Skocz do zawartości

Sensowność 5.1


KarolPiotr

Recommended Posts

Hej, temat nie dotyka samej problematyki sprzętu, ale i jego rodzaju/rozmieszczenia. Mam nieduży salon w bloku, ale doskonale kwadratowy, cześć salonowa zamyka się w 10m^2. Chciałbym zrobić 5.1, ale zastanawiam się czy będzie miał rację bytu. Zaznaczę, że szukam sprzętu mniejszego kalibru typu: Columa 300 Mk2 set M, bo jest za mało miejsca na duże kolumny.

W załączniku ta część salonowa. Nie ma jeszcze tv, ale kiedyś będzie 😆 najpierw kino.

Pytanie, czy tego typu sprzęt da przyjemność z muzyki na zadowalającym poziomie przy odpowiednim amplitunerze. Słucham muzyki klasycznej, filmowej, metalowej, rockowej - więc wymagającej. Pytanie, czy te głośniczki to udźwigną.

Dziękuję za pomoc. Wiem, że post bardzo ogólny, no ale się nie znam. I wolę posłuchać mądrzejszych.

 

 

Zdjęcie: tv będzie dokładnie naprzeciwko kanapy, zamontowane na ścianie. Kolumny za kanapą po każdej stronie, fronty na blacie pod ścianą. Wymiary od tv z 3,5 metra, szerokości 3m.IMG_20220119_221536.thumb.jpg.b1c362fa4aa846057b2c1ea3beb6cc4b.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz fronty obok TV na blacie, to odpuść sobie takie wynalazki jak wspomniany Columa 300 Mk2 set M, spoglądaj lepiej w stronę kolumn podstawkowych/monitorów które będą grać niebo lepiej biorąc pod uwagę to że chciałbyś sobie muzyki posłuchać w zadowalającej jakości. Surround lepiej jak by był po bokach (w rogu pokoju nad grzejnikiem i symetrycznie z drugiej strony, skierowane w Twoją stronę), ale za sofą wiele osób też je montuje i kino działa, więc Twój wybór.

Podaj budżet to chłopaki coś sensownego Ci zaproponują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Butler napisał:

 spoglądaj lepiej w stronę kolumn podstawkowych/monitorów które będą grać niebo lepiej biorąc pod uwagę to że chciałbyś sobie muzyki posłuchać w zadowalającej jakości. 

Podaj budżet to chłopaki coś sensownego Ci zaproponują.

W sumie pomysł z frontami jest dobry, więc biorę - kwestia modeli, bo to jednak ma być pod 5.1. Jeśli chodzi o tył, to właśnie tak chciałem je ustawić - samo się narzuca. Co do tylnych (właśnie zainteresowała mnie seria Columa ze względu na wysokość i wąskość tych głośników) nie mam pomysłu. Chciałbym się zmieścić w 4 tysiącach, ale wiem, że to może być niemożliwe - choć słyszałem, że warto oglądać olx, aby wyszukać tańsze, używane amplitunery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat bo mam podobny problem (mały metraż)

co myślicie na temat :

- Dali Zensor Pico

- Dali Fazon Micro

- Klipsch RP-140D

miał może ktoś styczność? a może coś innego w tym stylu?

jeszcze niewielkie, choć pewnie większe od powyższych Monitor Adio Monitor 50

Edytowano przez rufi
dopisanie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, KarolPiotr napisał:

A coś polecasz z głośników/amplitunerów?

Szukając używanego sprzętu musisz iść na kompromisy. Albo szukasz starsze modele amplitunerów które sekcję dźwiękową mają na wysokim poziomie, ale cała ich wyposażenie dalekie jest od obecnych standardów (brak nowych kodeków, wifi, streaming, hdmi itd), albo coś w miarę świeżego, ale z raczej z niskiej półki. Ktoś na forum rozważał niewiele używany podstawowy Denon X1600H za 2000zł co jest dobrą ofertą. Ale pozostałe 2000zł to niewiele by kupić głośniki do kina z subem. Nie mówię że się nie da...

