Skocz do zawartości

Lyngdorf tdai-1120


lukluk71

Recommended Posts

Udało mi się w końcu dobrać wzmacniacz pod R3!! :) Jest to Lyngdorf tdai-1120. Za pomoc w wyborze i za świetną obsługę dziękuję @S4Home dziękuję za profesjonalne podejście Grzegorzowi z S4Home którego wymęczyłem setkami pytań przy wyborze sprzętu. 💪

Na początku brałem pod uwagę Arcama AS30 i Hegla H95. Oba odsłuchałem, oba wzmacniacze dla mnie rewelacja, grały lepiej niż Yamaha 803 ale ciężko było powiedzieć który lepszy bo odsłuchy robiłem w dużych odstępach czasowych i w innych salonach. W między czasie były podłączane inne wzmacniacze + streemery osobno. W końcu uznałem że nie chcę mi się bawić w dobieranie DACa, streemera i osobnych klocków. W końcu udało mi się odsłuchać Lyngdorfa tdai-1120 ale bardzo krótko, ale grało to na monitorach Monitor Audio . Zagrał bardzo dobrze. Miałem bezpośrednie porównanie z Cambridgem CX 80 i Tdai wg. mnie lepiej zagrał lepiej. Lyngdorf tdai-1120 był pierwszym urządzeniem którego postanowiłem wziąć do domu. Po wczorajszych odsłuchach widzę że to był strzał w 10! 

To małe urządzenie napędza moje R3 bez problemu - choć obawiałem się że nie poradzi sobie z Kefami.

Co się zmieniło w porównaniu do Yamahy 803? Ogólnie muzyka jest bardziej "krystaliczna" bardziej czysta i wyraźna. Doszło więcej góry która jest dużo lepsza jakościowo. Średnica jest zdecydowanie bardziej czysta, bardziej WYRAŹNA, ale jakby się załagodziły wokale które w 803 były czasami "krzyczące" moim zdaniem czasami za mocne. To troszkę dziwne, bo średnicy jakby było więcej, ale zarazem wokal się stał łagodniejszy. Bas? No i tu się zrobiło w końcu FAJNIE. nie ma już dudnień, nie ma już takiego "sztucznego" bassu. Mam wrażenie że basu jest mniej ale za to jest bardziej kontrolowany, jakościowo jest zdecydowanie lepszy niż w 803. Jest tak że jak ma przywalić to WALI jak ma zamruczeć to zamruczy, czyli dokładniej słychać to co jest w basie. Większa kontrola.

Room perfect zrobiłem wczoraj ale na szybko, była już 23:00 a ja sam byłem troszkę zmęczony. Kalibracje robiłem na szybko i ze zmniejszoną głośnością bo domownicy już spali. To była próba i co się polepszyło? polepszyła się delikatnie stereofonia, ale to było takie delikatne że trzeba było się wsłuchać mocno żeby poczuć różnicę. Później sprawdzę dokładniej to i zrobię lepsze pomiary. Bo to nie było dobrze zrobione :)

No i bardzo przypadła mi do gustów opcja VOICING którą zmienia się dźwięk, tym się najdłużej pobawiłem i neutrala lepiej mi się słucha na presecie Action 2. 
Podoba mi się też że jest regulacja Bas/Treble. Bardzo dobrze jest to zrobione, fajnie że te zmiany wchodzą tak delikatnie - jest podbicie, ale nie robi się takie "sztuczne" jak w 803.


No i najbardziej, najbardziej, najbardziej GENIALNE jest to że to urządzenie gra cały czas tak samo (no nie wiem jak to określić) na różnych poziomach dźwięku, czyli przy cichych odsłuchach jest wciąż ta "soczystość" dźwięku. Jak się daje ciszej to nie ginie ta fajna jakość, krystaliczność. Do tego regulacja głośnością jest MEGA dokładna. TEGO WŁAŚNIE SZUKAŁEM! Idealne urządzenie do mieszkania, gdzie często słucha się po nocach i nie chcemy wybudzać domowników. Można sobie ściszyć z bardzo dużą dokładnością i wciąż jest soczystość. :)


Teraz kilka pytań technicznych. Bo głównie słucham TIDALA. Ale widzę że w urządzeniu jest tylko Spoffity Conect. Jak to wygląda pod względem technicznym. Którym urządzeniem będę miał najlepszą jakość dźwięku?

