Skocz do zawartości

YAQIN -świetny sprzęt na początek przygody z lampą


Recommended Posts

Obserwując forum widzę, że naprawdę wielu forumowiczów posiada sprzęt marki Yaqin. Aż wstyd, że jeszcze nie powstał klub posiadaczy i fanów wzmacniaczy lampowych tej marki. Wiele osób interesuje się tymi wzmacniaczami a trochę mało jest na naszym forum informacji o nich. Za nieduże pieniądze dostajemy naprawdę dobrze grający i nieźle wyposażony sprzęt. Dla wielu osób wzmacniacz tej marki był pierwszą lampą i sprzętem od którego zaczynało się przygodę z tą rodziną wzmacniaczy. Zapraszam wszystkich posiadaczy i osoby zainteresowane do udziału w dyskusji. Piszcie jak wam grają wasze klocki, jakie lampy posiadacie, opisujcie swoje upgrade'y i co wam się podoba w tej marce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze garść informacji. Oto strona producenta http://www.yaqincn.com/  Tak tak, to rasowy Chińczyk. Oprócz bardzo popularnych u nas wzmacniaczy lampowych, zarówno w konstrukcji Push Pull i Single End producent oferuje preampy, odtwarzacze CD a nawet listwy zasilające.

Zaczerpnięte z recenzji Yaqina MS-30L wyjaśnienie znaczenia słowa Yaqin:  "Otóż „Yaqin” można przetłumaczyć jako „Elegancki Charakter” (Ya znaczy w języku chińskim „elegancki”, a Qin – „charakter”). Może więc właśnie takiego brzmienia należy oczekiwać?"

Jako ciekawostkę dodam, chociaż posiadacze doskonale to wiedzą, oficjalny uprgade podzespołów wzmacniacza (kondensatory, rezystory, potencjometr, okablowanie wewnętrzne, łączówki) wykonuje znana firma SinusAudio z Chrzanowa i nie powoduje to utraty gwarancji. 

Na pewno nie można uznać już Yaqinów za egzotyczne sprzęty, wynalazki z Aliexpress - marka od wielu lat dobrze się u nas ma, posiada oficjalnego dystrybutora.

Ja niechcący trochę kupiłem MS-30L i miało być na chwilę, ale na tyle mi się podoba granie tego wzmacniacza, że chyba zostanie ze mną długo. 

Zapraszam do dyskusji, sam z sobą nie będę przecież pisał. I proszę @RoRo tudzież @MariuszZ o zatwierdzenie i uruchomienie Klubu.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zgłaszam się i ja, jako bardzo szczęśliwy posiadacz Yaqin’a MS-90B 😊

U mnie podobnie, jak u kolegi @Wito76, spotkanie z Yaqin’em miało charakter trochę przypadkowy. Szukałem wzmacniacza do Silverów 500, gdyż granie w muzyce z posiadanego flagowego amplitunera kina domowego japońskiego producenta w klasie D, nie do końca mnie satysfakcjonowało. Przerzuciłem kilka (naście?🤔) wzmacniaczy stereo/końcówek mocy, w różnych klasach, zarówno na odsłuchach w salonach, jak i u siebie w domu, w budżecie nawet do kilkunastu kafli, i tak, jak trudno mi było stwierdzić wyraźne przewagi, czy różnicę grania „zwykłych” tranzystorów względem posiadanego ampli KD, które usprawiedliwiałyby wydatkowanie takich pieniędzy za nie, tak dopiero obcowanie z hybrydą w postaci Pier Audio MS-680 wniosło jakąś „inność” do całego tematu, ale w dalszym ciągu to nie było do końca to.

Do tego równolegle kolega @maverick2005 miał u siebie na testach inny model Yaqin’a (na tamten czas nie szczególnie znanego mi producenta) i przyznam, że jego wnioski i zadowolenie z tego, co usłyszał, mnie również skłoniło do pójścia w tą stronę i sprawdzenie Yaqin’a.

