Skocz do zawartości

Xavian Perla, Atoll IN200, B&W706, Haiku Bright 4


Grzesiek202

Recommended Posts

1 godzinę temu, soberowy napisał:

Przekonałeś mnie

Super. Naprawdę warto pokombinować. Sam to przerabiałem ze swoimi Dali, które też są przecież muzykalnymi kolumienkami. Podłączyłem je np. pod takiego Naima Atoma czy XS3 i była porażka. Detal który lubię zlany, konturów brak, na średnicy jakiś jeden wielki glut, mało separacji, oddechu między bryłami, wszystko ściśnięte. Nasycony wzmacniacz + bardzo nasycone kolumny i efekt może być bardzo przeciętny.

28 minut temu, Dedal75 napisał:

Tzn. będzie Marantz 😆 ?

😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Seb napisał:

Miałem u siebie Atoll am200. Jako jedyny z kilku wzmacniaczy powodował wzbudzanie się basu. Grał potężniej od Nada C372. Natomiast Haiku Dedala grało naprawdę ciekawie. Niestety za krótko na głębsze wnioski, ale delikatnie mówiąc, zaintrygowało mnie. 

AM200se też był Dedala 😋 ( był 😁)

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W dniu dzisiejszym udało mi się posłuchać u Kolegi o nicku @soberowy zestawu, mieliśmy około godziny, może nieco dłużej aby jak najwięcej przerobić potencjału kolumn Xavian Perla, za wzmacniacz robił Atoll IN200.

Na plus zaliczam wykonanie kolumn, nie jest to zwykła płyta mdf a prawdziwe drewno, zaoblone kształty i bardzo urokliwy wygląd.

Wrażenia z odsłuchu..

W czasie testów z pamięci słuchaliśmy Kalya Scintilla Fire Heart, Anette Askvik You Shoot Me, Marc van Roon Noodle Effect, Agnes Obel - Stretch Your Eyes, Nils Frahm The Whole Universe Wants to Be Touched,Dire Straits- You and Your Friend, sporo innych kawałków których nazw nie pamiętam w tym czasie.

Na pierwszy rzut oka (a raczej ucha) rzucił się mocny, gęsty, mięsisty, masywny dół pasma, po testach w moim domu ATC SCM7 byłem wyraźnie zaskoczony tak mocnym dociążeniem w Xavianie, pod czas zlotu również miałem okazję ich posłuchać, lecz w tamtym salonie dźwięk był kompletnie inny, moja ocena zresztą była pochlebna ale tu jest inna prezentacja.

Bas potrafił zamruczeć, ciekawe był jak te kolumny przy bardzo niskich poziomach głośności miały jakieś pokłady basu, z minusów nie zaliczył bym basu do szybkiego i było go czasem za dużo przy sporej głośności, gdy nie robimy lekkiej imprezki z pokoju to bas nie wzbudzał się nadmiernie, być może absorbery by tu sporo pomogły ale i stonowały by wysokie.

Względem mojego zestawu bas był raczej bardziej miękki, pulchny, soczysty, w moich podłogowych znowu szybszy, bardziej sprężysty, bardziej dynamiczny, efektowny, delikatnie bardziej nastawiony na niski bas zamiast wyższego. W obu systemach basu była podobna ilość.

Średnica kolorowa, podoba mi się fajne nasycenie, w tym momencie nie wiem co bym wolał, taką podkolorowaną, słodką czy jak u mnie dosyć stonowaną i jaśniejsza. Jak na niewielkie monitory wokale były duże, namacalne, potrafiły "wejść na słuchacza" męski wokal potrafił bardzo efektownie zejść, ogólnie dociążenie średnicy bywało zaskakujące, ogólnie czuć było dobre wypełnienie, koloryt, coś dla entuzjastów delikatnej czillującej muzyki. Wydaje mi się że wokale w Xavianach odgrywały delikatnie większa rolę na scenie, może to zasługa tego że mocniej podkolorowana barwa, nasycenie, chyba też grubszy kontur uwydatniał je bardziej niż w moich podłogowych Hurricane.