- Chromcast i Tidal bezpośrednio z aplikacji na telefonie z androidem
- Mconnect przez UPnP
-  AirPlay przez Ipada 

Może ktoś z posiadaczy tego Tdai ma jakieś "podpowiedzi" co do ustawień? 
Czy podbijacie czułość na wejściach? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukluk71 napisał:

No i najbardziej, najbardziej, najbardziej GENIALNE jest to że to urządzenie gra cały czas tak samo (no nie wiem jak to określić) na różnych poziomach dźwięku, czyli przy cichych odsłuchach

A to bardzo fajna cecha, wiem o co Ci chodzi. Czasem jak słucham u znajomych mam tak że góry brak przy cichym, a potem wyskakuje przy głośnym przed szereg. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, marcinmarcin napisał:

A to bardzo fajna cecha, wiem o co Ci chodzi. Czasem jak słucham u znajomych mam tak że góry brak przy cichym, a potem wyskakuje przy głośnym przed szereg. 

Zgadza się.

Może zabrzmi głupio to pytanie, ale ja się nie znam. Z tego co wiem, kolumny się wygrzewają, a czy taki wzmacniacz w klasie D też przechodzi procesy wygrzewanie?

Gdzie można przestawić w tym urządzeniu Ohmy lub sprawdzić w czy działa w 4 czy 8?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kalibracje na 98%. Generalnie różnica jest tak minimalna że trzeba się mocniej wsłuchać żeby usłyszeć różnice. W normalnych odsłuchach nie słychać różnicy. Ale to samo miałem z kalibracją YPAO w Yamaha 803 tam po kalibracji prawie nic się nie zmieniało, dopiero włączanie YPAO volume przy cichych odsłuchach wszystko fajnie podbiała.  Ale u mnie ten pokój jest dość zagracony, nie ma totalnie pogłosów i może nie jest aż tak źle akustycznie.  Czy ktoś może opisać swoje wrażenia po zrobieniu kalibracji, ja czytałem o ogromnych różnicach a tutaj w moim przypadku prawie nic. :)

Genialna jest funkcjonalność tego urządzenia. Na początku jest troszkę zabawy z ustawieniami bo jest tam tego sporo i w pewnym momencie może się robić to irytujące bo zamiast słuchać muzyki, człowiek siedzi i ciągle przestawia sobie coś żeby sprawdzić różnice w dźwięku. Ale w konsekwencji udało dojść do "MOICH" ustawień dźwięku i od jakiegoś czasu niczego nie ruszam. W sensie nie grzebię już aż tak jak na początku żeby wszystko sprawdzić, jak już się ogarnie ustawienia to można wrzucać po prostu presety. Ja mam już swoje ulubione ustawienia.  Może to być dla kogoś plusem i może być minusem bo zamiast siedzenia słuchania muzyki będzie się tylko grzebało :D dla mnie to ogromny plus, bo nie słucham jednego rodzaju muzyki i często z poprzednimi urządzeniami miałem tak że dany wzmacniacz bardzo mi odpowiadał pod konkretny rodzaj muzyki, ale później zarzucałem sobie inną kategorie muzyki i zaczęło mi brakować np. Basu.  Teraz jest tak że mam jednego dnia zajawke na słuchanie instrumentali i wrzucam sobie NEUTRAL - wtedy mam fajnie uwydatnione średnice i większą kontrole na basie i wysokich. Następnego dnia mam zajawke na jakieś RAPSY i wrzucam preseta VOICING2 gdzie idealnie pod rapsy podbija mi basik a dzwięk się robi "pełniejszy" bardziej pasujący do hip hopu. 