Wypożyczyłem z salonu audio, zarówno częsty wybór w tranzystorach Roksana K3, jak i MS90B. Roksan już po kilku godzinach powędrował z powrotem do pudła – nie wykazał się niczym rewolucyjnym, w zderzeniu z innymi przerzuconymi do tej pory tranzystorami i na ruszt poszedł wtedy właśnie Yaqin.

To, co usłyszałem urzekło mnie na tyle, że na nim zakończyłem swoje poszukiwania. Nawet będąca wtedy u mnie na „odsłuchach” bratowa stwierdziła, że takie rzeczy jej nie jarają i ona generalnie nie zauważa żadnych różnic w grających klockach, ale w tym przypadku „lampki” stwierdziła, że „nawet ona słyszy tą wyraźną różnicę w graniu”. W dźwięku pojawiła się taka magia i namacalność dźwięku, w dalszym ciągu z zachowaniem dużej dynamiki dźwięku (a o to m.in. mi chodziło).

Na ten moment cały czas posiadam sztukę fabryczną, bez żadnych zmian, ale jak to w audio bywa już takowych zaczynam się doszukiwać ;) Więc może ktoś coś podpowie, co ciekawego można zmienić? Gdzieś ogólnikowo zasłyszałem/wyczytałem (poza już wspomnianą przez Wito firmę SinusAudio), że warto zacząć od zmiany lamp sterujących, które już powinny wnieść wiele dobrego. Właśnie, tylko na jakie? Przyznam, że temat jest mi jeszcze obcy, a klasę lampową zaczynam dopiero poznawać i jej się uczyć. Co zmianą chciałbym osiągnąć? Hmmm… może trochę utemperowanie i ocieplenie górnego pasma?! Wiem, że w tym elemencie powinienem pójść również, a może nawet przede wszystkim w popracowanie nad akustyką, chociaż pierwszych odbić, ale pokój dzienny nie jest salą odsłuchową i taka operacja wymaga wielu kompromisów – temat rzeka. 

 

W każdym razie powiedzieć, że jestem z Yaqin'a zadowolony, to nic nie powiedzieć ;) Bardzo fajny początek przygody z klasą lampową i to wszystko w bardzo rozsądnych pieniądzach

11 godzin temu, Wito76 napisał:

Na pewno nie można uznać już Yaqinów za egzotyczne sprzęty, wynalazki z Aliexpress - marka od wielu lat dobrze się u nas ma, posiada oficjalnego dystrybutora

I zaczyna być coraz większą zadrą w...oku wielu innych, bardziej znanych i uznanych producentów ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny opis. Niestety nie pomogę Ci za bardzo w doborze lamp sterujących do 90tki. Niemniej jednak nie czekaj, poczytaj trochę i zmieniaj. Ze swojego doświadczenia wiem że u mnie zmiana sterujących zrobiło dużą różnicę. Mam RTC, GE JAN, Mullardy, Voskhod i każde grają trochę inaczej. W przypadku mojego wzmacniacza fajne jest to, że sterujące z reguły kosztują grosze, poza Mullard reszta kosztowała około 50 zł za parę (teraz wiadomo zdrożały trochę) więc można sobie pozwolić na eksperymenty. W każdym bądź razie warto zmienić fabryczne, wzmacniacz gra zupełnie inaczej i wręcz szokuje że na tyle go stać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do AudioOn to taka ciekawostka, kolega posiadacz Yaqina MS-30L dogadał się z nimi, zostawił swoją 30stkę w rozliczeniu i wziął 90B. Widziałem później ten sprzęt bodajrze na OLX, byłem ciekaw czy może opiszą go jako powystawowy czy outletowy sprzęt z wypożyczeń, ale uczciwie napisali że sprzęt był przyjęty w rozliczeniu. Fajnie, że niektóre sklepy oferują taką formę.

A tak z innej beczki - taki bezpośredni konkurent to np Fezz Luna. Ktoś miał okazję bezpośredniego porównania Luny i któregoś Yaqina ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Ars_Poland wstyd się przyznać, ale już raz dawałeś mi tę wskazówkę, a ja dureń, ani nie zapisałem, ani tym bardziej nie zapamiętałem. Drugi raz nie popełnię tego błędu ;)Jeszcze raz dzięki!.

