Skocz do zawartości

Czy to zagra / jakie kable użyć?


Rafal Cyran

Recommended Posts

Dzień dobry,
Byłbym wdzięczny za możliwość konsultacji planu i poradę jakie kable głośnikowe wybrać do zestawu Tannoy xt6f + Nad 326Bee
Salon ma 20m2 i jest otwarty na kuchnię i duży korytarz  (przejście do kuchni ma 180cm, na korytarz ok 110cm)
Przyczyną wyboru Tannoy xt6f jest ich uniwersalność muzyczna, możliwość przestawiania i dostępny kolor wykończenia.
Przyczyną wyboru Nad 326Bee jest niska cena i pozytywne opinie współpracy z Tannoy.

Zależy mi na klarowności, naturalności. Muzyka wszelaka.

 

rysunek.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tam zagra :), ale nie będzie dobrze. W odsłuchu stereo kolumny z głową powinny tworzyć trójkąt równoboczny. Należy raczej unikać bliskości ścian po bokach kolumn. Gdy już mamy taką sytuację to  pozorne źródło dźwięku jest pomiędzy ścianą i kolumną. W takim ustawieniu kolumny są zbyt szeroko lub zbyt blisko słuchacza. Zbyt wąskie ustawienie kolumn od siebie owocuje węższą sceną dźwiękową. Zbyt szerokie sprawia że scena rozsuwa się na boki i brakuje jej po środku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek jest wyskalowany raczej dobrze, jedynie rozmiar głośników jest symboliczny.
Wybrałem Tannoy xt6f ze względu na uniwersalność / zamkniętą konstrukcję i możliwość przestawiania - zakładam, że jeden z głośników na czas słuchania (ok. 4 razy w miesiącu) będzie wystawiany bliżej środka salonu.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kraft napisał:

Dlaczego? 

 

To ustaw tak u siebie i zobaczysz. Już Ci mówiłem testuj więcej

19 godzin temu, Rafal Cyran napisał:

Wybrałem Tannoy xt6f ze względu na uniwersalność / zamkniętą konstrukcję i możliwość przestawiania

To nie jest konstrukcja zamknięta.

Inne kolumny nie mają możliwości przestawiania?

Jakie kryterium tutaj było?

10 godzin temu, Rafal Cyran napisał:

W załączeniu alternatywne ustawienie zachowujące codzienną funkcjonalność użytkową. Rozumiem, że dla maksimum efektu będzie trzeba przybliżyć głośniki, tylko czy Tannoy-e się sprawdzą i jaki kabel wybrać (myślałem różne długości np. 6 i 9 m aby mieć możliwość manewrów)

rysunek2.png

Kable o równej długości.

Jeśli teraz masz równe odeglości do kolumn to będzie lepiej.

Ale teraz z kolei , przy najmniej ze schematu wyjdzie że rostaw kolumn to 2? 2,5m?

A do kolumn będziesz miał 3,5.

Przestaw ta sofę trochę w lewo aby Prawa kolumna wylądowała bliżej regału.

No i odsłuchaj to w domu przed zakupem. Byc może trzeba będzie pomyśleć o większych kolumnach jednak.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Owszem :)

Pozdrawiam

Piotr

Przeczytałem Wasz poradnik i dalej nie wiem, dlaczego sądzisz, że u kolegi nie zagra.

Doradzacie, żeby nie stawiać kolumn w rogu - kolega w rogu nie ma 
Ma być trójkąt równoboczny, albo chociaż równoramienny - równoramienny jest (równoboczny może nawet też)
Wysokość kolumn - OK
Posadowienie - zaliczone
Skręcenie - jest, jak trzeba
Zadbać aby bezpośrednio przed kolumnami nie znajdowały się inne przedmioty - nie znajdują się

To dlaczego "nie zagra"?

PS piszecie w punkcie d) Ambasador Marantza Pan Ken Ishiwata skręca kolumny znacząco do środka. Ich oś przecina się ok metr przed słuchaczem. 

"Skręcenie Ishiwaty" to było na specjalne okazje. Podczas prezentacji dla licznego audytorium. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem - faktycznie mają bass-refleks, z ujściem pod dolną ścianką kolumn. Moje kryterium wyboru tego modelu to opinie o dobrym współczynniku efektów do ceny.
Poprawiłem rysunek z ustawieniem. Dorysowałem kable. Aby umożliwić wszystkie możliwe kombinacje wypada zastosować kable o długości 6 i 9 metrów. Byłbym wdzięczny za sugestię jakie wybrać.
 

rysunek3.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo  zrobisz dziurę w podłodze żeby doprowadzić kable ? Serio ?

Dla mnie to ustawienie jest bez sensu, kolumna na środku pokoju o którą będziesz się co chwilę potykać.

Nie wiem jak zatwardziałym trzeba byś wielbicielem muzyki aby tak zniszczyć salon.

W kuchni będzie oczywiście jedno wielkie dudnienie.

Jakby ja mojej żonie pokazał taką aranżację salonu to ........😂 Nawe boję się pomyśleć 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...