Skocz do zawartości

Lyngdorf tdai-1120


lukluk71

Recommended Posts

3 godziny temu, lukluk71 napisał:

Jeśli jesteś z Wrocławia mogę podjechać z ze wzmakiem. :)

Nope, ale dzięki :)

2 godziny temu, Felix1 napisał:

W przypadku DL wszystko zależy od użytej krzywej. Standardowe powodują, że wszystko brzmi mniej więcej tak samo, bo jest równane do wybranej krzywej. Ale można stworzyć własną krzywą, która odzwierciedla to, co zostało zmierzone. W ten sposób można zachować charakter systemu.

Tak, wiem że można modyfikować krzywą do innych template'ów, np. krzywych Harmana. Ogólnie, jeśli chodzi o samą krzywą estymowaną przez DL to jest ona dość optymistyczna w stosunku do rzeczywistej krzywej. 

Lyngdorf do jakiej krzywej dopasowuje swoją korekcję?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Felix1 napisał:

Klasa D to wzmacniacze impulsowe. Czy tego chcesz, czy nie, Lyngdorfy to też wzmacniacze impulsowe. Natomiast masz rację, że sygnał analogowy pojawia si tam dopiero na filtrach rekonstrukcyjnych, za końcówką mocy (która tam występuje, tak jak w każdym innym wzmacniaczu). To jest tzw. power DAC i podobne rozwiązanie stosowała np. Wadia.

Napisałem, że zasilanie jest w klasie D, natomiast we wszelkich materiałach, opisach podkreślane jest właśnie to, że nie ma klasycznej końcówki mocy(niby jak mogłaby być, skoro nie ma analogowego sygnału któy wychodziłby z wewnętrznego DAC  i później wzmacniany w stopniach koncowych) a moc jest regulowana zasilaczem. Dla end-usera  to nie musi mieć najmniejszego znaczenia, jak oni to robią, oczywiscie. Nikt nie kwestionuje przecież tego ze to jest wzmacniacz - JAKOS wzmacnia ;-).  Więc tak, to jest urządzenia jak Wadia ze swoim PowerDac a nie jak n.p. Gato Audio DIA-250S - skadinad znakomite urzadzenie. Chodziło mi o to że warto to podkreślić ze to nie jest klasyczny wzmak D-klasy. Nic wiecej.

13 godzin temu, Felix1 napisał:

DL ma podobny zakres działania co RP. Jeszcze raz - to równoważne systemy, powstałe na podstawie nieco innych założeń. Niektórzy wolą DL, inni RP. Oba systemy działają bardzo dobrze i gadanie na zasadzie "tylko RP bo DL to kicha" (albo odwrotnie) jest po prostu głupie.

 

 

Największą przewagą RP nad DL jest prostota kalibracji. DL wymaga więcej doświadcznia i/lub wiedzy, ale w odpowiednich rękach efekty są świetne.

Nie napisałem że DL to kicha tylko że jest uproszczony. I faktycznie niepotrzebnie, tym razem to ja sobie uprościłem.

DL  może dać równie dobry rezultat co RP. Dla niektórych może dać nawet lepszy(bo można pokombinować/pomanipulować krzywymi). I oczywiście nie wiemy, jaka jest złożoność algorytmów etc etc. DL się rozwija, od pewnego czasu integracja basu jest na porównywalnym poziomie(w RP była świetna od początku).

Ale jednak jest tak, że DL wymaga odpowiedniego ustawiania mikrofonów, za każdym pomiarem, tak jak piszesz - wymaga wiedzy, doświadczenia etc. A tymczasem Lyngdorf potrzebuje tylko jednego precyzyjnego pomiaru(tego pierwszego w sweet spot czyli "focus" z mikrofonem skierowanym w miarę precyzyjnie między kolumny), pozostałe mogą być choćby i z mikrofonem w boki i do tyłu i algorytmy też "zrozumieją" pomieszczenie i jego zachowanie.

Więc może i dla pasjonata pomiarów to systemy równoważne. Dla end-usera jeden z nich  jest prosty i daje świetne rezultaty, drugi trudny i MOŻE dać świetne rezultaty.

Osobiście lubię DL, bawiłem się nim z minidsp.  Możliwe że się starzeję - ale obecnie wolę 20 minut "samograja" Lyngdorfa, latwo i przyjemnie a potem dostroic "pod gust" voicingami.

No ale - rzecz potrzeb i gustu, RP jest tylko w Lyngdorfach, DL w sumie multiplatformowy. Troche inne byty.