Rozważ czy mając 4000zł i chcesz słuchać też muzyki, czy nie lepiej kupić (sprawdzić) zwykły wzmacniacz cyfrowy np. Topping mx3 , Aiyma D05 , SMSL Q5 pro itp. do tego dołożyć dobre kolumny podstawkowe. Będziesz mieć super zestaw stereo. Kino może i złożysz na używkach, ale wszystko kupujesz w życiu używane i najtańsze? Wiesz z czym to się wiąże? W audio jest podobnie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KarolPiotr napisał:

W sumie pomysł z frontami jest dobry, więc biorę - kwestia modeli, bo to jednak ma być pod 5.1. Jeśli chodzi o tył, to właśnie tak chciałem je ustawić - samo się narzuca. Co do tylnych (właśnie zainteresowała mnie seria Columa ze względu na wysokość i wąskość tych głośników) nie mam pomysłu. Chciałbym się zmieścić w 4 tysiącach, ale wiem, że to może być niemożliwe - choć słyszałem, że warto oglądać olx, aby wyszukać tańsze, używane amplitunery.

Dla Ciebie jak pisałem Cantom Movie albo Magnat, A jaki amplituner znajdziesz? no to już cięższa sprawa.

12 godzin temu, rufi napisał:

podepnę się pod temat bo mam podobny problem (mały metraż)

co myślicie na temat :

- Dali Zensor Pico

- Dali Fazon Micro

- Klipsch RP-140D

miał może ktoś styczność? a może coś innego w tym stylu?

jeszcze niewielkie, choć pewnie większe od powyższych Monitor Adio Monitor 50

Fazon mikro ale z subem E9 albo E12 albo te Klipsch.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc przede wszystkim. Fajnie, że ktoś inny podpina się pod temat, bo może pomóc innym w podobnej sytuacji w przyszłości.

Znalazłem Denon AVR-X1600H za 2000, brać? Głośniki się dokupi. Oczywiście ten próg 4k wziąłem na oko. Jeśli będzie trzeba wydać tysiąc więcej, to pewnie tak uczynię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wspomniane przeze mnie głośniki są używkami, a jakość muzyki ponoć jest z nich wyśmienita.
Masz na myśli monitory 5.1? Na monitory miejsce się znajdzie. Oczywiście musiałbym dobrać jakieś standy. Cena takowych (porównując do modeli wspomnianych przez rufi) jest porównywalna do nowych Evo, ale właśnie nowych, a tutaj mam okazję kupić taniej o 50%. Czy monitory nadają się do oglądania filmów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No możesz na przykład iśc w Oberon 3/ 1 / vokal albo w starszy set Zensor 3/1/

Na promocji często są ELAC B6.2 / B5.2 / Center

Często mozna trafić na set Magnat Quantum  obojętnie czy seria 5 czy 6

KEF Q 350 + 150

Monitor audio RX2 , Bronze 2

Kurcze jest tego trochę serio

Stare ale jakże jare Tannoy M2 + M1

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mówisz, że takie ELAC będą grać nie gorzej od tamtych focali evo? ELAC Debuty łącznie z sobooferem prezentują się cenowo podobnie do wspomnianych używanych focali. Ale pojawia się nowa kwestia: jak będą grać z omawianym ampli, bo wymieniać modele głośników można bez końca, ale nie o to chodzi. Możliwości odsłuchu w sumie też nie mam, bo nawet sklepy mają mocno ograniczony asortyment (ampli).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem mocno kwestionować w głowie sens kina domowego i zastanawiać się nad stereo, albo 2.1 z jasnych powodów: cena i przeznaczenie. Ponadto, większość muzyki przecież jest w stereo.

Jednak lubię mocne brzmienie, więc soboofer to coś pewnie potrzebnego - tym bardziej przy mniejszych frontach podstawkowych.

Proszę o radę 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod celownik wpadł mi AVR-X3100W, który ponoć ma przyjemne, niskie brzmienie, ale reszty mu też nie brak. Innym wariantem jest też Pioneer VSX-LX302. Nie wiem na jakie podstawkowe się zdecydować - oczywiste, że najważniejszy w nich będzie dźwięk środkowy i wysoki, bo bas będzie wyrabiał soboofer. Moje doświadczenie jest tutaj znikome - nawet nie wiem, czy wybrać fronty aktywne, czy pasywne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, KarolPiotr napisał:

AVR-X3100W,

stary sprzęt, z przed epoki 4K. Ja bym chyba nie brał.

