Skocz do zawartości

YAQIN -świetny sprzęt na początek przygody z lampą


Recommended Posts

I tu jest temat rzeka . Polecają RFT El34. Ja miałem i szczupło grały jak dla mnie. Ale miałem używane, niby o bardzo dobrej emisji ale jak to z używane cholera wie, może zajechane były. Męczyłem się z nimi i sprzedałem po taniości. Ja mam Tung-Sol EL34 teraz i jest fajniej. Miałem też Kt77 Gold Lion, pisałem wcześniej w klubie i te jak dla mnie jednak najlepsze. No ale i kosztuje trochę kwadra. Jak to w życiu, wszystko zależy ile chcesz /możesz wydać. 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.02.2022 o 13:49, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

To jeszcze zapytam.

Widzę, że mocno Tobą zakręciłem. Pamiętaj, jak to w audio, wszystkie odczucia są subiektywne i to co ja słyszę lub to co mi się podoba/nie podoba dla innej osoby może wyglądać jeszcze inaczej. Jakbyś ładnie poprosiła to zainwestuj w paczkomat i podeślę Ci na odsłuch te RTC na które się nastawiłaś, mogę Mullardy jeszcze i nówki Voskhod mam też zalegające w szufladzie. Może trochę rozjaśni Ci się wtedy w głowie jak posłuchasz sobie. Jakby co to w kontakcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do klubu,i witam.Wzmacniacz mam już od pewnego czasu,początki były jednak trudne, wzmacniacz włączony w piątek,w sobotę rano taka niespodzianka.Po wymianie lamp na gwarancji,już wszystko było ok.Za namową bardziej doświadczonych użytkowników,zdecydowałem się na wymianę lamp sterujących,przy ogromnej pomocy kolegi Witka,Wito76,zakupił dla mnie 4 pary Voskhod z 72 roku i parę GE Jan 5654W,trochę trwała podróż lamp i mam je już od jakiegoś czasu,no i tak.Voskhod,jest zdecydowanie więcej szczegółów,w porównaniu do lamp chińskich,gitary w metalu brzmią lepiej,ale bas jest krótszy,podmieniłem sterujące na parę GE,no i średnica gra bliżej,góra nie tak wyostrzona i bas zdecydowanie obszerniejszy.Teraz pozostaje wygrzewanie lamp,bo po informacjach od Witka,potrzeba około 100 godzin żeby osiągnąć optymalne brzmienie tych Voskhod.

IMG_20220122_123150.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę pechowy początek przygód z wzmacniaczem lampowym. Taka uszkodzona lampa potrafi popsuć humor i zestresować. Rozmawiałem z Tomkiem przez telefon wtedy, temat oczywisty - reklamacja. Zastanawialiśmy się, czy salon przyśle parę lamp czy może nawet całą kwadrę. Postąpili bardzo fair, przysłali całą kwadrę. Kryptoreklama, to był salon Premiumsound. Zarówno ja i Tomek kupowaliśmy tam wzmacniacz, ja wcześniej 3 razy kupowałem u nich lampy - cmokając trochę można dostać naprawdę najlepsze ceny, nawet jak się okazało 3 stówy mniej na wzmacniaczu (obydwaj mamy takie doświadczenia). Polecam ich.

A lampy kupowałem na Ukrainie, sprawnie w 10 dni dotarły do Polski tzn do mnie. Do ceny lamp 225zł (5 par kupiliśmy) doliczono VAT 35zł i opłatę pocztową 8,50zł.

Te 100h wygrzewania Voskhod wziąłem z zagranicznych forów. Sam mogę potwierdzić, że po mniej więcej takim czasie lampa wyraźnie łagodnieje w prezentacji dźwięku po początkowej lekkiej ostrości. Obydwie te lampy GE i Voskhod lubię. GE trochę bardziej plastyczna, jakby cieplejsza a Voskhod wyraźniejsza, bardziej atakująca detalami, smaczkami. 

Jak już bawić się w dobrego wujka to na całego. W tym tygodniu wysłałem Agnieszce parę Voskhod 6ż1p-EV z 1972r (4 pary były dla Tomka i jedna dla mnie, ma ją teraz Agnieszka) oraz jeszcze parę RTC 5654. Trochę gawędziliśmy już na messengerze, ale mamy obiecaną recenzję tych lampek po dłuższych odsłuchach. Na pewno względem chińczyków spadł kocyk i wszystkiego jest więcej, ale to już Agnieszka za jakiś czas pewnie sama opisze.

