Skocz do zawartości

Średniojasne interkonekty analogowe do około 1000 zł?


Recommended Posts

Masz rację, cofam polubienie. Bo zgadzam się tylko z początkiem posta (że kolega pytał o konkretne kable, a dyskusja poszła w zwykłym kierunku i najaktywniejsi są ci, którzy uważają szukanie kabli za szkodliwe zjawisko). Wybacz Jarku.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pirlo81 napisał:

Może warto zgodzić siena pewne ramy, które zaproponuje Fafniak? Jak powiedziało sie A to warto powiedzieć B. 

Pomyśl, że wyniki tego testu będą omawiane jeszcze latami i mogą zmienić oblicze tego forum. Dla Ciebie, przy oczywiście korzystnym wyniku (a w to nie masz wątpliwości), satysfakcja z miny Fafniaka będzie bezcenna. 

Zgódź się jeśli nie dla siebie to dla innych forumowiczów

To nie dojdzie do skutku. To typowe zachowanie, nie raz już opisywane. Gdy przychodzi do konkretów, chęć do wzięcia udziału zanika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtrącę od siebie, jako "świeżak" na forum i w audio, dziwi mnie to, że do tej pory na tak dużym forum, nie udało się zorganizować takiego testu.  Jednak u większości ludzi strach przed porażką jest silniejszy niż ciekawość.

p.s. Temat mp3 vs flac trzymał w napięciu, dobra robota. pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Pewnie nie intencjonalnie, ale dostarczyliście koledzy mocnego argumentu za tym, że kable, DAC-i i tym podobne elementy toru jednak "nie grają". To czego doświadczyliście wpisuje się idealnie w psychoakustyczne, a nie elektryczne wytłumaczenie zjawiska "słyszenia" różnic.

Niewątpliwie trudno znaleźć dobre kontrargumenty do tego co napisałeś, niemniej jednak postaram się wzbudzić pewne wątpliwości :)  Najpierw odnośnie kolorów. Zauważ proszę, że na złudne postrzeganie obu kwadratów jako różniących się kolorami na lewym rysunku, duży wpływ ma ich otoczenie. To ono sprowadza nasze widzenie na złą drogę. Jakby sugeruje, że kwadrat B jest jaśniejszy pomimo padającego cienia, bo taki jest ogólny wzór. Nasz mózg to po prostu łyka, znajdując błędne odniesienia. Jak w takim razie na podstawie powyższego przykładu wyjaśnić różnice w  kablach/dac'ach? Czy w tym wypadku możemy mówić o podobnej sugestii, tylko tym razem dotyczącej słuchu? Fakt, mamy dodatkowe bodźce wzrokowe sugerujące zmianę. Można jednak zapytać, dlaczego jej nie słychać, gdy przełączamy jedynie wejścia we wzmacniaczu? Przecież nadal wiemy, które urządzenie gra. Zapewne zaraz wspomnisz o czasie, pamięci słuchowej, czy zmianie pozycji. Mam na koncie też i takie próby, w których mając włączone jednocześnie dwa urządzenia, robiłem wszystkie czynności, które zrobiłbym przy przełączaniu kabli, ale ich nie przełączałem, po czym siadałem w fotelu i zmieniałem wejście we wzmacniaczu. Nadal nie słyszałem różnic. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, nowy78 napisał:

Zauważ proszę, że na złudne postrzeganie obu kwadratów jako różniących się kolorami na lewym rysunku, duży wpływ ma ich otoczenie. To ono sprowadza nasze widzenie na złą drogę. Jakby sugeruje, że kwadrat B jest jaśniejszy pomimo padającego cienia, bo taki jest ogólny wzór. Nasz mózg to po prostu łyka, znajdując błędne odniesienia. Jak w takim razie na podstawie powyższego przykładu wyjaśnić różnice w  kablach/dac'ach? Czy w tym wypadku możemy mówić o podobnej sugestii, tylko tym razem dotyczącej słuchu? 

