Skocz do zawartości

Elac Carina 243.4 (podstawkowe) vs Pylon Audio Diamond 25


Krystian Forszpaniak

Recommended Posts

Elac Carina, to bardzo fajne głośniki, dzięki tej wstędze. W przypadku Pylonów, dostaniesz inną górę pasma. Sądzę, że w Elacu będzie to bardziej szlachetniejsze. 

Nie wiem do końca jak zagra to z Lyngdorfem, aczkolwiek nie ma w nim ograniczeń, a za takimi konstrukcjami Elac lubi podążać. Musisz sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Zastanawiam się nad przetestowaniem Pylon Audio Diamond 25 z wzmacniaczem Lyngdorf TDAI 1120. Czego mogę się spodziewać względem Elac Carina? Pomieszczenie 17 m2.

Pytasz o rzeczy z dwu biegunów: z jednej strony podłogówka z łagodną górą, obfitą średnicą i misiowatym basem. Z drugiej - monitor o szczegółowym brzmieniu i precyzyjnym basie. Diamondy (nawet monitory) potrzebują trochę miejsca od ściany. Cariny mogą stać całkiem blisko ściany (próbowałem tak w swoim pokoju) i nie powinno dudnić.

Jeśli rozważasz i Diamondy i Cariny, to powinieneś też sprawdzić sporo innych, które brzmieniowo mieszczą się między nimi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, kolega który jest w potrzebie zakupu głośników, chciałby po prostu połączyć kilka rzeczy ze sobą. Dlatego ciężko jest teraz połączyć to wszystko ze sobą. Oczywiście, można wpłynąć w zauważalnym stopniu na brzmienie głośnika. Wspomniałem wcześniej, że Cariny lubią dobrą, drogą elektronikę. My, łączyliśmy z Linn-em Majk. Fajne all in one, za około 15 tysięcy, -od razu inne odczucia w całym paśmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Lyngdorf'owi 1120 nic nie brakuje do tych kolumn. To bardzo dobre połączenie.

Więc jesli nie graja jak kolega by chciał to faktycznie może szukać innych kolumn.

Albo coś z akustyką, która przecież tak często pomijamy.

Piotr

Na etapie wyboru sprzętu Cariny wydały mi się optymalne. Nadal w wielu utworach jest bardzo dobrze. W Lyngdorf przy ustawieniu Neutral brakuje basu. Dlatego dół pasma mam mocno podniesiony. Nie wiem jednak co mogę zrobić z akustyką, ustawieniem kolumn. Początkowo stały na drewnianej, lakierowanej komodzie ok 30 cm od ściany. Aktualnie stoją tak samo ale podłożyłem pod nie wycięte podłoże akustyczne (takie jak się kładzie pod panele). W moim odczuciu bas się poprawił. Niektóre pozycje Focus (RoomPerfect) też dają lepszy bas.

Nie wiem natomiast co mogę zrobić z akustyką pomieszczenia. Dużo szkła w pokoju, okna, duże szklane drzwi, dywan na części podłogi.

Widzę również wpływ źródła. Pliki hi res z dysku wyczuwa się ogromną różnicę w porównaniu z Deezer, który wybrałem rezygnując z Tidal. Czy do tego Lyngdorfa można podejść w inny sposób jeśli chodzi o streamowanie muzyki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli przy Lyngdorf i Carina brakuje Ci basu to kwestia akustyki pomieszczenia.

14 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Nie wiem natomiast co mogę zrobić z akustyką pomieszczenia. Dużo szkła w pokoju, okna, duże szklane drzwi,

A no właśnie.

Zrob nam zdjęcie jak stoi ten system w salonie

14 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Czy do tego Lyngdorfa można podejść w inny sposób jeśli chodzi o streamowanie muzyki?

To znaczy?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujemy 2 zupełnie różne kolumny, dodatkowo jedne podstawkowe a drugie podłogowe. Pylony to zdecydowanie cieplejszy charakter brzmienia z łagodniejszą górą oraz nieco poluzowanym basie, który jest bardzo przyjemny dla ucha. Elac to zdecydowanie dynamiczniejsze brzmienie z jaśniejszą górą oraz ogólnie chudszą prezentacją dźwięku. 

