Skocz do zawartości

Yamaha R-N803D - wybór kolumn do nagłośnienia 35m2


Trufelka

Recommended Posts

Witam Ponownie Panowie,

Zakupiłam Yamahe i teraz zaczynam myśleć o głośnikach.

Pomieszczenie do nagłośnienia 35m2. 

Głośniki uniwersalne do każdego rodzaju muzyki, by miały zapas mocy do Yamahy, by miały solidny Bass. 

O budżecie ciężko mi napisać - zależy mi na jakości dźwięku by pięknie  grało w tym otwartym pomieszczeniu.

20211212_210938.jpg

Edytowano przez Trufelka
Zdjęcie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli stoją w rogach pomieszczenia?

A możesz to rozrysować?

Skąd słuchasz muzyki?

Jeśli to ma być sprzęt do potańcówki to RN 803 się do tego nie nadaje.

A kolumny to raczej duże i mocne.

KEF Q 950, Magnat Transplus 1500, dużo tańsze POLK XT 70, Jeszcze tańsze Magnat Supreme 2002.

Serio jesli to na potańcówkę tylko sprzet to zwróć 803, kup inny wydajny wzmacniacz i po prostu tańsze kolumny.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Serio jesli to na potańcówkę tylko sprzet to zwróć 803, kup inny wydajny wzmacniacz i po prostu tańsze kolumny.

Serio? Ponad 200W na kanał to za mało do 35 m2? Czyżby waty z amplitunera różniły się od tych z "czystego" wzmacniacza tak, jak "różnią" się te z lampy?

Może dla koleżanki dobre by były jakieś tańsze kolumny Pylona czy STX-a? Ma ktoś może z nimi doświadczenie? Będą dobre do potańczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Serio? Ponad 200W na kanał to za mało do 35 m2? Czyżby waty z amplitunera różniły się od tych z "czystego" wzmacniacza tak, jak "różnią" się te z lampy?

Może dla koleżanki dobre by były jakieś tańsze kolumny Pylona czy STX-a? Ma ktoś może z nimi doświadczenie? Będą dobre do potańczenia?

Myślę że Piotrowi nie chodziło o to że RN803 jest zbyt mało wydajna do 35m² , tylko że do tańszych kolumn do potańcówki można kupić coś w niższej cenie, ale powinien być to nadal wzmacniacz dość wydajny mocowo. Kluczową sprawą jest tu budżet na sprzęt, a tego tu brak. Równie dobrze można kupić używane dość duże (sprawne) kolumny  za kilkaset zł i wzmacniacz za kilkadziesiąt zł , a muzykę puszczać z telefonu :) .

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, T Z6 napisał:

200 W na kanal?To chyba jakas nowa wersja RN 803....🤭

ja do dziś nie wiem ile ma 803 mocy. Już kolejny raz czytam w sieci inną moc. :D


Taka ciekawostka, w piątek wystawiłem swoją 803 za 3000zł na OLX - wiecie że dzisiaj sprawdzam pocztę a tam ponad 20 zapytań z chęcią kupna.  Przecież 2 lata temu ona nowa za 3200-3300zł. Ale przeprosiłem wszystkich pytających i jednak zostawiłem sobie tą Yamaszkę, jak tak cena rośnie to może ją za jakieś 2 lata sprzedam za 10,000zł : D 

a tak serio, to bardzo dobry sprzęt w takiej cenie (jakiej kupowałem kiedyś) to jest bardzo dobry klocek z możliwościami i chyba go zostawię na stałe u mnie, nawet jak będę kupował nowy wzmacniacz do salonu to tą 803 zostawię sobie gdzieś do sypialni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukluk71 napisał:

ja do dziś nie wiem ile ma 803 mocy. Już kolejny raz czytam w sieci inną moc. :D


Taka ciekawostka, w piątek wystawiłem swoją 803 za 3000zł na OLX - wiecie że dzisiaj sprawdzam pocztę a tam ponad 20 zapytań z chęcią kupna.  Przecież 2 lata temu ona nowa za 3200-3300zł. Ale przeprosiłem wszystkich pytających i jednak zostawiłem sobie tą Yamaszkę, jak tak cena rośnie to może ją za jakieś 2 lata sprzedam za 10,000zł : D 

a tak serio, to bardzo dobry sprzęt w takiej cenie (jakiej kupowałem kiedyś) to jest bardzo dobry klocek z możliwościami i chyba go zostawię na stałe u mnie, nawet jak będę kupował nowy wzmacniacz do salonu to tą 803 zostawię sobie gdzieś do sypialni. 

Ceny rosną, więc nie jestem zdziwiony, że mogłeś ją sprzedać za 3000 zł :)

Na pewno jest ponad 150 Wat przy obciążeniu 4 omów. To bardzo dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kraft napisał:

Serio? Ponad 200W na kanał to za mało do 35 m2? Czyżby waty z amplitunera różniły się od tych z "czystego" wzmacniacza tak, jak "różnią" się te z lampy?

To weż go Krafcie na testy jeszcze raz.

Podczas grania zobacz ile watów pobiera. A poźniej weź inny wzmacniacz ktory Ci wskażę i zobaczysz, usłyszysz na których dyskoteka wypadnie lepiej :)

19 godzin temu, T Z6 napisał:

200 W na kanal?To chyba jakas nowa wersja RN 803....🤭

:)

On rzekomo przy 4 omach ma mieć tyle.

Ale 400@ to on nie odda. Bez obawy.

18 godzin temu, lukluk71 napisał:

ja do dziś nie wiem ile ma 803 mocy. Już kolejny raz czytam w sieci inną moc

Podczas klasycznego odsłuchu wzmacniacz generuje zapewne pomiędzy 7 a 30 W na kanał.

Ale jednak brzmienie na przykład RN803 a niech pomyśle Reloop HA210 którego lata temu używałem do imprez jest inne.

Ten drugi był znacznie bardzije wydajny do takeigo grania.

A kosztował znacznie, znacznie mniej.

19 godzin temu, MobyDick napisał:

Myślę że Piotrowi nie chodziło o to że RN803 jest zbyt mało wydajna do 35m² , tylko że do tańszych kolumn do potańcówki można kupić coś w niższej cenie, ale powinien być to nadal wzmacniacz dość wydajny mocowo. Kluczową sprawą jest tu budżet na sprzęt, a tego tu brak. Równie dobrze można kupić używane dość duże (sprawne) kolumny  za kilkaset zł i wzmacniacz za kilkadziesiąt zł , a muzykę puszczać z telefonu :) .

Dokładnie tak!

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że problem jest w pewnej nieścisłości. Wzmacniacz w klasie AB do celów domowych który faktycznie jest w stanie wygenerować 2x100W mocy może mieć transformator o mocy np. 240VA , choć wydawało by się że potrzeba do tego jakieś 400VA. Taki wzmacniacz w czasie takiego obciążenia będzie pobierał faktycznie te około 400W mocy z sieci, jednak niezbyt długo, bo by się przegrzał. Generowanie przez niego 60W średniej mocy przez długi czas, będzie dla niego dużym wyzwaniem, ale to wystarczy do bardzo głośnego grania w dużym pomieszczeniu. W przypadku wzmacniaczy estradowych oczekuje się że wzmacniacz powinien długo grać w rejonie zbliżonym do pełnej mocy. Nie oczekuje się jednak od nich niskich zniekształceń przy mocach które zwykle używa się w domu. Ważna jest za to niezawodność przy częstym ich przenoszeniu i częstym rozłączaniu z pozostałym sprzętem. W przypadku wzmacniaczy audio z wyższej półki, a w tym klasy hi-end buduje się je często zdecydowanie bardziej nadmiarowo do potrzeb.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.12.2021 o 11:39, T Z6 napisał:

200 W na kanal?To chyba jakas nowa wersja RN 803....🤭

Przy 4 ohmach takie wartości zaczynają się tam pokazywać. Co ciekawe, w którymś z numerów "AUDIO" model 201 lub 202 (nie pamiętam teraz) przy 4 omach wyszło ponad 150 W na kanał! A przecież to wzmacniacz za około 1000 zł ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kraft napisał:

Piotr chyba już sam nie wie, co chciał napisać. 