Nie ma czegoś takiego jak z normalnymi wzmacniaczami, gdzie często się słyszy opinie że fajny wzmak pasuje do tej i do tej muzyki ale przy tamtej brakuje tego i tamtego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lukluk71 napisał:

Zrobiłem kalibracje na 98%. Generalnie różnica jest tak minimalna że trzeba się mocniej wsłuchać żeby usłyszeć różnice. W normalnych odsłuchach nie słychać różnicy. Ale to samo miałem z kalibracją YPAO w Yamaha 803 tam po kalibracji prawie nic się nie zmieniało, dopiero włączanie YPAO volume przy cichych odsłuchach wszystko fajnie podbiała.  Ale u mnie ten pokój jest dość zagracony, nie ma totalnie pogłosów i może nie jest aż tak źle akustycznie.  Czy ktoś może opisać swoje wrażenia po zrobieniu kalibracji, ja czytałem o ogromnych różnicach a tutaj w moim przypadku prawie nic. :)

Być może bez kalibracji Twoja wypadkowa jest taka jaką chce zrobić kalibracja.

Ja tez tak mam w domowych warunkach. Nie ze wszystkimi sprzętami ale da się to uzyskać.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lukluk71 napisał:

Zrobiłem kalibracje na 98%. Generalnie różnica jest tak minimalna że trzeba się mocniej wsłuchać żeby usłyszeć różnice. W normalnych odsłuchach nie słychać różnicy. Ale to samo miałem z kalibracją YPAO w Yamaha 803 tam po kalibracji prawie nic się nie zmieniało, dopiero włączanie YPAO volume przy cichych odsłuchach wszystko fajnie podbiała.  Ale u mnie ten pokój jest dość zagracony, nie ma totalnie pogłosów i może nie jest aż tak źle akustycznie.  Czy ktoś może opisać swoje wrażenia po zrobieniu kalibracji, ja czytałem o ogromnych różnicach a tutaj w moim przypadku prawie nic.

No nic tylko pogratulować akustyki! Kalibracja DPSem generalnie sprawdz się jeżeli masz kłopoty z podbitym basem przez mody własne pomieszczenia gdzie radzi sobie bardzo dobrze. Jeżeli taka sytuacja nie występuję, to zmiany rzeczywiście moga być kosmetyczne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, z tego co pamiętaj YPAO też nic prawie nie wprowadzało. Chociaż nie ma co porównywać tych systemów.

Rozmawiałem z jednym użytkownikiem tego wzmaka. U mnie po kalibracji całkowicie znika ikonka ByPass z aplikacji i z przeglądarki. Podobno ustawienia kalibracji  też wbijają się na GLOBAL. Na bypasie tylko nie ma kalibracji, ale nie mogę tego włączyć i porównać. Może ktoś coś wie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w końcu zdecydowałem się sięgnąć po instrukcje. :) ByPass po korekcji trzeba włączyć w opcjach.  Trzeba wejść w opcje i wybrać opcję żeby ByPass pokazywał się w ustawieniach. Wieczorem zamiast słuchać muzyki, dwie godziny bawiłem się z ustawieniami :o  ale w końcu mam to ogarnięte.  Teraz porównując sobie z ByPass czuć delikatne zmiany, ale to są bardzo subtelne zmiany w które trzeba się wsłuchać, dźwięk po prostu staje się pełniejszy, podciągnął się trochę bass i średnie. Jest wrażenie że nie gra aż tak "sucho" jak na ByPasie. Chociaż jak wspomniałem to są tak subiektywne odczucia że na tym ByPasie jest też okej. 

Różnice łatwiej wyłapuje się stojąc w innym miejscu w pokoju, tam faktycznie przy przełączaniu słychać zmiany. 

Fajne jest to że po korekcji można wprowadzać swoje poprawki, dodając basu lub góry, czy nawet ustawić częstotliwość tych parametrów. Ja jednak musiałem troszkę poprzestawiać żeby w końcu znaleźć, trafić na pasujący dla mnie dźwięk. Neutral na tym wzmacniaczu, czyli ustawienia domyślne to taki TYPOWY neutral, jest po równo wszystkiego, można powiedzieć że jest "sucho" ale z tego Neutrala można powyciągać różne rzeczy. Czytałem dużo i sporo osób słucha na NEUTRALU  -  ja wolę jednak dodać conieco. 
Ale wchodząc głębiej w ustawienia można znaleźć jeszcze bardziej zawansowane. Tam już tego nie będę ruszał bo jeszcze nie ogarniam takich rzeczy.  Widzę też że można ściągać różne ustawienia. 

