Skocz do zawartości

Prośba o pomoc dla totalnego amatora audio


audioamator

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum, to mój pierwszy post tutaj, kłaniam się nisko.

Powiedzieć, że nie mam doświadczenia w systemach audio to nic nie powiedzieć, jestem kompletnym juniorem audio (chociaż swoje lata mam), który to pogubił się całkowicie w dla mnie nowej dziedzinie. Jeśli będę tu wypisywał herezję to proszę odrazu do mnie nie strzelać, wszystkie moje rozterki wynikają całkowicie z braku doświadczenia i niewiedzy. Określenia typu: analityczność, neutralność, chłodny czy zimny, równowaga, szczegółowość kompletnie nic mi nie mówią (nie czuję tego) chociaż definicje sobie poczytałem. Czytałem testy różnych sprzętów na stronach poświęconych Hi-Fi, moja konkluzja po lekturze testów jest taka, że w sumie wszystko co recenzują jest dobre, sprzęty posiadają co prawda drobne minusiki ale ogólnie wszystkie recenzowane sprzęty dostają pozytywną rekomendację, ale coś mi się wydaje, że rzeczywistość tak nie wygląda. No ale do brzegu :)

Cel - zakup najlepiej na świecie grającego stereo (całego zestawu) + możliwość podpięcia TV

Budżet - najlepiej 8-9K PLN

Pokój - 20m2 4mx5m 

Kolumny podstawkowe, które będą stały na komodzie a TV w środku, szer komody około 170cm, wszystko to na dłuższej ścianie

Muzyka - blues, rock, pop, trochę muzyki filmowej oraz chciałbym chociaż trochę zacząć słuchać klasyki

Źródło - Tidal, Spotify, Apple Music

Priorytet -jakość dźwięku

Obrałem sobie trzy drogi:

1.  Odtwarzacz sieciowy typu combo (NAD C700, PowerNode, DENON PMA-150H (jest śliczny:) do tego komuny podstawkowe

2.  Odtwarzacz sieciowy typu (BLUESOUND NODE) do tego wzmacniacz mniejszej mocy (Rotel A11, NAD 338 , Cambridge Audio AXA35, Marantz PM6007) do tego kolumny podstawkowe

3.  Odtwarzacz sieciowy typu (BLUESOUND NODE -bardzo mi się podoba funkcjonalność blueOS) do tego większy wzmacniacz (Cambridge Audio CXA 81, Cambridge Audio CXA61, Cyrus One, NAD C368) do tego kolumny podstawkowe

kolumny jakie sobie upatrzyłem to: 

Heco Celan Revolution 3, Monitor Audio Silver 100, Indiana Line Diva 262, Focal Chora 806, Elac Uni-Fi Reference B6, Elac Carina BS243.4, Focal Aria 906

Proszę o pomoc którą drogą się udać aby osiągnąć dobry efekt

To co sobie wymyśliłem to BlusoundNode + Rotel A11 + Heco Celan Revolution 3

Wiem że bez odsłuchów się nie obędzie, ale będę wdzięczny za pomoc w określeniu drogi i pomoc w wyborze tak ze trzech wzmacniaczy i trzech rodzajów kolumn.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audioamator napisał:

do tego wzmacniacz mniejszej mocy (Rotel A11, NAD 338 , Cambridge Audio AXA35, Marantz PM6007)

Miałem AXA35 - wytrzymałem z nim niecałe 2 tygodnie. Zdecydowanie skreśliłbym tę opcję. Naprawdę warto dołożyć do większej mocy - minimum 50W. Wtedy kolumny, które wymieniasz pokażą dużo więcej. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie kolumn na komodzie to faktycznie kiepski pomysł. A co do wyboru konkretnego modelu i polecenia Ci czegoś - to nie ma sensu. Jeśli już tu trafiłeś, zakładasz temat i twierdzisz, że pojęcia opisujące dźwięk są Ci totalnie obce to niestety… Warto przesłuchać w salonie audio czy po prostu wypożyczyć do domu chociaż dwa totalnie różne grające zestawy żebyś miał jakiś punkt odniesienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tą komodę zrobioną?

Możesz nam zrobić zdjęcie jak będzie stał ten system?

Ja jestem za systemem numer 3.

