Skocz do zawartości

Denon PMA-720AE + Dali Zensor 5


pershing

Recommended Posts

Kilka lat temu, jeszcze do innej lokalizacji kupiłem Denon PMA-720AE + Dali Zensor 5. Obecnie sprzęt stoi w salonie dość sporym 10,5x5,5m. Ogólnie dość duża otwarta przestrzeń, ale poddasze - skosy na krótszych ścianch i niski sufit. Muzyka jakiej słucham to dość szerokie spektrum, ale bardzo upraszczając powiedziałbym, że blues, rock i jazz. W miękkich gatunkach (blues) całość nie brzmi źle, ale np. jazz fatalnie. Muzyka jest zbyt ostra, wysokie tony drażnią, ogólnie całość brzmi zbyt wyraziście/laboratoryjnie.

Zastanawiam się w jakim kierunku iść ze zmianami, w jaki rodzaj sprzętu celować. Nie bardzo wiem od czego zacząć. Od razu zaznaczam, że wolałbym zmiany robić etapi np. wzmacniacz/amplituner, potem kolumny. Pomożecie? 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja numer 1: zmiana wzmacniacza. Z tych Zensorków można jeszcze sporo wydobyć. To fajne, muzykalne kolumienki. Ale Denon zgrywa się z nimi bardzo przeciętnie. To częste zestawienie samego dystrybutora. Niestety nietrafione.

Opcja numer 2: zmiana całości jeśli chcesz wskoczyć na znacznie wyższy level.

Nie podałeś przede wszystkim budżetu jakim dysponujesz - od tego wypadałoby zacząć. Mile widziana też fotka obecnego ustawienia kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej pisał , pierwsze to wymiana wzmacniacza , wydaje się ,że w cenie 3 tys ciezko będzie kupić nowy wzmak dający sporą różnicę. Prędzej okolice 4 tys. Zensory to b.fajne kolumny grające bardzo muzykalnie z fajna przestrzenią. Wydają się zbyt małe jak na twoje pomieszczenie.Zensory 7 by się tutaj lepiej sprawdziły. Dodatkowo miejsce odsłuchowe masz daleko a kolumny dosyć wąsko  ustawione.Masz miejsce więc rozsun je szeroko,na pewno się odsłuch i stereofonia poprawi. Spróbuj najpierw tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywanu nie mam. Kiedyś miałem, ale różnicy nie słyszałem.

 

Przed chwilą puściłem pare rzeczy, żeby spróbować lepiej opisać na czym polega problem (nie jestem dobry w opisach tego co słyszę). Puściłem trochę różnych rzeczy: Dire Straits, Miles Davis, Kenny Burrell, Mike Oldfield, Grant Green. Rzeczy które mi przeszkadzają w tym co słyszę:

* przy gitarowym graniu robi się lekki zgiełk - to może być związane z tymi odbiciami i akustyką

* bardzo mocno uwypuklone są tony średnie i chyba wysokie

* instrumenty które wychodzą na pierwszy plan i to zdecydowanie zbyt mocno: gitara Knopflera, saksofony, trąbka Milesa - tu szczególnie jest słyszalny problem

* instrumenty które giną: perkusja (mocno od całości odkleja się hi-hat), gitara basowa

* separacja między instrumentami jest moim zdaniem zbyt duża. Ma to swoje plusy, ale zasadniczo określiłbym ten styl grania jako męczący

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wyżej dobrze radzą. Zdałoby się tutaj popracować nad akustyką i samym ustawieniem kolumn. A ja zapytam o jeszcze o jedną kwestię - co robi u Ciebie za źródło dźwięku, z czego wychodzisz muzyką na wzmacniacz? Może tu tkwi problem. Zestaw Zensor + Denon ciężko mimo wszystko zestroić tak żeby grał klinicznie i jazgocząco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd Denon DCD-720AE i stream ze spotify przez Raspberry pi z HiFi Berry. Robiłem przed chwilą test, puściłem Kenny Burrell - Midnight Blue z obu na raz w tym samym momencie i tylko przełączałem się między źródłami żeby ocenić różnice. Powiedziałbym, że z Spotify z Maliny brzmi bardziej miękko i mniej detalicznie (na pewno gorzej słychać hi-hat). Ale to nie jest kolosalna różnica. Zasadniczo powiedziałbym że grają podobnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Źródła masz więc w porządku. Pytałem, bo niektórzy odtwarzają z przeróżnych wynalazków.