Już Diraca nie będę ruszał/wypożyczał. Zastanawiam się teraz czy jest sens kupowania ustrojów akustycznych, skoro tak dobrze to gra. 

Nie mogę się doczekać dzisiejszego wieczornego słuchania, w końcu mam wszystko ustawione i dziś już nic nie będzie ruszane. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2022 o 12:48, TomekWawa napisał:

Witam.

Jeżeli można się lekko podpiąć pod wątek LYNGDORF i KEF :) Ciekawi mnie czy ten konkretny LYNGDORF pociągnie kolumny KEF R7? Czy ktoś z branży może kilka słów napisać? Z opisu autora wątku wynika, że ten wzmacniacz to chyba to czego szukam :)

Z góry dziękuję.

 

 

Musiałbyś sam spróbować. U mnie ta 1120 bardzo dobrze sobie radzi z R3 ale R7 bardziej wymagające pewnie. 

Lyngdorf dość mocno zmienił "barwę" dźwięku po wygrzaniu, a dokładniej, po prostu zaczął grać pełniej w każdym paśmie. Ja na początku nawet dodawałem w ustawieniach troszkę basu (choć w R3 tego nie brakuje) ale z czasem bas (i inne pasma) zaczęły się robić "mocniejsze" dziś mam już te ustawienia na zero. Teraz pytanie, ROOMPERFECT robiłem dosłownie po wyciągnięciu urządzenia z pudła. Czy teraz kiedy troszkę wszystko się zmieniło, zrobić ponownie kalibracje ?  W sumie to jeszcze nawet 50h nie pograł a już zmienił się troszkę dźwięk. 803 też kupowałem nową, ale nie doświadczyłem aż takich zmian "wygrzewania".
 

OEZU jak to fajnie teraz GRA ! :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2022 o 15:20, lukluk71 napisał:

Zrobiłem kalibracje na 98%. Generalnie różnica jest tak minimalna że trzeba się mocniej wsłuchać żeby usłyszeć różnice. W normalnych odsłuchach nie słychać różnicy. Ale to samo miałem z kalibracją YPAO w Yamaha 803 tam po kalibracji prawie nic się nie zmieniało, dopiero włączanie YPAO volume przy cichych odsłuchach wszystko fajnie podbiała.  Ale u mnie ten pokój jest dość zagracony, nie ma totalnie pogłosów i może nie jest aż tak źle akustycznie.  Czy ktoś może opisać swoje wrażenia po zrobieniu kalibracji, ja czytałem o ogromnych różnicach a tutaj w moim przypadku prawie nic. :)

 

Jeżeli nie słyszysz różnic przy odtwarzaniu muzyki po wykonaniu Roomperfect (zgodnie z instrukcją a nie po cichaczu kiedy śpią bombelki) przy słuchaniu z włączoną korekcia i przez bypass a z drugiej strony twierdzisz, że sprzęt się wygrzał i się wszystko (jak zawsze w takich przypadkach) poprawiło to pewnie w Twoim konkretnym przypadku warto robić korektę co miesiąc.

 

W moim dziennym pomieszczeniu słychać zauważalną różnicę podczas odtwarzania z włączoną lub wyłączoną korekcją. Generalnie można odnieść wrażenie, że sprzęt ledwo z pudła wyciągnięty i co godzinę zmieniają się walory smakowe w Twoim wypadku. Warto podejść trochę chłodniej do tematu moim zdaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2022 o 12:48, TomekWawa napisał:

Witam.

Jeżeli można się lekko podpiąć pod wątek LYNGDORF i KEF :) Ciekawi mnie czy ten konkretny LYNGDORF pociągnie kolumny KEF R7? Czy ktoś z branży może kilka słów napisać? Z opisu autora wątku wynika, że ten wzmacniacz to chyba to czego szukam :)

Z góry dziękuję.

 

 

Tak, sprawdzone

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, bo gubię się już z tym strumieniowaniem. 

Gdzie będę miał najlepszą jakość. Do tej pory używałem TIDALA ale kończy mi się subskrypcja i mogę kupić coś innego. 

