Skocz do zawartości

Pierwsze Kino domowe do 4000 PLN


regenti88

Recommended Posts

Witajcie,

na forum jestem nowy, pewnie tematyka forum nawiązuje do "wyższych" półek sprzętowych, ale spróbować nie zaszkodzi.

Stałem się posiadaczem telewizora Sony XR-65X90J. Tv wisi w pokoju okołu 20 m2, wymiary mniej więcej 5x4m.

Chciałbym dorzucić do tego nieco dźwięku. Ilość komponentów audio jest tak ogromna, że ciągłe czytanie przyprawia mnie o ból głowy. Budżet to 4000 PLN - zakładam tu amplituner oraz conajmniej dwie kolumny (najlepiej 2 kolumny i centralny). Kolumny celuję raczej nowe, amplituner może być używany. 60% użytku to Netflix/Hbo. 30% radio internetowe/spotify, 10% TV. 

Generalnie budżet do nagięcia. Nie chciałbym jednak wydawać od razu 10k, bo z tematem dopiero zaczynam się bawić.

I trafiłem na taki zestaw: https://www.euro.com.pl/zestawy-kina-domowego1/yamaha-musiccast-rx-v485-czarny-ns-f51-ns-p51-czarny.bhtml

- ampl: yamaha rx-v485

- kolumny: yamaha ns-f51 oraz ns-p51

Widzę, że kolumny bez problemu są dostępne nowe. Ampl niestety nie, ale może uda się trafić na używkę.

Będę wdzięczny za opinię czy taki zestaw w tym budżecie ma sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny sa bardzo słabe nie pakój się w  to.

Co do używanego amplitunera 485 jest całkiem ok.

Jeśli będziesz miał jeszcze klasyczne 5.1 to opcja Denona X2000 lub późniejszych. Onkyo 676 lub późniejsze.  Chodź zapewne będzie problem z dostępnoscia.

Co do kolumn Polk T531, Magnat Supreme 802, Taga 607,

I musisz mieć 5.1 inaczej nie ma sensu kupować kina. Będziesz miał mniej kanałów idz w stereo

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi. Z tego co widze przykładowo taga 5.1 jest dostępna praktycznie od ręki.

Niestety - gorzej z amplitunerami. I tutaj mamy chyba temat rzekę. Bardzo niska dosępność. 485 nie widzę zupełnie.

Co sądzisz o takiej propozycji? 

https://allegro.pl/oferta/amplituner-yamaha-rx-473-9855963360

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @regenti88,

18 godzin temu, regenti88 napisał:

zakładam tu amplituner oraz conajmniej dwie kolumny (najlepiej 2 kolumny i centralny).

Albo stereo albo 5.1, nie baw się w takie rozwiązanie chyba, że planujesz później dokupić tył (efektowe) i subwoofer.

18 godzin temu, regenti88 napisał:

Będę wdzięczny za opinię czy taki zestaw w tym budżecie ma sens.

Amplituner jak najbardziej co do kolumn to sobie odpuść. Można lepiej.

Wspomniane Polk T531, Pure Acoustics Nova 8 lub Taga.

Podjedź gdzieś na odsłuch i sprawdź co bardziej Ci będzie odpowiadało.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, LBX Systemy Audio napisał:

Albo stereo albo 5.1, nie baw się w takie rozwiązanie chyba, że planujesz później dokupić tył (efektowe) i subwoofer.

Tak zdecydowanie o to mi chodziło, czyli 5.1, ale może nid od razu - tył może pojawić się nieco później również ze względu na to, że wymaga to "remontu" - trzeba kable schować w ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, regenti88 napisał:

Bardzo niska dosępność. 485 nie widzę zupełnie.

Jego już nie ma 2 lata ponad. Tylko uzywany

23 godziny temu, regenti88 napisał:

Absolutnie nie w tej cenie ! I był zamknięty w szafce. ODPADA

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii Ampli bardzo mocno rozważam Sony str dh790. Byłby to nowy sprzęt za 1800 PLN z obsługą 7.1 oraz dolby atmos. Zdecydowanie "przyszłościowo" jeśli chodzi o mnie. Opinie o nim są różne. Natomiast nie ma co ukrywać w tym przedziale cenowym ciężko będzie znaleźć coś równie świeżego i lepszego.

W przyszłym tygodniu powinno udać się posłuchać nieco zestawów.