Patrząc na Twoje umiejscowienie to raczej stawiałbym na kolumny podstawkowe. Jeśli ogólnie brakuje Ci basu, a reszta jest w porządku to warto byłoby powalczyć z akustyką. Zadzwoń do nas i poproś do telefonu Piotra, który zajmuje się u nas akustyką. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Zewnętrzne urządzenie (np. z możliwością dekodowania MQA), aplikacja.   

Ale MQA nic Ci nie da.

No możesz podłączyć inne urządzenie. Ale osobiście nie widze sensu.

 

A czy jak zasłonisz zasłony to jest cos lepiej?

I one mi wstępnie wyglądają że są za nisko.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, S4Home napisał:

Ale MQA nic Ci nie da.

No możesz podłączyć inne urządzenie. Ale osobiście nie widze sensu.

 

A czy jak zasłonisz zasłony to jest cos lepiej?

I one mi wstępnie wyglądają że są za nisko.

Piotr

Po zasłonięciu jest porównywalnie. 

Co do wysokości planowałem właśnie zakup statywów pod monitory, np, tych z poniższego linku. Jaki to może mieć wpływ na dźwięk mając na uwadze budowę tych ELACi?

 

Co masz na myśli że MQA nic nie da? Miałem wcześniej BluOS i w utworach master na TIDAL było lepiej. 

 

https://allegro.pl/oferta/statywy-pod-monitory-studyjne-fluid-audio-ds-5-10538602088

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Co masz na myśli że MQA nic nie da? Miałem wcześniej BluOS i w utworach master na TIDAL było lepiej. 

 

To ja się wtrącę ze swoją refleksją nt MQA - mój system tego nie obsługuje, ale po dość długiej sesji u znajomych odczucia mam mocno mieszane. Powiedziałbym, że średnio 50/50 - część utworów w master brzmi lepiej, natomiast ta druga część zdecydowanie gorzej 😜

Nie znam się, ale jest prawdopodobne, że taki właśnie jest efekt manipulacji materiałem źródłowym, raz lepiej, raz gorzej...

Po tych testach (zacny sprzęt, ogarnięta akustyka) jakoś nie czuję potrzeby zmian, żeby mieć MQA u siebie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w brzmieniu między FLAC, a MQA jest słyszalna i jest duża. Pytanie tyko co jest lepsze? Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji. Sam mam pełne dekodowanie MQA i mam je wyłączone, ponieważ FLAC brzmi naturalniej, ma lepszą barwę oraz poukładanie sceny. MQA brzmi bardziej spektakularnie, bardziej narzuca dźwięki oraz zapewni większą przestrzeń kosztem barwy. Kolejnym problemem na Tidalu jest podbijanie poziomów głośności. Niektóre płyty mają gain na poziomie -12dB :/  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Co do wysokości planowałem właśnie zakup statywów pod monitory, np, tych z poniższego linku. Jaki to może mieć wpływ na dźwięk mając na uwadze budowę tych ELACi?

No mi wygląda że jest za niżej. Całokształt powinien się poprawić.

Możesz przed zakupem zrobić testy z krzeslami i książkami. Chyba że jest obcja zwrotu standów.

23 godziny temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Co masz na myśli że MQA nic nie da? Miałem wcześniej BluOS i w utworach master na TIDAL było lepiej. 

Ja jakoś nie specjalnie słyszałem czy to jest FLAC czy Master.

Testowałem chwile i zupełnie nie złapałem na to zajawki.

21 godzin temu, stach_s napisał:

To ja się wtrącę ze swoją refleksją nt MQA - mój system tego nie obsługuje, ale po dość długiej sesji u znajomych odczucia mam mocno mieszane. Powiedziałbym, że średnio 50/50 - część utworów w master brzmi lepiej, natomiast ta druga część zdecydowanie gorzej

A no właśnie

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.01.2022 o 07:38, S4Home napisał:

No mi wygląda że jest za niżej. Całokształt powinien się poprawić.

Możesz przed zakupem zrobić testy z krzeslami i książkami. Chyba że jest obcja zwrotu standów.