Odpowiedź jest zarazem prosta i skomplikowana. Tak, przy nieślepym odsłuchu nasz mózg jest narażony na sugestie, podobne do zaprezentowanego złudzenia optycznego. Jakie dokładnie? Tu się sprawy komplikują. To bardzo indywidualne. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Może to być informacja o cenie, danych technicznych czy budowie, opinia innych, wygląd, nastawienie, oczekiwania, presja otoczenia, poczucie lojalności i wiele, wiele innych czynników. Pojawienie się łatwego w percepcji punktu odniesienia sprawia, że mają one szansę zejść na dalszy plan, a nasza opinia stać się bardziej obiektywną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko od siebie, że mój wzrok, mózg, serce, portfel, chciało kabla RCA PAD Aureus, niestety uszy zdecydowały że zostały Neptune.

Dzięki Kraft, za ciekawe argumenty i dyskusje bez niepotrzebnego napinania się. Szacun.

misiek  x 😀 Ech wszystko fajnie tylko ta muzyka to jednak przeszkadza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mariol napisał:

 

Dzięki Kraft, za ciekawe argumenty i dyskusje bez niepotrzebnego napinania się. Szacun.

 

Super podejscie z Twojej strony ze wyrazasz szacunek do osób którzy argumentuja "to i owo" w kulturalny sposób 👍 - naprawde doceniam postawę.

Pytanie jeszcze do @Rafał S jako założyciela tego tematu.:

Czy nie bedziesz mial nic przeciwko, jesli rozmowa bedzie toczyć sie w kierunku ciągłych argumentów i rozważań różnego typu?

Czy też może mamy stworzyć sobie osobny temat (by moderator nas nie przepedził) i tam kontynuować a tutaj pozostawić "miejsce" na opisy kabelków?

 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Może to być informacja o cenie, danych technicznych czy budowie, opinia innych, wygląd, nastawienie, oczekiwania, presja otoczenia, poczucie lojalności i wiele, wiele innych czynników. Pojawienie się łatwego w percepcji punktu odniesienia sprawia, że mają one szansę zejść na dalszy plan, a nasza opinia stać się bardziej obiektywną.

Presja otoczenia? Poczucie lojalności? Wiele innych czynników? Te kwestie mogą ewentualnie dotyczyć osoby zmuszanej do wypowiedzenia się na dany temat, ale nie kogoś kto sam wybiera, pożycza i kupuje towar dla własnej egoistycznej przyjemności. Słucham kilku RCA z tej samej półki cenowej. Nie miałem oczekiwań z góry, bo niewiele da się na ich temat znaleźć w sieci. Najbardziej imponująco zabrzmiał kabel, który odstręcza mnie swoim wyglądem. Już widzę kolejną teorię: mój mózg tak bardzo odrzucał ten nieatrakcyjny wizualnie przewód, że niechęć przerodziła się w fiksację i poczułem do niego pociąg.

Te argumenty, że przy przełączaniu mamy punkt odniesienia, a przy dłuższych odsłuchach mózg coś sobie dopowiada też uważam za bzdurne. Szybkie przełączanie kabli zasypuje mój mózg bodźcami, których ten nie potrafi przetworzyć na czas. Przeciążenie informacjami prowadzi do spadku percepcji. Dopiero przy dłuższym odsłuchu bez zmian pojawia się stabilna i wiarygodna odpowiedź systemu nerwowego na  bodźce o danym charakterze. I dlatego każdorazowo odsłuchy na przewodzie A dostarczają mi emocji, które po godzinie przechodzą w zmęczenie, natomiast z przewodem B jest przeciwnie - w pierwszej chwili nie robi wrażenia, ale też nie męczy przy dłuższym słuchaniu. A wszystko wynika z tego, że np. A gra bardziej V-ka, a B- bardziej środkiem. I to ostatnie jest jedynym obiektywnym czynnikiem.

