Skocz do zawartości

Fyne Audio F502SP


hlary

Recommended Posts

Witam

i zachęcam wszystkich posiadaczy i użytkowników Fyne Audio F502SP do podzielenia się informacjami na temat Waszych kolumn. Z jakim wzmacniaczem u Was grają, jak długo je wygrzewaliście, jaką muzykę na nich słuchacie, jak je oceniacie.

Zacznę od siebie.

Kupiłem je w miejsce Tannoy Revolution XT6F. Grają inaczej niż szkoła Tannoy-a, ale nie za daleko. Grają na 24m2. 

Moja preferowana muzyka to jazz, muzyka latynoska (flamenco, fado, itp.), Sade, Mariza, Cesaria Evora, czyli wokale, pop typu Dire Straits, Pink Floyd, muzyka elektroniczna i poważna. Raczej rock i hard rock omijam z daleka. Jeżeli rock to ten z lat osiemdziesiątych. 

Kolumny dopiero się wygrzewają. Grają u mnie z Pier Audio MS-680 SE i wydaje mi się, że dobrze się zgrały.

Grają ciepło, basik daje bardzo dobry podkład do jazzu, a z muzyką klasyczną koncerty organowe też ładnie wybrzmiały. 

Mają więcej średnio-niskich i basów. Wydają się, że są mniej rozdzielcze niż małe Tannoy-ki. Chociaż także F501SP były na odsłuchu bardziej rozdzielcze. Zastanawiam się, bo słuchane przeze mnie Tannoy Definition DC10 Ti grały podobnie, dużą ścianą dźwięku (ale miały mniej basu). Wnioskuję, że większe kolumny bardziej prezentują tzw. ścianę dźwięku, a mniejsze szarżują rozdzielczością.

Wysokie tony są mniej widoczne niż w Tannoy-kach, ale to chyba wynik tego, że tu jest więcej niskich średnio-niskich. 

Jestem na dzisiaj zadowolony, bo dźwięk dalej jest w tej szerokiej szkole "tannoyo-fynowskiej". Wiem, wiem, że kolumny się różnią, ale pochodzą z "jednego pnia" i to słychać. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na utworze Brian Bromberg „It’s Called Life (Intro)” z płyty "Thicker Than Water" sprawdziłem swoje kolumny Fyne Audio F502SP. Pierwszą część tego utworu, tzw. Intro, kolumny odtworzyły w sposób bardzo dobry. "Intro" to muzyka solówka tylko na bas i tylko bas. Warto sprawdzić "basowość" swoich kolumn. Tej wirtuozerii małe kolumny nie wyłapią i spłaszczą te solówki.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny pomału się "wygrzewają". Grają codziennie po ładnych kilka godzin. Każdego dnia jest coraz lepszy dźwięk. Teraz pomału odrywa się od kolumn i już wypełnia scenę między kolumnami. Pojawia się coraz większa scena także w głębi. Bas pomału nabiera większego ciepła. Ogólem dźwięk jest coraz pełniejszy, całościowy. Zobaczymy co kolumny pokażą za kilka tygodni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.12.2021 o 23:37, hlary napisał:

Kolumny pomału się "wygrzewają". Grają codziennie po ładnych kilka godzin. Każdego dnia jest coraz lepszy dźwięk. Teraz pomału odrywa się od kolumn i już wypełnia scenę między kolumnami. Pojawia się coraz większa scena także w głębi. Bas pomału nabiera większego ciepła. Ogólem dźwięk jest coraz pełniejszy, całościowy. Zobaczymy co kolumny pokażą za kilka tygodni.

witam,
potwierdzam, F502SP to super kolumny, mam je od sierpnia i jesteśmy bardzo zadowoleni. Przesiadłem się z 20 letnich Tannoy i oczywiście te są na +.
Co do basu to mają go bardzo dużo, u mnie stoją w narożnikach pokoju a akustykę mam raczej słabą, więc udoskonaliłem je za całe 5 zł. Kupiłem piankowa osłonę do rur w Castoramie i zasłoniłem wylot powietrza u dołu (bass reflex) z 3 stron, zostawiłem ujście tylko z przodu, zniknęło mi dudnienie które się pojawiało. Teraz jest super a kawałek It’s Called Life bardzo ciekawy i brzmi ładnie, część płyty tylko przesłuchałem ale jest super. Ja mam tylko Amplituner Yamachę RX-A1080 i gdy włączę tylko tryb stereo to odsłuch jest bardzo pozytywny, przynajmniej jak dla nas. Ciekawy jestem jakby kolumny zabrzmiały z jakimś fajnych wzmacniaczem (czy i jaka byłaby różnica) ale nie mam nic na próbę aby sprawdzić a i tak raczej nie będę nic kupował

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Fyne Audio F502sp to przejrzyste kolumny, do których proponuję muzykalniejszy wzmacniacz taki jak Haiku Audio Bright MK5, Vincent SV237mk czy Unison Research Unico Due. F502 są zdecydowanie ciemniejsze i bardziej przygaszone przez co tracą na detalach. 
Wszystko zależy jakiego brzmienia oczekujesz i co chciałbyś zmienić. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, irencjo napisał:

