Skocz do zawartości

Pylon Pearl 27 i Yamaha RX-V6A- pasuje ?


Dulcyn

Recommended Posts

Cześć, mam na imię Jarek i chciałem się przywitać, rozpoczynając jednocześnie wątek, w którym mam nadzieję znajdę pomoc u osób znających się na temacie lub doświadczonych.

Mam kupione głośniki Pylon Pearl 27, do tego głośnik centralny oraz 2 głośniki efektowne, sufitowe. Chodzi mnie o stworzenie dobrego zestawu KD 5.1. pod projektor Epsona TW9400W, który od roku stoi i czeka na montaż. Do kupna pozostał jeszcze subwoofer, ekran też już jest e zabudowie. Moje pytanie dotyczy tego, czy amplituner Yamahy RX-V6A będzie odpowiedni do głośników Pylona, czy jest inna warta rozważenia alternatywa i czy warto pod kątem już tylko słuchania muzyki a nie kina domowego dokupić osobno wzmacniacz i ewentualnie jaki pod Pylony. Dziękuję bardzo za pomoc.

5CFB83B6-894B-4519-A857-3171B6D29EE0.jpeg

7263E435-8087-4CE3-B239-718601424B8F.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdują się w zabudowie sufitowej GK, czyli pionowo w dół, jakieś 30 cm za linią uszu

5 minut temu, przemeklbn napisał:

W ramach eksperymentu możesz sobie porównać odsłuch przy prawidłowym ustawieniu vs to co planujesz. Sam jestem ciekawy Twoich wrażeń. W jakim kierunku chcesz ustawić te głośniki przy suficie?

Głośniki w zabudowie już są, nie wiem czy chce się ewentualnie frustrować 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dulcyn napisał:

Głośniki w zabudowie już są, nie wiem czy chce się ewentualnie frustrować

A więc " po ptokach " . Dalsza dyskusja to już tylko czcze gadanie. By coś doradzać trzeba mieć jakąś bazę a wiec przede wszystkim prawidłowość ustawienia i ewentualne korekty. W Twoim przypadku już wybrałeś estetykę i nie jest to niczym złym , to Ty tam mieszkasz. Dlaczego tak piszę , bo jak przymocuję na stałe kolumny w górnych narożnikach ścian a potem zapytam Cię czy kabel np. Melodiki nie będzie za jasny do systemu , to co mi odpowiesz ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, tomek4446 napisał:

A więc " po ptokach " . Dalsza dyskusja to już tylko czcze gadanie. By coś doradzać trzeba mieć jakąś bazę a wiec przede wszystkim prawidłowość ustawienia i ewentualne korekty. W Twoim przypadku już wybrałeś estetykę i nie jest to niczym złym , to Ty tam mieszkasz. Dlaczego tak piszę , bo jak przymocuję na stałe kolumny w górnych narożnikach ścian a potem zapytam Cię czy kabel np. Melodiki nie będzie za jasny do systemu , to co mi odpowiesz ? :) 

Zgadza się, dokonałem wyboru z wszystkimi konsekwencjami. Zapomniałem dodać,że daleko mi do audiofilskim zapędów i jestem w stanie to przełknąć. Kable ( nienajgorsze) są już pociągnięte. BSC2450 Melodiki pójdą do stereo, resztę jeszcze przemyślę.Moje główne pytanie na forum odnosiło się do amplitunera i jego połączeniu z Pylonami, ewentualnie zakup dodatkowo wzmacniacza stereo wyłącznie do słuchania muzyki. Choć tokowanie temat na inną grupę tematyczną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dulcyn napisał:

Moje główne pytanie na forum odnosiło się do amplitunera i jego połączeniu z Pylonami, ewentualnie zakup dodatkowo wzmacniacza stereo wyłącznie do słuchania muzyki.

Nie sądzę , by ktoś Ci odpowiedział jak się zgra jakikolwiek amp. KD z kolumnami tylnymi w suficie. Bo nikt tak nie montuje.