Dokładnie wie.

:) bez obaw

8 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Przy 4 ohmach takie wartości zaczynają się tam pokazywać. Co ciekawe, w którymś z numerów "AUDIO" model 201 lub 202 (nie pamiętam teraz) przy 4 omach wyszło ponad 150 W na kanał! A przecież to wzmacniacz za około 1000 zł ;)

No właśnie Waty. A jakoś Pathos Inpol generuje znacznie niższą moc a gra bezapelacyjnie lepiej.....

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Trufelka,

Z kolumn z "fajnym" basem możesz zerknąć na kolumny np.  Klipsch R-820. Z trochę tańszych: Heco Aurora 1000 lub Pylon Opal 30 mogą Cię zainteresować.

Ze względu na względne pojęcie "pięknego grania", warto żebyś udała się gdzieś na odsłuch i sama oceniła ile dla Ciebie warte są różne kolumny i co Ci bardziej odpowiada.

Jeżeli nie masz daleko to zapraszam Cię do nas na takie porównanie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny Yamahy poszybowały bardzo do góry i robi się nieopłacalnie. Na amazonie ostatnio widziałem 803 w cenie 6000zł z dostawą przed świętami... 

Jeśli zostawiasz sobie Yamahę i chciałbyś postawić na potężniejsze brzmienie z mocną podstawą basową to proponowałbym zwrócić uwagę na muzykalne Heco Aurora 1000 czy bardziej przestrzenne Kef Q950. Jeśli tylko budżet pozwala to koniecznie posłuchaj polskich Pylon Audio Diamond 28. 

Zapraszam na odsłuch i po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Trufelka napisał:

Wszędzie mam daleko i na tą chwilę nie mam możliwości się gdzieś dalej ruszyć ,,, moje myśli kręcą się koło: Opal 30 bądź Sapphire 31

No to wypożyczaj kolumny do domu. Jest taka opcja.

Nie kupuj w ciemno bo jeszcze szybciej założysz nowy wątek o wymianie niż zakupie tych nowych.

14 godzin temu, Q21 napisał:

Na amazonie ostatnio widziałem 803 w cenie 6000zł z dostawą przed świętami...

To jest nie powazne kupowanie tego w tej cenie.

A takie ruchy gdzie klienci wykazują zainteresowanie pokazuje że mozna. Absolutnie nie tedy droga.

AXR 100 czy Magnat MR 780 + odtwarzacz sieciowy jest po prostu lepszą opcją. Więc po co?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2021 o 07:28, S4Home napisał:

Dokładnie wie.

:) bez obaw

No właśnie Waty. A jakoś Pathos Inpol generuje znacznie niższą moc a gra bezapelacyjnie lepiej.....

Piotr

A no właśnie...

cyferki, cyferkami...

To jest bardzo dobry przykład, co to znaczy dobrze skonstruować wzmacniacz, który nie boi się niczego (Pathos) 

ale za tym stoi doświadczenie, wiedza i przemyślenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni testuje u siebie Oberony 7, gra to ładnie ... w pierwszych godzinach brakowało ewidentnie efektu " Wow" ale one się chyba rozkręciły :)

 

Choć zastanawiam się czy jest jeszcze mocniejszy konkurent dla niego ? który zagra jeszcze bardziej, dynamicznie, da jeszcze więcej Energii muzycznej zachowując przyjemną barwę brzmienia ?  A mocny Bass zmusi mnie to udania się w stronę pokrętła :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...