Skocz do zawartości

Subwoofer do stereo


Polar

Recommended Posts

1 godzinę temu, Polar napisał:

Cześć, 

Jaki subwoofer polecacie do stereo? Przeznaczenie w 100% do muzyki. Pokój 25 metrów kw. ale drzwi do pokoju dwuskrzydłowe, więc dość duży otwór. Kolumny KEF R3. Wystarczy jeden sub czy lepiej dwa, a jeśli dwa to dlaczego?

Witaj,

Znam użytkowników, którzy używają dwóch. Rozmieszczenie po lewej i po prawej stronie, nadaje więcej spójności. Jeden sub, ustawiony z boku, przesuwa sekcje basu właśnie w ten kierunek, co nie jest "równe" W 25m2 spróbowałbym B&W ASW610NEW - https://www.tophifi.pl/glosniki/subwoofery/bowers-wilkins-asw610.html

Zapraszamy Cię na prezentację :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie kwadratowe, z umiarkowanym wyposażeniem - jest duży dywan, zasłony, dwie sofy, trochę kwiatów. Ściany oprócz tej za kolumnami raczej słabo "zagracone".  Starałem się podporządkować pokój do sprzętu więc kolumny stoją na środku ściany i mają sporo powietrza wokół siebie.

Wzmacniacz ma podwójne wyjścia przedwzmacniacza więc da radę podpiąć dwa suby.

Zależy mi na rozszerzeniu zakresu najniższych częstotliwości. KEF-y mają sporo basu w mojej ocenie, natomiast nie zejdą tak nisko jak sub. Przeznaczenie tak jak pisałem tylko do muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sqter83 napisał:

To tak nie działa, potrzebny będzie urządzonko do zsumowania kanałów: 2 w 1 chinch do suba a później rozgałęziacz do ilu chcesz subwooferów.

Nie wiedziałem tego, dzięki za info. W takim razie w przypadku jednego subwoofera w jaki sposób się go podłącza do Pre-Out? 

wzmak.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 chinche - 2 chinche L

2 chinche - 2 chinche P

I masz podpięte 2 suby elegancko , tylko przy takim czymś nie będzie sub regulował głośności ze wzmakiem - tak działa jedynie przy LFE z ampli KD , lub przy podpięciu kablami głośnikowymi (te same wyjścia ze wzmaka na L kolumnę i L sub)
Potem mikrofon , REW , komp i sprawdzasz jak się zgrało , na ucho nie zrobisz tego dobrze a łomot to nie znaczy ,że jest "dobrze" , dobrze jest jak nie czujesz przejścia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A w subwooferach nie ma takiego "zsumowania" wbudowanego?

Raz są a raz nie ma. Gdzieś kiedyś widziałem takie przejściówki.

O coś takiego mi chodzi

https://www.musiccenter.com.pl/product/8669/monacor-smc-1-konwerter-stereo-mono-sumator-kanalow.html?uid=b0gjppijtnt8ssl89ui4qoqui7 tylko może nie za takie pieniądze.

To przedwzmacniacz nie steruje głośnością ???

Edytowano przez Sqter83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl o opcji 2x sub otwarty , np ja zrobilem 2x hts 10 polka.. zamiast sb2000 pro . Nie kazdemu odpowiada sub zamkniety - np ja byłem średnio zadowolony ... i wiele osob tez nie tego oczekuje od suba . sb2000 pro nie mial kopa , byl mniej meczacy , bardziej dla melomanow i fanow zbalansowanego brzmienia....  fajnie gra tez sw115 mimo tego ze jest tu do stereo odradzany - bardzo nisko z basem schodzi .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robotnik napisał:

Nie kazdemu odpowiada sub zamkniety - np ja byłem średnio zadowolony ... i wiele osob tez nie tego oczekuje od suba . sb2000 pro nie mial kopa , byl mniej meczacy , bardziej dla melomanow i fanow zbalansowanego brzmienia....

Obudowy zamknięte mają bardziej zwarty bas, a nie taki rozlazły. Decydując się na taki subwoofer warto, aby miał zainstalowany wydajny wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lysyrafal napisał:

Obudowy zamknięte mają bardziej zwarty bas, a nie taki rozlazły. Decydując się na taki subwoofer warto, aby miał zainstalowany wydajny wzmacniacz.

Też tak słyszałem, w związku z tym skłaniam się do zamkniętej obudowy. Nie chcę mieć tzw "boomy" basu w muzyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Polar napisał:

Też tak słyszałem, w związku z tym skłaniam się do zamkniętej obudowy. Nie chcę mieć tzw "boomy" basu w muzyce.

"boomy" bywa fajne ,ale na dłuższą metę nudzi , sub w obudowie zamkniętej bardzo szybko gasi uderzenia poniżej 30Hz , właśnie jestem po lekkim odsłuchu i jest to przyjemne.

