Skocz do zawartości

Budowa wzmacniacza lampowego Push Pull


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Chciałbym zbudować własny wzmacniacz lampowy. Pierwotnie myślałem nad konstrukcją na lampach EL34 w push pullu. Takie też zakupiłem transformatory głośnikowe i zasilający. Z tego co wiem równie dobrze mogę zastosować radzieckie lampy 6p3s-E? Czy ktoś podzieli się sprawdzonym schematem?  Chciałbym aby miał moc 35W

 

Trafo głośnikowe ma Ra/A 3.4kohm

Zasilające mam 2x300v 2x300mA

3,15Vx2 2x6A

20211128_190701.jpg

20211128_190650.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz schemat, który jest dokładnie opisany wraz podaną procedurą uruchomienia wzmacniacza. Możesz zainwestować w książkę Adam Tatuś- Proste konstrukcje lampowe .

Tam masz wszystko; schematy, opisy uruchomienia wzmacniacza.

A to co najtrudniejsze w diy? Obrumienienie, prawidłowe prowadzenie mas. Proponuję sporo o tym poczytać bo to jest z reguły największa bolączka konstrukcji diy. To znaczy nie jest problem złożyć wzmacniacz aby grał..problem jest aby były maksymalnie odbrumiony.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Bartosz Sola napisał:

Tylko pytanie czy 300v AC z mojego transformatora wystarczy?

Tak, po wyprostowaniu napięcie będzie wyższe. Dla 6L6 wystarczy już 300-350VDC

 

31 minut temu, Bartosz Sola napisał:

Czy w końcówce mocy zamiast 6l6gc

Moja opinia to lepiej pozostań przy 6L6 i driverach 6SN7 mają lepszy dźwięk, trafa mogły być lepsze, ale i tak nie są złe.

Nie czytałem całego opisu, ale ma  też tam opis układ triodowego lamp mocy ?

Przerobienie na  układ triodowy to nic skomplikowanego, przepinasz rezystory z S2 pod anodę lamp mocy.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Karol64208 napisał:

Tak

 

Moja opinia to lepiej pozostań przy 6L6, mają lepszy dźwięk, trafa mogły być lepsze, ale i tak nie są złe.

 

Autor w końcówkach zastosował 6L6GC, a chyba 6p3s-E to prawie bezposredni zamiennik lampy ze schematu?  Nie ukrywam, że na start nie chce wydawać  masy pieniędzy. A ta ruska lampa jest tania w porównaniu do 6L6. Z czasem z pewnością  dokupię lepsze lampy.

Edytowano przez Bartosz Sola
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bartosz Sola napisał:

6L6GC

dawne oznaczenie, a JJ robi właśnie 6L6GC to samo tylko nowa produkcja.

6L6 produkuje też BRIMAR

19 minut temu, Bartosz Sola napisał:

chyba 6p3s-E to prawie bezposredni zamiennik lampy ze schematu?

są one jako kwadry w sprzedaży , lub przynajmniej 2 pary. Bez z parowanych lamp będziesz miał kłopot.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartosz Sola napisał:

Czy moje głośnikowce sę nadadzą?

A mają odczepy UL? Poza tym masz za słabe trafo zasilające. Jest tylko jeden odczep do zasilania żarników lamp 6A. Tylko tetrody i dwie diody w zasilaczu to ponad 7A. Czym zasilisz resztę żarników? 

Jeżeli to twój pierwszy wzmacniacz to pomyśl o lepiej udokumentowanym projekcie lub dobierz schemat do tego co masz ;) Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam ponownie,

Mikołaj obdarował mnie potężnie w tym roku:

 

Wyczytałem z not katalogowych 6l6GC, że można na obciążeniu 3k8 wyciągnąć 47W. Co prawda mam 6P3S-E, aczkolwiek elektrycznie to ta sama lampa. Czy ktoś mądrzejszy podpowie jak dobrac wartości elementów wokół lamp mocy, aby uzyskać 30W na obciążeniu 3k4?

Schemat z jakiego robię wzmacniacz to wzmacniacz Concertino którego już podlinkowałem.

IMG_20211224_222424.jpg

Screenshot_20211225-131151.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...