Skocz do zawartości

Wymiana kondensatorów po wybuchu w zwrotnicy


Recommended Posts

Witam. 

Posiadam głośniki Wilson Cinematic 5.0

Amplituner wyłączał mi się przy niektórych głośnych scenach w filmie. Okazało się że strzelił mi kondensator w jednej zwrotnicy 12uf 100V elektrolityczny.

Teraz muszę go wymienić i myślę czy w obydwu głośnikach dać nowe elektrolity czy szarpnąć się na wymianę na kondensatory mkt 

https://a.aliexpress.com/_vUgKPM

Kondensatory w zwrotnicy to 5.6uf 100v, 12uf 100V oraz 15uf 100V. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jantzen Audio Superior Z-Cap (czerwone) wystarczą. W swojej cenie są bardzo dobre. Dobór pojemności zostawię kolegom. Pokusiłbym się na trochę większe.

Pytanie dlaczego strzelił, kondensator? Stawiam na to, że był odwrotnie wlutowany.

Daj zdjęcia zwrotnicy tej sprawnej.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, 1Ender napisał:

Dobór pojemności zostawię kolegom. Pokusiłbym się na trochę większe.

To jest zwrotnica a nie zasilacz! Innymi słowy, nie wszędzie więcej znaczy lepiej. Zmieniając pojemność, zmienisz parametry filtra.

36 minut temu, 1Ender napisał:

Pytanie dlaczego strzelił, kondensator? Stawiam na to, że był odwrotnie wlutowany.

Jak to odwrotnie wlutowany? Względem czego? Słyszałeś o elektrolitach bipolarnych?

13 godzin temu, Abdel85 napisał:

Teraz muszę go wymienić i myślę czy w obydwu głośnikach dać nowe elektrolity czy szarpnąć się na wymianę na kondensatory mkt 

Ja bym wymienił w obu kolumnach.

Generalnie mkt byłyby lepsze, a na pewno mniej problematyczne. Po wymianie masz z nimi spokój "na zawsze" . Może się jednak okazać, że dostrzeżesz też zmianę w dźwięku, która akurat Tobie niekoniecznie się spodoba ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana na bipolarne 1:1 co do pojemności i napięcia ( kondensator na 100V jest aż nadto), jeśli chcemy aby kolumna zagrała blisko oryginałowi. Wymiana najlepiej wszystkich kondensatorów lub co-najmniej kondensator uszkodzony w obydwu kolumnach. 

Wymiana na MKT tak ale pod warunkiem, iż liczysz się iż kolumna zagra nieco inaczej (lepiej lub gorzej,..). Kondensator MKT v bipolarny to niekoniecznie poprawa na plus - nie jeden po upgradzie, szybko wracał do starych kondensatorów bo się zrobiło za jasno za jazgotliwie,...

Dobre i w miarę tanie MKT - czarna seria Jantzen cross-cap - tutaj typowa seria jest na 400V. Minus taki kondensator ma dużo większe wymiary (taki 12uf bipolarny a 12uf MKT robi czasami różnice w montażu. Zależy od projektu zwrotnicy). Jeśli szukasz coś mniejszego gabarytowo to wstawić jakieś MKT na 160V - tutaj wybór jest bardzo duży.

Na zdjęciu ostatni projekt upgradu zwrotnicy w Diatone DS-3000 (Łatwo nie było) :)

Diatone.jpg

diatone 1.jpg

diatone2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie 👍

15 minut temu, 1Ender napisał:

pohamuj złośliwości. 

Ja, złośliwy? No już bez przesady. Źle doradzasz, to prostuję. Zresztą sam później piszesz, że:

22 minuty temu, 1Ender napisał:

Na konstrukcjach zwrotek się nie znam i raczej nie ciągnie mnie w tym kierunku.

Również życzę miłego dnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż wymienię, przykleje klejem na gorąco i zobaczę co to pokaże. Będzie źle kupię zwykle kondensatory. Te 100zł jestem w stanie jakoś przeżyć najwyzej odsprzedam za pół ceny potem

przyszły kondensatory, wstawiłem je i wydaje mi się że kolumny grają pełniejszym pasmem.

ale to początek testow. dzięki za pomoc;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...