Skocz do zawartości

Panele akustyczne - budowa

Khedron

Recommended Posts

Jako, ze jeden z kolegow, calkowicie slusznie zwrocil mi uwage na trudna do ogarniecia akustyke w moim pomieszczeniu, postanowilem troche ogarnac ja przez zastosowanie paneli akustycznych. Niestety cena takich ustrojstw raczej nie zscheca do kupna wiekszej ilosci sztuk. Dlatego zrobie je sam. 

Drewniana, olejowana rama, z tylu dykta lub cos podobnego, wewnatrz... No wlasnie. Najlepsza welna akustyczna jest podono Isover PT80, ale jest ona bardzo droga. Czy uzycie innej welny Rockwool Acoustic bardzo pogorszy efekt czy tez minimalnie? 

Welne zabezpiecze flizelina. 

Z czego najlepiej wykonac obicie? Material na maskownice to pomylka - jego zadaniem jest nie chlonac dzwieku wiec na panelu nie ma sensu go stosowac. Moze cos naturalnego len albo bawelna? Jakos wzbraniam sie przed poliestrem bo to plastik, ale moze w nicz nie bedzie przeszkadzal? 

Ktos podpowie? 

15 minut temu, Khedron napisał:

Taaaaaa... Bo zrobienie panala to to samo co wzmacniacza. Faktycznie nie ma roznicy :)

Kable ludzie robią sami. Nawet wzmacniacze. Ale nie o to mi chodziło. Na ceny paneli wielu narzeka, choć ich wpływ na jakość brzmienia jest ogromny. Współczynnik koszt/efekt i tak mają rewelacyjny. Odwrotnie np. z kablami. Wielu wręcz marzy, żeby kupić jak najdroższy, a wpływ.... 

Jak się na to patrzy z dystansu, to zabawne jest. 

3 minuty temu, Kraft napisał:

Kable ludzie robią sami. Nawet wzmacniacze. Ale nie o to mi chodziło. Na ceny paneli wielu narzeka, choć ich wpływ na jakość brzmienia jest ogromny. Współczynnik koszt/efekt i tak mają rewelacyjny. Odwrotnie np. z kablami. Wielu wręcz marzy, żeby kupić jak najdroższy, a wpływ.... 

Jak się na to patrzy z dystansu, to zabawne jest. 

Kolego Kraft, wyraziliscie opinie totalnie offtopujac, daliscie upust potrzebie komentowania a teraz juz prosze, nie zasmiecajcie jesli nie macie nic do powiedzenia na temat. Kazdy niech robi to co jest w stanie zrobic porzadnie. Ja osobom pokazujacym tu swojej roborty  rca, kable kolumnowe czy wzmacniacze w watki sie nie wpierdzielam, wiec bede wdzieczy za to samo albo zaczne stosowac retorsje. A uwierzcie mi, naprawde potrafie. 

2 godziny temu, halik napisał:

Ja mam zrobione z Rokwool i nie ma przepaści do Pt 80. Na zewnątrz obij obojętnie jakim materiałem w miarę przepuszczającym powietrze.  Dmuchnij przez niego i jak przeleci , to się nada.

Tak wlasnie sie zastanawiam czy PT80 to nie jest audiofilskie 4% zysku za 400% ceny. A ze troche tych paneli bede musial zrobic... 

2 godziny temu, gienas napisał:

Spróbuj może zmiany/dołożenie zasłon?

Miałem na oknach zwykłe firany - wymieniłem firany na rolety ale dołożyłem ciężkie zasłony. Trochę zginęło góry, ale to EQ nadrobiłem :)

Pomieszczenie nie ma w ogole okien. 

1 godzinę temu, halik napisał:

Tak dokładnie to nie wiem ile procent gorsze czy lepsze, ale zdaniem akustyka który u mnie mierzyl i liczył były. całkiem dobre. 

A z czym porownywal i wyszlo na plus? 

Ale my se tu mozemy dyskutowac i teoretyzowac a socjalistyczna rzeczywistosc i tak wszystko weryfikuje - welny na ta chwile nie ma. 

Dnia 30.12.2021 o 09:54, Khedron napisał:

Drewniana, olejowana rama, z tylu dykta lub cos podobnego, wewnatrz... No wlasnie. Najlepsza welna akustyczna jest podono Isover PT80, ale jest ona bardzo droga. Czy uzycie innej welny Rockwool Acoustic bardzo pogorszy efekt czy tez minimalnie? 

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co chcesz osiągnąć i na jakiej grubości panele możesz sobie pozwolić. Poniżej wklejam bardzo fajnego linka który Ci może odpowie na pytanie jakie zadałeś. 

https://www.jochenschulz.me/de/blog/steinwolle-glaswolle-hanf-absorber-material

Z czego najlepiej wykonac obicie? Material na maskownice to pomylka - jego zadaniem jest nie chlonac dzwieku wiec na panelu nie ma sensu go stosowac. Moze cos naturalnego len albo bawelna? Jakos wzbraniam sie przed poliestrem bo to plastik, ale moze w nicz nie bedzie przeszkadzal? 

