Skocz do zawartości

Jaki subwoofer do zestawu 2.1 do 3,5 tys zł


Jarosław Abramowicz

Recommended Posts

Do salonu z aneksem kuchennym ok. 16,5m2 niedawno kupiłem kolumny Focal Aria 906 i wzmacniacz Marantz PM7000N. Dźwięk jest naprawdę super, przestrzenny, dobra góra i średnica -  efekt prawie jak w kinie, choć eksperymentuję jeszcze z ustawianiem kolumn. Dół też jest w miarę, choć biorąc dla porównania podstawowy soundbar z subwooferem Bose lub Samsung z MM za ok. 1,5-3 tys. to tam góra i średnica brzmi płasko, plastikowo, ale za to niskie tony wygrywają zdecydowanie z Focalami. Moje głośniki podstawkowe schodzą do 47Hz. Wzmacniacz ma pojedyncze wyjście Subwoofer PRE OUT. Chciałbym skorzystać z możliwości podłączenia subwoofera.

Aktualnie zestawu używam do słuchania muzyki, grania na PS4, oglądania netflixa i TV (zamiast głośników wbudowanych.) Jak w przyszłości zamienię mieszkanie na większe to rozbuduję ten zestaw z 2.1 na 5.1.

Jaki subwoofer polecalibyście w cenie do ok. 3-3,5 tys zł, który sprawdzi się w muzyce, grach i filmach?
Narazie rozważam Focal SUB 1000 F (zamawiając u sprawdzonego dystrybutora we Francji), moc szczytowa 1000W, 30cm głośnik, zejście do 22Hz, cena ok. 700 euro. Jeden z użytkowników napisał, że przesiadł się z SVS 2000 pro i jest znacznie lepiej. Oczywiście większość opinii pochodzi z zagranicznych forów dyskusyjnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pokoju jaki masz i tak różnorodnego słuchania muzyka/gry/filmy polecę subwoofer REL Acoustics HT/1003. Subwoofer od SVS też się u Ciebie sprawdzi, tutaj bym zalecał model SB-1000 PRO dodatkowym atutem jest możliwość sterowania jego ustawieniami po przez urządzenia mobilne (telefon, tablet) dzięki  aplikacja SVS BLE na telefony z systemem Android i iOS. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba zdać sobie sprawę jakie Hz realnie słyszymy w muzyce , a są to często 3 cyfrowe wartości ;) 30-50Hz to tzw. trzęsienie ziemi w KD , a 20Hz to się czuje a nie słyszy i nie jest to przyjemne. Mam podłogowe focale , niby na wykresach fajnie 30Hz wzbudzą ,ale to nie to samo co 30Hz z subwoofera w obudowie zamkniętej.

Ja polecam sb-1000pro , mam używam w ~20m^2 , wydaje mi się ,że ludzie często przewymiarowują sprzęty pod powierzchnię odsłuchową

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W systemie stereo brałbym pod uwagę REL HT1003, T5x lub SVS SB1000 lub SB1000Pro. Są to typowo subwoofery pod system stereo. Najmocniejszy dół uzyskasz na HT1003, większą kontrolę na SVS SB1000. Rel T5x jest świetnym uzupełnieniem całości i świetnie sprawdza się jako tło. 

Zapraszam po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Czy różnica między mniejszymi subwooferami (sb-1000pro, REL HT1003), a tymi większymi (sb-2000 pro, REL HT 1205) jest warta dopłaty? Czy usłyszę znaczącą różnicę?
Zdaję sobie sprawę, że aplikacja mobilna dla SVS to tylko dodatek, mający przyciągnąć klientów (i jednocześnie podwyższa cenę produktu), ponieważ te same ustawienia są na tylnym panelu.
Na moim zestawie stereo muzyki słucham na 15% - 30% głośności, zależnie od źródła - to już jest wystarczająco głośno. Nie zdziwiłbym się, gdyby subwoofer też miał działać na 15% - 30% swoich możliwości i jednocześnie byłby wystarczająco głośny w mojej przestrzeni.
Chciałbym kupić subwoofer w styczniu, gdy ceny opadną po przedświątecznych podwyżkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obok siebie sb-2000 pro i klipscha 115sw . 

Jezeli ktos ma miejsce niech bierze klipscha nawet do muzyki jezeli nie jest audiofilem . 

Kino domowe - tu nawet nie ma dyskusji - deklasacja .

Muzyka - zalezy od gatunku . Zrobilem dla zanajomych odsluch na slepo - i wiekszosc wolala gdy gral klipsch.... 