W Xavianach góra pasma była delikatna, spokojna, nigdy nie za ostra, nie było żadnego uczucia zmęczenia, syczenia czy iskier. Szczerze mówiąc spodziewałem się większego pogłosu w pokoju przez co góra mogła by być bardziej nieprzyjemna a tu miłe zaskoczenie, ta część pasma mogła być nawet lepszej jakości niż w moich kolumnach, zaryzykował bym powiedzeniem że Xaviany nieco lepiej różnicują tony, być może większa wielobarwność, wszelakie instrumenty dźwięczne miały bardzo fajny rozgłos, czuć tez fajną rozdzielczość na górze pasma.

Wychodzi na to że góra jest raczej typowa dla Xaviana, nie sposób jej wyostrzyć gdy w miarę poprawnie złożymy tor, bywały tez opinie że te kolumny grają zbyt stonowana górą, według mnie jest akceptowalnie, chociaż bym delikatnie doświetlił górę, może dlatego że jakościowo podoba mi się to pasmo i nie bał bym się o wyostrzenia.

Kolumny nie powalały dynamiką ale też w żadnym wypadku nie było źle, charakter słodkiego, ułożonego grania z dawką finezji. Podoba mi się bardzo "efekt" grania jak znacznie większe kolumny i tu kolejne zaskoczenie, te małe monitorki potrafiły zagrać tak masywnym dźwiękiem jak nie jedne niewielkie podłogówki, monumentalne obiekty na scenie potęgowały ten efekt, przez chwile pomyślałem, że spokojnie mogły by wypełnić trochę większy pokój, bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie gitary z Dire Straits, nasycone, duże, wyraźnie oderwane od kolumn, brzmiało to naturalnie, trójwymiarowo.

Scena była spora, kolumny potrafiły grać na szerokość dalej niż sama baza, co do budowania sceny w pionie nie miałem żadnych zastrzeżeń, nie wypowiem się za bardzo co do głębi bo kolumny stały 60cm od ściany za nimi? na pewno dźwięk był trójwymiarowy, bez problemu Xaviany zanikały w pokoju, dźwięk potrafił otaczać słuchacza co lubię.

Podsumowując mam pozytywne wrażenia z tego odsłuchu, pisałem ciągle o kolumnach nie wspominając że to gra cały tor, wydaje mi się że wzmacniacz można by lepszy do nich dobrać, być może to on powoduje tyle basu przy większej głośności. Za pewne nie słuchał bym na tych kolumnach ciężkiej muzyki, bo nie są mocno efektowne, nie tak uniwersalne ale jazz, blues, folk czy pop jak najbardziej, chociaż Dire Straits fajnie brzmiał.

Na koniec podziękowania dla Michała!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zawsze mi miło kiedy ktoś zawita w moich skromnych progach :)

Zgadzam się z opisem @Arko55, w sumie niewiele tu mogę dodać. Słucham sobie wieczorami tego zestawu i przy cichym odsłuchu jest dobrze, czasem nawet bardzo dobrze. Niestety gorsze nagrania czy niektóre gatunki muzyczne brzmią u mnie kiepsko.

Po odsłuchu u mnie pojechaliśmy do @Arko55gdzie czekał na nas kolega @seba3002. Wspólnie posłuchaliśmy trochę piosenek. Pokój Arka akustycznie bardzo fajnie przygotowany, Seba zrobił zdjęcia może wrzuci :)

U Arka bas jest lepiej kontrolowany, mimo dużych podłogówek pokój fajnie to ogarnia. Średnica czysta, otwarta, jaśniejsza. Dźwięk u Arka ma lepsza dynamike i ogólnie wybrzmienia, kopa. Nawet kiepsko nagrane utwory brzmią ok. U mnie jest spokój, ładna barwa i fajna scena, tylko tyle i aż tyle ;)

Pozdro @Arko55 @seba3002

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 7.02.2022 o 14:28, lpomis napisał:

Super. Naprawdę warto pokombinować. Sam to przerabiałem ze swoimi Dali, które też są przecież muzykalnymi kolumienkami. Podłączyłem je np. pod takiego Naima Atoma czy XS3 i była porażka. Detal który lubię zlany, konturów brak, na średnicy jakiś jeden wielki glut, mało separacji, oddechu między bryłami, wszystko ściśnięte. Nasycony wzmacniacz + bardzo nasycone kolumny i efekt może być bardzo przeciętny.

😜

Miałeś może okazje posłuchać Naima atoma z innymi kolumnami ? Faktycznie jest tak dobry jak zachwalają ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...