33 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Pytanie jeszcze do @Rafał S jako założyciela tego tematu.:

Czy nie bedziesz mial nic przeciwko, jesli rozmowa bedzie toczyć sie w kierunku ciągłych argumentów i rozważań różnego typu?

Czy też może mamy stworzyć sobie osobny temat (by moderator nas nie przepedził) i tam kontynuować a tutaj pozostawić "miejsce" na opisy kabelków?

Chyba już trochę za późno na mój protest. Bawcie się jak najlepiej. :)

Nieśmiało tylko zapytam: czy ktoś sprawdzał Albedo Flat-One? Czy zagra mocniejszym środkiem i dołem od Albedo Blue? Pytam, bo chciałbym sobie wyrobić oczekiwania przed wypożyczeniem, żeby mój mózg wiedział jakie wrażenia ma kreować. ;)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafał S napisał:

A wszystko wynika z tego, że np. A gra bardziej V-ka, a B- bardziej środkiem. I to ostatnie jest jedynym obiektywnym czynnikiem.

A nie masz czasami pod ręką jakiegoś mikrofonu i REW-a? Z chęcią bym zobaczył, jak kabel obiektywnie gra V-ką.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fafniak napisał:

To nie dojdzie do skutku. To typowe zachowanie, nie raz już opisywane. Gdy przychodzi do konkretów, chęć do wzięcia udziału zanika.

Nie, noo, pisałem przecież przyjeżdżaj, kierunek Wejherowo, a tu znów wątpliwości?...... niedawno jeszcze chciałeś przywieść wzmacniacz ...?!?!... to chcesz przyjechać czy nie, bo teraz to już nic nie rozumiem. Zdecyduj się w końcu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie cieszy, że na forum jest coraz więcej ludzi, którzy nie lekceważą tego elementu toru, czyli kabli. Jedne przynoszą małe zmiany w brzmieniu, a drugie naprawdę duże. Nie uważam ich za najważniejszy element toru, aczkolwiek wiem, iż można nimi popsuć brzmienie. Wielokrotnie było już powtarzane na forum, że gra cały system i nic tego nie zmieni!

Wkurza mnie to, że na tym forum nie można na spokojnie porozmawiać o kablach. Dlaczego ludzi negujący wpływ kabli na brzmienie, zabierają głos w takim temacie, skoro nie mają nic konkretnego do powiedzenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie, noo, pisałem przecież przyjeżdżaj, kierunek Wejherowo, a tu znów wątpliwości?...... niedawno jeszcze chciałeś przywieść wzmacniacz ...?!?!... to chcesz przyjechać czy nie, bo teraz to już nic nie rozumiem. Zdecyduj się w końcu. 

Bogusław,...

Są tylko dwie możliwości.

1- robisz sobie ze mnie jaja 

2- szwankuje u ciebie pojmowanie prostych zależności i znaczenia słów.

Na wszelki wypadek gdyby okazało się że jednak wersja pierwsza jest ekhmm nietrafiona, doprecyzuje.

Przyjechać mogę , mogę posłuchać ale nie jest to ślepy test i nic z tego nie wyniknie. Jeżeli mam przyjechać żeby posłuchać kilka kabelków i losowo zamienić, to dziękuję. Nie ma to sensu. Nie wejdę w sytuację gdy bez przestrzegania zasad i podstawowych procedur wciągniesz mnie w pseudo test. Bo będzie to tak samo miarodajne jak dziesiątki innych opowieści.

Czy teraz jest jasne?

Moja wypowiedź która zacytowałeś, dotyczyła sytuacji prawdziwego ślepego testu. Nie sądziłem że to sformułowanie potraktujesz w tak... uproszczony sposób.

Nadal nie odniosłeś się merytorycznie do tego dlaczego taki test jest ci nie w smak. Prosiłem o to 2 razy i nie tylko ja.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tomek4446 napisał:

Tak sobie pomyślałem , jak kable mogą powodować przydźwięk to dlaczego nie miały by wprowadzać zmian w brzmieniu ?

