Skocz do zawartości

Jakie kolumny podłogowe do Yamahy 602


rufio77

Recommended Posts

Witam. Dopiero od niedawna jestem posiadaczem zestawu stereo. W zeszłym roku kupiłem Yamaha r-n 602 plus Indiana lite nota 550. O ile amplituner zostanie ze mną dłużej to kolumny potraktowałem jako zestaw startowy ( były bardzo tanie w zestawie ). Nie jestem z nich zadowolony, dźwięk jest jakiś stłumiony .... Nie podoba mi się . Tak więc czas na zmianę ( pewnie nie ostatnia). 

Wiem że można przetestować kolumny w niektórych salonach ale byłbym wdzięczny o podanie chociaż kilku przykładów , żebym mógł poprosić o taką możliwość i mieć możliwość wyboru .

Budżet to do 4000. Po przewertowaniu ofert salonów zwróciły moją uwagę następujące : 

Elac debut 2.0 f6.2

Elac Uni-Fi Fs U5

Elac Debut Reference FT

Melodika BL40 MK3

Heco Aurora 700

A moze coś jeszcze ?.

Aha, mój salon to 25 m ( rozstaw kolumn 2m) ale w większości otwarty na jadalnię, kuchnię i kawałek przedpokoju. Gdyby wyburzyć szeroką.na 1.5 m ścianę to.mamy pomieszczenie ok..45m ! , a więc dość duże. ( To może też być przyczyną że Indiana sobie nie radzi ). 

Bardzo proszę o wszelkie propozycje ( kolumn). Dziękuję i pozdrawiam

Edytowano przez rufio77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2022 o 12:45, rufio77 napisał:

Dzięki Piotr. Co prawda liczyłem na skrócenie mojej listy, a nie wydłużenie jej o kolejne dwa egzemplarze hehe. Chyba że potraficie przygotować do odsłuchu tak dużą ilość kolumn 😁. W każdym razie chętnie Was odwiedzę..👍

Zapraszam, ile uda ci się posłuchać tym lepiej dla Ciebie.

A nóż któreś wyjątkowo Cie zachwycą.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2022 o 00:46, rufio77 napisał:

Bardzo proszę o wszelkie propozycje ( kolumn). Dziękuję i pozdrawiam

Przy całej kubaturze pomieszczenia nie dziwię się że nieduże noty 550 nie dają rady z twojego zestawienia stawiałbym na elac d2.0 f6.2. Będzie bardziej szczegółowy z większym kopem natomiast będziesz musiał oddalić nieco kolumnę od ściany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2022 o 00:46, rufio77 napisał:

Melodika BL40 MK3

Kolumny te dobrze łączą się z Yamahą ze względu na przyjemnie odtwarzana wysokie tony, bez ostrości w ich brzmieniu. Ze względu na podbicie tego zakresu pasma, nie są też schowane. Niskich tonów będzie zdecydowanie więcej w stosunku do Nota 550. Tutaj ważne jest odpowiednie ustawienie kolumn (odległości od ścian) aby uzyskać jak najlepszą jakość ich grania.

Kolejna propozycje to Polk Audio RTi A5, także góra pasma będzie przyjemnie odtwarzana z Yamahą. Niskich tonów nie zabraknie, ale w stosunku do Melodiki jest ich trochę mniej. RTiA5 ma bardziej wyrównane granie. 

Obie kolumny są dosyć łatwe w ustawieniu, zazwyczaj nawet postawienie ich bliżej ściany nie powoduje buczenia, dudnienia basu. Zapraszam do naszego salonu na odsłuch, aby porównać oba model.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

U mnie z 602 grają Aurory 700. A tez zaczynałem od 550 Indiany. Przed wygrzaniem chropowato i tak jakoś bez wyższych tonów.  Teraz po około 6 miesiącach gładko i melodyjnie. Pokój ok 24 m2.  Bez adaptacji akustycznej. Trochę buczało po kątach ale zatkanie 1 basrefleksu załatwiło sprawę. Basu nie ubyło ale już nie buczy. Kolumny rozstawione na 2 m.  Ok 0,4 m od ściany. Muzyka to klasyka elektroniki: Jarre, Oldfield, Tangerine Dream itp. Z CD lub flac. No i Spotify. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...