Skocz do zawartości

Zmieniłem listwę zasilająca i zmienił się tez dźwięk. To możliwe?!


Recommended Posts

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ale ciekawi mnie jak to kurna jest , że jak próbuję opisać proste czynności kalibracji gramofonu , fizykę w czystej postaci, to nikogo to nie interesuje, po za naprawdę nielicznymi. Piszą , że straszę i że przesadzam.

Przepraszam, ale przy okazji pokazalem igłę 🤪 po ponad 20 latach "kalibracji na oko" - bo ciężko to nazwać inaczej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jak byś wrzucił linki, to może ktos zada sobie trud analizy ;)

A nie uważasz, że bardziej fair byłoby samemu zadać sobie trud poszukania i analizy przed zabraniem głosu? Skoro ktoś wchodzi w dyskusję to niech ma argumenty, przygotuje się merytorycznie. Dawałem już chyba ten przykład, najlepiej na szczepionkach zna się moja fryzjerka. Prawdopodobnie na zajęciach z farbowania mieli wrzutki z immunologii i genetyki i teraz podczas strzyżenia buzia jej się nie zamyka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

zmień fryzjera

To ona. Z łóżka bym jej nie wygnał :) ale jej brzmienie bywa męczące i drażniące. Jej wysokie tony trochę przekraczają moją wrażliwość, ale dół ma fajny. Może zagadam ją o kable, co sądzi o grubości i długości, tylko żebym potem po buzi nie dostał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, a ja kiedyś byłem u znajomego, słuchaliśmy sobie spotifaja czy inszego jutuba na tanim teacu 201 czy 301 wpiętego do jakiś oper wartych 6x tyle co ten Teac, po czym znajomy mówi, a posłuchaj teraz i coś przepiął. Po czym znikły sybilanty. Przed było ich za dużo za dużo, po zmianie trochę zbyt mało. Różnica była taka że głuchy by to usłyszał. Okazało się że 1 opcja to było gniazdko, a 2 listwa Taga (gniazdko filtrowane). Nie chodzi o to co lepsze, tylko że może być tak duża różnica... 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Myślę że wystarczy poinformować ze @Wito76 to Ty i że piszesz na tym forum.Powinno być juz "z górki"

I bez tego dziewczyny majtkami za mną rzucają jak jadę autem :). Chłopieee.

P.S. Najważniejsze że żona nie wie, że Wito z forum to ja hehe

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wpływ przewodów i listew zasilających na brzmienie jest bezsprzeczny. Jeśli ktoś tego nie słyszy to niech słucha muzyki na radioodbiorniku Szarotka podłączonym drutem spawalniczym zakończonym dwoma gwoździami wciśniętymi do gniazdka :) . A poważniej. Ostatnio z ciekawości przetestowałem dwie listwy zasilające. Najpierw był Tomanek TAP-8 z DC blokerem. Po jej wpięciu wyraźnie słyszalne było, że dźwięk stał się stłumiony w zakresie wysokich tonów przez to mniej szczegółowy oraz dużo mniej dynamiczny. Została też skompresowana i zniknęła cała przestrzenność dźwięku. Pojawiło się za to trochę więcej basu i niskiego środka. Jak dla mnie dźwiękowe paskudztwo normalnie. Druga testowana listwa z trochę wyższej półki Furutech TP-80 wersja z pozłacanymi gniazdami. Listwa o tyle ciekawa, że posiadająca 4 gniazda filtrowane aktywnie i 4 pasywnie. W jej przypadku na gniazdach aktywnie filtrowanych, efekt był jeśli chodzi o charakter zmian podobny do Tomanka, choć negatywny wpływ na brzmienie był o wiele mniejszy. Najlepszy efekt był na gniazdach bez filtrowania aktywnego, gdzie dźwięk zapewne ze względu na pozłacane gniazda był tylko minimalnie ocieplony, z leciutko stonowanymi sopranami i tylko nieznacznie zmniejszoną przestrzennością. Kolejną listwą jaką sprawdzę będzie prawdopodobnie Furutech TP-60, który nie posiada aktywnego filtrowania. w wersji z rodowanymi stykami gniazd, bo nie chcę tracić wyrazistych sopranów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, J4Z napisał:

