Skocz do zawartości

KEF R3 + ARCAM SA30 czy coś innego?


lukluk71

Recommended Posts

Zgłaszam się z kolejnymi dylematami. Kupiłem niedawno kolumny KEF R3 (wcześniej Q750) skok jest dość spory dla mnie. Połączone jest to z Yamahą 803 którą chcę zmienić na coś lepszego. Szukam głównie po wzmacniaczach z drugiej ręki, dlatego w dużej części nie będzie możliwości zrobienia odsłuchu w salonie lub pożyczenia - dlatego bardzo Was bym prosił o nakreślenie który z wymienionych poniżej klocków będzie "pasował" pod R3, ewentualnie który totalnie nie podejdzie pod te kolumny.  Może ktoś miał z Was taki zestaw i opiszę jak to grało. Lub jak to może zagrać. Na oku głównie ARCAMA SA30 ze względu na dość dobre rabaty w sklepach. Ale  zacznę od listy.

1. Arcam SA30 - gdzieś na zagranicznych forach przeczytałem że Arcamy fajnie grają z KEFami. W salonach dostałem propozycje kupna nowych w cenie 7,500-8,000zł (brak możliwości wypożyczenia)
2. Arcam SA20 + bluesound node 2i. SA20 Można dostać używane w cenie 3k pln + bluesound node 2 + 2300zł (zestaw wyjdzie około 5,500zł)
3. Hegel h95 mamy tu steemer, dac więc w 6-6,5k pln zamykam się.  Jest trochę słaby, a R3 lubią prąd, więc ewentualnie mogę dorzucić do H120 będzie wtedy 8,000zł (niestety hegle nowe, bo używek mało) Generalnie z tego co zaobserwowałem, Hegle często polecane są z KEFami w sklepach. Ale z drugiej strony czytam opinię że Hegle "nudno" grają. 
4.  i bardzo ciekawa propozycja też jest Primare i22 na allegro jest z DACIEM za 2,999zł. https://allegrolokalnie.pl/oferta/wzmacniacz-zintegrowany-primare-i22-z-dac-czarny 
więc do tego dojdzie blusoud i po sprawie.
5. Atoll in100 ale tutaj bym musiał dokupić osobno DACa + oczywiście bluesouda. Generalnie jest bardzo dużo używek w cenie 2,5kpln ale są to wersje SE, w sklepach nowy w wersji Signature można kupić za 5k pln  - czy ktoś mi wyjaśni jakie są różnice między tymi wersjami ?
6. Roksan K3 - wchodzą w grę tylko używane, nowe bardzo podrożały. Chociaż używane też są w cenach niewiele mniejszych niż kiedyś nowe. Dlatego nie chce mieć wrażenia że przepłacam za coś. Bo dojdzie tutaj DAC i Bluesoud. Ceny używek to 5k pln, zatem za cały zestaw wyjdzie dużo drożej niż taki Arcam SA30 po rabacie.
7. Cambridge Azur 851a - na portalach aukcyjnych można dostać ładne sztuki w cenie 3,5-4k pln. wiadomo dochodzi tu dac + bluesoud.
 

Wiem że 803 ma system korekcji, używam go, ale po dokładnym ustawieniu kolumn, nie ma dosłownie żadnych poprawek po użyciu korekcji nic się nie zmienia.
Jedyne z czego korzystam w 803 to YPAO VOLUME przy cichych odsłuchach i faktycznie to daje radę. Dlatego też mi zależy żeby wzmacniacz dobrze grał przy nocnych cichych odsłuchach. 
Pokój to 23m2, muzyki głównie słucham w "punkcie" odsłuchowym, czyli jak siedzę na kanapie. Akustyka, standard ale nie jest to salon z pustymi "głuchymi" ścianami, nie ma pogłosów, echa itp. są grube zasłony, są meble, półki z książkami, gruby dywan. Jestem już po zabawie przestawiania mebli i szukania najlepszego miejsca pod kolumny, znalazłem takie miejsce i wydaję mi się że jest bardzo okej, dlatego prosiłbym o nie pisanie porad ze zmianą akustyczną, bo musiałbym eksmitować domowników. To część wspólna więc muszą być kompromisy :)

Muzyka, różnorodna. Głównie elektroniczna. 
-Jean Michel Jarre
-Kraftwerk
-Daft Punk
-Lazerhawk
-Massive attack

ale lecą też instrumentale, lecą też PinkFloydzi, leci też Rage Agaist The Machine, czasami Jazz, jakiś chilout, potrafię nawet zarzucić jakieś Country, czy jakieś Bony M.