@Wito76 ja co prawda słuchałem Luny, ale okazyjnie i nie w bezpośrednim starciu z Yaqin'em. Co więcej, całe "otoczenie" było zgoła inne, w ramach poszukiwań stereo dla kumpeli na monitorach, do tego źródłem (jak się później okazało) jakiś dac, do którego szedł kabel zasilający takiej średnicy, że ja nawet takiej rury w odkurzaczu nie mam 😛 Więc trudno mówić o "porównywaniu", ale też, mając na uwadze całą otoczkę, to du*y jakoś to nie urwało. Ja z resztą niejednokrotnie podkreślałem, że jestem "głuchy" i mało podatny na te niby wielkie różnice między np. wzmacniaczami tej samej klasy w zbliżonym budżecie. A ceny Yaqin'a do Feez'a nawet nie ma co porównywać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Markcox napisał:

Dzięki @Ars_Poland wstyd się przyznać, ale już raz dawałeś mi tę wskazówkę, a ja dureń, ani nie zapisałem, ani tym bardziej nie zapamiętałem. Drugi raz nie popełnię tego błędu ;)Jeszcze raz dzięki!.

Nie wstyd Panie to normalna rzecz😉 można zapomnieć itp. To twoja wskazówka mi pokazała , że zrobiłem błąd.  Miałem Yaqin ms 90b na odsłuch  i zagrał dobrze( a jednak nie został) nie wiedząc o tym , że lampy potrzebują czasu na wygrzenie.  Nie miałem nigdy do czynienia z Lampami teraz już wiem , że one potrzebują czasu na dotarcie. A dynamikę miał świetną już na samym początku po wyciągnięciu z pudła. Kawał solidnego i za dobrą cenę pieca😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Super że powstal ten temat:-) mam Ms90b od około roku i sporo lamp już w nim pozmieniałem ale nie dlatego że coś źle brzmi tylko dlatego że mi sie podobają lampy:-) zresztą zmieniłem sterujące dość szybko bo grały nierówno. W NOS sie nie bawiłem bo strasznie to drogie ale mam już kilka par i u mnie siestety albo stety barrzo fajnie sie sprawdziły jj ecc83s. Są w miarę tanie jak ktoś już chce coś zmieniać to polecam je na początek. W przyapdku moich głośników Jamo d590 przestawienie ich o kilka centymetrów daje wiekszą zmianę niż zmiana lamp czy wzmaka ale zabawa z lampami mi sie bardzo podoba:-) ogólnie też sporo szukałem i jakoś dopiero ten Janek mnie urzekł:-)

A i mam nadzieje ze wiecej tu sie bedzie działo jak w wątku Yaqiun a tranzystor;-)

 

Edytowano przez Adam Kańtoch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Markcox napisał:

A ceny Yaqin'a do Feez'a nawet nie ma co porównywać. 

No właśnie, to na co zwróciliśmy już uwagę. Yaqin daje w dobrej cenie dobrze wyposażony sprzęt. Mam kolegę z Luną i sporo dyskutujemy sobie i od słowa do słowa zaskoczony był że mam np soft start, pilota zdalnego sterowania, gniazdo słuchawkowe - wszystko to jest za sporą dopłatą w Fezzie, nawet klatka ochronna na lampy jest za dopłatą. Jedno co to taki Yaqin MS30L daje na dzień dobry podstawowe lampy, chyba Shuguang no bo co innego. Gra to już fajnie, ciepło lampowo, ale gdy zmienisz lampy okazuje się że te oryginalne idą jednak mocno na skróty. Bas jest obfity, ciepły, miły ale zmieniając lampy mocy na Tung-Sol EL34 okazuje się, że bas robi się konturowy, wielobarwny, sprężysty. Średnica zaczyna czarować, wokale robią się bardzo namacalne, góra detaliczna. Zmiana sterujących również robi wyraźną różnicę. Wydajesz powiedzmy 600zł na lampy i gra to nieraz do opadu szczęki. Wzmacniacz dostaje jakby turbo, gra jak na sterydach. Aż dziw bierze, że tak duże różnice są. Oczywiście to wciąż półka budżetowa, ale w takim budżecie nie słyszałem lepiej grającego tranzystora.