Uwazam ze gadanie ze sie nie nadaje do muzyki to nieporozumienie . Zreszta wiele opini zwyklych osob to potwierdza . W cenie 2600 zl wlasciwie nie ma to konkurencji .

Gdybym musial wybierac - to na pewno wybralbym klipscha .

6 godzin temu, Q21 napisał:

Różnica między tymi seriami będzie słyszalna ale bierzmy pod uwagę metraż. W 16m2 spokojnie SB1000 czy HT1003 sobie poradzą. Oczywiście jeśli lubisz poczuć na sobie bas i przesuwać ściany to można iść w kierunku SB2000 Pro czy HT1205. 

nie wiem jak trzeba ustaic tego suba zeby to trzeslo scianami.... chyba jakies kosmiczna glosnosc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Markcox napisał:

Oczywiście wszystko zależy od oczekiwań i własnych preferencji, ale jako posiadacz dwóch 115SW w życiu nikomu nie poleciłbym tego sub'a do muzyki. W kinie, w tych pieniądzach, zgadzam się w pełni, że brak mu konkurencji. 

Chyba sprzedajesz te klipsche ? Jezeli jestes audiofilem to moze nie kupuje sie klipscha bo   sb2000pro faktycznie gra dynamiczniej natomiast  mowienie ze klipsch sie do muzyki nie nadaje to przesada... gra bardzo fajnie i na niskiej glosnosci generuje wiecej basu niz sb2000pro .  Ale tutaj jest sporo audiofili itp itd , ja pisze jako zwykly czlowiek jakich wiekszosc . wieksze wrazaenie nawet w muzyce robi na wiekszosci osob klipsch . Sluchalem tez jakis reli t5 ... tam to juz wogole padakka a tu tak zachwalane ... w KD to wogole nie gra , a w muzyce tez twozy tylko tlo ... brak efektu basu - czyli prawdziwy audiofil doceni , a zwykly czlowiek poprosi o wlaczenie suba . Zreszta chyba juz gdzies podobne wypowiedzi sa....

Ja wrecz jestem zaskoczony jak szybki jest ten klipsch przy tej wielkosci... czytajac opinie tutaj na forum slpodziewalem sie padaki  a jest zueplnie inaczej.

Cos jak z kablami ... musza byc super hiper drogie , a tak naprawde odsluch w ciemno powoduje ze wlasciwie nikt nie moze rozpoznac czy to dobry kabel za 50zl czy za 500

Edytowano przez robotnik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie jestem zwolennikiem subów pokroju t5 i rozumiem, że 115 może robić wrażenie na postronnych widzach, u mnie na gościach (z nieszczególnym podejściem do jakości dźwięku) też zawsze robiły, zwłaszcza przy cichym graniu - dużo ilości, ale nie grzeszy szybkością i różnorodnością, tak w dużym skrócie. Zejścia i ciśnienia mu na pewno nie brakuje. Tak, jak napisałem, co kto lubi :) I tak, jak w przypadku kolumn - ważnym jest (a może nawet ważniejszym), żeby przed zakupem przetestować sub'a we własnych warunkach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klipsch 115SW to prawdziwe monstrum 55x50x57cm 35kg wagi - na pewno zdominowałby mój salon samą swoją obecnością. Nawet nie wiem czy wykorzystałbym jego możliwości w mojej małej przestrzeni.

Robiłem test moich Focali 906 w muzyce z dużą ilością basu i o dziwno odnalazłem go co najmniej 3 razy więcej w przedpokoju (odległość 4,5-6,5m), na który jest otwarty mój salon z aneksem niż na kanapie naprzeciwko zestawu (salon szerokość 3,67m, ale odległość od głowy do głośników ok. 2,8m). A to właśnie basu mi brakuje. Może mam kiepską akustykę pomieszczenia?

Wyczytałem, że niskie częstotliwości dźwięku oznaczają długie fale. Według wzoru na długość fali: lambda = prędkość dźwięku / częstotliwość.

Dla 47 Hz (najniżej jak potrafią zejść Focale 906) to 340 [m/s] / 47 [1/s] = 7,23m

Dla 20 Hz (minimum, jakie słyszy człowiek) to 340 / 20 = 17m.

Jak Wy sobie radzicie z takimi wymiarami? Przecież nie każdy dysponuje tak dużą przestrzenią... Może powinienem sprzedać posiadany zestaw stereo i za wszystko kupić bilety do kina. 365 dni codziennych seansów w profesjonalnej sali odsłuchowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo. O ile 115SW uważam za tani i dobry model w kinie o tyle do stereo także go nie polecam.