Z opinii z tego forum wynika że tak warto również zainteresowac się zestawem Heco victa 702.

Tylko wtedy zestaw 5.0 jest w cenie np Tagi 5.1. Ale może warto ? Wtedy Ampli plus Heco 5.0 wyszłoby około 5k. I to jest mój budżet. Sub dojechałby za 2-3 miesiące.

Swoją drogą. Czy taga 606 różni się czymś od 607 czy to tylko marketing?

Edytowano przez regenti88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2021 o 08:58, S4Home napisał:

Jeśli będziesz miał jeszcze klasyczne 5.1 to opcja Denona X2000 lub późniejszych. Onkyo 676 lub późniejsze.

wyjaśnij proszę dlaczego Denon X2000 a nie x2400 skoro proponujesz Onkyo TX-Nr676?

Jeżeli chodzi o pełną obsługę 4K włącznie z passthrough to dla Denona będzie to dopiero model x2200W natomiast w przypadku Onkyo wystarczy model TX-NR656.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.01.2022 o 10:36, regenti88 napisał:

Z opinii z tego forum wynika że tak warto również zainteresowac się zestawem Heco victa 702.

Tylko wtedy zestaw 5.0 jest w cenie np Tagi 5.1. Ale może warto ?

Warto ale nie kosztem suba. Bo to ułomne kino.

Dnia 1.01.2022 o 10:36, regenti88 napisał:

Swoją drogą. Czy taga 606 różni się czymś od 607 czy to tylko marketing?

607 graja delikatnie lepiej. Tam są niuanse. Ale tak samo poprzednie 606, 606V2, 606V3 i 606Se delikatnie od siebie się różniły.

Dnia 1.01.2022 o 15:44, lolekdrugi napisał:

wyjaśnij proszę dlaczego Denon X2000 a nie x2400 skoro proponujesz Onkyo TX-Nr676?

he?

Dnia 30.12.2021 o 08:58, S4Home napisał:

Jeśli będziesz miał jeszcze klasyczne 5.1 to opcja Denona X2000 lub późniejszych. Onkyo 676 lub późniejsze.

przecież X2400 jest późniejszy. Pisałem o tym.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, S4Home napisał:

Ok, Może być 656 :) lub nowsze

ehh ale to się nadal nie spina. Próbuję zrozumieć jakiś sens w tym co napisałeś jeżeli chodzi o modele ale go nie widzę.

Otóż 656 to pierwszy amplituner Onkyo który obsługuje pełne HDCP 2.2 czyli 4K z HDR z passthrough. Natomiast w Denonie jest to model dopiero x2200W.

Dlatego ten x2000 mi nie pasuje w żaden sposób do sugestii, stąd moje pytanie czy się kierowałeś, może czegoś akurat nie dostrzegam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, regenti88 napisał:

Niestety nie jestem w stanie znaleźć w okolicy Maganów Supreme na odsłuch. Pozostaje zakup w ciemno :) To będzie moje pierwsze kino więc jakie by nie było dla mnie na pewno będzie ekstra.
Poczytałem nieco i jestem w zasadzie zdecydowany na Zestaw 802 / 102 / C252 / RS 12,

Możesz je kupić w sklepach typu Euro. one nie robią problemu ze zwrotami.

Możesz zacząć od samych frontów. żeby tylko sprawdzić barwę.

Chyba że cena jest od razu niższa w komplecie.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Udało się zakupić wyżej wymieniony zestaw.

Magnat 802 / 102 / C252 / RS12. Amplituner Sony STR DH-790. Budżet nie przekroczony. Za całość wyszło poniżej 5k.

Na chwilę obecną głośniki surround w położeniu "tymczasowym", więc o efektach rozpisywał się nie będę.

Przód ustawiony docelowo: mi się podoba. Granie jest dość ciepłe, takie jak lubię. Nie brakuje góry, nie brakuje dołu.

Nie jestem w stanie narazie stwierdzić czy ten ampli daje radę Magnatom 802 (a padały sugestie że może nie dać rady) póki co jest wszystko ok ale nie miałem jeszczze okazji porządnie rozkręcić sprzętu :) 

Na plus integracja z tv Sony po HDMI eArc. Do obsługi wystarczy jeden pilot od TV - oczywiście efekty dźwiękowe czy konfiguracja ampli pilotem od niego, ale zwykle włącz/wyłącz ustaw głośność odbywa się jednym pilotem.