Chłonąć ma Ci wełna a nie materiał obiciowy, jakiego materiału byś nie użył (zakładając że przepuszcza powietrze) nie sądzę abyś usłyszał różnice które może wyszły by na pomiarze. Nie wiem czy widziałeś poniższy filmik być może on pomoże Ci w kwestii wyboru materiału 

1 godzinę temu, Mariusz Motyka napisał:

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co chcesz osiągnąć i na jakiej grubości panele możesz sobie pozwolić. Poniżej wklejam bardzo fajnego linka który Ci może odpowie na pytanie jakie zadałeś. 

https://www.jochenschulz.me/de/blog/steinwolle-glaswolle-hanf-absorber-material

Chłonąć ma Ci wełna a nie materiał obiciowy, jakiego materiału byś nie użył (zakładając że przepuszcza powietrze) nie sądzę abyś usłyszał różnice które może wyszły by na pomiarze. Nie wiem czy widziałeś poniższy filmik być może on pomoże Ci w kwestii wyboru materiału 

Ogromne dzieki. To prawdziwe kopalnie wiedzy i to wlasnie takiej jakiej szukalem. Zdaje sie, ze optymalne bylyby panele bardzo grube. Kosztu rosna, ale skutecznosc takze. 

17 godzin temu, muzofan napisał:

Do budowy sensowych paneli akustycznych o właściwym działaniu to nie lepiej czasem zatrudnić prawdziwego akustyka? Proszę bez hejtu...

Bedzie bez hejtu. Akustyk nie zajmuje sie budowa paneli, moglby je co najwyzej zaprojektowac. Tyle ze konstrukcja paneli, o ktorych pisze jest dziecinnie prosta i kazdemu znana. Problem by wykonac je starannie i z wlasciwych materialow. 

Zatem : PT80 juz nie ma, zastapiono ja czyms o nazwie TECH Slab MT 4.1, ale zadnych parametrow akustycznych nowej welny nie znalazlem. Podobni nie gorsza. Drewno juz mam, materialy takze. Jak na zlosc akurat szlg trafil ukosnice, ale ze na wiosne mam mnostwo rzeczy do zrobienia, bez zalu kupilem nowa. To akurat urzadzenie zwraca sie obecnie bardzo szybko. Dojedzie po niedzieli tak jak i troche PT80, ktora udalo sie mi kupic z resztek jakie zostaly. Przekonamy sie co wyjdzie :)

Z czego najlepiej wykonac obicie? Material na maskownice to pomylka - jego zadaniem jest nie chlonac dzwieku wiec na panelu nie ma sensu go stosowac. Moze cos naturalnego len albo bawelna?

Tego typu materiał będzie lepszy niż jakieś nylonowe pończochy .

Podobny używa adactivesound w swoich panelach Premium.

https://allegro.pl/oferta/tkanina-material-tapicerski-obiciowy-sawana-kolor-8494029037

Przy okazji podłącze się z pytaniem, bo też będę robić panele wg filmu Marcina Zastawnika. A pytanie brzmi: owijać stretchem czy nie?

Marcin wspomina, że nie trzeba owijać bo wełna pyli gdy się ją porusza, dotyka etc., a nie gdy wisi spokojnie na ścianie (oczywiście owinięta materiałem przepuszczającym powietrze). W innych miejscach w necie jest jednak odradzana jako stworzona do izolacji w zamkniętych przegrodach i nie nadaje się żeby wisieć "goła" na ścianie.

Dla świętego spokoju chce więc owinąc stretchem bo dzieci, astma w rodzinie. Czy rzeczywiście nie spowoduje to degradacji funkcji panelu, jak twierdzi autor filmu? Jak to się dzieje, że zewnętrzny materiał musi przepuszczać powietrze, żeby panel działał, a cienka wartwa stretchu już nie musi?

11 godzin temu, Khedron napisał:

Jakos do folii nie mam przekonania. Jako izolatora uzyje fizeliny. Jesli sprawdza sie jako filtry w miejscach silnego przeplywu powietrza to tym bardziej nie pozwoli welnie pylic, szczegolnie ze przeciez panel wisi czy stoi, nikt nim nie rzuca. 

Tak, to prawda.

Można też agro włokninę z OBI w każdym ogrodniczym, ja można dostać. 

5 godzin temu, Khedron napisał:

Mam tego kilkadziesiat metrow, ale jakos sie wzbraniam :). Fizelina (czy flizelina) wydaje sie mi bardziej eleganckim rozwiazaniem. 

Może i eleganckim, ale przecież ta fizeliną zabezpieczasz wełnę przed pyleniem, a i tak obleczesz to materiałem na zewnątrz. 

Nikt tej fizeliny nie zobaczy 🙂

Jeszcze jest kwestia przepuszczalności i innych takich.