Skocz do zawartości

Ślepe testy


Fafniak

Recommended Posts

30 minut temu, Kraft napisał:

Tylko tu się pojawia mały problem. Zapewne da się znaleźć kable, np. głośnikowe, które w pewnych okolicznościach wpłyną na dźwięk w sposób uznawany za słyszalny. Jednak nie o taki test chyba nam chodzi. To muszą być "zwykłe" kable. Nie jakieś parametryczne odpały.

Przecież nie piszę o głośnikowych, tylko o RCA. Firmy znane w branży, ceny różne - od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych. Wydaje mi się, że mój post był dość czytelny.

Nie wiem, co to znaczy zwykłe. Zwykły kabel nie kosztuje tysiąca złotych, tylko - bo ja wiem - dwadzieścia? Całe to "nasze" audio nie jest zwykłe, przynajmniej dla mnie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jedna wybrana piosenka, w trakcie powtarzalnego tematu muzycznego/refrenu który się powtarza, KLIK z A na B?

Nie wiadomo tymczasem, czy będzie to to samo, czy zmiana.

Żeby nie męczyć jednych uszu za długo, co najmniej kilku uczestników.

Ale uczestniczyć powinny strony wierzące i niewierzące IMO. 

 

Wciąż zastanawiam się, czy to mój własny psychoakustyczny hype sprawia, że jak używam zwykłego iPhona jako "streamer" przez kabelek RCA->jack firmy Hama (a kable to najtańsze Qed), to brzmi dla mnie wszystko super. Jeżeli tak to wolę nie wyprowadzać się z "błędu".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Dla mnie problemem jest ta kwestia przepinania - nie ma jakiegoś przełącznika żeby wypożyczyć gdzieś ?

Niedawno poruszalismy temat zbyt mocno trzymajacych wtykow rca. Warto mieć na uwadze by nie wyrwać "czegoś" podczas przepinania. Tak tylko uprzedzam wbrew potocznym twierdzeniu "Polak mądry po szkodzie". Pozdr.

Dlatego z mojej strony goraca prośba póki temat sie "klaruje", by kolega @stach_s przeprowadził ślepy test juz teraz w zaciszu domowym zanim odwiedzi go kolega @Fafniak 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Niedawno poruszalismy temat zbyt mocno trzymajacych wtykow rca. Warto mieć na uwadze by nie wyrwać "czegoś" podczas przepinania. Tak tylko uprzedzam wbrew potocznym twierdzeniu "Polak mądry po szkodzie". Pozdr.

Dlatego z mojej strony goraca prośba póki temat sie "klaruje", by kolega @stach_s przeprowadził ślepy test juz teraz w zaciszu domowym zanim odwiedzi go kolega @Fafniak 

Chyba jednak nie chodziło Ci o mnie 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, stach_s napisał:

Chyba jednak nie chodziło Ci o mnie 😜

Faktycznie... przepraszam.

44 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Niedawno poruszalismy temat zbyt mocno trzymajacych wtykow rca. Warto mieć na uwadze by nie wyrwać "czegoś" podczas przepinania. Tak tylko uprzedzam wbrew potocznym twierdzeniu "Polak mądry po szkodzie". Pozdr.

Dlatego z mojej strony goraca prośba póki temat sie "klaruje", by kolega @stach_s przeprowadził ślepy test juz teraz w zaciszu domowym zanim odwiedzi go kolega @Fafniak 

Chodziło mi o @Rafał S i @Fafniak w w/w poście. 

Przepraszam raz jeszcze i dziekuje za czujność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 RCA? - czym dysponuje i mogę pożyczyć.

Harmonix CI-230 Mark-II

RealCable CA 1801

Acrolink 7N-2070 Leggenda

Siltech Classic Legend 680i

 

3 godziny temu, Rafał S napisał:

Drugie pytanie: czy ktoś z forumowiczów zainteresowany testem zgodziłby się pożyczyć nam do testów analogowe interkonekty RCA

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Daniel09 napisał:

Zastanawiam się czy Ty za adwokata ,, robisz,,  

Czy to było pytanie? Nie widzę "?" na końcu zdania.