Mega zaskoczenie to sub. Jest wielki i mam problem z poprawnym umiejscowieniem - nie spodziewałem się że będzie tak duży. Póki co stoi lekko bokiem, ale i tak potrafi naprawdę konkretnie zatrząść moim salonikiem.

Dziękuję bardzo za pomoc i rady. Jestem zadowolony :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru dniach ustawiania, testowania, korygowania mam w końcu sensowna kalibrację i jestem naprawdę zadowolony z kina.

Z związku z tym że ustawienie głośników jest raczje ostateczne chciałem wykuć rowki na kable do tylnych głośników.

I pomyślałem że... Skoro już robię syf w pokoju to mzoe warto od razu położyć kable pod dwa głośniki do atmosa. wzmacniacz ma obsługę 7.1 lub właśnie 5.1.2 więc tutaj wszystko się spina.

W kwestii głośników to Skoro całość jest Magnat to np model ATM 202.

I tu pytanie: w którym miejscu powinny znajdować się atmosy?

Gdzieś tu na forum wyczytałem że tuż przed głową oglądających.

Z kolei na stronie dolby w guideline widać że głośniki są usadzone mniej więcej w połowie odległości między frontami a oglądającymi.

Czy jest jakiś złoty środek na atmosy czy powinienem po prostu puścić kable na żywioł i potestowac kilka konfiguracji?

Edytowano przez regenti88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, regenti88 napisał:

Z kolei na stronie dolby w guideline widać że głośniki są usadzone mniej więcej w połowie odległości między frontami a oglądającymi.

Gdzie masz tak opisane? Spójrz jeszcze raz, to zrzut z Dolby Atmos® Home Theater Installation Guidelines. Zwróć uwagę na ostatni rysunek pokazujacy kąty w rzucie bocznym. Widok z góry jest nieprecyzyjny graficznie, istotne są jednak kąty i ich tolerancje.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Jak chcesz jednak cztery Atmosy to już będzie inaczej.

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

Edit.

ATM 202 jest głośnikiem w obudowie o ukośnej konstrukcji. Jest do Atmos, ale zaprojektowany raczej do postawienia na frontowych kolumnach i wykorzystujący odbicia od sufitu. Blee... Na suficie musiał byś dać go trochę bliżej TV niż ww info. Dlaczego? Bo głośnik ma być skierowany w Twoją stronę. Ewentualnie rozstaw je trochę szerzej i zamontuj nierównolegle do ścian. Do Atmos stosuje się dedykowane głośniki instalacyjne które w wielu przypadkach mają wychylne regulowane głośniki. Jak nie możesz nic zamontować w suficie ingerując w niego, to ewentualnie rozejrzyj się za płaskimi konstrukcjami naściennymi innych producentów, albo jakieś satelitki na regulowanych uchwytach.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wymyśliłem tą połowę. Coś nie pyklo w rozumowaniu :)

Co do instalacji. Montaż ścienny odpada bo prawej ściany... Nie ma :) satelity mam powieszone na ścianie tylnej.

sufit jest żelbetowy - wpuszczenie w niego czegokolwiek jest niemożliwe. Jedynie montaż do sufitu. 

wydaje się więc że montaż tego typu głośników do sufitu to jedyne możliwe rozwiązanie. Osobną kwestią będzie estetyka tego a raczej jej brak.

no cóż. Chyba jednak ciężko to będzie ogarnąć. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taga Harmony TOW-180F.... Jak ktoś składa kino i wydaje 10000zł+ to raczej nawet nie spojrzy na te głośniczki. Ale budując budżetowo ja bym się skusił bo gabarytowo i konstrukcyjnie moim zdaniem będą pasować. Trzeba by się przyjrzeć co najwyżej mocowaniu bo one mają otwór do powieszenia na ścianie jak ramka do zdjęć ;) Poniżej 300zł za parę to w świecie audio śmieszne pieniądze. Jak człowiek nie będzie usatysfakcjonowany to zawsze można kupić coś lepszego i wiele na tym nie straci. Najważniejsze by okablowanie zrobić, rozwój systemu na lepszych przetwornikach może przyjść z czasem.

b8ea0d26-003c-41c6-882d-428b54aa921e_i-t

ad3b785f-ff69-41d2-9298-fd92f362e074_i-t

opis-5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...