Skocz do zawartości

Pomoc w doborze kina dolby atmos 5.1.x


johneth

Recommended Posts

Witam,

Przygotowuje sie do zakupu kina domowego, odrazu chcialbym zaznaczyc ze nie jestem zadnym audofilem i moja wiedza w temacie audio jest na niskim poziomie i ogranicza sie do typu "denon dobry, sony zle" itp. oraz chcialbym dodac, ze moj limit jaki chce przenaczyc na ten zestaw to 10k pln.

Przejde odrazu do tematu, chcialbym zakupic kino domowe 5.1.x , wstawiam x poniewaz nie wiem czym sie roznia 5.1.2 od 5.1.4 itp. .. wybralem juz amplituner DENON AVR-X2700H, na podstawie recenzji z internetu oraz przystepnej ceny.

Nie mam podwieszanego sufitu oraz nie chce robic dziur na glosniki przy suficie takze glosniki przysufitowe odpadaja.

I teraz moje pytanie;

1) czy sa w ogole takie glosniki ktore moglbym "postawic" na 2 kolumnach frontowych i zeby ich dzwiek byl skierowany w sufit? Bo z tego co czytalem o dolby atmos to ktores glosniki musza zostac skierowane w strone sufitu?

2) jakie kolumny polecacie

3) glosniki jakiej firmy

Mam poprowadzone wyjscia ze scian na kolumny i stad moje kolejne pytanie:

4) czy z tylu za kanapa mozna rowniez dac 2 kolumny podlogowe, takie same jak frontowe(bardziej mi tutaj chodzi o to zeby kolumny staly na ziemi a nie wisialy gdzies na scianie/polce)? czy kolumny ktore maja stac z tylu to sa innego "typu"? 

Typowe noob pytania, ale jak juz napisalem wczesniej nie znam sie.. sprzet bedzie uzywany do ogladania filmow z netflix, tv oraz grania na ps5.

Rozstawienie jak na kazdym zdjeciu na necie, tv na srodku 7 metrowej sciany, kanapa po srodku, duzo przestrzeni miedzy koncem salonu-kanapa-tv

Edytowano przez johneth
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, johneth napisał:

limit jaki chce przenaczyc na ten zestaw to 10k pln.

Budżet pozwoli Ci na w miarę solidny zestaw do kina. Dobrze by było jednak jak byś dodał info o metrażu pomieszczenia i jego układ.

3 minuty temu, johneth napisał:

nie wiem czym sie roznia 5.1.2 od 5.1.4

Ostatnia cyfra w rzędzie oznacza ilość głośników Atmos w suficie. Przy 5.1.2 montuje się je niemal nad głową lekko z przodu nad kolanami, przy 5.1.4 zaś dwa z przodu 45 stopni w górę, dwa kolejne z tyłu 45 stopni. Ten układ wyklucza sofę przy tylnej ścianie.

11 minut temu, johneth napisał:

Nie mam podwieszanego sufitu oraz nie chce robic dziur na glosniki przy suficie takze glosniki przysufitowe odpadaja.

No to Atmos odpada.

11 minut temu, johneth napisał:

1) czy sa w ogole takie glosniki ktore moglbym "postawic" na 2 kolumnach frontowych i zeby ich dzwiek byl skierowany w sufit? Bo z tego co czytalem o dolby atmos to ktores glosniki musza zostac skierowane w strone sufitu?

Szkoda kasy, efekt niewspółmierny do kasy którą wydasz. Są takie głośniki i działa jak napisałeś, ale moim zdaniem szkoda zachodu. Jednak to Twój budżet, uprzedam tylko żebyś nie był zawiedziony.

14 minut temu, johneth napisał:

4) czy z tylu za kanapa mozna rowniez dac 2 kolumny podlogowe, takie same jak frontowe(bardziej mi tutaj chodzi o to zeby kolumny staly na ziemi a nie wisialy gdzies na scianie/polce)? czy kolumny ktore maja stac z tylu to sa innego "typu"? 

Nie ma czegoś takiego jak kolumny z tyłu w podstawowym układzie Dolby lub DTS. Przy 5-kanałowym podstawowym poziomie, surround montuje się po bokach tylko lekko z tyłu. Tylne jak to określasz daje się w układzie 7-kanałowym. Na surround oczywiście możesz mieć kolumny podłogowe. Profi kino generalnie polega na zastosowaniu wszystkich kolumn w systemie takich samych. "Duże" fronty to tylko kompromis by można było muzykę posłuchać na dwóch kanałach.