8 godzin temu, Adam Kańtoch napisał:

ale zabawa z lampami mi sie bardzo podoba:-) ogólnie też sporo szukałem i jakoś dopiero ten Janek mnie urzekł:-)

I to jest chyba największa frajda z posiadania lampowca. Pamiętam jak miałem hybrydę Magnat. Człowiek wciąż chodził jakiś sfrustrowany i kombinował. Czytasz forum, internety i wymyślasz co tu zrobić by grało fajniej. Posiadacze tranzystorów nie mają takiego pola manewru. Może zmienię kable głośnikowe, kabel zasilający, listwę, kupię DC Blocker , może jak kupię zewnętrznego DACa zagra lepiej, a może wtyczki albo granity pod kolumny dam. Owszem to są dobre ruchy ale zmieniając lampy zmiany są wyraźniejsze i nierzadko spektakularne. Nie chcę powiedzieć, że kupując wzmacniacz lampowy nic już nie trzeba robić. Gra cały system i te wszystkie wspomniane wcześniej tematy typu okablowanie, zasilanie są ważne ale wydaje mi się, że lampiarze mają trochę łatwiej. Oczywiście to też takie trochę wejście z deszczu pod rynnę, bo ciekawość jak grają takie czy inne lampy nie daje spokoju i też wtapia się kasę na lampowe eksperymenty. 

 

Dnia 15.12.2021 o 11:31, Markcox napisał:

Nawet będąca wtedy u mnie na „odsłuchach” bratowa stwierdziła, że takie rzeczy jej nie jarają i ona generalnie nie zauważa żadnych różnic w grających klockach, ale w tym przypadku „lampki” stwierdziła, że „nawet ona słyszy tą wyraźną różnicę w graniu”. W dźwięku pojawiła się taka magia i namacalność dźwięku, w dalszym ciągu z zachowaniem dużej dynamiki dźwięku (a o to m.in. mi chodziło).

To mamy podobnie. U mnie żona tak trochę z politowaniem traktuje to moje hobby, nie wczuwa się w jakość dźwięku, nie strzyże uszami tak jak ja, coś tam sobie z telefonu na słuchawka posłuchuje, ale też zauważyła, że gra teraz inaczej i podoba jej się. I najważniejsze, wzmacniacz pasuje jej do ogólnej stylistyki, do cegły i wystroju, nie to co ten poprzedni czarny smutny klocek. I dokładnie jak ty potwierdzam, że jest ta fajna magia i jednocześnie dynamika - bardzo się obawiałem, czy nie będzie to jakieś zamulone, miśkowate granie którego nie znoszę. 

Jak się wątek rozkręci to napiszę jakie mam wrażenia z grania poszczególnych lamp. Trochę eksperymentów mam już na koncie (i mniej kasy na koncie też :) ).

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wito76 napisał:

Wydajesz powiedzmy 600zł na lampy

Czyli nie wiele więcej, niż na pilota do Feez'a, którego zadaniem jest tylko regulacja głośności - próżno szukać w nim możliwości zmiany źródła dźwięku ;)

4 godziny temu, Wito76 napisał:

Trochę eksperymentów mam już na koncie (i mniej kasy na koncie też :) ).

I tego właśnie trochę się "obawiam", że jak powiem "A", to zaraz uruchomi się cała reszta alfabetu. Ale nikt nie mówił, że będzie lekko. Zmiana kusi i to bardzo ;) Już parę drogowskazów dostałem i od kolegi @Ars_Poland, teraz jeszcze kolega @Adam Kańtoch dołożył cegiełkę od siebie, więc coś czuję, że teraz pójdzie z górki 🙃

Muszę jeszcze tylko zorientować się i ogarnąć te wszystkie skróty, nazewnictwa i jak identyfikować konkretne lampy, które pasują akurat do mojego "Janka". Sam nie wiem, skąd do tej pory była w tej kwestii taka ignorancja z mojej strony. 

