Skocz do zawartości

Podłączenie amplitunera z subwooferem jednym kablem


Polo

Recommended Posts

Witam,
posiadam amplituner Ferguson AV-660 oraz subwoofer aktywny Auna Linie-300-SW-WH. Aktualnie mam je ze sobą podłączone za pomocą zwykłych przewodów głośnikowych i wszystko działa poprawnie. Mam pytanie czy jest możliwość podłączenia tego subwoofera i amplitunera za pomocą jednego kabla, np. RCA? Jeśli tak to jak to powinno być podłączone aby działało?
W amplitunerze posiadam wejścia takie jak na obrazku poniżej:

ampli1.jpg

ampli2.jpg

 

Natomiast subwoofer ma takie:

subwoofer.jpg

Próbowałem podłączać to jednym kablem, ale subwoofer wtedy nie działał. Zastanawiam się czy jest w ogóle taka możliwość, czy jednak nie, bo nie jestem pewien i nie daje mi to spokoju?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/adapter-rozdzielacz-1xrca-2xrca-y-cinch-nakamichi-11402097436

https://allegro.pl/oferta/kabel-1rca-2rca-typ-y-do-subwoofera-cross-tech-2m-7901733162

To przykładowe przewody i przejściówki, ogólnie potrzebny przewód typ Y

We wzmacniaczu podłącz pod "sub linę out" a subwooferze w "low level input"

Edytowano przez Sqter83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem to ostatnio u siebie i na forum polecili mi kabel RCA do subwoofera gdzie z jednej strony masz jedna chinche i to idzie do amplitunera tam po lewej stronie na dole tylko nie jestem pewny do którego bo masz sub i sub line out, ale chyba do tego drugiego, a w subwooferze po prawej u góry lewy i prawy kanał w input. Może być też do zuba jeden kabel bez znaczenia w który input i będzie działał ale ktoś mi napisał że czasem sygnał jest rozdzielony dla kanałów i lepiej w dwa podłączać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel RCA typu Y czyli z jednej strony 1 x RCA z drugiej 2 x RCA, możesz też podłączyć zwykłym RCA 1 x 1 (na próbę możesz połączyć to jedną żyłą z typowego stereofonicznego RCA). W amplitunerze wpinasz się do wyjścia - czyli po lewej stronie terminali głośnikowych ze zdjęcia SUB LINE OUT (to gniazdo na zakreskowanym polu - podobnie jak terminale głośnikowe). Te pozostałe RCA w ramce 6.1 DIR to WEJŚCIE analogowe dla każdego kanału osobno.

Jeżeli jedną żyłą to w lewy kanał w subwooferze "LOW LEVEL INPUT" (biały) powinno wszystko działać bez problemu producent Twojego suba też tak zaleca 😉.

Instrukcja do AVR tutaj, a do subwoofera tutaj

27 minut temu, gutozaur napisał:

ktoś mi napisał że czasem sygnał jest rozdzielony dla kanałów i lepiej w dwa podłączać

@gutozaur to ktoś Ci bzdury napisał, kabel Y nie dzieli sygnału LFE na kanały L, P, to zwykłe połączenie równoległe, dlatego również wystarczy jedna żyła.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, właśnie Panowie mam taki kabel typu Y, taki jak na zdjęciu poniżej:

kab2.jpg

Mam też drugi, zwykły, pojedynczy RCA, taki:

kab1.jpg

Podłączałem już tymi dwoma kablami, tak jak mówicie, w amplitunerze pod "sub line out", a w subwooferze pod "low level input" i na różne inne sposoby już próbowałem i ciągle subwoofer nie działa. Nie wiem gdzie jest problem, czy coś z amplitunerem jest nie tak? Czy co może być tego powodem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sqter83 napisał:

To przykładowe przewody i przejściówki, ogólnie potrzebny przewód typ Y

nie nie jest potrzebny

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Kabel RCA typu Y czyli z jednej strony 1 x RCA z drugiej 2 x RCA,

w jakim celu?