16 minut temu, johneth napisał:

2) jakie kolumny polecacie

3) glosniki jakiej firmy

Koledzy w branży coś Ci zaproponują, ale musisz opisać pomieszczenie.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

7.1.2.thumb.PNG.2472fbd089c9400e40259a696847c06e.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

No to Atmos odpada.

Szkoda kasy, efekt niewspółmierny do kasy którą wydasz. Są takie głośniki i działa jak napisałeś, ale moim zdaniem szkoda zachodu. Jednak to Twój budżet, uprzedam tylko żebyś nie był zawiedziony.

Nie ma czegoś takiego jak kolumny z tyłu w podstawowym układzie Dolby lub DTS. Przy 5-kanałowym podstawowym poziomie, surround montuje się po bokach tylko lekko z tyłu. Tylne jak to określasz daje się w układzie 7-kanałowym. Na surround oczywiście możesz mieć kolumny podłogowe. Profi kino generalnie polega na zastosowaniu wszystkich kolumn w systemie takich samych. "Duże" fronty to tylko kompromis by można było muzykę posłuchać na dwóch kanałach.

Koledzy w branży coś Ci zaproponują, ale musisz opisać pomieszczenie.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

7.1.2.thumb.PNG.2472fbd089c9400e40259a696847c06e.PNG

1) Uklad salonu taki jak na obrazkach, 50m2 otwarta przestrzen - brak drzwi.

Cytat

Szkoda kasy, efekt niewspółmierny do kasy którą wydasz. Są takie głośniki i działa jak napisałeś, ale moim zdaniem szkoda zachodu. Jednak to Twój budżet, uprzedam tylko żebyś nie był zawiedziony.

Rozumiem i zanim calkowicie skresle ten pomysl z tymi kolumnami to jeszcze jedno pytanie, czy takie kolumny to rowniez slabizna? https://hifi24.pl/polk-audio-reserve-r900ht-kolumny-glosnikowe-atmos.html

Cytat

Nie ma czegoś takiego jak kolumny z tyłu w podstawowym układzie Dolby lub DTS. Przy 5-kanałowym podstawowym poziomie, surround montuje się po bokach tylko lekko z tyłu. Tylne jak to określasz daje się w układzie 7-kanałowym. Na surround oczywiście możesz mieć kolumny podłogowe. Profi kino generalnie polega na zastosowaniu wszystkich kolumn w systemie takich samych. "Duże" fronty to tylko kompromis by można było muzykę posłuchać na dwóch kanałach.

Zle napisalem, chodzilo mi o wlasnie kolumny rozstawione tak jak na obrazku 5.1.2 tyle zeby staly na podlodze a nie gdzies wisialy.

Cytat

No to Atmos odpada.

Ok a czy da rade zamontowac takie glosniki do sufitu nie-podwieszanego? No i jak to ma dzialac, na bluetooth? no bo przeciez nie bede ciagnal kabla przez caly salon.. no i jak to by gralo jezeli na bluetooth?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, johneth napisał:

No i jak to ma dzialac, na bluetooth?

nie

1 godzinę temu, johneth napisał:

no bo przeciez nie bede ciagnal kabla przez caly salon..

dokładnie tak to wygląda. Ludzie ciągną kable.

1 godzinę temu, johneth napisał:

no i jak to by gralo jezeli na bluetooth?

nie grałoby, za duże opóźnienia i bardzo niska jakość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, johneth napisał:

 no bo przeciez nie bede ciagnal kabla przez caly salon.. no i jak to by gralo jezeli na bluetooth?

Amplituner zawiera wielokanałowy wzmacniacz, w związku z czym każdy kanał z osobna musisz połączyć kablem głośnikowym z odpowiednim głośnikiem. Taki jest standard. Nie ma znaczenia, czy to głośnik centralny, surround czy sufitowy - wszystkie muszą być połączone kablem z amplitunerem. Natomiast pojawiają się różne odbiegające od tego standardu rozwiązania bezprzewodowe, np Sony HT-A9 ($1800) składający się z huba i 4 głośników (subwoofer dokupujesz osobno). Jak takie coś brzmi w kinie domowym? Nie mam pojęcia i sam chciałbym się dowiedzieć 🙂

Jeszcze co do przeciągania kabli - rozwiązania kina domowego projektuje się głównie z myślą o największym rynku kina domowego, czyli USA. A tam nie ma murowanych ścian - ściany są z płyt wiórowych, a między nimi jest pusta przestrzeń. Wszelkie tego typu instalacje można więc bardzo szybko zrobić i nie ma ciągania kabli przez sały salon...