 

11 godzin temu, KarolPiotr napisał:

VSX-LX302

nowszy sprzęt dużo nowszy ale jakościowo jest problem w testach. Dodatkowo kiepski system korekty akustyki pomieszczenia. Jak nie masz idealnego pomieszczenia, oraz nie słuchasz z referencyjnym poziomem dźwięku to ja bym wolał coś innego co ma albo Audyssey albo ewentualnie YPao.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, KarolPiotr napisał:

Przecież on obśługuje 4K

to jest rocznik 2014, nie wspiera hdcp 2.2 czyli nie wspiera pełnego 4K

https://www.crutchfield.com/S-860WSdEVXgo/p_033AVX3100/Denon-AVR-X3100W-IN-Command.html

Cytat

This receiver is not HDCP 2.2-compliant and will not support copy-protected 4K video content.

W instrukcji obsługi również ani słowa o tym aby to wspierał.

 

Osobiście nie kojarzę sprzętu z rocznika 2014 który obsługuje HDCP 2.2 być może powodem jest dostępność chipsetów które nie były dostępne w momencie produkcji tych sprzętów. Te, pojawiły się później.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lolekdrugi napisał:

to jest rocznik 2014, nie wspiera hdcp 2.2 czyli nie wspiera pełnego 4K

https://www.crutchfield.com/S-860WSdEVXgo/p_033AVX3100/Denon-AVR-X3100W-IN-Command.html

W instrukcji obsługi również ani słowa o tym aby to wspierał.

 

Osobiście nie kojarzę sprzętu z rocznika 2014 który obsługuje HDCP 2.2 być może powodem jest dostępność chipsetów które nie były dostępne w momencie produkcji tych sprzętów. Te, pojawiły się później.

 

image.jfif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KarolPiotr no i co z tego, że masz naklejkę? Naklejki miały starsze amplitunery. Nie ma HDCP 2.2, nie ma obsługi 4K.

Potrzebne wyjaśnienia znajdziesz w sieci, dałem Ci nawet informacje.

Proszę, tutaj wpisy na avforums: denon-x3100w-caught-me-out.2046600

tutaj na avsforum: https://www.avsforum.com/threads/denon-avr-x3100w-vs-yamaha-rx-v679.2112570/

Ale skoro nie wierzysz to dam Ci zdanie. Tutaj masz manual od X3100W: https://manuals.denon.com/avrx3100w/na/en/

Odszukaj w nim informacje o HDR, daj znać jak uda Ci się coś odnaleźć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, KarolPiotr napisał:

Czy tylko ja widzę na tej naklejce napis "AVR-X3100W"? ;d

"4K 60Hz input/output supported" - cytat z podanej przez Ciebie strony producenta.

No i co z tego? Nawet amplitunery z rocznika 2012 miały naklejkę że obsługują 4K 60Hz. Ale bez obsługi HDCP jest to nic nie warte.

 

Dalej z kolejnej strony: https://www.benq.com/en-us/knowledge-center/knowledge/what-is-hdcp-and-why-is-it-important-in-4k.html

Cytat

To view content in 4K across devices, you must make sure all components comply with HDCP 2.2, simple as that.

To wyczerpuje temat i nie mam zamiaru tracić więcej czasu na Twoje pytania. Dostałeś aż za dużo materiałów oraz danych źródłowych, podczas gdy wolisz się upierać przy nic nie znaczącej naklejce.

Chcesz go kupić? Twoja sprawa, ale nie przychodź potem, że podpięty blu-ray lub komputer, lub konsola nie chce działać w pełnym trybie 4K o ile w ogóle pozwoli cokolwiek wyświetlić w 4K

Dopier model x3200W ma obsługę HDCP 2.2 o czym jest w instrukcji obsługi na stronie 9.

Z mojej strony temat uważam za zamknięty.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...