Skocz do zawartości

Heco Aurora 700 - jednak to nie to...


markosz

Recommended Posts

Cześć wszystkim, 

Jakieś 1,5 roku temu kupiłem Yamache RN-803 przez ten czas "pracowała" sobie z moimi 20 letnimi głośnikami NO NAME z czasów młodości ;) Grało to nawet całkiem całkiem jak na takie badziewiaste kolumny 3 drożne - niskotonowy 220mm, srednica+wysokie.

Około tydzień temu postanowiłem w końcu wymienić te kolumienki na jakieś porządniejsze. No i koniec końców trafiło na mocno polecane Aurory 700 chociaż byłem świadomy tego, że jednak mogą być zbyt delikatne do mojego salonu 36m2 z otwartym wysokim stropem.  Przyznam też, że były to tez  względy ekonomiczne - a ze aurory były akurat w cenie 2500 no to się skusiłem.

Poniżej widok mojego salonu - zapewne jest to tragedia dla dźwięku - akustyka na poziomie -10?

 

N3aOML2l.jpg 2h3doTql.jpg HdtMCmTl.jpg

Muzyka jakiej słucham to w sumie wszystko oprócz klasycznej, poważnej - główne źródło to Spotify + YT - głownie  electro (hause/techno,) , pop , dance itp czasami rock.

 

Po podłączeniu i odsłuchaniu kilku utworów byłem jednak w delikatnym szoku jak inaczej brzmią  dotychczas słuchane na moich starych kolumnach.  No i najgorsze, że wcale nie było to na wielki +.

Od razu ostrzegam , że nie potrafię opisywać dźwięku i jego odczucia to jest mój największy minus, więc nie wiem czy będę umiał wytłumaczyć czego mi brakuje...

Przede wszystkim to czego się obawiałem, czyli zbyt mało basu - tutaj jednak byłem na to przygotowany ze względu na male przetworniki. Chociaż po podbiciu Bass na+ nie było jakoś mocno tragicznie. Jednak jest on mocno punktowy nie schodzi nisko nie rozpływa się po pomieszczeniu. Generalnie jako tako słychać go kiedy siedzimy centralnie przed kolumnami, kiedy przejdziemy w inne miejsce jest już bardzo słabo. 

Kolejna sprawa która nie pasuje mi w Aurorach to średnie oraz wysokie tony są dla mnie zbyt ostre, meczące - musiałem dość mocno przytemperować je pokrętłem. 

Ogólnie dźwięk z tych kolumn wydaje mi się jakiś taki płaski, bez głębi, mało rytmiczny, muzyczny ?? Nie wiem jak to opisać... ale utwory naprawdę brzmią słabo - to co kiedyś mnie ruszało teraz wydaje się jakieś takie nijakie - jakby mocno spowolnione brakuje szybkości, przestrzeni?

Strasznie ciężko jest mi to opisać słowami ale o wiele bardziej podobało mi się jak grają moje stare kolumny - tak jakoś soczyście, przestrzennie... Niestety swoje lata mają już za sobą i strasznie już skrzeczą i popierdują ;)

Zastanawiam się teraz w jakim kierunku pójść - przez chwilę myślałem o Aurora 1000 ale nie wiem czy nie będzie to grało bardzo podobnie do 700 - na pewno będzie więcej basu ale co z resztą czy dalej nie będą to kolumny grające podobnie do 700. Poza tym jak patrze na ich aktualne ceny w okolicy 4500zł to w tym przedziale można chyba poszukać czegoś innego?

Aurory 700 juz oddałem więc teraz chciałbym spróbować czego innego co może  bardziej wpasuje się w moje oczekiwania.

Może np  spróbować teraz KEF Q950? 

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc....

 

Niestety wszelkie odsłuchy w salonach raczej nie wchodzą w grę bo są to dwa światy w porównaniu z moją jaskinią...

 

Edytowano przez markosz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak po części jest to racja... ale nie chciałbym tak bez końca, kupować i odsyłać... Potrzebuje chociaż trochę na kierunkować się na 2/3 modele kolumn i wtedy już jakoś konkretniej podejść do sprawy,,, Nie wiem tez jakie kolumny będą miały synergię z RN-803 chociaż Aurora takowa podobno miała być a dla mnie nie gra to tak jak bym chciał...

Najbardziej w Aurora 700 brakuje mi tej jakby to określić hmmm...szybkości, dynamiczności, przestrzeni ? Wydaje mi się że utwory są jakby właśnie mniej dynamiczne... Możliwe jest to żeby kolumny powodowały że utwór właśnie staje się taki jakiś "powolny" nijaki?