Masz kilka systemów już wybranych. Wstępnie. nic więcej ci nie powiemy bo:

8 godzin temu, audioamator napisał:

Cel - zakup najlepiej na świecie grającego stereo (całego zestawu) + możliwość podpięcia TV

Bo nie ma prostej odpowiedzi który to jest system.

To będzie system pod Twoje gusta. Więc musisz zacząć słuchac. Jeździć po salonach albo wypożyczać sprzęt do domu. To może być lepsza opcja ze względu na położenie Twojego systemu

Zapraszam do nas.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, S4Home napisał:

Jak masz tą komodę zrobioną?

Komoda: Szerokość 170 cm x Wysokość 46 cm x Głębokość 42 cm

https://naforum.zapodaj.net/81e9227f1cea.jpg.html

16 godzin temu, S4Home napisał:

Możesz nam zrobić zdjęcie jak będzie stał ten system?

Pokój tak poglądowo (zdjęcia nie wstawiam bo jeszcze stoi choinka i wszystko zasłania)

https://naforum.zapodaj.net/d1d8ac9c6279.jpg.html

16 godzin temu, S4Home napisał:

Ja jestem za systemem numer 3.

Mógłbyś zaproponować tak ze dwa zestawy?

22 godziny temu, mkk napisał:

Zanim pójdziesz którąś z trzech dróg, przemyśl tą komodę i 1.5 m między kolumnami. Ile masz do miejsca odsłuchu ? 

Co do ustawienia kolumn na komodzie, to rozumiem że nie polecasz?

Jeśli chodzi o podstawki to boję się, że lewa kolumna wyszła by w rogu pokoju i wtedy to lipa.

Od komody do sofy (czyli miejsca odsłuchu tak około 2,40m.

 

19 godzin temu, lpomis napisał:

 Warto przesłuchać w salonie audio czy po prostu wypożyczyć do domu chociaż dwa totalnie różne grające zestawy żebyś miał jakiś punkt odniesienia.

Chyba właśnie tylko wypożyczenie wchodzi w grę bo do dużych miast z salonami wszędzie daleko (mieszkam w okolicach Olsztyna). Jak byś mógł podać dwa przykłady totalnie różnie grających zestawów.

 

P.S. Jak poprawnie wstawić zdjęcie na forum, znane mi sposoby zawodzą :(


 

 

Edytowano przez audioamator
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, audioamator napisał:

Co do ustawienia kolumn na komodzie, to rozumiem że nie polecasz?

Jeśli chodzi o podstawki to boję się, że lewa kolumna wyszła by w rogu pokoju i wtedy to lipa.

Od komody do sofy (czyli miejsca odsłuchu tak około 2,40m.

Przy takiej odległości odsłuchu, też bym zalecał szersze rozstawienie i standy po kolumny podstawkowe, dodatkowo pozwolą Ci na większą możliwość sprawdzenia różnych ustawień, w tym odległości od tylnej ściany, do której to zbliżenia kolumn powoduje podbijanie niskich tonów.

Co do sprzętu to polecam rozwiązanie z odtwarzaczem sieciowy NuPrime Omnia Wr-1, który ma bardzo dużą funkcjonalność, wyposażony w dobry DAC. Do niego ze względu, że jest też przedwzmacniaczem możesz podłączyć dowolną końcówkę mocy czy wzmacniacz zintegrowany. Z końcówek grających łagodnym, przyjemnym dźwiękiem, przykładowo możesz spróbować STA-9, jeżeli chodzi o wzmacniacze np.  Musical Fidelity M2si, Cambridge Audio CXA61 lub Exposure 1010. Z kolumn np.  Klipsch RP-600M, Triangle Borea BR03, Esprit Comete EZ, Monitor Audio Silver 7G 100, więc tak jak napisałeś bez odsłuchów nie obędzie się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rms.pl napisał:

Co do sprzętu to polecam rozwiązanie z odtwarzaczem sieciowy NuPrime Omnia Wr-1, który ma bardzo dużą funkcjonalność, wyposażony w dobry DAC. Do niego ze względu, że jest też przedwzmacniaczem możesz podłączyć dowolną końcówkę mocy czy wzmacniacz zintegrowany. Z końcówek grających łagodnym, przyjemnym dźwiękiem, przykładowo możesz spróbować STA-9, jeżeli chodzi o wzmacniacze np.  Musical Fidelity M2si, Cambridge Audio CXA61 lub Exposure 1010. Z kolumn np.  Klipsch RP-600M, Triangle Borea BR03, Esprit Comete EZ, Monitor Audio Silver 7G 100, więc tak jak napisałeś bez odsłuchów nie obędzie się.