A teraz co do muzyki , nie znam Twoich wymagań , być może amp. KD sprosta Twoim potrzebom. Jak jednak nie, to proponuje całkowicie oddzielić systemy kupując integrę lub wzmacniacz dzielony stereo. Nie idź w dodatkową końcówkę mocy , to niczego nie zmienia , sygnał przechodzi przez pre amp. kD i będziesz miał to samo co z kina tylko głośniej :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Nie idź w dodatkową końcówkę mocy , to niczego nie zmienia , sygnał przechodzi przez pre amp. kD i będziesz miał to samo co z kina tylko głośniej

 Nie zgadzam się z tym twierdzeniem i piszę tu o własnym przykładzie a nie o wydumce z internetów. Pacjent to Klipsch RP6000F. Amplituner nienajgorszy Denon AVC4700H oraz końcówka Atoll AM200. Stereofoniczne źródło do testów to samo, doskonale znane mi sety. Sam amp zagrał fajnie, bym nie potrzebował więcej jak 9 kanałów wzmocnienia więc pewnie by został i służył także do stereo. Ale że kino zaplanowałem na 11 kanałów (7.2.4) to dodatkowa 2-kanałowa końcówka okazała się niezbędna. Czy zagrało z nią lepiej? O niebo lepiej, i nie, nie chodzi o to że głośniej. Źle nie było wcześniej, a na Atoll'u szczękę zbierałem z ziemi. Jeszcze kilka tygodni i w końcu system uruchomię to sobie we własnych czterech ścianach testy porobię. Wiem że na YT odsłuchów się nie robi, ale mając identyczne warunki nagrywania bez problemu różnicę będzie można obiektywnie odczuć - i to zapewne zrobię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Butler napisał:

Pacjent to Klipsch RP6000F.

Chyba się nie rozumiemy. Nie neguję Twoich odczuć , nie znam też wymagań. 

Ale rozważmy, co mogła wnieść końcówka mocy do sygnału stereo przepuszczonego przez ten sam pre amplitunera KD i podanego na te same kolumny typowo kinowe. Końcówki mocy mają swoje sygnatury / u mnie też autopsja , mam dwie tak lampę jak i tranzystor/, ale nie tak wyraziste jak przedwzmacniacz. Co więc się nagle wydarzyło ? Poszło większe wzmocnienie , przy dokładnie tym samym sygnale z pre , co bez tej końcówki. Czyli pre nie przetworzył w jakiś bardziej doskonały sposób sygnału ze źródła , mamy do czynienia dokładnie z tym samym, co bez tej końcówki mocy. Czy końcówka wpłynęła w takim razie na kolumny i dodała sama od siebie ten " opad szczęki " ? Jak byś podłączył źródło stereo bezpośrednio pod końcówkę to jest to realne , ale przez pre to już nie bardzo. Ja osobiście też przez lata miałem podpiętą końcówkę na frontach , bo się naczytałem o odciążaniu kanałów frontowych i że gra lepiej w stereo . Było tak dopóki nie przyszło mi do głowy podłączenie tego samego źródła pod wzmacniacz stereo i porównanie :) Ma to może jakiś sens , ale w przypadku dużych pomieszczeń i gdy działamy na wysokich poziomach głośności , w warunkach domowych amp. KD spokojnie radzi sobie bez wspomagaczy. W stereo ta końcówka niczego nie poprawiała , bo jak ? Wypiąłem , rozdzieliłem systemy . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię rozważać na czynniki pierwsze co jest realnym powodem polepszenia dźwięku po zewnętrznej końcówce i dlaczego są odmienne zdania na ten temat. Piszę wyłącznie o swoim osobistym odczuciu, Ty o swoim. Trudno tutaj mówić o dojściu do wspólnego zdania mając inne odmienne doświadczenia. Postawiłeś tezę, ja po jej przeczytaniu postanowiłem wyrazić swoje zdanie, w co mam wnikać? Może wpływa tutaj lepsza zdolność końcówki Atolla do obciążenia kolumn o 4 omach? Klipsch niby ma w danych technicznych 8, ale pomiary mówią co innego. Nie wiem... Ale różnica w moim przypadku to nie były jakieś niuanse w które trzeba się wsłuchać. Szykowałem się na jakieś voodoo a tu po prostu gały na wierzch. Już nie wnikam w ogólnie przyjętą "moc" przy obciążeniu w kolejnych testach amplitunera wszystkimi wyjściami bo tu spodziewałem naturalnie progresu. Ten sam poziom głośności na wyświetlaczu, grało trochę głośniej, ale jakby inny rozmach całości przy okazji się pojawił.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Chyba się nie rozumiemy. Nie neguję Twoich odczuć , nie znam też wymagań. 

Ale rozważmy, co mogła wnieść końcówka mocy do sygnału stereo przepuszczonego przez ten sam pre amplitunera KD i podanego na te same kolumny typowo kinowe. Końcówki mocy mają swoje sygnatury / u mnie też autopsja , mam dwie tak lampę jak i tranzystor/, ale nie tak wyraziste jak przedwzmacniacz. Co więc się nagle wydarzyło ? Poszło większe wzmocnienie , przy dokładnie tym samym sygnale z pre , co bez tej końcówki. Czyli pre nie przetworzył w jakiś bardziej doskonały sposób sygnału ze źródła , mamy do czynienia dokładnie z tym samym, co bez tej końcówki mocy. Czy końcówka wpłynęła w takim razie na kolumny i dodała sama od siebie ten " opad szczęki " ?