Ciekawy jestem jakby kolumny zabrzmiały z jakimś fajnych wzmacniaczem

Jeżeli nie podłączałeś ich do innych sprzętów niż amplituner to nawet nie wyobrażasz sobie jaką zmianę potrafi dobry wzmak wnieść. U mnie SP grają z Haiku Sol IV i ciężko jest opisać słowami co ten wzmak z nimi zrobił. Dzięki temu połączeniu dowiedziałem się co tak naprawdę znaczy słowo holografia w brzmieniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2021 o 12:57, Marcin Z napisał:

Jeżeli nie podłączałeś ich do innych sprzętów niż amplituner to nawet nie wyobrażasz sobie jaką zmianę potrafi dobry wzmak wnieść. U mnie SP grają z Haiku Sol IV i ciężko jest opisać słowami co ten wzmak z nimi zrobił. Dzięki temu połączeniu dowiedziałem się co tak naprawdę znaczy słowo holografia w brzmieniu. 

dzięki, jak będę miał kiedyś okazję to na pewno sprawdzę. Dawno temu jak było tylko stereo na rynku to miałem i wzmacniacz i gramofon i inne komponenty, teraz pozostała mi tylko uniwersalność ale nie mówię, że nie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

to dość droga impreza ten wzmacniacz....
ale dostałem właśnie płytę Eric Calpton Lady in the Balcony na blu ray 4K, brzmienie 5.1 powala a Stereo jeszcze bardziej.

Nie mam odniesienia do innego sprzętu ale Yamaha i Fyne 502SP brzmią rewelacyjnie. W dużej mierze to zasługa płyty, kto tylko może, niech posłucha, prezentacja nawet taniego sprzętu z tą płytą na pewno podwyższy poziom dżwieku. "Kontrabas miałem w pokoju" zresztą resztę instrumentów też. Polecam....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam, właśnie zmieniłem swoje F502 na F502SP,  i powiem tak zmiana jest ogromna,  a jeszcze się nie wygrzaly... 😉. Grają z Marantz PM8006 i jestem ciekaw jak w stosunku do mojego Maranza zagrałyby inne wzmacniacze, jestem bardzo zadowolony z tego jak to teraz gra ale wiadomo..., szukamy szukamy.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie grają z Pier Audio MS 680 SE. Wzmacniacz ma trochę mniej basu co przy serii SP, gdzie basu jest dużo, akurat się równoważy. Wzmacniacz daje bas bardzo miły dla ucha, taki aksamitny, a kolumny też dają taki basik. W sumie ładnie to się zgrywa. Może pożycz taki wzmacniacz i posłuchaj ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F502 i F502SP to 2 różne światy jeśli chodzi o brzmienie. W przypadku F502sp świetnie zgrywa się Atoll IN300 Signature czy łagodniejszy Unison Research Unico Due. Ostatnio mieliśmy na odsłuchu w połączeniu z Denonem PMA-A110 i było również świetnie. 
Warto umówić się na odsłuch, na który oczywiście zapraszam do siebie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dobrze te kolumny grają z Naimem, dobrze grają z Musicalem. Dużo zależy od tego jakiego efektu oczekujesz, czy bardziej chciałbyś zaakcentować dół czy górę pasma. Fajnie, że zmiana z 502 dała Ci tyle frajdy, masz teraz naprawdę niezłe kolumny z dużym potencjałem na przyszłość.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2021 o 11:03, irencjo napisał:

Ja mam tylko Amplituner Yamachę RX-A1080 i gdy włączę tylko tryb stereo to odsłuch jest bardzo pozytywny, przynajmniej jak dla nas. Ciekawy jestem jakby kolumny zabrzmiały z jakimś fajnych wzmacniaczem (czy i jaka byłaby różnica) ale nie mam nic na próbę aby sprawdzić 

Właśnie przerabiam podobny temat z moimi Tannoy 6.4 - zmiana amplitunera na wzmacniacz, a w moim przypadku na all in one (Lyngdorf, Roksan dzięki uprzejmości kolegów z @S4Home) to przejście do innej jakości dźwięku. Scena - przestrzeń, głębia, ilość detali, jakość basu. Nawet żona zdziwiła się różnicą 😉

Edytowano przez haleem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wzmacniacz (także zintegrowany) jest czymś o wiele lepszym do audio niż amplituner. Tannoy to bardzo fajne kolumny i mam do nich sentyment. Ale jednak wolę swoje obecne Fyne F502SP, bo to wyższa liga. Z Tannoy-ami i Fyne-ami bardzo dobrze zgrywają się lampowce oraz hybrydy. Ja miałem Vincenta, a teraz mam też hybrydę Pier Audio. Poszukaj też wzmacniacza w hybrydach.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
12 godzin temu, Jazzsky napisał:

Czy CAMBRIDGE AUDIO CXA81 & CXN to może być  dobry kierunek zmiany w stosunku do MARANTZ PM8006 & ND8006? 

Zmiana będzie, ale tak jak napisał kolega powyżej nie będzie to krok w przód a bardziej w bok, bo sam charakter obu urządzeń jest inny, ale te kolumny potrafią więcej i ich potencjał trochę przewyższa to co może im dać CXA. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...