Miłego słuchania dla was.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część Witek,w zasadzie rabat od wyjściowej ceny Yaqina to prawie 600 złotych,także warto ponegocjować.A po zmianie lamp faktycznie różnica na plus (dodatni) jak mawiał były prezydent🙂, teraz grają GE i jest taka równowaga tonalna.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomaz75 napisał:

Część Witek,w zasadzie rabat od wyjściowej ceny Yaqina to prawie 600 złotych,także warto ponegocjować

Powiedziałem 3 stówy różnicy, bo każdy sklep daje jakiś rabat, tylko że jedni dają więcej inni mniej. I tu między dwoma sklepami po rabacie była taka różnica. Owszem, są osoby co nie wiedzą, że ceny salonowe są z sufitu, że można negocjować i po prostu robią "dodaj do koszyka" i koszmarnie przepłacają. Ostatnio rozmawiałem z jednym salonem o kolumnach i z ceny na stronie 6999 doszliśmy tak na dzień dobry, w drugim zdaniu do 5300 a po cmokaniu "no ostatecznie 5000 mogę zrobić, niżej nie zejdziemy".

22 minuty temu, tomaz75 napisał:

teraz grają GE i jest taka równowaga tonalna.

A najlepsze jest to, że to dopiero początek drogi i jak sobie popatrzysz na rynek lamp to wybór jest spory, zarówno wśród sterujących jak i mocy i możliwości kształtowania brzmienia są naprawdę duże. Nie wspominając o tym co aktualnie robisz, czyli wybór najbardziej pasującego ci DACa. 

Krok dalej to upgrade wzmacniacza, który można wykonać samodzielnie jak ktoś potrafi lutować i wie co wylutować i na co zmienić. A najbezpieczniej, choć już wiadomo trochę drożej to oddać sprzęt do sprawdzonego Sinus Audio. Nie spotkałem się jeszcze z negatywną opinią dotyczącą upgrade (progresu) i współpracy z p.Mariuszem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie jestem na etapie eksperymentów z lampami.

Czy wymiana lamp mocy z fabrycznych na EL34B Tun Sol ma sens ?

Czy będzie słyszalna poprawa brzmienia ?3

Jakie ewentualnie inne lampy polecicie ? 

Wolałabym nie zmieniać na KT77 Golden Lion, gdyż chcę zachować całkowicie lampowy

charakter brzmienia. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część,Ja zmieniłem lampy sterujące i jest znacząca różnica w brzmieniu na plus,mam Voskhod,i dwie GE JAN w przedwzmacniaczu,góra stała się bardziej otwarta,a i bas jest obszerniejszy,plastyczny.Na jakich lampach grasz obecnie, pamiętam że Witek miał coś podesłać,jakie wrażenia?
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mam lampy sterujące od Witka. 2 x RTC i 2x ruskie (chyba Voskhod). Najpierw włożyłam przy potencjometrze od  strony słuchacza ruskie, a z tyłu RTC i było jak dla mnie za ostro. Góra strasznie kłuła w uszy. Potem zamieniłam (Z przodu RTC, a z tyłu ruskie). Dźwięk się zrobił bardziej delikatny, kremowy. 

Teraz zastanawiam się, czy wymiana lamp mocy z fabrycznych na inne ma w ogóle jakiś sens. Słyszałam stwierdzenia, że te fabryczne chińskie wcale nie są takie kiepskie. 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc i ja, głównie dzięki koledze @Wito76pokusiłem się o wymianę lamp sterujących w swoim Jaśku (MS90b). Na warsztat wjechały "podpowiadane” RFT ecc83. Tak jeszcze w ramach heheszków dodam, że w całym podnieceniu tak się zakręciłem, że finalnie zostałem posiadaczem dwóch kompletów ;) 

Ale do rzeczy… Nie jestem w stanie sypać z rękawa określeniami z audiofilskiego słownika pojęć, natomiast nawet przygłuchy zauważyłby tę zmianę.

Dźwięk nabrał dużo większej kultury, spójności, na pewno góra zrobiła się mniej krzykliwa, utemperowana i bardziej taka aksamitna, można odnieść wrażenie, że przy tej okazji też jest odrobine mniej dołu, ale to raczej z racji tego, że jest on mniej rozlazły i bardziej kontrolowany. Całość dźwięku nabrała większej przestrzeni. Inwestycja 60$ jest wręcz śmieszna w porównaniu do zmiany, jaką wniosły względem seryjnych „chińczyków”.

Mam jeszcze w planie przesiadkę powrotną, jak znajdę taki dzień, w którym będę mógł poświęcić tej zabawie znacznie więcej czasu – taki zabieg myślę, że da mi jednoznaczne odczucia, co do różnic tej zmiany.

W każdym razie jeżeli ktoś jeszcze się waha, co do takiego zabiegu, to z czystym sumieniem polecam!

Przy tej okazji zrobiłem jeszcze niedawno podejście do stolika audio, żeby odgracić trochę szafkę RTV. Jasiek, wielka kolumna centralna i ampli KD, to było zdecydowanie za dużo, jak na jedno miejsce, więc przyszedł pomysł, żeby rozdzielić te systemy, nie tylko samym podłączeniem. Jednak wyszło w praniu, że świat zwariował również w tej dziedzinie. Cokolwiek z dopiskiem „audio” winduje cenę niebotycznie. Inna sprawa, że wybór w kontekście estetyki też jakiś wielki nie jest (przynajmniej jak dla mnie).