4 godziny temu, Wito76 napisał:

U mnie żona tak trochę z politowaniem traktuje to moje hobby

Z żoną mam akurat o wiele lepiej, bo po trochu podziela jednak tą pasję - tzn. może nie jarają jej aż tak bardzo kolejne zakupy, tak jak mnie, ale na odsłuchy chętnie jeździła (i jeździ do tej pory) i lubi posłuchać sobie muzyki w dobrej jakości, a jak tylko podniesiemy zwłoki z wyra, to często pierwsze słowa, jakie słyszę, to... nie, nie jest to "dzień dobry kochanie" tylko "odpalaj bezpieczniki" ;) 

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wito76 napisał:

Trafo to głowny odważnik we wzmacniaczach lampowych. Jakbyś je zdemontował to niewiele z tej wagi zostanie. 

 

Pewnie tak, aczkolwiek pewno go sobie kiedyś rozkręce i zobacze co tam w środku drzemie.. niestety nie mam porównania do innych lampowców u znajomych a na odsluchu miałem tylko mc100 bodajże a ms90 kupile  tylko dlatego że mi sie bardzie spodobal wygląd i byl nowszy😀. Na razie bawie sie lampami i przynajmniej raz w tygodniu zmieniam ich układ... niestety zmieniam też często miejsce kolumn i troche modernizuje pokój o ustroje akustyczne wszelkiego rodzaju ale raczej amatorsko na razie... Yanek urzekł mnie od razu swym dzwiekiem bo np. Yamahe 803d oddalem po 3 dniach bo mimo świetnych opinii jakos mi nie spasowała a Yaqin w sumie od razu mnie przekonał bo różnica w dzwięku była zauważalna od razu... przed nim testowałem wiele wzmacniaczy ale tylko tranzystory. MS 90b ma bardzo fajną dynamikę, jakby większy i szerszy dźwięk niz sluchane przeze mnie tranzystory. Ale ciągle się zastanawiam nad wypożyczeniem czegos na el34 z Yaqina i zobaczenia tego bardziej lampowego oblicza. Odsłuchy w salonie dla mnie nie maja sensu bo tam z reguły mają taką akustykę że bardzo wiele poprawia. Wiec Yaqina sluchalem w domu przed zakupem. A i dodam też ze moi znajomi jak im zaprezentowałem muze z Yanka to byli pod wrazeniem bo wiedzą ze to moje mocne hobby a moje poprzednie ustawienie na starym Onkyo juz brzmialo wg nich rewelacyjnie wiec cos chyba w tych lampach jest;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Adam Kańtoch napisał:

a na odsluchu miałem tylko mc100 bodajże a ms90 kupile  tylko dlatego że mi sie bardzie spodobal wygląd i byl nowszy😀

No właśnie, MC100B jest około 1k tańszy. Z tego co kojarzę to w porównaniu do 90B nie ma pilota i soft-startu. No i oczywiście wygląd trochę inny. Ta różnica w cenie zawsze zastanawia, czy warto czy nie dołożyć do wyższego modelu, zwłaszcza że lampowo jest to to samo. Kojarzysz czy grały jakoś inaczej te wzmacniacze i 90B wygrał dźwiękiem czy tylko wyglądem?

17 godzin temu, Adam Kańtoch napisał:

Ale ciągle się zastanawiam nad wypożyczeniem czegos na el34 z Yaqina i zobaczenia tego bardziej lampowego oblicza.