Cytat

bardziej mi tutaj chodzi o to zeby kolumny staly na ziemi a nie wisialy gdzies na scianie/polce

Popularne rozwiązanie  na surroundy to głosniki podstawkowe - możesz (a nawet powinienieś) je postawić na stojakach. Często producenci oferują nawet dedykowane stojaki. Dodatkowo masz je wtedy na idealnej wysokości.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, johneth napisał:

Rozumiem i zanim calkowicie skresle ten pomysl z tymi kolumnami to jeszcze jedno pytanie, czy takie kolumny to rowniez slabizna? https://hifi24.pl/polk-audio-reserve-r900ht-kolumny-glosnikowe-atmos.html

Na temat kolumny nie będę sie wypowiadać, bo problemem nie jest model, a technologia "Atmos" w nim zastosowana. Producenci kolumn oferują to co klienci oczekują, a Ci mają wymagania zbieżne do Twoich, czyli - Chcę Atmos, ale nie chcę kabli - Tylko to nie za bardzo zdaje egzamin bo w porównaniu z fizycznym głośnikiem w suficie to niebo-ziemia. Masz sporo tych wynalazków do wyboru, Polk Audio Reserve R900HT, Klipsch R-625FAKlipsch RP-8060FAFocal CHORA 826-D itd. Powiem Ci tak, podłączysz, skalibrujesz ampllituner i będziesz prawdopodobnie zadowolony. Będziesz, do puki gdzieś nie uświadczysz tego z czego na obecną chwilę nie chcesz/nie możesz się zdecydować.

3 godziny temu, johneth napisał:

Zle napisalem, chodzilo mi o wlasnie kolumny rozstawione tak jak na obrazku 5.1.2 tyle zeby staly na podlodze a nie gdzies wisialy.

Głośniki podstawowego poziomu w systemie Dolby i DTS (czyli pierwsza cyfra z układzie) montuje się na wysokości odsłuchu (konkretnie patrzysz na głośnik wysokotonowy). Dopuszcza się warunkowo surround kilkanaście cm wyżej, ale to zazwyczaj w przypadkach gdy głośnik "wisi" w niewielkich przestrzenich przy głowie bo sofa przy tylnej ścianie i brak miejsca po bokach.

3 godziny temu, johneth napisał:

Ok a czy da rade zamontowac takie glosniki do sufitu nie-podwieszanego

Oczywiście, możesz zamontować głośniki naścienne, choć są osoby które krytycznie do tego podchodzą. Może to nie jest dedykowane rozwiązanie, ale źle nie będzie. DALI Oberon On-Wall, HECO Ambient Line, JAMO A500 itp. Problemem może być w nich brak możliwości skierowania głośnika na sweet point. Dedykowane atmosy do zabudowy mają z reguły uchylne kosze dające mające taką funkcjonalność. Można zamontować coś z uchwytem regulowanym np. Magnat Symbol X 130, Canton Plus MX.3 itp.

3 godziny temu, johneth napisał:

No i jak to ma dzialac, na bluetooth? no bo przeciez nie bede ciagnal kabla przez caly salon..

Ano trzeba ciągnąć kable. Niezbędny będzie drobny remont sufitu (wykuć, zaszpachlować, pomalować), mniej inwazyjnie można dać listwy maskujące. Dla opcji "Bezprzewodowej" i tak byś musiał ciągnąć kabel zasilający, bo chyba sobie nie wyobraższ że na baterie by pracowały. Niektórzy ciągną kable np. piętro wyżej (strych, pod podłogą niewykończonego pomieszczenia itp) i wwiercają się w konkretne miejca na głośniki. No nie ma innej opcji.

Yamaha ma w swojej ofercie takie rozwiązania jak MusicCast 20, MusicCast 50, one mogą grać bezprzewodowo jako surround (tylko kabel zasilający potrzebny oczywiście). Czy można je skonfigurować na Atmos to nie wiem.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Na temat kolumny nie będę sie wypowiadać, bo problemem nie jest model, a technologia "Atmos" w nim zastosowana. Producenci kolumn oferują to co klienci oczekują, a Ci mają wymagania zbieżne do Twoich, czyli - Chcę Atmos, ale nie chcę kabli - Tylko to nie za bardzo zdaje egzamin bo w porównaniu z fizycznym głośnikiem w suficie to niebo-ziemia. Masz sporo tych wynalazków do wyboru, Polk Audio Reserve R900HT, Klipsch R-625FAKlipsch RP-8060FAFocal CHORA 826-D itd. Powiem Ci tak, podłączysz, skalibrujesz ampllituner i będziesz prawdopodobnie zadowolony. Będziesz, do puki gdzieś nie uświadczysz tego z czego na obecną chwilę nie chcesz/nie możesz się zdecydować.

