłuchów, ale chcę się ograniczyć do dwóch, maksymalnie trzech modeli. Ponoć rekomendowane do tych kolumn są Cambridge CXA 81, Yamaha R-N803D. Może warto wziąć pod uwagę coś innego? Zakup Cambridge wiąże się z dokupieniem przedwzmacniacza gramofonowego, czyli dodatkowo ok 500-600 zł. 

 

Dnia 26.11.2021 o 22:01, seba3002 napisał:

A może klasyk - kef ls50?

A czy w tej cenie nie kupię nic ciekawszego używanego?

Może uda mi się przeznaczyć na kolumny jakieś 3000 może max 3500. 

W tej cenie myślałem też o B&W 704.

IMG_20211204_180442.jpg

IMG_20211204_180351.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pograj nimi żeby się ,, dotarły ,,  znajdź odpowiednie ustawienie do odsłuchu a one pokażą że są warte Twojego zainteresowania i ceny. Odnośnie wzmacniaczy to możesz pomyśleć i najlepiej odsłuchać z Evo 4.2  Audiolab 6000a sam trochę czasu słuchałem  takiego zestawienia i ogólnie byłem zadowolony .  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...