Skocz do zawartości

Jaki zestaw stereo do 5 tys. zł


erevelka

Recommended Posts

Na wstępie witam forumowiczów. Jestem tu nowa :) Przymierzam się do zakupu pierwszego zestawu stereo. Jestem laikiem w temacie, stąd proszę o sugestie profesjonalistów :)

Sprzęt będzie wykorzystywany wyłącznie do słuchania muzyki. Raczej spokojniejsze brzmienia: Dire Straits, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Hendrix i podobne klimaty. Do tego trochę bluesa i jazzu. Zależy mi na czystości, przejrzystości dźwięku. Muzyce niezdominowanej przez bas.

Z uwagi na brak miejsca, kolumny muszą być podstawkowe. Pokój około 18m2, dość gęsto umeblowany. Odległość między sprzętem, a miejscem odsłuchu będzie wynosiła zaledwie 1,5 m. 

Kwota jaką chcę przeznaczyć to około 5-5,5 tys. zł. Zakup odtwarzacza CD do zestawu planuję w późniejszym okresie, dlatego dobrze aby wzmacniacz miał możliwość słuchania muzyki ze Spotify lub przynajmniej żeby dało się podłączyć go do TV. 

Po lekturze forum mam jakieś swoje typy: NAD C338, Yamaha pianocraft MCR-N670D, Yamaha R-N602 lub R-N803D. Nie wiem, czy słuszne :) No właśnie - Yamaha czy Nad? Co będzie lepsze dla rodzaju muzyki, której słucham? Nie wiem też, jakie kolumny do tego dobrać. Lepiej zainwestować w lepszy wzmacniacz, a tańsze głośniki, czy odwrotnie? Rzecz w tym, że ze względu na trudne pomieszczenie nie chciałabym wyrzucić kasy w błoto na coś, czego możliwości i tak nie wykorzystam ale fajnie byłoby gdyby był to sprzęt najlepszy w swojej klasie cenowej :)

Na odsłuch pewnie się wybiorę, ale chciałabym wcześniej już wiedzieć coś więcej. 

 

 

 

Edytowano przez erevelka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu użytkowników, tyle opinii na temat lepszego, gorszego wzmacniacza czy kolumn. Osobiście zamiast C338 wybrałbym wyższy model czyli C368 i do niego kolumny podstawkowe.

Kolumny z ekspozycji Elac Debut Reference B6 lub Kef Q350 i oczywiście nowe też można kupić, ale zawsze można trochę zaoszczędzić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, erevelka napisał:

Po lekturze forum mam jakieś swoje typy: NAD C338, Yamaha pianocraft MCR-N670D, Yamaha R-N602 lub R-N803D. Nie wiem, czy słuszne :) No właśnie - Yamaha czy Nad? Co będzie lepsze dla rodzaju muzyki, której słucham? Lepiej zainwestować w lepszy wzmacniacz, a tańsze głośniki, czy odwrotnie?

Słusznie. Do listy możesz jeszcze dopisać NAD AMP1. Zobacz, co będzie akurat w dobrej cenie. Lepiej zainwestować w lepsze kolumny niż w "lepszą" elektronikę.

Z kolumn, np.: Usher S520, Bowers 607, Dynaudio Emit 10, Sonus faber Lumina I. Z częścią się zmieścisz w budżecie bez problemu, z częścią może po rabacie, pozostałe wyjdą niewiele więcej niż zakładane 5000 zł. Pamiętaj, żeby się targować albo skorzystać z promocji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem, polecacie bardziej ten Nad?

Jeżeli chodzi o kolumny, od początku podobały mi się wizualnie Debut Reference B6 i PSB Alpha P5. B&W 607 też dobrze się prezentują. Nie znam się i jeszcze nie słuchałam, więc oceniam jedynie wygląd :)Czy to dobre zestawienie z NAD C368? No i czy ten C338 wypada dużo gorzej? Podoba mi się jego kompaktowość no i jest sporo tańszy, więc miałabym duży zapas na lepsze kolumny. 

Jeżeli chodzi o źródło, to odtwarzacz CD planuję kupić w ciągu roku. Do tego czasu przemęczę się ze Spotify uruchamianym z TV. 