Na jakiej podstawie twierdzisz, że w konkretnym systemie, który posiada @Butler pre amplitunera ma dominująca sygnaturę w stosunku do końcówki? Pre przecież też może być bardziej lub mniej transparentne.

Cytat

Jak byś podłączył źródło stereo bezpośrednio pod końcówkę to jest to realne , ale przez pre to już nie bardzo.

Proszę sprecyzuj, źródło stereo czyli co? Np streamer?

 

Cytat

Ja osobiście też przez lata miałem podpiętą końcówkę na frontach , bo się naczytałem o odciążaniu kanałów frontowych i że gra lepiej w stereo . Było tak dopóki nie przyszło mi do głowy podłączenie tego samego źródła pod wzmacniacz stereo i porównanie :) Ma to może jakiś sens , ale w przypadku dużych pomieszczeń i gdy działamy na wysokich poziomach głośności , w warunkach domowych amp. KD spokojnie radzi sobie bez wspomagaczy. W stereo ta końcówka niczego nie poprawiała , bo jak ? Wypiąłem , rozdzieliłem systemy . 

Wcześniej teoretyzujesz negując doświadczenie właściciela, a tutaj z kolei prezentujesz podejście empiryczne opierając się na zupełnie innym, własnym systemie.

Zacznijmy od tego, że x4700h (a także x3700h i x6700h) ma bardzo dobry preamp. Po szczegóły odsyłam do pomiarów i analiz Amira z Audio Science Review. Z punktu widzenia tej dyskusji wspomniane modele mają dwa ciekawe tryby 'przypisania wzmacniaczy'.

a. w trybie 11 kanałowym jest możliwość odłączenia dwóch kanałów frontowych od obwodu wzmacniacza wewnętrznego. To niweluje zakłócenia, które normalnie wprowadza układ wewnętrznego wzmacniacza na kanały preamp. System Butlera działa właśnie w tym trybie. Jeżeli w tej konfiguracji puścimy sygnał stereo to powinno brzmieć fajnie i  tak to z opisu Butlera wynika.

b. praca wyłącznie w trybie przedwzmacniacza. Wszystkie kanały pre-out są odłączone od wewnętrznego wzmacniacza. Denon opisuje tą funkcję jako w ogóle wyłączającą wewnętrzny wzmacniacz - ale nie jestem pewien, czy rzeczywiście tak jest. Na forum ASR była o ile pamiętam dyskusja i analiza, czy jest tak faktycznie.

Możliwość odłączania kanałów pojawiła się najpierw w modelu x8500h - tam można odłączać każdy kanał osobno. Z czasem ta technologia została przeniesiona do niższych modeli wspomnianych wyżej.

O ile wiem nikt z konkurencji (czyli poza Sound United - właścicielami Denon/Marantz) nie ma takiego rozwiązania w swoich amplitunerach KD. Mówię o tej podobnej półce cenowej.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

A masz skąd wziąć Yamahę 6a? 

Jeśli tak to śmiało. Bardzo fajny amplituner i będzie pasował do pylonów. 

Co do położenia twoich kolumn. Może nieco skrócmy dyskusję. 

Czy jesteś coś w tym temacie wstanie zrobić? Czy nie?

Piotr

Dziękuję Piotr. Faktycznie 6A albo nie ma albo mają horrendalne ceny. Ja planuję  kupić używaną, ale na gwarancji z Niemiec, choć i tu ceny poszły trochę w górę. Jeśli piszesz o położeniu głośników w zabudowie, to iuż nic nie zrobię, aby satelity były na wysokości głowy z boku na ścianie. Trudno kusze z tym żyć.

Moje główne zapytanie szło w stronę zgrania Yamahy z Pylonami i czy dla lepszej jakości dźwięku w stereo, warto kupić zwykły wzmacniacz stereo niż jechać wszystko, czyli KD i stereo przez amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Na jakiej podstawie twierdzisz, że w konkretnym systemie, który posiada @Butler

Na żadnej , bo się nie odnoszę ani do tego co słyszy kolega @Butler , autor wątku ani nikt. . Co zresztą w poprzednim poście napisałem.

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Np streamer?

Np. streamer , może być .

