Skocz do zawartości

Poprawne rozstawienie ELAC Debut Reference + panele akustyczne


Marcin Molitor

Recommended Posts

Witam wszystkich po długiej przerwie.

Za poradami osób z forum w ubiegłym roku kupiłem zestaw stereo z Yamahą 602 i kolumnami podstawkowymi Elac Debut Reference.  Rozstawione mam to jak na zdjęciach, ale jak zawsze jest jakieś małe ale. Bas z tego zestawu jest albo bardzo słaby (kolumny odsunięte od tylnej ściany na ok 80cm, od bocznych na ok 100cm), regulator basu podkręcony, albo zbyt dudniący (koulmny rozstawione szerzej, ale bliżej tylnej ściany. Jak to poprawić, szukać idealnego ustawienia co parę cm regulacji? Czy wyłożenie na ścianie za kolumnami paneli akustycznych, np. w formie obrazu w ramie 90x150 cm, może naklejonych na korek, z takich paneli coś pomoże? Dodam, że pokój ma 4,2m szerokości i 3,9m długości.

PXL_20220108_174409529.jpg

PXL_20220108_174431501.jpg

PXL_20220108_174521445.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych "gołych" ścianach na pewno warto pomyśleć o panelach, ale te do których dałeś link raczej niewiele wniosą. Albo coś z gotowych paneli, albo zrobić samemu - zdecydowanie taniej. Ja robiłem swoje sam, tutaj opis, ale przede wszystkim zlokalizować pierwsze odbicia, najlepiej za pomocą drugiej osoby i lusterka 😃. Kolumny raczej trochę oddalić od ściany, ustawić dobrze do stereo i zrobić tą bieganinę z lusterkiem. Warto też skorzystać z tego kalkulatora. Na forum jest sporo materiałów dotyczących paneli. Ale te  które podałeś w linku raczej cudów nie zrobią, mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto (18 zł za 0,09m², mój koszt za 0,6m² ok. 70zł).

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 21.01.2022 o 18:59, tomek72 napisał:

Przy tych "gołych" ścianach na pewno warto pomyśleć o panelach, ale te do których dałeś link raczej niewiele wniosą. Albo coś z gotowych paneli, albo zrobić samemu - zdecydowanie taniej. Ja robiłem swoje sam, tutaj opis, ale przede wszystkim zlokalizować pierwsze odbicia, najlepiej za pomocą drugiej osoby i lusterka 😃. Kolumny raczej trochę oddalić od ściany, ustawić dobrze do stereo i zrobić tą bieganinę z lusterkiem. Warto też skorzystać z tego kalkulatora. Na forum jest sporo materiałów dotyczących paneli. Ale te  które podałeś w linku raczej cudów nie zrobią, mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto (18 zł za 0,09m², mój koszt za 0,6m² ok. 70zł).

w końcu znalazłem trochę wolnego czasu, zrobiłem małe rozeznanie w materiałach i ma parę pytań.

Panele z wełny  Rockwool Rockslab Acoustic 100 mm (czy lepiej 70 mm, czy może inna wełna?) na płycie OSB 12 mm (czy wystarczy 8-9 mm?), do tego na front fizelina krawiecka o gramaturze 30 g/m2 żeby wełna nie pyliła i na to materiał obiciowy o gramaturze 275 g/m2.

Cztery takie panele o rozmiarze 60x100 cm, dwa na ścianie za kolumnami, dwa na bocznych ścianach. 

Jak myślicie, sprawdzi się? Co byście zmienili w użytych materiałach?

Jak się ma ten kalkulator pomieszczenia do tego, że kolumny nie są ustawione równolegle do ściany, a skierowane frontem do słuchacza? Ten kalkulator chyba nie uwzględnia takiej opcji?

Jak na początku rozstawić kolumny? Teraz stoją ok 2,3m od siebie i tyle samo od słuchacza, idealny trójkąt równoboczny.

Dodatkowo na ścianę z oknem poleci nowy dłuższy karnisz z zasłonami aż do ziemi. Chyba kupię zasłony dźwiękochłonne z Ikei, będzie co testować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcji i pomysłów jest wiele, ja się zastanawiałem nad tą wełną o której piszesz, ale zasugerowałem się gęstością i poszedłem w "FASROCK", ktoś tutaj kiedyś pisał że jednak ta acoustic też ma dobra parametry, ja robiłem z wełny 50mm i płyta 9mm (chciałem mieć jak najcieńsze panele, ale żeby jednak efekt był), jak możesz dać 100mm to chyba ten "akustik" wystarczy, płyta - moim zdaniem wystarczy 9mm (w końcu robisz to 60x100 cm), materiał obiciowy - dowolny, aby przepuszczał dźwięk. Ten z aledrogo jaki dałeś kiedyś mnie interesował i zadzwoniłem do sprzedawcy (jakaś hurtownia) z pytaniem czy swobodnie przepuszcza powietrze (jak przepuszcza powietrze to i fala dźwiękowa przejdzie) zaproponowali że wyślą mi cały "próbnik" za kilkanaście zeta, wysłałem im adres i .... gdybym nie pojechał do sklepu z materiałami i nie kupił to do dziś bym czekał 😉. A tak na serio, dobrze byłoby sprawdzić co to za materiał organoleptycznie, żeby się nie zdziwić. Ja kupiłem jakiś materiał za 27 czy 28 zł za mb 🤑 i już pod spód nic nie dawałem, ale w sklepie z materiałami te za 10 czy kilkanaście złotych wyglądały - powiem wprost brzydko, niemiłe w dotyku (co prawda nie mieli tam tego samego co na allegro) i po prostu nie podobało mi się to, cienkie, słabe. Jak wiszą i ich nie stukasz, pukasz itd. to raczej nie będą pylić. Zasłony zawsze wniosą coś dobrego.

Co do rozmieszczenia to w miejscach pierwszych odbić - i dobrze by było gdybyś coś dał też na ścianie za słuchacz-em(-ami). Policz sobie wstępnie w kalkulatorze, a dodatkowo przed powieszeniem metoda "na lusterko". Ty tam masz trochę przestrzeni między sofą a tylną ścianą - w grę wchodzi również dyfuzor, no ale to już bardziej zaawansowany ustrój i nie zawsze może przynieść dobry skutek - można źle dopasować.

18 godzin temu, Marcin Molitor napisał:

Jak na początku rozstawić kolumny? Teraz stoją ok 2,3m od siebie i tyle samo od słuchacza, idealny trójkąt równoboczny.

i za blisko tylnej ściany - moim zdaniem trochę by je trzeba odsunąć, ale dążyć do zachowania trójkąta równobocznego, czyli albo kanapa trochę do tyłu, albo mniejszy rozstaw - chociaż tutaj za wąsko też nie będzie dobrze (w zasadzie jak będzie równoramienny też nie będzie tragedii). No i w tym miejscu warto jak będziesz miał gotowe panele zanim je powiesisz trochę "pojeździć" kolumnami i panelami żeby znaleźć optymalne ustawienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...