No i widzisz, ja mam zupełnie odwrotnie, mam EL34 i zastanawiam się jak gra KT88 :). Kolega o którym pisałem wcześniej zmienił MS-30L na MS90B , dopłacił 2800 i jak opowiada zadowolony jest bardzo, ale nie ma tej różnicy w cenie, tzn gdyby dało się wycenić różnicę w graniu na złotówki to na pewno czułby że przepłacił. Mówi, że lampy KT88 są szybkie, precyzyjne, mają bardzo dużo dynamiki, świetnie dają sobie radę w gatunkach typu rock czy taka papka "radiozet". Ale tęskni trochę za lampami EL34 z yaqina MS30L bo tam właśnie była pełniejsza, bogatsza średnica, może ciut brudniejsza ale właśnie z tą lampową magią, ciepełkiem, z tą przyjemnością słuchania Sade, Tracy Chapman czy choćby oklepanej Adele.  Pisałem chyba już gdzieś wyżej, jak dobrze pójdzie to będę miał jeszcze w tym roku od kolegi lampki KT77 na testy, które są tak trochę mentalnymi krewnymi KT88 i mają w sobie ogrom dynamiki i szybkości. Cholernie ciekaw jestem jak to zagra, czy nie będzie zbyt wrzaskliwie, czy nie będzie mi brakowało tego czarowania EL34. A jak mi się spodobają to zadzwonię po nowym roku do Mikołaja, może namyśli się i wróci na chwilę do mnie z prezentem.

 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wito76 napisał:

No właśnie, MC100B jest około 1k tańszy. Z tego co kojarzę to w porównaniu do 90B nie ma pilota i soft-startu. No i oczywiście wygląd trochę inny. Ta różnica w cenie zawsze zastanawia, czy warto czy nie dołożyć do wyższego modelu, zwłaszcza że lampowo jest to to samo. Kojarzysz czy grały jakoś inaczej te wzmacniacze i 90B wygrał dźwiękiem czy tylko wyglądem?

No i widzisz, ja mam zupełnie odwrotnie, mam EL34 i zastanawiam się jak gra KT88 :). Kolega o którym pisałem wcześniej zmienił MS-30L na MS90B , dopłacił 2800 i jak opowiada zadowolony jest bardzo, ale nie ma tej różnicy w cenie, tzn gdyby dało się wycenić różnicę w graniu na złotówki to na pewno czułby że przepłacił.

 

Szczerze już nie pamiętam czy MC100b grał jakoś inaczej czy lepiej. Brzmial bardzo dobrze bo dzieki niemu kupilem MS90b ale to była bardziej kwestia pilota i wyglądu i wg jakichś opini w necie miał brzmiec lepiej od poprzednika a i jeszcze dostalem go w dosc dobrej cenie. Lampy kt88 jak i tung sole 6550 ktore mam graja dośc dynamicznie jednak nie mam zbyt duzego odniesienia do innych bardziej lampowych lamp. Do tego mam mocno specyficzne glosniki Jamo d590 ktore w salonie mnie po prostu rozwaliły na odsluchu a u mnie daleko im ciagle do tamtych wrazen, choc dzieki Jankowi jest juz sporo blizej na razie chyba zbyt czesto zmieniam w nim lampy i chyba nawet niektore sie nie zdazyly dobrze wygrzac... ale juz na starcie praktycznie graja dobrze. Teraz slucham na elektro harmoniksach kt88 i 6sn7 oraz jjecc803s i mam bardzo żywy dzwięk z mocnym dość sprężystym basem. Na jj ecc83 jest jeszcze lepszy bas w mojej opinii ale akurat teraz testuje 803s bo mam je od niedawna Mi najlepiej sie slucha wlasnie takiej spokojniejszej muzyki w stylu Dire Straits, Tracy Chapman czy np Eels ale też np Jeff Buckley interesująco. Jednak mało słucham ostatnio mocniejszego rocka wiec trudno mi powidziec czy mi do tego typu muzy bedzie pasował. Podsumowując kt88 maja dobrą dynamike i odrobine ciepełka ktore mocno uprzyjemnia spokojniejsza muze ale jeszcze sporo testowania przede mna bo na razie slucham dosc podobnego repertuaru z racji czestych zmian lamp zeby porownywac jablko z jablkiem

Edytowano przez Adam Kańtoch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Adam Kańtoch napisał:

Lampy kt88 jak i tung sole 6550 ktore mam graja dośc dynamicznie jednak nie mam zbyt duzego odniesienia do innych bardziej lampowych lamp.