Czyli listwy psują brzmienie? 😏 

W przypadku testowanych przeze mnie modeli na pewno zmieniają brzmienie. A czy psują to kwestia indywidualna. W przypadku moich preferencji brzmieniowych, sprzętu który posiadam i rodzaju muzyki jakiej słucham, na pewno wpływ aktywnej filtracji na zasilaniu  w testowanych listwach był negatywny. Mocno z użyciem Tomanka i znacznie mniej Furutecha. Myślę, że ktoś, kto słucha na przykład muzyki techno lub ogólnie klubowej i zależy mu przede wszystkim na potężnym nadmiarowym basie, albo ma przykładowo sprzęt grający zbyt jasnym brzmieniem z ostrą i zbyt szczegółową górą pasma, mógłby uznać za pozytywne, te zmiany w brzmieniu, które dla mnie w testach były negatywne.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, greg235 napisał:

W przypadku testowanych przeze mnie modeli na pewno zmieniają brzmienie. A czy psują to kwestia indywidualna. W przypadku moich preferencji brzmieniowych, sprzętu który posiadam i rodzaju muzyki jakiej słucham, na pewno wpływ aktywnej filtracji na zasilaniu  w testowanych listwach był negatywny. Mocno z użyciem Tomanka i znacznie mniej Furutecha.

Mogę z grubsza potwierdzić wpływ Tomanka. Przy czym moim zdaniem jest większy w zakresie niższej średnicy niż basu i mi to akurat pasuje, przynajmniej dla części płyt. Co do okrajania góry -  Tomanek raczej redukuje wyższą średnicę / przełom średnicy i sopranów. I to też mi pasuje, bo mój wzmacniacz podkreśla tę część pasma. Ogólnie brzmienie z Tomankiem jest trochę cięższe i ciemniejsze. Raz na jakiś czas dla odmiany przepinam wzmacniacz do gniazdka w ścianie - głównie po to, żeby kolejny raz stwierdzić, że jednak wolę listwę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rafał S napisał:

Mogę z grubsza potwierdzić wpływ Tomanka. Przy czym moim zdaniem jest większy w zakresie niższej średnicy niż basu i mi to akurat pasuje, przynajmniej dla części płyt. Co do okrajania góry -  Tomanek raczej redukuje wyższą średnicę / przełom średnicy i sopranów. I to też mi pasuje, bo mój wzmacniacz podkreśla tę część pasma. Ogólnie brzmienie z Tomankiem jest trochę cięższe i ciemniejsze. Raz na jakiś czas dla odmiany przepinam wzmacniacz do gniazdka w ścianie - głównie po to, żeby kolejny raz stwierdzić, że jednak wolę listwę.

Właśnie dlatego stwierdziłem, że aktywna filtracja w testowanych przeze mnie listwach wpływa na brzmienie w sposób, który dla jednych będzie wadą a dla innych może być zaletą.  :) Co do dokładnego wpływu na poszczególne pasma, zapewne zależy to w jakiejś mierze od sprzętu, który jest takimi listwami zasilany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, greg235 napisał:

Co do dokładnego wpływu na poszczególne pasma, zapewne zależy to w jakiejś mierze od sprzętu, który jest takimi listwami zasilany.

Na pewno. Oprócz sprzętu dochodzi jeszcze sieciówka od ściany do listwy. Ale w sumie nasze odczucia się w dużym stopniu pokrywają. Być może docelowo wymienię Tomanka na coś lepszego, ale wszystko w swoim czasie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 5.03.2022 o 08:41, Rafał S napisał:

Mogę z grubsza potwierdzić wpływ Tomanka. Przy czym moim zdaniem jest większy w zakresie niższej średnicy niż basu i mi to akurat pasuje, przynajmniej dla części płyt. Co do okrajania góry -  Tomanek raczej redukuje wyższą średnicę / przełom średnicy i sopranów. I to też mi pasuje, bo mój wzmacniacz podkreśla tę część pasma. Ogólnie brzmienie z Tomankiem jest trochę cięższe i ciemniejsze. Raz na jakiś czas dla odmiany przepinam wzmacniacz do gniazdka w ścianie - głównie po to, żeby kolejny raz stwierdzić, że jednak wolę listwę.

Dostępne sa listwy z gniazdami filtrowanymi i niefiltrowanymi. Pierwsze dla źródeł jak streamer czy cd, drugie dla wzmacniaczy. Czy one nie rozwiązują opisywanego przez Was problemu?
I co ma wpływ na dźwięk – listwa, kabel zasilający do listwy, kabel pomiędzy listwa a odbiornikiem? Jeśli w ścianie mam przewód 3x1.5 mm a zasilającego użyję 3x4mm to co to zmieni? Ostatnio widziałem gdzieś audiofilskie gniazdka po 350 zł, one tez zmieniają brzmienie? 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...