Skocz do zawartości

Kanapa przy ścianie - dipole, czy zwykle kierunkowo?


essewissa

Recommended Posts

21 godzin temu, Dedal75 napisał:

A wiesz co to skuteczność w dB ? , jeden z parametrów kolumn  .  Pewnie dlatego masz +2 a nie +10 z wcześniejszymi głośnikami 😉. Pzdr

Sprawdzałem i centralny c150

ma taka sama jak centralny Wilsona a fx maja 86 a surroundy Wilsona 89 wiec różnicy nie ma ,a przy zmianie di lub bipol coś w ampli trzeba zmieniać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hej! Czytałem cały temat. Ciekawy 😉Pytanie odnośnie ustawień bi-di pol w MA FX Bronze: w instrukcji jest tak29571241_Screenshot_20220109-131209_SamsungNotes.thumb.jpg.fa6ec975fc21b389fa06db36c9c7fcbe.jpg wie

179080501_Screenshot_20220109-131112_SamsungNotes.thumb.jpg.fafbf034f5a7d72528e07917fbfc5534.jpg

Według tego dipole tylko przy 7.1 a bipole 5.1. Chodzi mi o to jak Panowie macie u siebie na KD ustawione te glosniki? Z tematu wywnioskowałem ze lepiej mając 5.1 ustawić na dipol a z instrukcji wynika odwrotnie? Peace and love! 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji nowych FX nie ma informacji o tym jak je powiesić, na jakiej wysokości, jest o tym mowa w instrukcji fx poprzedniej generacji.

 Moim zdaniem FX są wrażliwe na ustawienie i lepiej trzymać się tych odlegości podanych w instrukcji. 
Fx są o tyle nietypowe, że głośniki mogą pełnić podwójną funkcje: bipol, dipol. Wiele osób widząc te trójkątne głośniki od razu zakłada, że to dipole. Często widziałem, że się na forach rozpętują o to gów...burze. Dipole powinny wisieć po bokach miejsca odsłuchowego, inny tez jest dźwięk z konstrukcji dipol i bipol. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest  50 cm od ucha do środka głośnika. Około 25 wyżej trzeba według instrukcji. Odległość od kanapy do ściany z tyłu na której mam glosniki to 50 cm. Wypadałoby chyba podnieść jak tak?

 

1 godzinę temu, essewissa napisał:

W instrukcji nowych FX nie ma informacji o tym jak je powiesić, na jakiej wysokości, jest o tym mowa w instrukcji fx poprzedniej generacji.

 Moim zdaniem FX są wrażliwe na ustawienie i lepiej trzymać się tych odlegości podanych w instrukcji. 
Fx są o tyle nietypowe, że głośniki mogą pełnić podwójną funkcje: bipol, dipol. Wiele osób widząc te trójkątne głośniki od razu zakłada, że to dipole. Często widziałem, że się na forach rozpętują o to gów...burze. Dipole powinny wisieć po bokach miejsca odsłuchowego, inny tez jest dźwięk z konstrukcji dipol i bipol. 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, maciek72 napisał:

Zwróć uwagę na jakiej wysokości je rekomendują , to nie jest WASZE 110-120 cm 

Głośnik jak głośnik, jego producent może rekomendować nawet by go do podłogi przykręcać. To jednak Dolby, DTS, czy Auro opracowuje system dźwięku przestrzennego i wg. ich wytycznych należy rozplanować układ głośników w pomieszczeniu. Nie da się bo sofa przy ścianie, to się idzie na kompromisy i instaluje wyżej by przy samej głowie nie stały. Bipole/dipole dobrze się tutaj sprawdzają bo dają rozproszony niekierunkowy dźwięk. Wrażenie przestrzenności dla słuchacza na pewno wywołuje ekscytację i zadowolenie. Tylko trzeba pamiętać że mogą po czasie objawić się w trakcie oglądania seansu takie smaczki jak szczekający pies gdzieś dwa piętra wyżej zamiast za nami, czy lewitujące samochody niczym statki kosmiczne.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Butler napisał:

Głośnik jak głośnik, jego producent może rekomendować nawet by go do podłogi przykręcać. To jednak Dolby, DTS, czy Auro opracowuje system dźwięku przestrzennego i wg. ich wytycznych należy rozplanować układ głośników w pomieszczeniu. Nie da się bo sofa przy ścianie, to się idzie na kompromisy i instaluje wyżej by przy samej głowie nie stały. Bipole/dipole dobrze się tutaj sprawdzają bo dają rozproszony niekierunkowy dźwięk. Wrażenie przestrzenności dla słuchacza na pewno wywołuje ekscytację i zadowolenie. Tylko trzeba pamiętać że mogą po czasie objawić się w trakcie oglądania seansu takie smaczki jak szczekający pies gdzieś dwa piętra wyżej zamiast za nami, czy lewitujące samochody niczym statki kosmiczne.

A ten znowu od rzeczy pisze. Pojęcia nie ma…, ale pisze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja tak jak pisałem mam 160 cm do średnicy głośnika system narazie 5.1 ustawione bipol ,kurde coś różnicy nie czuje na dipol ,zdecydowana różnica jak film jest dolby true hd(jakoś tak więcej mocy) a nie dts hd master audio, poczekałem dozbierałem i fronty tez zakupiłem .Kolejny krok to Ampli 9.1 i glosniki które dam na fronty a w przyszlosci na sufit tylko nie wiem czy takie są dwufunkcyjne 

Pozdtawiam

3890B00F-42B7-4F0F-98C7-41718686429B.jpeg

B1F708BB-ED10-450D-A276-237D4709794C.jpeg

Edytowano przez Pilislaw1978
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Trochę się wtrącę do starego wątku ale pasującego do mojego "problemu".
Otóż kompletuje swoje pierwsze kino domowe. Kino budżetowe, bez rewelacji, ale na początek musi wystarczyć :)
Posiadam na razie tylko amplituner denona x1600h i zamierzam  kupić zestaw TAGA 607 z 2 sufitowymi budżetowymi głośnikami Taga TOW 180f. 
Dylemat mam tylko czy na tylne surroundy zakupić zwykłe monitory TAGA TAV-S (zwrócone na słuchacza) z zestawu czy kupić głosniki bipole Platinum S-100.
Oczywiście kanapa prawie przy samej ścianie :) 
Układ głośników przedstawiam na rysunku. Niebieskie kropki to atmosy. 
Co lepiej kupić aby uzyskać jak najlepszy efekt przestrzenności w filmach? Chciałbym czuć, że coś na przykład zbliża się z lewej strony, lub przeleciało koło mnie itd... :) 

glosniki ustawienie.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...