Postawiłem kolumny na książkach i podniosły się o ok 12 cm. Jest rzeczywiście poprawa. Bas też jest mocniejszy w moim odczuciu. Zdecydowany jestem kupić statywy pod monitory, ale mam wątpliwość z powodu pustej przestrzeni pod otworem bass reflex (budowa Elac Carina). Jest to inna sytuacja niż z książkami. Czy powinienem spodziewać się innego efektu z tymi statywami?

https://allegro.pl/oferta/statywy-pod-monitory-studyjne-fluid-audio-ds-8-10720481946 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Aktualnie postawiłem kolumny na statywach widocznych na zdjęciu. Rzeczywiście jest ogólna poprawa. Przy większej odległości od ściany poprawiła się również stereofonia. Mam wrażenie że pogarsza się jakość przy większym rozstawieniu kolumn, stąd widoczne przybliżenie prawej do lewej kolumny. Odnoszę również wrażenie że z większej odległości jest lepiej poukładana scena. Na kanapie (miejsce odsłuchu ok. 2,5 m od kolumn) nieco gorzej. 

Czy można jeszcze coś zrobić odnośnie akustyki pomieszczenia?

Czy Elac Carina podłogowe mogły by przynieść korzystny efekt w tym 17m pokoju czy raczej nie jest wskazana taka inwestycja?

 

IMG_0615.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ciesze się że mogłem pomóc :)

13 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Czy można jeszcze coś zrobić odnośnie akustyki pomieszczenia?

Jest dywan. Nie wiem co jest po bokach i co jest w miejscu gdzie robisz zdjęcie

13 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Czy Elac Carina podłogowe mogły by przynieść korzystny efekt w tym 17m pokoju czy raczej nie jest wskazana taka inwestycja?

Carina ma to do siebie że to świetne małe kolumny które grają w 16 m i w 30 metrach :)

Więc jak obecne Ci się znudzą :P to kto wie :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Więc jak obecne Ci się znudzą :P to kto wie :)

Ale czego mogę się spodziewać po podłogówkach względem tych monitorów. Czy ustawienie podłogowych Carin wymaga dużego odsunięcia od ściany? Charakter brzmieniowy mi bardzo odpowiada więc widzę tutaj jakiś pomysł na progres.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Ale czego mogę się spodziewać po podłogówkach względem tych monitorów. Czy ustawienie podłogowych Carin wymaga dużego odsunięcia od ściany? Charakter brzmieniowy mi bardzo odpowiada więc widzę tutaj jakiś pomysł na progres.  

Dochodzi więcej basu, moim zdaniem cała kolumna gra po prostu lżej. Swobodniej, pełniej i bardziej otwarcie.

Mamy je na stanie. Zapraszam

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Dnia 19.01.2022 o 07:30, S4Home napisał:

Jesli przy Lyngdorf i Carina brakuje Ci basu to kwestia akustyki pomieszczenia.

Witam ponownie,

Dziś przy okazji świątecznych porządków (patrz wieszanie wypranych firan) usłyszałem totalnie zmieniony bas w Elac Carina 243.4. Efekt pojawił się na wysokości moich uszu czyli ok 2,5 metra wysokości. Basu było nagle więcej i to znacznie więcej. Głośniki grały tak jak się spodziewałem od samego początku, grały po prostu znacznie lepiej, z taką ilością dołu jakiej oczekuję. Schodząc na podłogę w salonie bas zanika i wraca do tego co próbuję od jakiegoś czasu zmienić. Dźwięk staje się odchudzony, mniej barwny itd.  Zastanawiam się czy to tylko kwestia wysokości czy także odległości miejsca odsłuchu. Moje miejsce odsłuchowe to kanapa jakieś 2,5 metra od kolumn. Przy wejściu na drabinę pewnie zrobi się ponad 3 metry.

Proszę o wskazówki co może poprawić akustykę w miejscu odsłuchu na taką jaką słyszę na drabinie :).

Dzięki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Efekt pojawił się na wysokości moich uszu czyli ok 2,5 metra wysokości.

Jesteś wyjątkowo wysoki.

Czy stałeś na czymś?

Bo to jest normalne.

To inaczej oc możesz zrobić.

Rozumiem że kolumny byl znacznie niżej.

Dla testu jak słuchasz na siedząco daj je niżej , na chwilę. wiem będzie to wyglądać dziwnie  i zaburzy wszystkie instrukcje ustawiania monitorów. Ale to Twoje testy i oczekiwania.

Odegłość także bardzo zmienia się w basie.

Inna sprawa że stojąc na czymś byłeś przy suficie i jak przy każdej ścianie bass się gromadzi.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...