Wydaje mi się, że na pewno potrzebuję czego z 200mm przetwornikiem niskotonowym bo te 160/170 to jednak trochę mało.

Moje stare "kapcie" mają też BR skierowany do przodu, może to też dawało całkiem inne odczucia muzyczne?

Gdzieś np teraz z kolei wyczytałem  właśnie ze 803 nie napędzi tak jak powinna q950 i z tym amplitunerem nie wykorzystam ich potencjału?

Edytowano przez markosz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, markosz napisał:

No i najgorsze, że wcale nie było to na wielki +.

Bo Aurora tak gra 🤪

2 godziny temu, markosz napisał:

Możliwe jest to żeby kolumny powodowały że utwór właśnie staje się taki jakiś "powolny" nijaki?

😉

2 godziny temu, markosz napisał:

Moje stare "kapcie" mają też BR skierowany do przodu, może to też dawało całkiem inne odczucia muzyczne?

To akurat powoduje zazwyczaj gorsze, wrażenia bo slychać "basy" z tunelu

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Yahoou napisał:

Z tego co piszesz, to podoba ci się raczej estradowe brzmienie... Może posłuchaj Magnatów Transpuls 1500...

Skoro tak twierdzisz to może i tak jest...😉

Nie potrafię jeszcze odnaleźć się w tym jak co gra i co mi się podoba oraz i całej tej "terminologi" jakiej używa się ty na forum w celu określenia jak gra dany wzmacniacz czy tez kolumny... Po prostu aurora 700 gra dla mnie jakoś tak płasko bez głębi, jak to nieraz czytałem i w sumie określenie to tu może pasować gra jakby z pod koca. A przynajmniej tak jest w moich warunkach no i nie wiem czy dobrze odbieram samo określenie że coś gra jak z pod koca...

 

Kusi mnie aby sprawdzić te Q950 tylko nie wiem czy moja Yamacha rn803 dobrze je ogarnie ?

Już kilkukrotnie przeczytałem, wypowiedzi w podobnym stylu

 

Cytat

...te kolumny mają wymagania co do elektroniki towarzyszącej (szczególnie Q950)...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, ADAM7 napisał:

U mnie bardzo pomogło wymiana okablowania, a nawet zastosowanie bi-wire. 

Zmieniłem już kable z jakiś 20 letnich na Melodike MDC2400 także budżetowo ale podobno w miarę OK. Nie ukrywam, że poprawiło to odsłuch w porównaniu do tego co było.

30 minut temu, marcinmarcin napisał:

Forumowy idealny zestaw 👍 

Haha nie wiem teraz czy piszesz to z lekką ironią, czy na prawdę ta Yamaha jest w miarę OK - nie ukrywam, że własnie przez zachwalanie jej na forach padło na  jej zakup... Zależało mi głownie na funkcjach sieciowych.

Tak samo Aurora 700 + RN803 miał być idealnym forumowym zestawem 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie RN803 z Heco 700 brzmi idealnie niemal.Niemal poniewaz czasem z tidala bywa za duzo basu.Niektore pliki sa tam zbyt mocno remasterowane.Pomieszczenie mam mniejsze od autora tego watku i poprawiona akustyka.Reasumujac, to kolejny dowod na to ze wszyscy mamy wlasne gusta i bez odsluchow mozna zaliczyc wtope...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, T Z6 napisał:

U mnie RN803 z Heco 700 brzmi idealnie niemal.Niemal poniewaz czasem z tidala bywa za duzo basu.Niektore pliki sa tam zbyt mocno remasterowane.Pomieszczenie mam mniejsze od autora tego watku i poprawiona akustyka.Reasumujac, to kolejny dowod na to ze wszyscy mamy wlasne gusta i bez odsluchow mozna zaliczyc wtope...

Idealnie to ten zestaw nie brzmi,do ideału sporo brakuje szczególnie przy cichym słuchaniu,natomiast jest to na pewno dobry zestaw w relacji cena jakość grający muzykalnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, helmut.. napisał:

Idealnie to ten zestaw nie brzmi,do ideału sporo brakuje szczególnie przy cichym słuchaniu,natomiast jest to na pewno dobry zestaw w relacji cena jakość grający muzykalnie

W punkt! Choć co dla kogo jest cicho kwestia dyskusyjna, bo jak leci fajny kawałek to cicho się nie umiem słuchać ;)))) Sam mam Aurory 700.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, helmut.. napisał:

Idealnie to ten zestaw nie brzmi,do ideału sporo brakuje szczególnie przy cichym słuchaniu,natomiast jest to na pewno dobry zestaw w relacji cena jakość grający muzykalnie

Mi bardzo pasuje.Tobie nie musi.Na tym rzecz polega ze kazdemu podoba sie cos innego.Ale tu widac rzadko kto to rozumie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yamaha 

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Gdyby miał oryginalną yamahę to może ,ale kupił yamachę i może w tym problem

Ale siara !! nie wiem co mi się stało z tym ceha... 