Przygodę z odsłuchami będę mógł zacząć od od stycznia 2022, ale chciałbym się już na coś przygotować, dlatego mile widziane obiektywne i te subiektywne opinie w temacie.
Mam w planach sprzedać Yamahę 803 w cenie 2,5k pln. i dorzucić tak 5k pln. Czyli łącznie na zestaw chciałbym przeznaczyć 7,5 k pln.

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, stach_s napisał:

Ja słyszałem R300 u znajomego z Primare i32 i uważam to za świetne połączenie, także mój głos na Primare!

Ja natomiast zupełnie niedawno miałem u siebie na odsłuchu Hegla h95 i wydaje mi się, że połączenie z kefami może być jak najbardziej ok (zresztą chyba w innym wątku już o to pytałeś 🙂). Nie wydaje mi się też, żeby ten wzmacniacz grał nudno, raczej - co już chyba gdzieś pisałem - określił bym go jako wzmacniacz precyzyjny, nie faworyzujacy żadnego z pasm. Na ostatnim forumowym spotkanie grał ten klocek z gato FM 15, które prezentują nieco podobny styl do Twoich KEFów, i wg mnie było to bardzo udane połączenie. Przede wszystkim uzyskasz tutaj bardzo dobrą kontrolę basu i fajną, otwartą i napowietrzoną górę pasma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że ja wole brzmienie nieco bardziej otwarte. Ale jeśli masz SA 30 w cenie 7500 nowego to jest to super deal. I ten wzmacniacz powinien znaleźć się na Twoje liście odsłuchowej.

Na pewno zagra lepiej od RN 803.

Przy odsłuchu okaże się czy prezentacja góry jest dla Ciebie wystarczająca.

Jeśli nie to ja stawiał bym właśnie na Lyngdorfa, 851A albo Primare.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

851A nie będzie "krzyczące" w sensie syczące?
Dużo opinii o CXA80 naczytałem się że jest bardzo ostre na górze. Czy jednak 851A to inna liga od CXA80/81 ?
Ciekawi mnie ten 851A dużo jest używanych, można zmieścić się w cenie 3,5k i nie ukrywam że cenowo to najbardziej by mi pasowało.
Hegel H95 odpada, ja mam wrażenie że R3 potrzebują więcej mocy niż Q750 które na niższych wartościach głośności grały "głośniej". a jak się nie mylę Yamaha ma 100W a Hegel95 60W więc o 40% mniej mocy. 

2 godziny temu, S4Home napisał:

Przy odsłuchu okaże się czy prezentacja góry jest dla Ciebie wystarczająca.

a czego można się spodziewać z górą od tego AS30?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

To generalnie dość ciepły wzmacniacz (choć nie bardzo). Góra jest dobrej jakości, ale jest jej po prostu jakby mniej niż w takim np. Lyngdorfie. Odbiór jest zależny od gustu i kolumn. Jeżeli kolumny "skąpią" góry, to w tym zestawieniu może jej być za mało, ale jeżeli są jasne, to Arcam może "ucywilizować" przekaz.

Powyższe uwagi mówią o wzmacniaczu "saute", natomiast SA30 ma Dirac Live. Robisz kalibrację i za pomocą krzywej możesz sobie brzmienie dostosować do siebie. Jak Ci za mało góry, to możesz ją troszkę podciągnąć. Można też modelować brzmienie gotowymi krzywymi.

Tej możliwości nie da Ci żaden z pozostałych wymienionych wzmacniaczy. Troszkę podobną funkcjonalność ma jeszcze Lyngdorf, ale tam jest ona nieco inaczej zrobiona.

I nie myśl o Dirac Live jak o YPAO. Te systemy dzieli przepaść, na korzyść DL.