 

@Wito76 wielkie i serdeczne dzięki! 💪👍

RTE.jpg

Chinki.jpg

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.02.2022 o 20:19, Markcox napisał:

Tak więc i ja, głównie dzięki koledze @Wito76pokusiłem się o wymianę lamp sterujących w swoim Jaśku (MS90b). Na warsztat wjechały "podpowiadane” RFT ecc83.

Cytując klasyka "jak do tego doszło nie wiem". Wspomniałem tylko o zachwyconym tymi RFT koledze i fajnie, że kupiłeś i podeszły Ci. I za to właśnie uwielbiam wzmacniacz lampowy, za możliwość wpływu na brzmienie.

Dnia 18.02.2022 o 10:50, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Wczoraj zamówiłam sobie lampki mocy Tung Sol EL34B. Założymy.

I jak, doszły już? Jeśli tak to masz już jakieś wrażenia, obserwacje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Cytując klasyka "jak do tego doszło nie wiem". Wspomniałem tylko o zachwyconym tymi RFT koledze i fajnie, że kupiłeś i podeszły Ci. I za to właśnie uwielbiam wzmacniacz lampowy, za możliwość wpływu na brzmienie.

I jak, doszły już? Jeśli tak to masz już jakieś wrażenia, obserwacje?

Doszły dzisiaj. Ale na wnioski jest za wcześnie. Na pewno dźwięk jest bardziej ciepły, łagodniejszy. Ale zobaczymy jak będzie po wygrzaniu lamp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Na pewno dźwięk jest bardziej ciepły, łagodniejszy.

Ooo, to trochę inne wrażenia miałem. Ciepły owszem, ale z naciskiem na bogatszy, wszystkiego jest więcej, średnica czytelniejsza, bardziej detaliczna (na pewno nie łagodniejsza). Bas na pewno lepiej kontrolowany, mniej zaokrąglony, taki trampolinowy wręcz. Ale wszystko jeszcze zależy z którymi sterującymi je zestawiłaś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wito76 napisał:

Ooo, to trochę inne wrażenia miałem. Ciepły owszem, ale z naciskiem na bogatszy, wszystkiego jest więcej, średnica czytelniejsza, bardziej detaliczna (na pewno nie łagodniejsza). Bas na pewno lepiej kontrolowany, mniej zaokrąglony, taki trampolinowy wręcz. Ale wszystko jeszcze zależy z którymi sterującymi je zestawiłaś.

Podkreślę jeszcze raz, że lampy EL34B są jeszcze nie wygrzane i za wcześnie na wnioski. Zobaczymy co będzie po kilkudziesięciu godzinach odsłuchów. Na razie są zestawione z Mullardami M8100 CV4010 5654 EF95. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.02.2022 o 12:48, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Tak. Mam lampy sterujące od Witka. 2 x RTC i 2x ruskie (chyba Voskhod).

Na grupie Yaqina na FB kolega Marek kupił ostatnio Siemensy, wstawił post na ten temat. Może w takim razie Siemensy by najbardziej Ci podeszły, chyba sobie je kupię. 

Aktualizacja, 10 minut namysłu i kupione: LINK EBAY

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Na grupie Yaqina na FB kolega Marek kupił ostatnio Siemensy, wstawił post na ten temat. Może w takim razie Siemensy by najbardziej Ci podeszły, chyba sobie je kupię. 

Aktualizacja, 10 minut namysłu i kupione: LINK EBAY

Dzięki Witku za informację. Jak lampki dojdą napisz proszę parę słów o swoich wrażeniach z odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomaz75 napisał:

Witek,kupiłeś 8sztuk?

2 tylko, do przedwzmacniacza kupiłem.. I niechcący wprowadziłem w błąd. Ten post jest na Fani Chińskiego Audio. 

IMG_20220224_112641.jpg

Mój ranking jest akurat trochę odwrotny. Rtc stawiam na ostatnim miejscu A Voskhod na górze. Zobaczymy jak te siemens wyjdą w praniu. 

W aukcji jest informacja że te siemens to made in USA i jedynie sprzedawane przez Siemens z własnym logo. Trochę się obawiam że to mogą być przemalowane GE Jan 5654w które posiadam już. 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wito76 napisał:

2 tylko, do przedwzmacniacza kupiłem.. I niechcący wprowadziłem w błąd. Ten post jest na Fani Chińskiego Audio. 

IMG_20220224_112641.jpg

Mój ranking jest akurat trochę odwrotny. Rtc stawiam na ostatnim miejscu A Voskhod na górze. Zobaczymy jak te siemens wyjdą w praniu. 

W aukcji jest informacja że te siemens to made in USA i jedynie sprzedawane przez Siemens z własnym logo. Trochę się obawiam że to mogą być przemalowane GE Jan 5654w które posiadam już. 

Witku ja w takim razie wstrzymam się  z zakupem lampek Siemens 5456w. Napisz proszę czy to są jedynie przemalowane GE.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...