TDAI 1120 ma opcje SPOFITY CONNECT czyli natywnie mogę używać SPOFITY. 
TIDALA do tej pory używałem przez opcję CHROMCAST na wzmacniaczu. Ale jest też możliwość  UPNP przez mconnect
Jeszcze jest ROON ale to za droga zabawa dla mnie. 

Czy zamiast chromcasta i TIDALA nie będzie lepszej jakości przez Spofity CONNECT? 

W ogóle dziwne, bo na stronie producenta jest informacja że TIDAL CONNECT jest dostępny dla TDAI 1120. Ale tego nie ma. Gdzieś chyba nawet kiedyś przeczytałem na jakimś zagranicznym forum że jest dostępny TIDAL CONNECT ale dopiero od wyższego modelu. Aktualizacje mam najnowszą. 
image.thumb.png.c91bc5680b51186d66952e329d1aff9e.png
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lukluk71 napisał:

Czy zamiast chromcasta i TIDALA nie będzie lepszej jakości przez Spofity CONNECT? 

Może warto ocenić samemu - można wziąć darmowy okres próbny i porównać.

10 minut temu, lukluk71 napisał:

W ogóle dziwne, bo na stronie producenta jest informacja że TIDAL CONNECT jest dostępny dla TDAI 1120. Ale tego nie ma. Gdzieś chyba nawet kiedyś przeczytałem na jakimś zagranicznym forum że jest dostępny TIDAL CONNECT ale dopiero od wyższego modelu. Aktualizacje mam najnowszą. 

Czyli bez zmian od prawie roku. Napisz do supportu - z małym poślizgiem, ale odpowiadają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, seba3002 napisał:

Teoretycznie Tidal oferuje wyższa jakoś za tę samą cenę. Czy jesteś to w stanie usłyszeć, to inna sprawa 😉

Teoretycznie tak, podobnie jest z Qobuzem, czy Deezerem. 

Z każdego trochę inne wrażenia, słuchając tych samych kawałków, różnice też mogą wynikać z "silnika" jakim się posługuje dany serwis.

Kiedy miałem Spotify płatny, zdarzało mi się przysiadać do całych płyt,  czasem zaskoczony tym, że ładnie budowane było pozorne rozłożenie muzyków i instrumentów na scenie, z planami w głąb. Nie wiem, może to kwestia adaptacji pokoju, kwestia systemu, ale dało się tego słuchać.

 Na swoim przykładzie wiem, że trzeba też zadbać o sieć LAN do streamingu, nie każdy akceptuje i uznaje, że w tej kwestii  może się coś zadziać, przecież to dane "cyfrowe" etc.

A jednak warto.

😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DiBatonio napisał:

trzeba też zadbać o sieć LAN do streamingu

Co konkretnie masz na myśli?

1 godzinę temu, lukluk71 napisał:

Gdzie będę miał najlepszą jakość.

Ciężki temat. Sprawdzaj wszystkie dostępne opcje i sam sobie na to odpowiedz. Teoretycznie Tidal oferuje najlepszą jakość jeśli chodzi o cyferki. Deezer i Apple Music także mają losseless.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lpomis napisał:

Ciężki temat. Sprawdzaj wszystkie dostępne opcje i sam sobie na to odpowiedz. Teoretycznie Tidal oferuje najlepszą jakość jeśli chodzi o cyferki. Deezer i Apple Music także mają losseless.

No i Amazon HD!

34 minuty temu, DiBatonio napisał:

A jednak warto.

😉

😉

34 minuty temu, DiBatonio napisał:

Na swoim przykładzie wiem, że trzeba też zadbać o sieć LAN do streamingu, nie każdy akceptuje i uznaje, że w tej kwestii  może się coś zadziać, przecież to dane "cyfrowe" etc.

A jednak warto.

😉

😉

34 minuty temu, DiBatonio napisał:

Na swoim przykładzie wiem, że trzeba też zadbać o sieć LAN do streamingu, nie każdy akceptuje i uznaje, że w tej kwestii  może się coś zadziać, przecież to dane "cyfrowe" etc.

A jednak warto.

😉

😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...