Generalnie SA30 to all-in-one. To dobry wzmacniacz, dobry streamer i bardzo dobre DSP. Pamiętaj o tym patrząc na cenę. Kupisz Azur 851A za 3500 PLN, tylko do niego potrzebujesz jeszcze streamer i być może DACa, a i tak nadal nie masz DSP. Weź to pod uwagę, porównując ceny.

Z wymienionych w tym wątku tylko Lyngdorf ma taką samą funkcjonalność jak SA30.

Dzięki za szczegółowy opis. Tak czy inaczej troszkę słabo skoro SA30 ma braki góry, bo R3 mają fajną górę ale nie jest jej za wiele - a korekcja, nie wiadomo czy da się osiągnąć/wyciągnąć coś więcej.  A czemu Hegle uważasz za złe ? 

Myślę też o Cambridge Audio CXA80 - używanego można wyrwać do 3k pln. Do tego bluesoud i mieszczę się w 5k pln. Jednak to trochę mniej niż za SA30
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha RN803d nie jest szczytem możliwości dla Kefów R3. Bardzo dobrym wzmacniaczem byłby Arcam SA30, który zapewni muzykalne brzmienie z mocniejszą podstawą basową. Dodatkowo masz pełną obsługę sieci, która w końcu działa sprawnie i nie ma żadnych problemów. Jeśli chciałbyś poprawić stereofonię oraz szczegółowość bez kosztu barwy to polecałbym zwrócić uwagę na brytyjskiego Quada Artera Solus Play. 

Jeśli nie ogranicza Cię miejsce to posłuchaj także hybrydowego Vincenta SV 237mk oraz spokojniejszego Haiku Audio Bright MK5. 

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, seba3002 napisał:

Kolego @lukluk71, a możesz powiedzieć skąd wniosek, że Twoje KEFy są jakoś wybitnie prądożerne? I co to wg według Ciebie oznacza? 

Dużo osób/posiadaczy R3 pisało że KEFy R lubią mocniejsze wzmacniacze.  Nie znam się na tyle żeby oceniać, raczej wszystko z obserwacji. Wyczytałem też gdzieś że fajnie jak jest więcej mocy bo przy cichych odsłuchach "lepiej" zagra. Ale mogę się mylić. Jak tak to możesz mnie naprostować - chętnie przygarnę nową wiedzę :)

Czytałem Twoją opinię na temat Hegla H95 - bardzo ciekawa, ale z drugiej strony jest bombardowanie w sieci na HEGLA - dużo skrajnych opinii. Ale jeśli by to zagrało lepiej niż moja Yamaha 803 i jeśli jest możliwość obsługi Tidala jak w 803 to może bym się właśnie zdecydował na wypożyczenie Hegla jako pierwszego, bo akurat cenowo dość ciekawa propozycja.

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lukluk71 napisał:

Dużo osób/posiadaczy R3 pisało że KEFy R lubią mocniejsze wzmacniacze.  Nie znam się na tyle żeby oceniać, raczej wszystko z obserwacji. Wyczytałem też gdzieś że fajnie jak jest więcej mocy bo przy cichych odsłuchach "lepiej" zagra. Ale mogę się mylić. Jak tak to możesz mnie naprostować - chętnie przygarnę nową wiedzę :)

Czytałem Twoją opinię na temat Hegla H95 - bardzo ciekawa, ale z drugiej strony jest bombardowanie w sieci na HEGLA - dużo skrajnych opinii. Ale jeśli by to zagrało lepiej niż moja Yamaha 803 i jeśli jest możliwość obsługi Tidala jak w 803 to może bym się właśnie zdecydował na wypożyczenie Hegla jako pierwszego, bo akurat cenowo dość ciekawa propozycja.

Poczytaj coś o Dirac Live. To jest ogromna zaleta każdego urządzenia, które go posiada. To jest spektakularna poprawa jakości dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 a co jeśli ktoś ma przyjazny akustycznie pokój, jak np nasz kolega Wojtek ? Wtedy kilka tysi wydane na marne 😉

A wracając do tematu Hegla. Nie wiem na jakich stronach jest taki hejt na ten wzmacniacz, ale zapewne tak jak każda inna marka ma swoich fanów jak i przeciwników. I broń Boże nie mówię, że to jest jedyny dobry wybór. Po prostu warto rozważyć i ten klocek przy wyborze wzmacniacza. A jeśli chodzi o moc. Mam kolumny, które też uchodzą za prądożerne i Hegel jakoś nie miał problemu z ich wysterowaniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, seba3002 napisał:

a co jeśli ktoś ma przyjazny akustycznie pokój, jak np nasz kolega Wojtek ?