13 godzin temu, Felix1 napisał:

Trochę sobie zaprzeczasz. W tym samym akapicie napisałeś, że RP poprawia akustykę a nie kolumny, a potem że w przypadku kolumn idealnych działałby tylko w sytuacjach awaryjnych.

To jak to jest?

 

Ogólnie jest. Chromecast nie obsługuje MQA, Tidal Connect tak.

Tyle, że TDAI-1120 chyba MQA nie obsługuje, więc w tym wypadku rzeczywiście nie ma różnicy.

Nie ze auktyke a nie kolumny, tylko - cyt. "Oczywiscie jak ktoś ma "pokrzywione" kolumny to je "wyprostuje" co nieco i jego działanie będzie słyszalne cały czas bardzo mocno."

Odnioslem sie do R3 kolegi. Widziales ich charakterystyke? Naprawde wyrownana. W tym przypadku korekta bedzie subtelniejsza.

Co do MQA - tak. 1120 nie obsluguje w ogole. Trzeba zdekodowac przed wejsciem.

Dla najbardziej wymagajacych chyba Roon bylby najlepszym rozwiazaniem. Ale nie testowalem - natomiast ci co testowali chwala. No ale to juz platna opcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Felix1 napisał:

To jest już kwestia zabawy z nazewnictwem - każdy chce się jakoś wyróżnić :)

Ogólnie rzecz biorąc, to bez końcówki mocy nie ma... mocy, czyli nie ruszymy membran :)

Ja rozumiem przez klasyczną końcówkę mocy stopień końcowy - lampy mocy albo tranzystory sterujące/mocy, albo wzmacniacze scalone. Coś co dostaje dźwięk liniowy z sekcji pre i ją wzmacnia Nawet zabawny, minimalistyczny acz sympatyczny Gainclone któego sobie kiedyś skleciłem i grał dzielnie "w pracowni" jednak końcówke miał - scalaki LM.

Na a w integrach Lyngdorfach tego nie ma, robią to inaczej jednak.

Inaczej nie zawsze znaczy lepiej, oczywiście - ale tu jednak od czasów Tact-a Millennium mało kto miął wątpliwości że to działa i to dobrze :).

 

8 minut temu, Felix1 napisał:

Tak, ale to już ma znaczenie głównie w kinie domowym.

 

Niekoniecznie.  Nie zapominajmy o ogromnej rzeszy posiadaczy kolumn półkowych o "krótkim basie". O całej rzeszy posiadaczy podłogowców z małymi wooferami, które nie schodzą bardzo nisko a nawet jeśli - to z marną odpowiedzią impulsową.

Kiedyś podchodziłem do tematu subwooferów jak pies do jeża i radykalnie byłem na nie. Z czasem zmieniłem zdanie - usłyszałem kilka dobrych implementacji, podrążyłem, przemyślałem to i owo. Teraz bardziej szanuję rolę basu w odbiorze muzyki, ogólnym "flow", rytmice i muzykalności. I wiem że suby są ok, ale też muszą być z wysokiej półki. Na razie nie mam - w planach na przyszłość.

Trochę mi Lenard Institute przestawił myślenie. Specjaliści od nagłośnień. Gdybym mógł(czytaj: kasa :) to bym sobie ściągnął Sarabande. Bo jednak aktywne 4-way z takim włąśnie podziałem to jest to. Uzasadnione.

Subwoofer to substytut takich aktywnych 4-way ale się da. I to nie dla atomowego basu a jego jakości.

https://lenardaudio.com/sarabande.html (tam też jest sekcja edukacja)

No ale to nie miejsce na osobiste wynurzenia. Możliwość dodania dużej membrany aktywnej do zestawu i odciążenie woofera w zestawie głównym uważam za ważne - to daje rewelacyjny efekt w dobrej aplikacji -  i to nie tylko w kinie(tak serio to w kinie mi szczególnie nie zależy na tych "trzęsieniach ziemi", mało oglądam zresztą filmów akcji).

 

8 minut temu, Felix1 napisał:

Właśnie to jest problem niestety. Jak bym miał kupować Lyngdorfa, to TDAI-3400. TDAI-1120 może brakować nieco mocy i brakuje choćby MQA. Wśród urządzeń z DL wybór jest jednak trochę większy i można kombinować z integrami w różnych półkach cenowych, streamerami/preampami (np. NAD C658), amplitunerami KD itp.