P. Mariusz z SinusAudio, gdzie robią upgrade Yaqinów często doradza, że jeśli masz KT88 i chcesz trochę więcej lampy w lampie, więcej ciepełka to właśnie TungSol 6550 są świetnym sposobem na to. Dzisiaj znowu rozmawiałem na messengerze z kolegą, posiadaczem 90B, założył teraz jako sterujące RFT i twierdzi że granie w średnicy zbliżyło się do tego co oferuje lampa EL34 i teraz po prostu siada na tyłku i zaczyna słuchać muzyki. A brakowało mu trochę tej magii. Pocieszył mnie jeszcze raz, mówi że MS30 gra naprawdę świetnie i absolutnie prawie 2 razy droższy 90B nie gra dwa razy lepiej (zresztą w audio nigdy tak to nie działało że coś np 50% drożej gra o tyle lepiej). Różnice są bardziej w charakterze, dynamice. w sygnaturze grania a nie w samej jakości. Zresztą sam to widzę, biorąc pod uwagę ile kosztuje 30stka to naprawdę jest to genialny stosunek jakości grania do ceny. Za te pieniądze naprawdę nie ma się do czego p.....bać. Zmienić tylko lampy i można słuchać godzinami z przyjemnością. O ile oryginalne lampy mocy nie są złe i wiele osób nigdy ich nie wymienia to złą robotę robią te oryginalne sterujące. Jak to gdzieś wyczytałem, by wyobrazić sobie czy zasymulować ich brzmienie wystarczy narzucić koc na kolumny. U mnie następnego dnia po zakupie wzmacniacza na pokład weszły sterujace Voskhod ze złoto-platynową siatką i różnica/poprawa była bardzo wyraźna. Jeszcze nie miałem wzmacniacza a już miesiac wcześniej zamówiłem z Rosji na e-bay te lampki i doszły na czas. Dwa tygodnie później założyłem TungSole jako lampy mocy i tu był kolejny opad szczęki. Wzmacniacz dostał nowego powietrza, wszystko zabrzmiało mocniej, wyraźniej, czyściej, sprężyściej, z większym drajwem. Później jeszcze kupowałem kolejne lampy sterujące i lampy mocy RFT ale o tym może w kolejnych odcinkach. Tak czy siak ja z czystym sumieniem mogę polecić 30stkę, jeśli ktoś sie zastanawia nad jakąś Yamahą czy Audiolabem to naprawdę będzie bardzo pozytywnie zaskoczony.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Dzisiaj znowu rozmawiałem na messengerze z kolegą, posiadaczem 90B, założył teraz jako sterujące RFT

a jesteś w stanie rozwinąć mi ten magiczny "RFT", jakiś dokładniejszy symbol? Albo możesz podpytać kolegi, co dokładnie tam wrzucił i jak tego szukać? Podrzucony link, to już by była pełnia szczęścia :)

Powiem szczerze, że aktualnie cena "Trzydziestek" jest tak śmiesznie niska, że przez chwile przeszło mi przez myśl, żeby zakupić drugiego Jana ;) Ale póki co święta mnie trochę wykończyły finansowo i nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz tam na sterach 12ax7 inaczej ECC83 i takich szukaj. Jeden kolega (ma fezza) włożył tam ma brandowane RFT ECC83 pod nazwą RWN a drugi który ma dokładnie MS90B kupił RFT ECC83 (dał 160zł za parę) - ten kupił od jakiegoś znajomego gitarzysty. Obydwaj zadowoleni jak dzieci po przejażdżce na karuzeli. Na Ebay jest tego ohoho. Na olx nie patrzyłem.

 

22 minuty temu, Markcox napisał:

a jesteś w stanie rozwinąć mi ten magiczny "RFT", jakiś dokładniejszy symbol?

.

