Skocz do zawartości

Wakacje 2022 r.


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Wiem , że za oknem zima, ale by nie robić wszystkiego " na ostatnią chwilę " zacząłem planować już wakacje . Zwracam się z prośbą do Forumowiczów o napisanie kilku zdań co polecają do zobaczenia w miejscach w których mieszkają, jak również gdzie byli i jakie " miejscówki " mają godne polecenia na wypoczynek.

Zacznę od mojego miasta ,czyli Łodzi. Niektórzy już byli choćby z racji Zlotu . Cóż pogoda była fatalna , plus remonty dróg i miasto delikatnie mówiąc nie wypadło najlepiej. Łódź nie była zniszczona w czasie II wojny , więc architektonicznie królują secesyjne kamienice . Układ ulic nie jest najlepszy do poruszania się po mieście dla niewprawnego kierowcy , bo jest on taki jak w NY , czyli od głównej ulicy / Piotrkowska/ rozchodzą się pod kątem prostym kolejne ulice tworząc swoistą szachownicę. Łódź to jedyne miasto w Polsce z tak dużą ilością fabrykanckich pałaców , willi w centrum miasta. Łódź rozkwitła w XIX w za sprawą głównie przemysłu włókienniczego , który padł w dobie przekształceń ustrojowych w latach 90 - tych. To miasto zbudowali Polacy , Niemcy , Rosjanie , Żydzi.

Warto zobaczyć :

- Pałac Poznańskiego , radzę zwrócić uwagę na wykonanie mebli , podłóg , poręczy schodów , to po prostu dzieła sztuki

https://muzeum-lodz.pl/o-muzeum/muzeum-dzis/

- Budynek Szkoły Muzycznej na ul. Gdańskiej z przepięknym ogrodem zimowym

http://baedekerlodz.blogspot.com/2015/02/paac-karola-poznanskiego-ulica-gdanska.html

https://tulodz.pl/wiadomosci-lodz/palac-karola-poznanskiego-w-lodzi-zrewitalizowane-wnetrza-lodzkiej-akademii-muzycznej-zachwycaja-galeria/PAM11fB1Pn1nDrkGvldg

- Pałac Herbsta - z pięknie zachowanymi oryginalnymi umeblowanymi wnętrzami 

https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/lodzkie-muzea/muzeum-palac-herbsta-oddzial-muzeum-sztuki/

- dla lubiących zakupy duży kompleks " Manufaktura " w zrewitalizowanej Fabryce Poznańskiego / kto oglądał " Ziemię Obiecaną " to widział tą fabrykę przed rewitalizacją /

- Pałac , Fabryka Scheiblera obecnie Muzeum Kinematografii , wszak Łódź to " Filmówka"

http://kinomuzeum.pl/709-2/

-Pałac Geyera tzw, " Bała Fabryka " obecnie Muzeum Włókiennictwa. Latem na wewnętrznym dziedzińcu organizowane są koncerty jazzowe Gayer Music Factory. Niesamowita akustyka i to bez ustrojów :) 

I na koniec zrewitalizowana ulica Włókiennicza . Dawna Kamienna szczycąca się za komuny złą sławą , nawet Milicja tam nie wjeżdżała , a chłopcy stojący w każdej bramie z pewnością nie byli harcerzami :) Obecnie to chluba miasta i mam tam też swój wkład, bo każde okno i drzwi zewnętrzne , w każdej z kamienic są MOJE :) Krew, pot, i łzy , każde okno przeszło przez mój komputer , a pomiarów w lejącym deszczu i brodzenia po łydki w błocie , sporów z konserwatorem wojewódzkim nie zapomnę nigdy :) Ale było warto .

https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,27122726,jak-wam-sie-podoba-nowa-ulica-wlokiennicza-flagowa-rewitalizacja.html?disableRedirects=true

I miejsca godne polecenia. Nie ukrywam , że wątek ten założyłem z egoistycznych pobudek , wybierając miejsce wakacji staram się przy okazji odwiedzić kogoś z forumowiczów. Tak właśnie zakochałem się w Kołobrzegu , @MariuszZ masz się czym chwalić . W Kołobrzegu polecam zatrzymać się :

https://www.ikar-centrum.pl/

tanio nie jest , ale komfort , świetne żarcie , lokalizacja / lepsza i taniej niż w drugim Ikarze Spa / . No i blisko do kolegów @Rega oraz @elektron6 :) 

Drugie miejsce które odwiedzam od 9 lat corocznie . Mazury , Kiersztanowo k/ Mrągowa. Cisza , cisza i jeszcze raz cisza. Świetne miejsce by się zresetować , poczytać książki, a jak zapragniemy " do ludzi " , to mamy rzut beretem do Rynu , Mrągowa, Reszla , Mikołajek , Giżycka, Kętrzyn

https://blekitny-aniol.eu/

A teraz już naprawdę na koniec , chciałbym byśmy napisali sobie taki wewnętrzny przewodnik turystyczny. Nie każdy ma możliwość przyjazdu na Zloty , może zatem podczas wakacji stworzymy sobie okazję do poznania i wymiany doświadczeń.