Pomiędzy modelami SVS SB 1000 bs 2000 a REL HT 1003 vs 1205 odczujesz różnice w ilości oraz kontroli basu. To jest ta sama charakterystyka. Na Twoje pomieszczenie wystarczą mniejsze ale po prostu większe graja lepiej. Mimo że! zastosujesz 15-30% mocy.

Seria T od Rela będzie najbardziej zblizona dzwiekowo do basu kolumn, oczywiscie przy zachowaniu zejścia. Seria HT będzie mocniejsza bardzo dobrze zmiennie prowadzonym basem.

Mogę Ci pożyczyć który z tych subów.

Najlepiej sprawdzić w domu

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

svs sb1000pro w custom ustawieniu bez problemów trząsł meblami , kiedyś to robiło wrażenie , dziś podnosi poziom "zdenerwowania".

Domyślam się ,że sposób grania suba w obudowie zamkniętej nie jest tak efektowny jak te z bass reflexem czy ogólnie suby które nie mają kontroli - mam taki sub i siedzi w piwnicy ;) 

Zaletą w/w svs jest właśnie kontrola , to jak szybko gasi dźwięk , zmienia barwę , i ogólnie. W muzyce to deklasacja nawet porządnych dużych kolumn jeśli chodzi o zakres 10-40Hz , a i do 100Hz potrafi subik elegancko podkreślić.

W KD nie ma efektu "darcia japy" , za to wystrzały , kroki , niższe częstotliwości głosu , instrumentów przyjemnie są odczuwalne. Jak się go podkręci to złapie przester i zrobi efekt "wieży sony"* , ale z czasem jednak taki bass nie jest już przyjemny.

*- wieża sony = najlepszy dźwięk gimbazy , oraz osób lubiących tzw. przyjebanie , czy też "niech sąsiad poczuje co u mnie leci" :D 

10 godzin temu, S4Home napisał:

Seria T od Rela będzie najbardziej zblizona dzwiekowo do basu kolumn, oczywiscie przy zachowaniu zejścia. Seria HT będzie mocniejsza bardzo dobrze zmiennie prowadzonym basem.
 

svs sb też ma taki efekt jak się odpowiednio ustawi dsp , ten dźwięk dla wielu może być zniechęcający bo nie ma rozpierdzielu ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubakk napisał:

svs sb1000pro w custom ustawieniu bez problemów trząsł meblami , kiedyś to robiło wrażenie , dziś podnosi poziom "zdenerwowania".

Domyślam się ,że sposób grania suba w obudowie zamkniętej nie jest tak efektowny jak te z bass reflexem czy ogólnie suby które nie mają kontroli - mam taki sub i siedzi w piwnicy ;) 

Zaletą w/w svs jest właśnie kontrola , to jak szybko gasi dźwięk , zmienia barwę , i ogólnie. W muzyce to deklasacja nawet porządnych dużych kolumn jeśli chodzi o zakres 10-40Hz , a i do 100Hz potrafi subik elegancko podkreślić.

W KD nie ma efektu "darcia japy" , za to wystrzały , kroki , niższe częstotliwości głosu , instrumentów przyjemnie są odczuwalne. Jak się go podkręci to złapie przester i zrobi efekt "wieży sony"* , ale z czasem jednak taki bass nie jest już przyjemny.

*- wieża sony = najlepszy dźwięk gimbazy , oraz osób lubiących tzw. przyjebanie , czy też "niech sąsiad poczuje co u mnie leci" :D 

svs sb też ma taki efekt jak się odpowiednio ustawi dsp , ten dźwięk dla wielu może być zniechęcający bo nie ma rozpierdzielu ;) 

 

Jakie to customowe ustawienia - mam sb2000 pro i musze naprawde glosno dac zeby membrana zaczela chodzic .... na niskich glosnosciach albo malo basu albo po "podkreceniu" bas jest nieprzyjemny , tepy , dudniacy . 

SW-115to wlasnie mega zaleta , minimalna glosnosc i bas juz jest , i do tego bardzo dobry .,im glosniej tym wiadomo zaczyna sb2000pro jakosciowo brzmiec lepiej.... ale na niskich glosnosciach to klipsch lepiej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jak masz ustawiony ten SB2000 Pro?

Testowałeś je oba w domu czy w jakimś salonie?