Edytowano przez erevelka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAD C338 ma niską obudowę i produkuje bardzo mało ciepła, dzięki czemu łatwiej go gdzieś wcisnąć :)  i faktycznie jego sporą zaletą jest to że oferuje sporo za niezbyt dużo i więcej zostaje na kolumny. Do tego ma wbudowany chromecast, czyli wystarczy mieć do niego telefon w jednej sieci wifi i działa Spotify. Q5 pro jest jeszcze mniejszy i dużo tańszy i gra nieco lepiej :) . Nie ma niestety nic poza wejściami cyfrowymi i jednym analogowym. Wtedy jeszcze więcej zostaje na kolumny i coś jeszcze :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, erevelka napisał:

Jeżeli chodzi o źródło, to odtwarzacz CD planuję kupić w ciągu roku. Do tego czasu przemęczę się ze Spotify uruchamianym z TV. 

Nie wiem, jak dużą masz kolekcję płyt, ale należy się raczej nastawić, że taki Spotify będzie głównym źródłem muzyki. Wtedy TV na dłuższą metę raczej odpada. Potrzebny będzie jakiś odtwarzacz sieciowy. Albo zewnętrzny, albo wbudowany we wzmacniacz. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kraft napisał:

Nie wiem, jak dużą masz kolekcję płyt, ale należy się raczej nastawić, że taki Spotify będzie głównym źródłem muzyki. Wtedy TV na dłuższą metę raczej odpada. Potrzebny będzie jakiś odtwarzacz sieciowy. Albo zewnętrzny, albo wbudowany we wzmacniacz. 

Racja. Nawet mając już odtwarzacz CD, ze Spotify będę pewnie też często korzystać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może... jakiś vintage wzmacniacz np. Technics za kilkaset zł, reszta na kolumny za 4,5k para, kabelek RCA->3,5mm żeby podłączyć najlepszy streamer jaki widział świat, ze sterowaniem przez Apple Watch i wszystkimi serwisami które się da... iPhone. Albo inny telefon.

W sumie ile może dać fancy wzmacniacz? Według pewnej tzw. frakcji "obiektywistycznej" w audio prawie wszystkie sprzęty są idealne od lat 70.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lysyrafal napisał:

@erevelka Myślę, że przy takim rozstawie wystarczy C338 i kolumny PSB Alpha P5. Czy będzie najlepszy w swojej cenie dla Ciebie, tego niestety nie wiem.

Pięknie dziękuję, rozważę opcję :) W takim układzie zostałoby jeszcze coś na odtwarzacz C538. 

Edytowano przez erevelka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kraft napisał:

Nie wiem, jak dużą masz kolekcję płyt, ale należy się raczej nastawić, że taki Spotify będzie głównym źródłem muzyki. Wtedy TV na dłuższą metę raczej odpada. Potrzebny będzie jakiś odtwarzacz sieciowy. Albo zewnętrzny, albo wbudowany we wzmacniacz. 

 

33 minuty temu, erevelka napisał:

Racja. Nawet mając już odtwarzacz CD, ze Spotify będę pewnie też często korzystać. 

To prawda, ale na Spotify HiFi bym nie liczył,  w Tidal raczej bym poszedł,  chociaż Spotify też da się słuchać  🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, erevelka napisał:

Niestety będą stały na szafce rtv. Po bokach mam za mało miejsca na standy. 

Jak wysoka i głęboka jest ta szafka rtv?

Do kolumn trzeba będzie dokupić jakieś podkładki (stopki, nóżki) antywibracyjne (jeśli nie będzie w komplecie z kolumnami), aby zmniejszyć rezonowanie i zabezpieczyć blat przed porysowaniem:

https://avstore.pl/akcesoria-audio-video/kolce-i-podkladki-glosnikowe?order=product.price.asc

https://www.conrad.pl/o/akcesoria-do-budowy-glosnikow-1312040

Kable głośnikowe oraz interkonekt do podłączenia odtwarzacza CD.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie. Szafka ma gł. 40 cm, wys. 57 cm. TV zawiśnie na ścianie i w jego miejsce stanie wzmacniacz. 

Myślałam, też o zamianie szafki na krótszą i postawieniu po bokach kolumn podłogowych, ale nie wiem, czy przy tak małym pomieszczeniu miałoby to sens. Tak, czy inaczej nie byłoby za bardzo miejsca na odsunięcie kolumn od ściany. 

 

 

 

 

 

Edytowano przez RoRo
Na prośbę autora - usunięto zdjęcia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...