 

@Polo w instrukcji do tego subwoofera na stronie numer siedem jest napisane, że sygnał z amplitunera ma być podany na wejście Low Input L które podpinasz do Sub Pre OUT w amplitunerze.

To ma działać, jak nie działa to gdzieś jest coś nie tak. żaden kabel typy Y nie jest potrzebny. Żadne rozdzielacze również nie są potrzebne.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lolekdrugi napisał:
1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Kabel RCA typu Y czyli z jednej strony 1 x RCA z drugiej 2 x RCA,

w jakim celu?

@lolekdrugi nie upieram się że musi być przewód typu Y, zresztą dalej napisałem że można też zastosować 1 x RCA oraz podałem koledze @Polo linki do instrukcji 😉

7 minut temu, lolekdrugi napisał:

@Polo w instrukcji do tego subwoofera na stronie numer siedem jest napisane, że sygnał z amplitunera ma być podany na wejście Low Input L które podpinasz do Sub Pre OUT w amplitunerze.

Właśnie to napisałem wyżej a dokładnie

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Jeżeli jedną żyłą to w lewy kanał w subwooferze "LOW LEVEL INPUT" (biały) powinno wszystko działać bez problemu producent Twojego suba też tak zaleca 😉.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

I jeden i drugi powinien działać, chyba że coś ze sprzętem nie tak, ale poczytaj instrukcję z AVR, bo właśnie znalazłem tam dość dziwny sposób regulacji kanału LFE.

50 minut temu, tomek72 napisał:

Problemem może być źródło sygnału, jeżeli podajesz sygnał w stereo może być tak że nie działa kanał LFE spróbuj wtedy włączyć Tryb ProLogic powinien uruchomić subwoofer

Czytałem już instrukcję kilka razy i nie znalazłem odpowiedzi. Spróbowałem na ProLogic, ale też nie działa.

 

23 minuty temu, lolekdrugi napisał:

@Polo w instrukcji do tego subwoofera na stronie numer siedem jest napisane, że sygnał z amplitunera ma być podany na wejście Low Input L które podpinasz do Sub Pre OUT w amplitunerze.

To ma działać, jak nie działa to gdzieś jest coś nie tak. żaden kabel typy Y nie jest potrzebny. Żadne rozdzielacze również nie są potrzebne.

Właśnie tak też podłączałem i nie działa. A Sub Pre OUT to to samo co Sub Line OUT?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Polo napisał:

A Sub Pre OUT to to samo co Sub Line OUT?

W zasadzie nie, PRE OUT to wyjście z przedwzmacniacza i na tym wyjściu poziom regulowany jest od wartości głośności całego systemu, inaczej mówiąc im głośniej ustawisz system tym silniejszy będzie sygnał na wyjściu PRE OUT. Wyjście LINE OUT to wyjście liniowe i powinno mieć stały poziom sygnału - nie wpływa na niego regulacja głośności.

Natomiast producent Twojego AVR w to wejście zaleca wpiąć sygnał dla subwoofera aktywnego. Może być tak że tam albo idzie stały poziom sygnału i głośność regulujesz tylko na subwooferze, albo możesz jego poziom skorygować w zakresie 0 do -10 co jest napisane w rozdziale 14 instrukcji. Jest tam też napisane że efekty niskiej częstotliwości (czyli kanał LFE) są uruchamiane tylko gdy na wejściach cyfrowych (COAX lub OPT) pojawi się sygnał 5.1/AC3 zawierający ścieżkę subwoofera LFE. Być może dlatego w trybie PRO LOGIC nie działa subwoofer, ale w rozdziale 10 w opisie trybów masz pod literą "L" tryb DTS NEO 6, być może w tym trybie uruchomi się subwoofer przy źródle 2 kanałowym. No i jeszcze na pilocie przycisk oznaczony w opisie numerem 9 (nie numer 9 na pilocie) w instrukcji WŁ/WYŁ subwoofer. Musisz się "pobawić" tym sprzętem i odpowiednio sobie to ustawić, instrukcja dość prosta, ale jasna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...