Jesli jednak pytanie, to pozwolisz że korzystając z chronologicznego układu wpisów w temacie, uzyskam wpierw odpowiedź na moje pytanie. ok?

A mowa o tym dokladnie...

6 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

To Twoje zdanie (oparte na wlasnych doswiadczeniach), czy piszesz ogolnie w imieniu osób ktorych nie znasz?

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Khedron napisał:

Niczego nie podchwycilem

Przepraszam w takim razie. Podobnie zabrzmiało to z Twojego wpisu.

 

14 minut temu, Khedron napisał:

niczego nie obaliles.

Chyba jednak nie udało sie znaleźć "odpowiedniego" wpisu :/

W wolnym czasie sam poszukam ;)

14 minut temu, Khedron napisał:

niczego nie obaliles

A mógłbyś wrzucić link, dzieki ktoremu tak twierdzisz? Sprawdze czy znalazłeś "odpowiedni" :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Khedron napisał:

Alez spokoojnie - co obaliles, uznajesz za obalone. Ja z tym nawet przez chwile bym nie dyskutowal. Calkowicie sie w tym z Toba zgadzam. 

Zas co do wpisu - coz, czesc zostala usunieta. 

Chyba nie poszesz o usunieciu "moich wypocin"?

Teraz to juz "na bank" musisz mi "to" zalinkować tutaj! Nie dopuszczam się braku kultury w wypowiedzi i nie wiem co by mogło spowodować usuniecie. Zweryfikuje i odniosę sie osobiście (jesli faktycznie pewne działania zaszły) do "sfer wyższych" 🤬

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps: ten post ma podobną "konstrukcje" do tego z innego tematu. To samo zagranie wywołujący juz znany "efekt". 

Reakcji nie będzie - ten Pan już pokazał swoje możliwości, wymiana jakichkolwiek zdań jest stratą czasu

2 godziny temu, Khedron napisał:

A ten przelacznik to co by mial w srodku?

A skąd ja mam to wiedzieć ? Gdybym takowy miał ...

7 godzin temu, Khedron napisał:

Nie istnieje cos takiego jak slepe testy,

łał - musisz uświadomić badaczy/naukowców, cholera świat musi się dowiedzieć !!!!

7 godzin temu, Khedron napisał:

A co dopiero w czyms tak ulotnym jak dzwiek , pod bacznym okiem gluchego chcacego zmusic swiat by nie wychylal sie poza jego ograniczenia. Po prostu sie nie osmieszajcie. 

Czy naprawdę moderacja ma zamknięte oczy ?

7 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ja zaproponowałem zdublowany selektor "odcinajacy" kabel. Jesli o kablach mowa.

A dla słabszych umysłowo ? Możesz opisać pokazać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Fafniak napisał:

A dla słabszych umysłowo ? Możesz opisać pokazać ?

Może wpierw opiszę. Powinno wystarczyć.

Selektor wyboru źródła to urzadzenie dzieki któremu np. Pilotem wybieramy źródło. Czyli cd lub streamer lub tv itd.

Budowa jego oparta jest jak mi wiadomo na łączeniu "goracego" (mozna umownie nazwać +), przewodu kabla ic w/w a masa jest wspólna dla wszystkich wejść wzmacniacza/pre.

W innym temacie były wpisy że przełączanie selektorem jest nie do końca "zgodna ze sztuką poprawnego testu" i w sumie mozna sie zgodzić. Domyslam sie ze jesli beda np. Dwa lub wiecej rozne ic wpiete pod rozne wejscia, to mimo wyboru np. Cd i zbadania tegoż połączenia, masa wciąż jest wspolna z cd, stream i tv!

Może chociaz nie musi, dojść do zamkniecia obwodu (przeplywu sygnału) na masie nie tylko w kablu ic na wejsciu cd.