Pozostaje więc zabawa z akustyką, ustawieniem kolumn i ewentualne wypożyczenie wzmacniacza do odsłuchu. Jeśli mają to być okolice 3000zł to wg mnie z Dali pozycje obowiązkowe do sprawdzenia to NAD 356BEE, Audiolab 6000A.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na prawdę duże pomieszczenie do nagłośnienia. W chwili obecnej skupiłbym się na wymianie kolumn, a w przyszłości wzmacniacza. 

Zwróć uwagę na Heco Aurora 1000, Fyne Audio F502 czy Kef Q950. Bądź jedynie świadomy, że Denon nie napędzi i nie wysteruje w 100% tych kolumn. 

Jak sprawdza się fotel? Sam zastanawiam się nad jego kupnem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o takie rady mi chodziło, nawet po to żeby mieć jakiś punkt zaczepiania przy zamawianiu do odsłuchu. Mogę łatwo pożyczyć też Heco Aurora 700 oraz Yamaha-r-n803d.

Co do wzmacniacza to rozważam też amplituner. Chciałbym móc streamować bezpośrednio bez raspberry oraz podłączyć TV. Stąd pewnie raczej w grę wchodzą nowsze modele. Nie mam natomiast preferencji czy nowe czy używane.

Co do fotela to jest super. Co prawda ze względu na lokalizację obok głośników nie słucham na nim muzyki (jak już to słuchawki), ale jest bardzo wygodny i solidnie zrobiony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro każda z firm mówi ze denon nie napędzi a wszyscy wiedza ze to jest jeden ze słabszych modeli to czy nie lepiej zacząć od wzmaka po pierwsze może on pobudzi dali po drugie łatwiej dobrać kolumnę do wzmaka niż odwrotnie. Mając lepszy wzmak zawsze można go zapakować i posłuchać z innymi kolumnami na odwrót to ciężka sprawa. Popatrz za używkami często są na olx jeszcze na gwarancji. 
co do mr780 ponoć lampy są jedyne w swoim rodzaju i trudno dostępne wiec gdyby padły to co dalej? 
 

A ze miałem okazje słuchać hybrydy to poszukaj używki haiku bright mk5 bardzo fajnie gra i z dali może to być to . Testowała go również Asia z forum -również pozytywne odczucia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Postaram się podsumować jaki mam plan na teraz:

 

1. W pierwszej kolejności potestuję zmianę wzmacniacza. Mam możliwość pożyczenia Yamaha-r-n803d. Jeśli to się sprawdzi to albo zostanę przy tym, albo:

2. Wezmę na testy MR780 i/lub MA900 - zapowiadają się interesująco

3. Jeśli uda mi się uzyskać zadowalający efekt to możliwe, że przy tym zostanę.

4. Jeśli nie to w następnej kolejności lecą kolumny: mam możliwość sprawdzenia Aurora 700 i od tego zacznę. 

5. Jeśli będą za małe to Aurora 1000, KEF Q 950, Fyne Audio F502, ELAC F6.2

Ewentualnie jak już w pierwszym kroku wzmaczniacz kompletnie nic nie da to od razu przeskoczę do tematu kolumn + wzmacniacza.

 

Jaka jest różnica między MA900 a MR780?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.12.2021 o 11:57, pershing napisał:

Oczywiście chodziło mi o porównanie z Yamaha-r-n803d. Nie mogę już zedytować posta :/

Klasa tych obu amplitunerów jest ta sama.

Magnat gra cieplej, bardziej melodyjnie ale nie ma obslugi sieci.

Yamaha gra bardziej liniowo, nieco bardziej wyraźnie, do tego ma na pokładzie kalibrację, (chodź głównie dedykowaną do kina) oraz bardzo ciekawe funkcje sieciowe.

Jeśli do Magnata dodasz Malinę to jst to mocna alternatywa.

Po podwyżce RN 803 także Cambridge AXR 100 + odtwarzacz sieciowy jest ciekawszą propozycją.

12 godzin temu, pershing napisał:

Jaka jest różnica między MA900 a MR780?

Gramofon, radio.

Nie pamiętam w brzmieniu bo jak jest jeden to nie ma drugiego.

Brzmienie na pewno podobne.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...