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ciekawy:) bo niby znamy zakątki Polski a jednak chyba nie do końca - jest jeszcze dużo do zobaczenia a i fakt super pomysł aby odwiedzić kolegów.

Zachód Polski - zachęcam do zwiedzenia lubuskiego (mieszkałem 10 lat w Zielonej Górze) oraz zachodniopomorskiego.

Lubuskie - ma coś w sobie fajnego. Tutaj jest specyficzny klimat - niby ludzie tacy sami a inni...jest przyjemnie. Nie wiem może to odczucie porównania zachodu z wschodem (wychowałem się w Lubelskim). To w Lubuskiem niby wszystko co najgorsze to było pierwsze:) przemyt, narkotyki, kluby go go etc ale ludzie są fajni, otwarci. Zielona Góra - według mnie najładniejszy rynek no i coroczne święto Winobrania - super impreza. Dookoła sporo miejsc do odpoczynku; winnice, jeziora - Łagów, Międzyrzecki Rejon Umocniony. Jak ktoś szuka super agroturystki z dostępem do jeziora i super jedzeniem to mam namiar. W lubuskim jest coś magicznego:)

Szczecin - jeszcze poznaję to miasto ale jest potencjał:) Niby miasto portowe, przemysłowe ale ma ogrom zieleni, lasów, puszczy, pięknych jezior (Głębokie, Szmaragdowe), Zalew. Największy w Polsce Cmentarz Centralny w formie parku. Minus - nie ma typowego centrum , deptaku - to jest tak trochę porozrzucane. Blisko w zasadzie godzina jazdy do Świnoujścia i Międzyzdroje.

 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam mogę swój Gdańsk polecić. Można by klepać że standardowo Stare Miasto, Motława, Westerplatte, Twierdza Wisłoujście, plaża Stogi, Jelitkowo itp... Turystów tu w sezonie pełno i nie ma co się produkować bo większość była. Topografia portowego miasta jest jednak dla niektórych nowoprzybyłych zaskoczeniem, część zabudowań owszem leży w okolicy pasa nadmorskiego i na dość niewielkiej wysokości n.p.m, ale gdy przemierzamy miasto to okazuje się że pokonujemy wzgórza morenowe które bardzo urozmaicają teren. Do pracy mam 5km a 90m przewyższenia więc rowerem można się spocić.

Co mniej oczywistego a warte zobaczenia...

Najbliżej centrum - Góra Gradowa bezpośrednio za Dworcem Głównym. Miejsce dawnych fortyfikacji, ciekawe muzeum i miejsce miejskich wydarzeń kulturalnych. Świetny punkt widokowy, w Sylwestra jest na czym oko zawiesić.

Nowożytne bastionowe fortyfikacje np. św. Gertrudy, Żubr, Wyskok. Na południe od centrum kilka... no 20 minut piechotą od gwaru. Największe budowle tego typu w północnej Europie. Lubimy robić tam rodzinne spacerki.

Trójmieski Park Krajobrazowy. To właściwie las otaczający trójmiasto. Niezliczona ilość szlaków, duktów, ścieżek. Lubisz aktywny wypoczynek, nordic walking, rower... Miejsce dla Ciebie. Ale może być wymagająco. Niemal 150 metrowe górki i dolinki mogą wykończyć, choć da się też płasko o ile się dobrze zaplanuje trasę. Dużo miejsc widokowych, niektóre wyniesione konstrukcją ponad korony drzew np. Wieża na Pachołku.

Ujście Martwej Wisły vis a vis Westerplatte. Tu kończy się turystyczny pas nadmorski - promenada dla spacerowiczów i droga rowerowa będąca w sezonie zatłoczona przez obcisłogaciów do granic absurdu. Dojście do samego ujścia Wisły nie jest bezpośrednie jak do innych punktów turystycznych, teren otacza obszar celny i zazwyczaj w spokoju można pokonać 500m drogę chodnikiem od Parku Brzeźnieńskiego delektując się widokiem Zatoki Gdańskiej do falochronu z małą latarnią na końcu. Polecam sprawdzić godziny ruchu statków, pięknie to wygląda w tej lokalizacji.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

A ja tam mogę swój Gdańsk polecić. Można by klepać że standardowo Stare Miasto, Motława, Westerplatte, Twierdza Wisłoujście, plaża Stogi, Jelitkowo itp... Turystów tu w sezonie pełno i nie ma co się produkować bo większość była. Topografia portowego miasta jest jednak dla niektórych nowoprzybyłych zaskoczeniem, część zabudowań owszem leży w okolicy pasa nadmorskiego i na dość niewielkiej wysokości n.p.m, ale gdy przemierzamy miasto to okazuje się że pokonujemy wzgórza morenowe które bardzo urozmaicają teren. Do pracy mam 5km a 90m przewyższenia więc rowerem można się spocić.