Dzięki za propozycje będę analizował

6 godzin temu, Khedron napisał:

...Przyjeta przez Ciebie koncepcja ustawienia wyklucza uzyskanie dobrych efektow. Sprzet zawsze bedzie sie marnowal pokazujac kilkanascie procent swoich mozliwoaci. Zmarnowany wydatek.

Co w takim razie można wykombinować, żeby był dobry efekt, kolumny na podstawkach? Wygłuszanie ścian pianką? Czy wogóle przestawienie mebli? 

Zakładając, że kolumna stoi na podstawce to ile musi minimalnie być odstawiona od narożnika pokoju?

Rozumiem, że najlepszą opcją jest ustawienie w trójkącie równoramiennym? (Jednakowa odległość: kolumna lewa - kolumna prawa - kanapa)

A może zamiast kolumn na podstawkach, pomyśleć o podłogówkach? Z tym, że wyczytałem gdzieś w internetowych mądrościach, dogmat, że przy pomieszczeniach do 20m2 stosujemy kolumny podstawkowe, czy to słuszne założenie?

Edytowano przez audioamator
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.01.2022 o 18:21, audioamator napisał:

A może zamiast kolumn na podstawkach, pomyśleć o podłogówkach? Z tym, że wyczytałem gdzieś w internetowych mądrościach, dogmat, że przy pomieszczeniach do 20m2 stosujemy kolumny podstawkowe, czy to słuszne założenie?

Nie ma takich podziałów, znaczenie ma dobór odpowiednich kolumn podłogowych pod akustykę danego pomieszczenia. Typów kolumn podłogowych jest dużo, różnią się ilością i wielkością przetworników, konstrukcją 2, 2.5, 3 drożną, obudową: otwarta, zamknięta Np. w pomieszczeniu około 10-12m2 są osoby z powodzeniem używające kolumn podłogowych dwudrożnych np. Polk T50 czy Klipsch Reference Base R-610F, czy 2,5-drożnych na dwóch mniejszych wooferach Indiana Nota 550 czy Melodika BL30. Natomiast wstawienie kolumn na dwóch sporych wooferach, niesie już ryzyko pojawienia się niechcianego dudnienia, buczenia basu.

Do Twojej wielkości pomieszczenia możesz wypróbować podłogówki KEF Q750 (równo grające i z bardzo dobrą przestrzenią), Polk Audio RTi A5 (grające bardzo przyjemny dźwiękiem, lekko ocieplonym, łatwe w ustawieniu), Triangle BR07 (grające energicznie, z dużą przestrzenią i szybkim basem), Klipsch Reference Premiere RP-5000F (podbite skraje pasma, z wymienionych najbardziej podkreślone wysokie tony).

Dnia 15.01.2022 o 18:21, audioamator napisał:

Rozumiem, że najlepszą opcją jest ustawienie w trójkącie równoramiennym? (Jednakowa odległość: kolumna lewa - kolumna prawa - kanapa)

Takie są często zalecenia producentów kolumn co do wyjściowego ustawienia kolumn, warto jednak spróbować trochę poprzestawiać kolumn w razie problemów z niskimi tonami, budowaniem przestrzeni, na ten temat możesz poczytać w naszym artykule "Ustawienie kolumn w pomieszczeniu - najczęściej popełniane błędy"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Po przemyśleniach wniosek nasuwa się jeden: bez odsłuchu do przodu nie ruszę ani o krok, w związku z tym czy szanowni forumowicze mogli by mnie oświecić w kilku sprawach:

1. Proszę o polecenie salonów gdzie mógłbym na spokojnie posłuchać kilku sprzętów i dowiedzieć się czego szukam, najlepiej w Olsztynie oraz Gdańsk i Warszawa.

2. Czy taki odsłuch ma jakieś ograniczenia czasowe, czy też można trochę pozawracać gitarę obsłudze sklepu? Ile utworów czy też ile czasu powinienem przeznaczyć na odsłuch jakiegoś zestawu, żebym coś usłyszał, wasze rady?