No jest, jest. Długo się biłem z myślami przed zakupem, ale od czasu jak usłyszałem w 2005 Millennium na Audio Show - chcialem mieć wzmacniacz od P.Lyngdorfa więc miał zainteresowanie jeszcze  przed odsłuchem. Wziąłem do domu i co tu dużo mówić - zachwycił. Wreszcie się dowiedziałem jak mogą grać moje kolumny.

Szkoda MQA i Tidal Connect, ale trudno - trzeba to robić zewnętrznym źródłem. Jak mam wybór - voicings i konfigurowalny bas/sopran czy MQA na pokładzie - wybieram voicings bezapelacyjnie.

Napędza mi 3 drogi(nominalnie 8, pomiarowo 6ohm, 89dB) z 20cm basem w półotwartym pomieszczeniu więc nic trudnego -  zapas mocy jest jeszcze ogromny a potrafi trząść szybami. No ale do wszystkiego się nie nada, ktoś narzekał że nie napędził elektrostatów.

Z drugiej strony - ludzie słuchają na 15-25W lampach i też żyją, Ludziom się wydaje, że wzmacniacz 120W zagra 2x głośniej(czy inaczej - wytworzą 2x większe ciśnienie akustyczne) niż 60W. Fizyka ma na ten temat nieco inne zdanie 😉

https://www.toa.pl/wsparcie/soundcheck/podstawy-obliczen-parametrow-glosnikowych
 

Ja bym powiedział - chcesz głośno - zadbaj o skuteczność kolumn, mało kto na to patrzy a kolumny o skuteczności 90dB zagrają 2x glośniej niż kolumny 87dB(przy tej samej oporności i na tym samym wzmacniaczu).

 

8 minut temu, Felix1 napisał:

Mam Roona, ale mam mieszane uczucia. Niby jest ok, ale moim zdaniem nie jest wart tych pieniędzy. Np. Roon Radio moim zdaniem działa gorzej niż podobna funkcjonalność w Spotify czy Tidal.

Czekam aż Arcam dobrze ogarnie Tidal Connect w SA30 i chyba skończę płacić za Roona.

No niby "w pakiecie" zasoby w Quobuz-a. W moim przypadku jednak prywatna kolekcja flac + Tidal + Spotek i...tylko czasu brak żeby przesłuchać to morze muzyki :)

BTW - też wolałbym TDAI 3400 ale nie za taką cenę. Dopłata 15K do MQA i dodatkowej mocy której nie potrzebuję to...się nie godzi. To już wolałbym te 15K wpakować w jeszcze lepsze kolumny(jakiś kit na SBA Satori z berylem).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Felix1 napisał:

Właśnie o tym mówię - różnica w cenie jest za duża. Brakuje czegoś pomiędzy.

A pomiędzy nie jest TDAI-2170? Nie znam się więc się pytam.

 

Skoro wybór urządzeń z Dirac Live jest większy to którym wzmacniaczem zintegrowanym warto się zainteresować do KEF-ów R3?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Felix1 napisał:

2170 nie ma wbudowanego streamera, więc nie jest to de facto all-in-one, tak jak 3400 i 1120.

Akurat na streamerze mi nie zależy bo mam CXN V2, z którego jestem zadowolony. W porównaniu do 1120 jest to lepszy wzmacniacz?

 

9 minut temu, Felix1 napisał:

Poza tym można jeszcze się pobawić w zestaw dzielony. NAD C658 lub MiniDSP SHD i do tego jakaś końcówka mocy. Tu można się bardziej pobawić doborem końcówki i wybór wtedy jest bardzo duży.

Aż tak nie chce mi sie rozbudowywać systemu. Wystarczy, że mam osobne źródło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Felix1 napisał:

Zarówno NAD jak i MiniDSP to również dobre źródła, z niezłymi DACami. Mógłbyś sprzedać CXN i nadal mieć 2 klocki.

Nie zakumałem, że NAD to streamer. OK, czyli jest to jakaś opcja, żeby wymienic CXN na C658, a wzmak zostawić. Czy w tym streamerze jest pełna wersja DL?

O MiniDSP SHD myślałem wcześniej ale tam jest kaszana jeśli chodzi o integrację z Tidalem, a dla mnie Tidal Connect to must have.

 

Edit: OK, już znalazłem info o DL w C658. 

Jak zapewnia Dirac, rozwiązanie daje niemal idealną kompensację akustycznych niedoskonałości pomieszczenia w zakresie do 500 Hz. Klienci zainteresowani korekcją pomieszczenia także w wyższych zakresach częstotliwości mogą natomiast dokupić upgrade oprogramowania do wersji Dirac Live Full.