Co mniej oczywistego a warte zobaczenia...

Najbliżej centrum - Góra Gradowa bezpośrednio za Dworcem Głównym. Miejsce dawnych fortyfikacji, ciekawe muzeum i miejsce miejskich wydarzeń kulturalnych. Świetny punkt widokowy, w Sylwestra jest na czym oko zawiesić.

Nowożytne bastionowe fortyfikacje np. św. Gertrudy, Żubr, Wyskok. Na południe od centrum kilka... no 20 minut piechotą od gwaru. Największe budowle tego typu w północnej Europie. Lubimy robić tam rodzinne spacerki.

Trójmieski Park Krajobrazowy. To właściwie las otaczający trójmiasto. Niezliczona ilość szlaków, duktów, ścieżek. Lubisz aktywny wypoczynek, nordic walking, rower... Miejsce dla Ciebie. Ale może być wymagająco. Niemal 150 metrowe górki i dolinki mogą wykończyć, choć da się też płasko o ile się dobrze zaplanuje trasę. Dużo miejsc widokowych, niektóre wyniesione konstrukcją ponad korony drzew np. Wieża na Pachołku.

Ujście Martwej Wisły vis a vis Westerplatte. Tu kończy się turystyczny pas nadmorski - promenada dla spacerowiczów i droga rowerowa będąca w sezonie zatłoczona przez obcisłogaciów do granic absurdu. Dojście do samego ujścia Wisły nie jest bezpośrednie jak do innych punktów turystycznych, teren otacza obszar celny i zazwyczaj w spokoju można pokonać 500m drogę chodnikiem od Parku Brzeźnieńskiego delektując się widokiem Zatoki Gdańskiej do falochronu z małą latarnią na końcu. Polecam sprawdzić godziny ruchu statków, pięknie to wygląda w tej lokalizacji.

 

także polecam mój Gdańsk, ale rzut beretem i mamy Sopot a ciut dalej piękny klif w Gdyni a także wysoka wieża na Kolibkach na którą można wejść w sezonie,  pięknych miejsc ci u nas bez liku....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim miejscu zamieszkania jest kilka większych i mniejszych atrakcji do odwiedzenia. Co do samego wypoczynku to zostaje pewnie hotel, chociaż w mieście  trudno mówić o dobrym wypoczynku.

Strefa Kultury: Spodek, Nowe Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia tworzą tzw. Strefę Kultury.

Górnośląski Park Etnograficzny i Park Śląski w Chorzowie

Zoo i Wesołe Miasteczko „Legendia”

Park Linowy, Planetarium i Stadion Śląski.

Kopalnia Guido i Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Zamek Ogrodzieniec

Zamek w Będzinie

Magiczny Nikiszowiec

Palmiarnia w Gliwicach

Tutaj już jedziemy dalej na południe Polski:

Tyskie Browarium

Pałac w Pszczynie i park pałacowy

Góra Żar i przełom Soły

Muzeum Browaru Żywiec

Poniżej można znaleźć jeszcze więcej atrakcji:

https://www.belekaj.eu/pl/najciekawsze-miejsca-na-slasku/

https://www.polskieszlaki.pl/gorny-slask.html

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zawsze ceniłem wakacje w mieście, wolałem zostać sam i niech rodzina jedzie. W żadnym państwie nie zaobserwowałem takiego kultu wakacji jak w Polsce, jakby to był jakiś konieczny sakrament, by gdzieś wyjechać - no ale co kto lubi.
Odkąd mam córkę, bardziej bierze mnie na zwiedzanie, a że ma dopiero 6 lat, to mam jeszcze co jej pokazywać zarówno w magicznym Krakowie, jak i Poznaniu. Niestety za granicę już nie wyjadę, póki nie minie sanitaryzm, więc bardzo dziękuję za listę lokalnych atrakcji. Córka ma słabość do zamków i systemów obronnych (oraz zombie, ale tego nie mam jako jej pokazac), tak więc jakbyście mieli jakieś cechujące się pomysłowością lub nawet brutalnością - to dajcie proszę znać 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...