Zdublowany selektor to nic innego jak podwojny standartowy. Z tym ze jeden "robi" to co każdy w przecietnym wzmacniaczu/pre czyli odcina tzw (+), a drugi selektor odcina tą niechcianą masę (na wszelki wypadek). Majac taki zdublowany selektor mialbym pewność iż dzwiek biegnie TYLKO gorącym (+) przewodem i masą kabla, wybranego wejscia (ic) np. cd.  Czy wprowadza "coś" extra do dźwięku? Hmmm... pewnie cos tam mozna by zarzucić, jednak..... skoro wzmacniacze i preampy, wykorzystuja selektor wejść i nikt nie narzeka, to chyba zbyt rażącym uchybieniem nie bedzie zastosowanie drugiego (paradoksalnie) celem polepszenia walorów przepływu sygnału (separacja miedzy sąsiednimi ic). 

Ale to tylko teoria i nie dam sie za to "pokroić". Ktokolwiek chętny coś zmienic w tej kwestii? Proszę śmiało :) Chętnie przyjmę krytykę. Ponieważ nie ukrywam iż w przyszłości bede chciał takowy wykonać. Co prawda nie by testować ic (chociaz bedzie taka możliwość), tylko by wlasnie odseparowac źródła, bo czesto słuchając muzyki przelaczam na tv nie wyłączając cd!

 

 

Dlatego. Moim zdaniem jesli nie mamy takiego "bezkompromisowego" selektora, dla świętego spokoju lepiej wypinac/wpinac kable w czasie testu!

Gdyby chodziło o ślepy test innych akcesorii np. Wzmacniaczy. Nikt by nie marudził ze trzeba wypinac jedno i podłączyć drugie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze o pewnej kwestii. Jesli mamy wzmacniacz z "priorytetem" w np. Wejsciu na cd, czyli najkrotsza ścieżka itp. To taki zdublowany selektor mozna umieścić na wejsciu priorytetowym (cd) majac za kazdym razem najlepsza możliwa ścieżkę w torze audio dla wszystkich pozostałych źródeł. Opcjonalnie można jeszcze ulepszyć pozbywajac sie selektora wzmacniacza/pre (np. Mostek) ale to juz modyfikacja urzadzenia. Ciężko bedzie z odsprzedarza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Rafał S napisał:

To prawda. I chyba nawet nie powinny nikogo przekonać.

Jeżeli testowany polegnie to możemy powiedzieć jedynie, że w warunkach eksperymentu nie rozróżnił kabli. Możemy próbować to rozciągnąć na stwierdzenie, że osoba testowana w ogóle nie rozróżnia kabli (choć to już naciągane). Rzecz w tym, że nawet to do niczego nas nie prowadzi. Może osoba testowana jest głucha jak pień (wbrew swym przekonaniom o świetnym słuchu)? Może kto inny spisałby się lepiej?

W drugą stronę też jest problem. Prawdopodobieństwo, że testowany zgadnie 10/10, jeśli kable nie grają wynosi około 0.1%. Jest to prawdopodobieństwo warunkowe 10 rozpoznań w 10 próbach pod warunkiem niegrania kabli. Sęk w tym, że niestety nie pozwala nam to wyznaczyć prawdopodobieństwa warunkowego "w drugą stronę" tzn. prawdopodobieństwa niegrania kabli pod warunkiem rozpoznania 10/10. Mamy wzór Bayesa, ale za dużo tu niewiadomych. Przynajmniej ja nie umiem na poczekaniu tego drugiego prawdopodobieństwa warunkowego wyznaczyć. Próbowałem chwilę kombinować ze zdarzeniami przeciwnymi, ale do niczego nie doszedłem. Może komuś innemu się uda. :)

Podsumowując: nie jest to eksperyment pozwalający na weryfikację hipotezy badawczej, że kable mają wpływ.