3. Co da lepszą jakość dźwięku: stremer (typu NuPrime Omnia WR-1, bluesound node) połączony po analogu do wzmacniacza wykorzystując dac-a z odtwarzacza sieciowego czy lepiej połączyć to optykiem i wykorzystać dac-a we wzmacniaczu?

4. Jak daleko od rogu pokoju musi być odsunięta kolumna aby uzyskać optymalny efekt audio? Czy łatwiejsze mimo wszystko w moim przypadku (czytałem wątek na forum) do ustawienia nie będą jednak kolumny z przednim lub dolnym bas-refleksem?

5. Ile mocy pobiera wzmacniacz? Przy takim Cyrusie one specyfikacja mówi o 700W, rozumiem że to tylko szczytowo?

Z góry dziękuję za czas poświęcony dla laika.

 

Edytowano przez audioamator
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, audioamator napisał:

. Czy taki odsłuch ma jakieś ograniczenia czasowe, czy też można trochę pozawracać gitarę obsłudze sklepu? Ile utworów czy też ile czasu powinienem przeznaczyć na odsłuch jakiegoś zestawu, żebym coś usłyszał, wasze rady?

Napisałem tutaj na forum porady jak przygotować się do to poczytaj o tym.

Przeważnie jest to około godzinę i możesz w tym czasie przerzucić kilka sprzętu.

Ale wnioski najważniejsze żebyś wyciągał sam.

16 godzin temu, audioamator napisał:

3. Co da lepszą jakość dźwięku: stremer (typu NuPrime Omnia WR-1, bluesound node) połączony po analogu do wzmacniacza wykorzystując dac-a z odtwarzacza sieciowego czy lepiej połączyć to optykiem i wykorzystać dac-a we wzmacniaczu?

To zależy od konkretnego systemu ale w takim przypadku możesz to sprawdzić.

Nie ma jasnej odpowiedzi.

16 godzin temu, audioamator napisał:

Jak daleko od rogu pokoju musi być odsunięta kolumna aby uzyskać optymalny efekt audio? Czy łatwiejsze mimo wszystko w moim przypadku (czytałem wątek na forum) do ustawienia nie będą jednak kolumny z przednim lub dolnym bas-refleksem?

Bass reflex nie zmienia tu nic.

O tym także pisaliśmy.

A im dalej odsuniesz je od rogów tym efekt przestrzeni głębi dźwięku będzie lepszy.

16 godzin temu, audioamator napisał:

. Ile mocy pobiera wzmacniacz? Przy takim Cyrusie one specyfikacja mówi o 700W, rozumiem że to tylko szczytowo?

W zależności od wzmacniacza.

Przy przeciętnym domowym użytkowaniu będzie to pomiędzy 30 a 100 watów.

Jednak w szczycie może w zależności od modelu być 500 itp.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W końcu wracam do tematu, jestem po odsłuchach i zestawy które dla mnie się spodobały brzmieniowo to:

Rotel A14 + B&W 603 i chyba jeszcze bardziej podszedł mi

Marantz 7000N + Focal chora 826, niestety nie mieli na stanie Marantza 6007 i pan z obsługi stwierdził, że Focal chora 816 da podobne brzmienie co 826 i w związku z tym moje pytanie: czy Marantz 6007 + Focale chora 816 da mi podobne brzmienie co 7000N + 826?

 

Jeszcze jedno, mam możliwość zakupu w dobrej cenie monitor audio silver 100, niestety bez możliwości odsłuchu (bierzesz albo nie :) ) i w związku z tym moje pytanie: czy na rotelu a14 i marantzu 7000N mogę spodziewać się podobnego brzmienia do kolumn wymienionych powyżej? Czy też lepiej monitor audio sparować z Cambridge audio CXA81?

 

Edytowano przez audioamator
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tym przypadku nie jest to jednak trudne.

Silvery 100 to spore kolumny o zejściu takim lub nawet większym jak Chora 816.

Czy Chora 816 i 826 zagrają podobnie? Zalezy od definicji podobnie. Moim zdaniem 826 grają wyraźnie lepiej. Mają więcej soczystego basu kiedy 816 grają jednak płycej. Chodź granie firmowe pozostaje.

7000N to jednak półka wyżej od 6007. ale na szczęście seria 6 gra na prawdę dobrze.

Z kolei Rotel i Cambridge to jednak nie to samo brzmienie. Powiem tak odsłuchaj.

Mamy ten set na stanie. Więc nie musisz kupować w ciemno.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...