Edytowano przez Polar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Felix1 napisał:

 

Co do MiniDSP to Volumio już obsługuje Tidal Connect, natomiast nie wiem czy MiniDSP już zrobiło aktualizację swoich urządzeń. Do sprawdzenia. Tak czy siak pewnie prędzej czy później się pojawi.

Z tego co czytałem trzeba mieć płatną wersję volumio żeby działał Tidal Connect. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Polar napisał:

W innym wątku nie polecałeś Arcama pod KEFy bo "za ciepły".

I dalej nie polecam. Padło pytanie o wzmacniacze z kalibracja.

23 godziny temu, Polar napisał:

Nie wiem czy po korekcji, np. Dirakiem, każdy wzmacniacz brzmi tak samo, czy zostawiają one swój "charakter" w brzmieniu?

Kraft Ci powie że gra tak samo. ale ja Ci powiem że mimo charakterystyki i tak graja delikatnie inaczej.

23 godziny temu, Polar napisał:

Mi zależy na dużej klarownosci, rozdzielczości oraz neutralności brzmienia.

dlatego Lyngdorf.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem Arcama Sa30 bo na początku chciałem go zakupić. Arcam Sa30 mimo większej mocy w moim odbiorze zagrał gorzej w połączeniu z KEF R3. Tdai bardziej ogarniał te kolumny. Jak zacząłem słuchać Tdaia to miałem wrażenie że Sa30 totalnie nie pasuję do R3. Ale to moje odczucia. Musiałbyś spróbować sam. 


Słuchajcie mam pewien problem. Tidal przestał mi działać w HiFi ze wzmacniaczem.
W aplikacji Tidala po kliknięciu ikonki Chromcasta, przełącza się automatycznie na NORMAL. W ustawieniach Tidala jest wrzucone HiFi. Wczoraj jeszcze działało normalnie. Nie rozumiem dlaczego tak się stało. Może ktoś będzie wiedział co się stało? 


 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Felix1 napisał:

Nie mówię, że działa to źle. Chodzi mi tylko o to, żeby oddzielić marketingową papkę od rzeczywistości :)

To zawsze warto robić. Choć w audio koszmarnie o to trudno.

 

16 godzin temu, Felix1 napisał:

 

Dlatego napisałem, że głównie w kinie domowym, a nie że tylko :)

Swoją drogą ja mam monitory i z pomocą DL schodzą u mnie w pomieszczeniu do ok. 25Hz. Oczywiście, przy dużych poziomach głośności lub w większym pomieszczeniu "wymiękną". Ale u mnie sprawdzają się świetnie.

Możesz też mieć w zbliżonej cenie Dirac Live i MQA oraz Tidal Connect :)

No, tak. Da się. Do tego niepotrzebny w sumie DL ani RP - takie rzeczy robiłem dawno temu ręcznie behringerem deq2496 - proste korekty po pomiarach mikrofonem. Ale taki "podciągnięty" głośnik nie gra tak, jak dobrej klasy, duży i wysokoskuteczny woofer. Na krzywej SPL jest ok, ale to daleko nie to samo. Inne pomiary to jasno wykazują również. No ale to jest temat rzeka. , trzeba by osobny wątek "głośnikowy" założyć. Ten jest o TDAI-1120 więc...Więc tyle powiem ze że nie będę już niczego zmieniać - 1120 jest dla mnie strzałem w 10, już nie chcę niczego nieniać i w dodatku bardzo się podoba mojej "drugiej połówce", ze swojego iphone używa go sobie aż miło(i tak, wliczając voicings - widzę że ustawia sobie pod seriale tv swój ulubiony profil), airplay śmiga. A MQA - no trudno. Musi być realizowane źródłem.
 

16 godzin temu, Felix1 napisał:

Moje kolumny mają 86dB skuteczności. Czy to mało? Tak. Ale z drugiej strony wyrosłem z robienia dyskotek w domu i w połączeniu z moim 120W wzmacniaczem jest to więcej niż wystarczające. Nigdy nie "odkręciłem gałki" na max.

Otóż to.  Choć brzmieniowo wysokoskuteczne + niższa moc gra nieco inaczej niż niskoskuteczne + wysoka moc, ale pomijając to(znów temat rzeka i zresztą jednym zależy innym nie) - ciśnienie akustyczne to samo.

Przy moich '89dB/8ohm(z minimum 6ohm na basie) nie mam szans rozkręcić tdai-1120 na max(szczerze mówiąc to chyba jeszcze w normalnym słuchaniu nie przekraczam nawet głośności przy której on robi pomiar PR), zwłaszcza że dyskoteki w domu również - odległa przeszłość.