Mam tez sub z br , gra bardziej miękko (coś jak wzmacniacze lampowe) , ale gubi się zarówno w stereo jak i w kd , gdzie svs sb1000pro nie ma problemów.

Słuchając przed chwilą podkręciłem sub , pojawiało się wzbudzenie ścian , o tym niektórzy wspominają ,że fajne to to (szczególnie jak stosują zbyt duże suby do powierzchni pomieszczenia) - niestety wtedy zamiast słuchać muzyki mamy łomot niskich tonów które kryją resztę pasma. Zaleta suba z dsp , siedzisz i możesz sobie odcięciem sprawdzać jak 100-200Hz wpływa na resztę pasma a wpływa znacząco kiedy sub podbije np o 12-18dB względem kolumn.
Jak coś Q21 pożyczają suby , jak się nie spodoba można zwrócić , wymienić na inny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kubakk napisał:

"boomy" bywa fajne ,ale na dłuższą metę nudzi , sub w obudowie zamkniętej bardzo szybko gasi uderzenia poniżej 30Hz , właśnie jestem po lekkim odsłuchu i jest to przyjemne.

Mam tez sub z br , gra bardziej miękko (coś jak wzmacniacze lampowe) , ale gubi się zarówno w stereo jak i w kd , gdzie svs sb1000pro nie ma problemów.

Słuchając przed chwilą podkręciłem sub , pojawiało się wzbudzenie ścian , o tym niektórzy wspominają ,że fajne to to (szczególnie jak stosują zbyt duże suby do powierzchni pomieszczenia) - niestety wtedy zamiast słuchać muzyki mamy łomot niskich tonów które kryją resztę pasma. Zaleta suba z dsp , siedzisz i możesz sobie odcięciem sprawdzać jak 100-200Hz wpływa na resztę pasma a wpływa znacząco kiedy sub podbije np o 12-18dB względem kolumn.
Jak coś Q21 pożyczają suby , jak się nie spodoba można zwrócić , wymienić na inny.

Miałem kiedyś taki łomot przy podłogowkach z jednej kolumny, która stała w rogu pokoju. Wtedy odkryłem co robi akustyka pomieszczenia i ustawienie kolumn. Coś okropnego.

Ogólnie podchodzę bardzo ostrożnie do basu bo kwadratura mojego pokoju nie jest idealnym kształtem pod względem akustycznym niestety. Dlatego obawiam się dołożenia suba ALE, jeżeli jest DSP, którym da sie pewne częstotliwości skorygować to może nie ma czego...? Tylko że wtedy zostaje mi do wyboru pewnie tylko SVS?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz takie coś https://blackdotaudio.eu/minidsp-2x4hd-boxed-usb-dac-digital-signal-processor---w-obudowie,237,10779.html

https://blackdotaudio.eu/minidsp-ddrc-24-usb-dac-digital-signal-processor--z-dirac-live-(korekcja-pomieszczenia),237,10782.html

To możesz podpiąć i korygować do 4 subów , lub 2 suby i 1 wzmak ;)  w tym zewn. dsp masz więcej korekt , chociaż dla mnie to co ma svs jest wystarczające , w dziale nasze testy opisałem jak to wygląda

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Obudowy zamknięte mają bardziej zwarty bas, a nie taki rozlazły. Decydując się na taki subwoofer warto, aby miał zainstalowany wydajny wzmacniacz.

Wszystko sie zgadza , kto co lubi . Miałem obok siebie Klipsch 115sw , 2x plok 10 hts , i sb2000 pro . SB2000 pro najdrozszy a najmniejsze wrazenie robil poprostu . Widocznie taki bas mi nie odpowiada , i czytajac opinie nie tylko mi . Nie jest to klasyczny bas poprostu i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pre out to wyjście z przedwzmacniacza (np. do końcówki mocy lub suba) oczywiście Pre out jest wyjściem regulowanym także jak najbardziej potencjometr głośności będzie regulował głośność suba. Nie mam pojęcia kto i skąd wziął te brednie że pre out jest sygnałem stałym. Zapewne nie którzy nie odróżniają pre out z line out lub rec out :) 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2021 o 21:17, Polar napisał:

Wracając jeszcze do tego sterowania głośnością- faktycznie przy podłączeniu subwoofera do pre-out wzmacniacz nie bedzie regulował głośności subwoofera?

Czyli już wiadomo, sumator kanałów do wyjścia pre out i rca do subwoofera , chyba że masz subwoofer z wejściami stereo wtedy tylko 2xRCA bez sumatora. 

Z dwoma bym na razie nie kombinował bo może być za dużo. 

Bardzo ważne jest dobre ustawienie subwoofera, może ważniejsze niż sam subwoofer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...