Głośniki podstawowego poziomu w systemie Dolby i DTS (czyli pierwsza cyfra z układzie) montuje się na wysokości odsłuchu (konkretnie patrzysz na głośnik wysokotonowy). Dopuszcza się warunkowo surround kilkanaście cm wyżej, ale to zazwyczaj w przypadkach gdy głośnik "wisi" w niewielkich przestrzenich przy głowie bo sofa przy tylnej ścianie i brak miejsca po bokach.

Oczywiście, możesz zamontować głośniki naścienne, choć są osoby które krytycznie do tego podchodzą. Może to nie jest dedykowane rozwiązanie, ale źle nie będzie. DALI Oberon On-Wall, HECO Ambient Line, JAMO A500 itp. Problemem może być w nich brak możliwości skierowania głośnika na sweet point. Dedykowane atmosy do zabudowy mają z reguły uchylne kosze dające mające taką funkcjonalność. Można zamontować coś z uchwytem regulowanym np. Magnat Symbol X 130, Canton Plus MX.3 itp.

Ano trzeba ciągnąć kable. Niezbędny będzie drobny remont sufitu (wykuć, zaszpachlować, pomalować), mniej inwazyjnie można dać listwy maskujące. Dla opcji "Bezprzewodowej" i tak byś musiał ciągnąć kabel zasilający, bo chyba sobie nie wyobraższ że na baterie by pracowały. Niektórzy ciągną kable np. piętro wyżej (strych, pod podłogą niewykończonego pomieszczenia itp) i wwiercają się w konkretne miejca na głośniki. No nie ma innej opcji.

Yamaha ma w swojej ofercie takie rozwiązania jak MusicCast 20, MusicCast 50, one mogą grać bezprzewodowo jako surround (tylko kabel zasilający potrzebny oczywiście). Czy można je skonfigurować na Atmos to nie wiem.

Ok dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz. Treaz tylko czekam az ktos zaproponuje jakies kolumny z przodu, tylu, sub + centralny, a z tym atmos to jeszcze sie zastanowie czy chce kombinowac tutaj z kablami..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.12.2021 o 14:28, johneth napisał:

oraz przystepnej ceny.

Widzicie :)

Da się :)

Dnia 11.12.2021 o 14:28, johneth napisał:

1) czy sa w ogole takie glosniki ktore moglbym "postawic" na 2 kolumnach frontowych i zeby ich dzwiek byl skierowany w sufit? Bo z tego co czytalem o dolby atmos to ktores glosniki musza zostac skierowane w strone sufitu?

To jest imitacja Atmosa. Szkoda wydawać kase na to. Lepiej zbudować system 5.1

Dnia 11.12.2021 o 15:06, johneth napisał:

Rozumiem i zanim calkowicie skresle ten pomysl z tymi kolumnami to jeszcze jedno pytanie, czy takie kolumny to rowniez slabizna? https://hifi24.pl/polk-audio-reserve-r900ht-kolumny-glosnikowe-atmos.html

2500 zł za taka imitację? Przerzuć to na suba albo centralny

Dnia 11.12.2021 o 20:03, johneth napisał:

Ok dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz. Treaz tylko czekam az ktos zaproponuje jakies kolumny z przodu, tylu, sub + centralny, a z tym atmos to jeszcze sie zastanowie czy chce kombinowac tutaj z kablami..

Musisz odsłuchać ale pod Denona - Polk Audio, monitor Audio Silver, Magnat Signature, Focal Chora.

Zapraszam do nas na odsłuch.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Widzicie :)

Da się :)

To jest imitacja Atmosa. Szkoda wydawać kase na to. Lepiej zbudować system 5.1

2500 zł za taka imitację? Przerzuć to na suba albo centralny

Musisz odsłuchać ale pod Denona - Polk Audio, monitor Audio Silver, Magnat Signature, Focal Chora.

Zapraszam do nas na odsłuch.

Piotr

Chetnie bym odsluchal ale za daleko mam, napisalem do Ciebie na priv

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...