 

16 godzin temu, Felix1 napisał:

Pierwsze słyszę. Roon to Roon. Chcesz Quobuza, to musisz zapłacić osobno (a w Polsce jeszcze kombinować).

Właśnie o tym mówię - różnica w cenie jest za duża. Brakuje czegoś pomiędzy.

A to widzisz - ktoś kto mnie namawiał na Roona sugerował że ta jedna apka oferuje cały katalog Tidal i Quobuz. Chyba zapomniał dodać że trzeba je dokupić osobno :) Mimo wszystko - jest trial więc chyba Roon-a jednak przetestuję, choćby dla świętego spokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Felix1 napisał:

Z drugiej strony z tego co pamiętam, to ma znacznie ograniczone możliwości względem 1120 jeśli chodzi o voicings. W 1120 można definiować swoje, a w 2170 chyba nie.

Dowiedziałem się z dwóch sklepów, że funkcjonalności ma te same co nowe modele. Poza tym podobno Lyngdorf dba o aktualizacje softu nawet starych urządzeń. Niestety 2170 nie ma póki co Tidal Connect, ponoć jest w planach na ten rok (chodzi o duże koszty licencji).

4 godziny temu, S4Home napisał:

dlatego Lyngdorf.

 

Dzięki za konkret, to lubię :)

Pozostaje mi wypożyczyć Lyngdorfa na początek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukluk71 napisał:

Ja słuchałem Arcama Sa30 bo na początku chciałem go zakupić. Arcam Sa30 mimo większej mocy w moim odbiorze zagrał gorzej w połączeniu z KEF R3. Tdai bardziej ogarniał te kolumny. Jak zacząłem słuchać Tdaia to miałem wrażenie że Sa30 totalnie nie pasuję do R3. Ale to moje odczucia. Musiałbyś spróbować sam. 


Słuchajcie mam pewien problem. Tidal przestał mi działać w HiFi ze wzmacniaczem.
W aplikacji Tidala po kliknięciu ikonki Chromcasta, przełącza się automatycznie na NORMAL. W ustawieniach Tidala jest wrzucone HiFi. Wczoraj jeszcze działało normalnie. Nie rozumiem dlaczego tak się stało. Może ktoś będzie wiedział co się stało? 

 

Nie mam jak sprawdzić(w pracy). Czyżby Tidal coś spartolił w update apki? Bo zdaje się własnie było.

Na Bluetooth też tak się dzieje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Asia napisał:

No to na liście podejrzanych pozostaje Chromecast - jakieś zmiany w Google Home?

Nie. Na liście podejrzanych pozostaje przede wszystkim sam Tidal.  Niemożliwe żeby wzmacniacz decydował co masz ustawione w apce w telefonie ;)

Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy na bluetooth to się zachowuje tak samo. Sparować lyngdorfa i telefon bluetooth i sprawdzić. Jeśli będzie tak samo to sprawa jasna - apka tidal.

Wtedy 1. odinstalować/zainstalowac ponownie

Jak nie pomoże to powrót do wczesniejszej wersji (2.54) sprzed kilku dni.

2.55 to ostatnia wersja - wyszła 10.II, wczoraj akurat mogła się zapdejtować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MrJansjo napisał:

Nie. Na liście podejrzanych pozostaje przede wszystkim sam Tidal.  Niemożliwe żeby wzmacniacz decydował co masz ustawione w apce w telefonie ;)

Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy na bluetooth to się zachowuje tak samo. Sparować lyngdorfa i telefon bluetooth i sprawdzić. Jeśli będzie tak samo to sprawa jasna - apka tidal.

Wtedy 1. odinstalować/zainstalowac ponownie

Jak nie pomoże to powrót do wczesniejszej wersji (2.54) sprzed kilku dni.

2.55 to ostatnia wersja - wyszła 10.II, wczoraj akurat mogła się zapdejtować.

Przez BT nie ma takiego problemu.
Jak wrócić do poprzedniej wersji Tidala ?

Ok. Wersja 24.3 ściągnięta i dalej to samo. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Amarok napisał:

@lukluk71 kliknij w ten prostokącik w którym pisze NORMAL  i sprawdź jak masz w ustawieniach.  

jest wszystko na MASTER. 
Wiadomo że master nie pójdzie po chromcascie, ale mam taki pakiet. Wcześniej tak było że po odpaleniu przeskakiwało na HIFI a teraz przeskakuję na NORMAL. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...