Pamiętam jak sub mi buczał podpięty jakiś słabym kablem , zakupiłem melodikę do suba i buczenie zniknęło :D 

Kabel hdmi to samo , ale tam to były większe jajca bo załączanie światła w łazience powodowało restart amplitunera ... także jak widać magiczne coś jest wszędzie i ma wpływ :P 

Nie wiem po co tyle stron pierdzielenia o niczym , Bogusław kabli nie sprzedaje , a Fafniak nie kupuje , a kłócą się jak stare baby pod trzepakiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafał S napisał:

Chyba już trochę za późno na mój protest. Bawcie się jak najlepiej. :)

Nie jest za późno :)

3 godziny temu, Rafał S napisał:

Nieśmiało tylko zapytam: czy ktoś sprawdzał Albedo Flat-One? Czy zagra mocniejszym środkiem i dołem od Albedo Blue? Pytam, bo chciałbym sobie wyrobić oczekiwania przed wypożyczeniem, żeby mój mózg wiedział jakie wrażenia ma kreować. ;)

To pytanie było chyba skierowane do mnie... :) skoro pod moim cytatem, jednak....

niestety nietrafnie wybrałeś "adresata" :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie?

@Bogusław Kożyczkowski odnieś się do pytań które padły tu już w sumie przynajmniej 4 razy

 

 

 

Dobra bo widzę że niestety po "drugiej stronie" odbywa sie gra w kulki

1 - pojęcie ślepych testów związane jest z pewnymi zasadami które nalezy przestrzegać

2 - @Bogusław Kożyczkowski zadeklarował się że może w to wejść

3 - gdy dodałem ze należy przestrzegać procedur aby wynik był miarodajny i nikt nam nie zarzucił błędów, Bogusław poczuł że może jednak jego pewność "troszku" zbladła i strach "za dupę ścisnął" że polegnie. Tak mi to wygląda.

 

Jeszcze raz napisze - jestem gotów przyjechać na spotkanie

Ślepy test - przeprowadzimy zgodnie z zasadami - tu jest kwestia ustalenia jak dokładnie - liczę na pomoc @Kraft

(po co zgodnie z zasadami - wyjaśniałem już chyba z 5/6 razy)

 

Każdy inny sposób spotkania (okropne wyrażenie) traktuję tylko jako towarzyskie spotkanie, bez wniosków czy kable grają czy nie. Dlaczego? 

Widzę kierunek który został obrany. Spotkanie towarzyskie , bez zasad, które będzie przytaczane zależnie od wyniku, przez jedną albo drugą stronę i będzie negowane przez oponentów.

A chyba nie do tego dążymy ?

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

To pytanie było chyba skierowane do mnie... :) skoro pod moim cytatem, jednak....

niestety nietrafnie wybrałeś "adresata" :P

Nie, to "silnik" forum tak działa, że posty wysłane w bardzo krótkich odstępach czasu skleja w jeden. Pytanie było w przestrzeń (z lekkim "ukłonem" w stronę Krafta). :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

A nie masz czasami pod ręką jakiegoś mikrofonu i REW-a? Z chęcią bym zobaczył, jak kabel obiektywnie gra V-ką.

Mierzyłem dwa różnie grające wzmacniacze i wykres wyglądał praktycznie identycznie, a charakter dźwięku całkowicie różny. Za mało parametrów mierzymy i Rew się nadaje do zrobienia akustyki pomieszczenia do czego zresztą go używam, ale niewiele powie o jakość dźwięku poza amplitudą

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, marcinmarcin napisał:

ale niewiele powie o jakość dźwięku poza amplitudą

W tym konkretnym przypadku nie chodzi o jakość dźwięku (cokolwiek pod tym pojęciem rozumiemy), ale o granie V-ką. To powinno wyjść na wykresie. Jeśli nie wyjdzie, to znaczy, że jednak kabel nie gra (obiektywnie) V-ką. Proste.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...