Pokój jak pokój. Już tak nie gloryfikuj mojego. Może po prostu małe monitory w małych pomieszczeniach mają łatwiej? No i nie zapominaj, mam audiofilski dywan z Ikei z promocji! A to już nie byle co :)

7 minut temu, seba3002 napisał:

Nie wiem na jakich stronach jest taki hejt na ten wzmacniacz

Oj wystarczy przejrzeć sąsiednie forum. Na zagranicznych stronach też sporo mieszanych opinii i jest to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe. Recenzje mimo wszystko są w większości bardzo pozytywne. I gdzie tu leży problem? Trzeba po prostu wypożyczyć, posłuchać i sprawdzić na własne uszy czy takie brzmienie nam odpowiada. Nie posłuchasz, nie wiesz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, seba3002 napisał:

a co jeśli ktoś ma przyjazny akustycznie pokój, jak np nasz kolega Wojtek ? Wtedy kilka tysi wydane na marne

Tego niestety jeszcze nie dośwaidczyłem, ale jak czytam na forach lub oglądam poradniki to często się podkreśle, że im lepsza akustyka to i tym lepsze efekty działania DL. 

Ale generalnie zadro każdemu, komu DL nie jest potrzebne i chętnie bym go zamienił na zaadaptowny pokój odsłuchowy. Aczkolwie jak sie nie ma co się lubi.....

 

W temacie Hegla to jest to marka z charyzmą. Ma swoich fanów jak i  zdecydowanych oponentów, ale z tego co czytam na forach, raczej nie pozostawia obojętnym. 

3 minuty temu, lpomis napisał:

mam audiofilski dywan z Ikei

A to rzeczywiście. 🤔Dirac tu nie jest potrzebny

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lukluk71 napisał:

851A nie będzie "krzyczące" w sensie syczące?
Dużo opinii o CXA80 naczytałem się że jest bardzo ostre na górze. Czy jednak 851A to inna liga od CXA80/81 ?

Cambridge grają wyższa górą. Bardziej wyeksponowaną. Ale 851A jest w tym zakresie bardziej spokojny. Z KEfem moim zdaniem nie będzie 'Krzyczące'.

20 godzin temu, lukluk71 napisał:

a czego można się spodziewać z górą od tego AS30?

Arcam gra dość ciepło. Delikatnie górą pasma. W Połączeniu z KEFami może, zalezy od preferencji, byc po prostu delikatnie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam sprawdzenie kolumn  KEF R3 ze wzmacniaczem klasy D, NuPrime IDA-16, który przy 8 Ohm dostarczy 200W mocy. Granie tego wzmacniacza jest dość neutralne, nie tak ciepłe jak w niższym modelu IDA-8. Niskie tony są dobrze kontrolowane, góra pasma jest czysto i wyraźnie podana, z dobrą separacją i budowaniem przestrzeni. Średnica jest podana naturalnie, wokale i instrumenty są odtwarzane bez gubienia szczegółów. Wzmacniacz ten nie męczy ostrością przekazu w dłuższych odsłuchach.

Zapraszam do naszego salonu na odsłuch tego sprzętu (na miejscu mamy też KEFy R3) lub do kontaktu w sprawie wypożyczenia IDA-16 i przekonania w domu jak NuPrime sprawdzi się u Ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o DL i zadzwonił do mnie forumowy kolega i podał troszkę info o SA30. Wyglada na to że będzie to dobre rozwiązanie i wzmak który zostanie na dłużej.  Jeśli mi zagra troszkę, bardziej muzykalnej, da lepszy dźwięk od 803 i góra nie będzie gorsza od tej z 803 to pewnie się zdecyduje. Jeszcze tylko sprzedać Yamahe i może uda się po nowym roku wyrwać arcama SA30 za ok. 8,000. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...