Jeden ma takie: https://www.ebay.com/itm/194442000588?hash=item2d45a578cc:g:RJwAAOSwZbphahxA

A drugi takie: https://www.ebay.com/itm/393803014866?hash=item5bb07d22d2:g:90EAAOSwBpNhvebB

 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tylko te RFT czy RWN to prawdopodobnie NOS a takie to teraz trudno chyba pewne namierzyc jak sie nie ma znajomości. A po drugie jest ich z tego co szukałem mnóstwo rodzajów i praktycznie każdy zachwala inne bo inne mu pasują, zresztą takie są gusta, że każdy ma inne😉 mi sie podoba to że choć zmieniam te lampy dość czesto to brzmienie nie jest jakoś diametralnie inne. Dla mnie np Tung sole dawały też mocny i dynamiczny dzwięk z mała dozą lampowego ciepełka ale teraz już sie domyślam że było to prawdopodobnie winą Elektroharmoniksów 12ax7 i 6sn7 które mają wlaśnie taki charakter u mnie i pewno zdominowały lampy mocy... JJ ecc83 grają cieplej i sprobuje je połaczyć z tungsolami tylko musze jeszcze dobrać lampy przedwzmacniacza potem. Co do dopłacania do MS90 tez wydaje mi sie że nie ma sensu bo nawet aktualnie produkowanymi lampami mozna sobie doprecyzować dzwięk pod swoje predyspozycje i pewno nie ma wzmacniacza uniwersalnego. Z ciekawostek dodam ze czytale wczoraj dwa rożna amerykańskie fora gdzir na jednym ludzie jarali sie lampami JJ a na drugim jechali po nich jak po ostatnim dziadostwie ale na szczescie ktoś w koncu na ttm drugim forum napisał że jemu te jj sie jednak barzdo podobają i że dziwne ale na innym forum je bardzo zachwalaja i dyskusja złagodniala hehe. Myślę że Yaqin robi bardzo uniwersalne wzmacniacze teraz i też zastanawiam sie nad 30 żeby mieć drugi zestaw do salonu, bo po pierwsze wygład lampy a po drugie to fajne brzmienie nawet cichutko to jest to co Yaqin na pewno da i to w stosunkowo nieduzych pieniadzach. A mam pytanie czy ktoś z Was używa jakiegoś odtwarzacza CD lampowego Yaqina lub jakis inny ich sprzęt?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Wito76 napisał:

12ax7 inaczej ECC83

Widzisz, pisałem, że totalny ignorant ze mnie, mimo, że ECC83 coś mi mówiło, to nie posiadałem wiedzy, że jest to ta sama bajka, co 12ax7. Więcej się nie wydurniam i najpierw zgłębię trochę temat. Przynajmniej zostałem naprowadzony trochę na właściwe tory. Wielkie dzięki @Wito76

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlaśnie Yaqin jest fajny bo nie jest fezzt drogi i ma sie kase na eksperymenty z lampami😄 ja wlasnie wpiałem 6550 i slucham ale chwile sie musza wygrzac. Poslucham tak pewno kilka dni i bede zmieniał lampy drugiego poziomu. Tylko musze przemyslec co i jak. Ja najmocniej czujenroznice w dzwieku jak juz sie jakiegos ukladu osłucham i potem coś  zmieniam. Wg mnie moj Yaquin wymaga tak z 30 min grania zanim lampy sie wygrzeja a potem juz jest w miare równo choć potwierdzę też rózne opinie z netka że im dłużej gra tym sie jakoś go lepiej slucha. Na razie na 6550 jest troszke mniej ostro ale na drugim poziomie mam EH a one sa dość wyraziste. Choc podobni sterujace zmieniaja najwiecej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te RFT / RWN ECC83 mają taką przypadłość, że przy rozruchu potrafią rozbłysnąć. Kolega posiadacz przysłał mi filmik nawet, fajnie to wygląda. Ale nie ma się ponoć czym stresować, ten typ tak ma.

Pytanie do posiadaczy 90B - jakie lampy na pokładzie ma fabryczny zestaw wychodzący z salonu. Chodzi mi o markę lamp mocy i sterujących. Te 6sn7 to chyba jakieś ruskie będą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...