Piotr

Mam w domu . Gra z magnatami monitor a juz zamowione klipsch sixes . Ustawiony w apce na music i obecnie -7db .  Jeżeli ktoś może podać jakieś sprawdzone ustawienia do eq . W klipschu nic nie bylo konieczne , gain na pół , zero wygrzewania itpi odrazu byl bas od najniższej głośności . Może poprostu lubie bas z BR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Suby z BR mają większą skuteczność , co do volume na svs to zależnie od źródła. Z ampli KD -10 , ze wzmaka stereo -40 ;) 

Dodam jeszcze ,że lekka kalibracja z użyciem REW sporo polepszyła dolne Hz , pojawiły się też w innych pkt-ach pomieszczenia ;)

No to nie wiem jak to na takich ustawieniach ma burzyć ściany . chyba ze te kolumny poprostu tak podaja sygnał . Jest naprawdę duża różnica przy cichym sluchaniu na korzyść klipscha . Przy niskich poziomach głośności naprawdę brzmi dobrze w muzyce . Poczytałem trochę wypowiedzi i sporo osób chwali nawet do stereo i w 100procentach się zgadzam . Audiofilem nie jestem ale jeżeli ktoś szuka uniwersalnego suba i ma miejsce to klipsch 115 nie ma konkurencji ... Tego sb 2000 pro kupiłem za 3600 i szczerze gdybym go bral w obecnych cenach za 4.5 k to bym zwracał .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub w obudowie zamkniętej gra bardziej jak mocarna kolumna (jeśli chodzi o bas) aniżeli stare subwoofery , czy tuby basowe (w samochodach) , do tego dziwnie amplitunery KD dają niski sygnał stąd ten volume taki sobie.

Nie wiem czemu bo jbl na bass reflexie 50-75% volume i był efekt jaki lubi robotnik. A też tam było 150W rms klasy D , a tutaj mam 325W tej samej klasy - może @robotnik przetestuj jeszcze svs-a podpinając 2 chinchami , gdzieś czytałem ,że wtedy idzie 2x mocniejszy sygnał (ja tak mam jak podpinam wzmaka stereo)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kn1234 napisał:

Lubisz taki bas i już😆

Bardzo mozliwe :) Dlatego jak tu czesto pisza , warto posluchac zanim sie kupi i nie ma co do konca sie wszystkim sugerowac . Np dla mnie najwieksza porazka to jak brzmialy a36 . Tzn nie samo ich brzmienie , a stosunek brzmienie do ceny - to powinno kosztowac max 1 k... i to glosniczki bardziej do komputera. Takie magnaty monitor nie zostawiaja suchen nitki na tym wynalazku

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Sub w obudowie zamkniętej gra bardziej jak mocarna kolumna (jeśli chodzi o bas) aniżeli stare subwoofery , czy tuby basowe (w samochodach) , do tego dziwnie amplitunery KD dają niski sygnał stąd ten volume taki sobie.

Nie wiem czemu bo jbl na bass reflexie 50-75% volume i był efekt jaki lubi robotnik. A też tam było 150W rms klasy D , a tutaj mam 325W tej samej klasy - może @robotnik przetestuj jeszcze svs-a podpinając 2 chinchami , gdzieś czytałem ,że wtedy idzie 2x mocniejszy sygnał (ja tak mam jak podpinam wzmaka stereo)

Taki tez mam plan :)  Dokładnie jak napisales - gra jak mocarna kolumna a nie typowy sub ktorego pewnie oczekiwalem - natomiast przy wyzszych glosnosciach jest to bardzo ok i brzmi fajnie.;

 

W mediaexpe.. Klipsch SW-115  wykupiony , pewnie niedlugo zniknie z rynku , a duzo drozszy SPL wlasciwie niczym sie nie rozni .... Jezeli ktos sie zastanawia to radze kupowac bo naprawde robi wrazenie . Dobry support klipscha tez jest plusem , wysylaja amp nawet po gwarancji jezeli padnie - i to z instrukcja wymiany

Edytowano przez robotnik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, S4Home napisał:

Nie właściwie tylko niczym. Ma delikatnie zmieniony wygląd na przodzie aby spasować do nowej linii.

Ale cena 115 była bardzo atrakcyjna w pewnym momencie.

I chyba tak, Ty po prostu lubisz taki dźwięk.

Piotr

Podlaczylem s2000 pro do klipsch sixes...i ustawiłem trochę więcej suba ....i efekt wgniótł . Włączyłem film i byłem w szoku jak to mocno i nisko zeszło z kopem ... W muzyce to samo , jest szybki i mocny bas .  W końcu gra tak jak oczekiwałem . Naprawdę efekt w filmie przeszedł moje oczekiwania . Natomiast co do kolumn , sixes grają bardzo dobrze , czysto i wyraźnie . Ranking kolum aktywnych dla potomnych , sixes , edifiery sk2000 , magnat monitor i na szarym koncu slabe a36 . Naprawdę te a36 to grały o klasę gorzej niż pozostałe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...