Rafale, jednym z warunków testu może być kabel grający jasno, drugi ciemno, Osobie nie słyszącej różnicy, gdyż niby kable nie grają tak samo, nie powinno to stanowić problemu, a Ty masz trafność 100%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i zapomniałbym @Khedron. Korzystając z wpisów zapisanych chronologicznie na forum (podobnie jak u poprzednika), poproszę wpierw o ten link na podstawie którego stwierdziłeś że jakieś informacje zostały usuniete

4 godziny temu, Khedron napisał:

Zas co do wpisu - coz, czesc zostala usunieta. 

Zastanawiajace jest to że wpis powstał "jakiś czas temu" a Ty wiesz że zostało coś usuniete z niego! Czyżbyś znał Mój wpis "na pamięć"? 

 

Dokonując "w locie" weryfikacji zawartości.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie test powinien odbyć się w większej grupie tak jak wspomniał  @Gumowe Ucho (w kupie raźniej). przy kawie lub czymś podobnym a nawet mocniejszym:)  Żeby nie stresować dodatkowo, będę używał zwrotu 'test kabli' . Test będzie opierał się na zaufaniu i uczciwości uczestników.  Na koniec po wstępnej analizie wyników, panowie mogą zdecydować czy wyniki są wiarygodne i podzielą się wynikami z resztą forumowiczów.

1. Grupa dzieli się na dwie: "Słyszących" i "Niesłyszących" Każdy z uczestników deklaruje do której grupy należy. Każda grupa wybiera 1 kabel do testów  + 1 wspólnie.  Czyli będą 3 kable, w sumie najlepiej żeby 2 były przeciwieństwami + 1 solidny budżetowy kabel w cenie np: do 200 zł ?

2. Potrzebna będzie jeszcze jedna zaufana osoba do przepinania kabli, pilnowania porządku i polewania kawy 🤔     (po zmianie kabli, bądź zostawieniu jak jest, operator może cyknąć fotkę dla nieufnych) Kable mogą być spięte opaską i w miarę schowane.

3. Uczestnicy dostają karty  ( mogą być anonimowe ) na których będą zaznaczać czy słyszą różnicę po zmianie kabla i czy jest ona na + czy : Czyli - znaczy jest różnica ale jest gorzej.  + i + jest różnica jest lepiej,  lub sam -   nie ma różnicy.

4. Karty będą inaczej oznaczone dla 'Słyszących' i 'Niesłyszących' w celu analizy wyników dla dwóch grup indywidualnie, może się też okazać że uczciwy  'Niesłyszący' jednak coś usłyszy🧐

5. I teraz nie wiem jak lepiej: Czy słuchamy kilku utworów na tym samym kablu i zmiana ? Czy słuchamy jednego utworu 3 razy i po każdym zmiana kabla lub zostawienie starego.

Nasz test  ma być przede wszystkim dobrą zabawą i sposobem na poznanie nowych osób i wymianie doświadczeń. Bez udowadniania niczego nikomu.

Czy to co napisałem ma sens ?? 🙄

 

Edytowano przez Sqter83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mariol napisał:

Rafale, jednym z warunków testu może być kabel grający jasno, drugi ciemno, Osobie nie słyszącej różnicy, gdyż niby kable nie grają tak samo, nie powinno to stanowić problemu, a Ty masz trafność 100%.

Mamy dwie niewiadome (A i B).

"Testujacy" okresla jedna niewiadoma jako A, a druga niewiadomą jako B. Testujacy nie wie co podłącza "zmieniający". Testujacy dokonuje weryfikacji i pisze na kartce ktory według niego jest obecnie w działaniu (A lub B). Zmieniajacy również ma przygotowany wczesniej "ciag/układ" zmian. Na koniec testu porownanie i "punktacja".

 

 

1 minutę temu, Sqter83 napisał:

Czy to co napisałem ma sens ?? 🙄

 

Raczysz żartować?

A czytałeś opis jaki zamieściłem w innym temacie o ślepym teście napoi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...