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli w tej konfiguracji puścimy sygnał stereo to powinno brzmieć fajnie i  tak to z opisu Butlera wynika.

Ad. Moje pierwsze zdanie tego postu.

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Zacznijmy od tego, że x4700h (a także x3700h i x6700h) ma bardzo dobry preamp.

Co znaczy to znaczy " bardzo dobry" ? Gorszy niż Tenor

http://highfidelity.pl/@main-2162&lang=

lepszy niż Gryphon

https://sklep.audiocolor.pl/produkt/gryphon-audio-essence-pre-przedwzmacniacz/

czy Topping ?

https://m.sklep.rms.pl/topping-ext90-ext-90-extender-do-pre90

Już raz z tego co pamiętam spotkałem się na tym Forum z podobną do Twojej narracją :) Też była mowa o ASR i dywagacje o brzmieniu amp. KD w stereo. Takie dyskusje niczego nie wnoszą. Powtarzam , jak komuś pasuje to ja nie mam prawa w to ingerować. Mogę mieś tylko jedną uwagę , aby pisać o brzmieniu fajnie jest podać porównanie . Czyli mieć w chałupie wzmacniacz stereo i amp.KD , włączyć muzyczkę i samemu podjąć decyzje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, przemeklbn napisał:

Już precyzuję: bardzo dobry do wywołania efektu WOW u przeciętnego odbiorcy.

Jest efekt wow  od pierwszej chwili odsłuchu to znaczy , że brzmienie jest odbierane przez nasz mózg jako coś dziwnego. Wystarczy sobie przypomnieć jakikolwiek koncert , gdzie słyszymy instrumenty bez wsparcia nagłośnienia. Czy ich brzmienie powoduje efekt wow ? Czy jest raczej przyjmowane jako coś naturalnego i delektujemy się linią melodyczną ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dulcyn napisał:

Dziękuję Piotr. Faktycznie 6A albo nie ma albo mają horrendalne ceny. Ja planuję  kupić używaną, ale na gwarancji z Niemiec, choć i tu ceny poszły trochę w górę. Jeśli piszesz o położeniu głośników w zabudowie, to iuż nic nie zrobię, aby satelity były na wysokości głowy z boku na ścianie. Trudno kusze z tym żyć.

Moje główne zapytanie szło w stronę zgrania Yamahy z Pylonami i czy dla lepszej jakości dźwięku w stereo, warto kupić zwykły wzmacniacz stereo niż jechać wszystko, czyli KD i stereo przez amplituner.

Ta Yamaha ma opcję podłączenia zewnętrznego wzmacniacza. Ale jesli w takim zestawieniu będzie Ci brakować czegoś w stereo to będzie to wina także kolumn. wtedy większa inwestycja już.

nowa Yamaha w Niemczech ma znacznie lepsze ceny.

Z używanymi do tej pory się nie spotkałem.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Ta Yamaha ma opcję podłączenia zewnętrznego wzmacniacza. Ale jesli w takim zestawieniu będzie Ci brakować czegoś w stereo to będzie to wina także kolumn. wtedy większa inwestycja już.

nowa Yamaha w Niemczech ma znacznie lepsze ceny.

Z używanymi do tej pory się nie spotkałem.

 

Po prostu pożyczę jakiś wzmacniacz i sam się przekonam czy warto. Ale mam jeszcze jedno pytanie: co może być w przypadku braku dostępu Yamahy godną alternatywą w przedziale cenowym 3500-5000 pln ?

Dziękuję Piotr

7 godzin temu, przemeklbn napisał:

@tomek4446, zapewne tak jest, psychoakustyka to ciekawy temat. Pewnie coś poczytam na ten temat przy okazji planowanej zabawy z Audyssey. Proponuję tutaj na tym zakończyć, żeby już nie przeszkadzać autorowi tego wątku w czytaniu informacji, których faktycznie potrzebuje 🙂

No tak sobie myślałem właśnie, ale jeśli z drugiej strony spotkaliście się tu przez mój post i dowiedzieliście się czegoś nowego to też dobrze 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dulcyn napisał:

Po prostu pożyczę jakiś wzmacniacz i sam się przekonam czy warto. Ale mam jeszcze jedno pytanie: co może być w przypadku braku dostępu Yamahy godną alternatywą w przedziale cenowym 3500-5000 pln ?

Tylko Denon X 2700. Bo Onkyo nie ma.

11 godzin temu, Butler napisał:

 Denon AVC-X3700H

Po ostatniej podwyżce ten ampli kosztuje 6500 zł...............

Więc odpada.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...