 

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Sam nie wiem 😉, ale wiem że mi nie podchodzi granie tego sprzętu, ale gusta są różne... 

Wychodzi na to, że mi chyba też jakoś nie za bardzo... ale jest to tak naprawdę mój pierwszy kontakt z jakimś porządniejszym graniem i bardziej kupowałem to wg opinii niż odsłuchu u siebie w domu... Poza tym tak naprawdę nie wiedziałem czego oczekuję po takim zestawie. Teraz na pewno będę już mądrzejszy i będę więcej testował przy kolejnej zmianie klocków.

 

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Nie jestem fanem tych gratów ale ile Kolega słuchał tych Auror po wyciągnięciu z kartonu  kilka godzin czy 100-200?

Niech się wypowiedzą sami posiadacze czy Aurora grała jak należy prosto z pudła .Pzdr

Mam je od 25 listopada... i faktycznie przegrały kilkadziesiąt godzin.... zmiana kabli na pewno też pomogła i z czasem wydają się grać trochę lepiej... jednak nie sądzę, aby poprawiły się do tego stopnia, że mógłbym je w 100% zaakceptować.  

 

1 godzinę temu, helmut.. napisał:

Idealnie to ten zestaw nie brzmi,do ideału sporo brakuje szczególnie przy cichym słuchaniu,natomiast jest to na pewno dobry zestaw w relacji cena jakość grający muzykalnie

Nie wiem jak wygląda idealne granie, bo kompletnie się na tym nie znam.. Co kwestii cena jakość  zapewne jest to jeden z lepszych wyborów, jeżeli komuś pasują jak to gra a tutaj zapewne jest tak samo dużo zwolenników jak i przeciwników. Każdy ma swój gust muzyczny. I własnie w takim przypadku potwierdza się to o czym dużo osób na forum mówi ... słuchać, słuchać, testować i to najlepiej w miejscu gdzie ma to grać docelowo.

Kolejna sprawa, że u mnie dużym problemem może okazać się samo pomieszczenie i jego akustyka., może w mniejszych bardziej przyjaznych spisują się o wiele lepiej.

Edytowano przez markosz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiekszych pomieszczeniach napewno trudniej jest uzyskac dobra jakosc dzwieku szczegolnie gdy jeszcze akustyka kuleje.Ale zapewne da sie to zrobic wypozyczajac do domu na odsluchy kolejne zestawy sprzetu.Moze to byc czasochlonne i moze nawet denerwujace ale moim zdaniem innego wyjscia nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale też nie przesadzajmy , bo nie można wszystkich do jednego worka wrzucać 😋

Ja nie pozwolę sobie na to co Ty 😋 co nie znaczy że nie chce ,  ale zdarzają się ignoranci  . Ja wiem co można osiągnąć akustyką.

Jednak przez akustyczne problemy mojego pomieszczenia nie mam zamiaru zrezygnować ze sprzętu .

Jedyne co robię to nie krytykuje sprzętów , mówię tylko że to nie moje granie w moim pomieszczeniu 😉 . Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że u Ciebie to akustyka.

Po pierwsze to za duża kubatura pomieszczenia dla Aurora 700.

Po drugie:

Dnia 2.12.2021 o 10:14, markosz napisał:

Kolejna sprawa która nie pasuje mi w Aurorach to średnie oraz wysokie tony są dla mnie zbyt ostre, meczące - musiałem dość mocno przytemperować je pokrętłem. 

Jest to dość dziwne z racji iż Aurory mają utemperowane wysokie.

Więc albo Twoje poprzednie kolumny były uszkodzone przez lata albo tak grały mocno cofniętą górą że się przyzwyczaiłeś. Kolejna sprawa że bas z poprzednich mógł zakrywać to pasmo.

A zatem czy to przyzwyczajenie czy akustyka dowiesz się tylko wypożyczając inne kolumny.

KEF Q 950 ok. Może Transplus 1500? chociaż one mają znacznie więcej gory.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...