Skocz do zawartości

Denon-Marantz funkcja Dolby Atmos height virtualization


Pilislaw1978

Recommended Posts

32 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

Witam chciałbym zapytać o ci chodzi z ta funkcja 

-Dolby Atmos height virtualization is a digital signal processing solution

To funkcja, która ma w założeniu udawać efekt atmosa w przypadku kiedy nie masz głośników wysokościowych. Najlepiej to wyłączyć i nie zawracać sobie tym głowy.

32 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

Rozumiem ze glosniki się stawia na frontach ale można zwykłe czy trzeba takie które odbijają dźwięk od sufitu typu

- Dali Alteco

-Monitor Audio Bronze AMS

Zgodnie ze sztuką głośniki wysokościowe do atmosa instaluje się na suficie. Jakie typy głośników mogą służyć jako wysokościowe? W zasadzie dowolne - najłatwiej powiesić głośniki instalacyjne sufitowe, ale jak ktoś chce to może zamontować równie dobrze podstawkowe.
Głośniki stawiane na frontach najlepiej traktować jako tzw 'ściemę' i omijać szerokim łukiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, przemeklbn napisał:

To funkcja, która ma w założeniu udawać efekt atmosa w przypadku kiedy nie masz głośników wysokościowych. Najlepiej to wyłączyć i nie zawracać sobie tym głowy.

Zgodnie ze sztuką głośniki wysokościowe do atmosa instaluje się na suficie. Jakie typy głośników mogą służyć jako wysokościowe? W zasadzie dowolne - najłatwiej powiesić głośniki instalacyjne sufitowe, ale jak ktoś chce to może zamontować równie dobrze podstawkowe.
Głośniki stawiane na frontach najlepiej traktować jako tzw 'ściemę' i omijać szerokim łukiem.

Oki tak pytam bo jeden klient sprzedawał Onkyo i pytałem go o opinie głośników na frontach kontra sufit - mówił ze próbował dwóch opcji i za dużej różnicy nie słyszał 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

Oki tak pytam bo jeden klient sprzedawał Onkyo i pytałem go o opinie głośników na frontach kontra sufit - mówił ze próbował dwóch opcji i za dużej różnicy nie słyszał 

No moje pytanie jeszcze odnośnie głośników MA bronze AMS (mają opis )

-Dedykowane otwory ułatwiają montaż bezpośrednio na ścianie (* po montażu na ścianie moduł nie pracuje zgodnie z technologią Dolby Atmos®)one są głównie do tego żeby postawić je na frontach - czy mógłbym narazie tak zrobić ? A w przyszłosci je zamontować na suficie ?

3 minuty temu, maciek72 napisał:

Lepiej powiesić je nad frontami , sourand pod kątem 30* , jak pod Auro 3D

Ale napisane w opisie ze wtedy nie spełniają funkcji atmos

(Dedykowane otwory ułatwiają montaż bezpośrednio na ścianie (* po montażu na ścianie moduł nie pracuje zgodnie z technologią Dolby Atmos®)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musisz wiedzieć na jaki system się decydujesz i czy jesteś w stanie umieścić głośniki w odpowiednim miejscu z zachowaniem odległości i kątów zalecanych przez Dolby czy DTS. No chyba że chciałbyś system AURO3D który z tego co wiem świetnie się sprawdza jako upmikser dla koncertów i muzyki.

Głośniki typu Monitor Audio 6G Bronze AMS zostały zaprojektowane głównie jako moduły dodatkowe stawiane na kolumnach przednich (i tylnych także), służą do generowania dźwięku który odbija się od sufitu w systemie kina domowego. Tyle że to średnio zdaje egzamin, takie lizanie loda przez szybę. Kolumienki mają także dedykowane otwory ułatwiający montaż bezpośrednio na ścianie, nie będą wówczas służyły jako Atmos. Można je wykorzystać jako przednie/tylne górne w systemie Auro 3D, lub jako surround w trudnych lokalowo warunkach.

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

MA bronze AMS nie służą do wieszania na suficie

Z technicznego punktu widzenia, problemem jest tylko i wyłącznie system montażu. Dźwiękowo nie ma przecież przeciwskazań. Jeśli miały by być w systemie x.x.2, to lokalizacja może być jednak nieoczywista. Głośniki wysokościowe powinny być lekko przed nami (80 stopni w górę), w rozstawie zbliżonym do kolumn frontowych. Jak się zamontuje takie skośne obudowy jak ww MA, to ich głośniki nie będą w nas skierowane, więc trzeba trochę czarować by znaleźć dla nich optymalną pozycję. Lepiej jednak jest przy x.x.4, gdzie dwa Atmosy są za nami, a dwa przed nami. Skosy będą wówczas dla nas działać na korzyść. Mam u siebie 7.2.4, i instalacyjne głośniki są niemal maksymalnie wychylone na kołysce bym miał je f2f.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Po pierwsze musisz wiedzieć na jaki system się decydujesz i czy jesteś w stanie umieścić głośniki w odpowiednim miejscu z zachowaniem odległości i kątów zalecanych przez Dolby czy DTS. No chyba że chciałbyś system AURO3D który z tego co wiem świetnie się sprawdza jako upmikser dla koncertów i muzyki.

Głośniki typu Monitor Audio 6G Bronze AMS zostały zaprojektowane głównie jako moduły dodatkowe stawiane na kolumnach przednich (i tylnych także), służą do generowania dźwięku który odbija się od sufitu w systemie kina domowego. Tyle że to średnio zdaje egzamin, takie lizanie loda przez szybę. Kolumienki mają także dedykowane otwory ułatwiający montaż bezpośrednio na ścianie, nie będą wówczas służyły jako Atmos. Można je wykorzystać jako przednie/tylne górne w systemie Auro 3D, lub jako surround w trudnych lokalowo warunkach.

Z technicznego punktu widzenia, problemem jest tylko i wyłącznie system montażu. Dźwiękowo nie ma przecież przeciwskazań. Jeśli miały by być w systemie x.x.2, to lokalizacja może być jednak nieoczywista. Głośniki wysokościowe powinny być lekko przed nami (80 stopni w górę), w rozstawie zbliżonym do kolumn frontowych. Jak się zamontuje takie skośne obudowy jak ww MA, to ich głośniki nie będą w nas skierowane, więc trzeba trochę czarować by znaleźć dla nich optymalną pozycję. Lepiej jednak jest przy x.x.4, gdzie dwa Atmosy są za nami, a dwa przed nami. Skosy będą wówczas dla nas działać na korzyść. Mam u siebie 7.2.4, i instalacyjne głośniki są niemal maksymalnie wychylone na kołysce bym miał je f2f.

To nie ma takich głośników które mógłbym wykorzystać najpierw na frontach lub nad frontami ( bo to nie problem pościć kable w listewkach ) a w przyszlosci powiesić je na suficie ?

-chodzi mi o to żeby dwa razy nie kupować kolumn pod atmosa 😉

Jeśli są takie to proszę o linki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

MA bronze AMS nie służą do wieszania na suficie

Oki czyli MA bronze odpadają a

-Dali Alteco z przełącznikiem UP and DOWN 

nie zdadzą egzaminu żeby je

wykorzystać najpierw na frontach lub nad frontami ( bo to nie problem pościć kable w listewkach ) a w przyszlosci powiesić je na suficie ?

-chodzi mi o to żeby dwa razy nie kupowaćkolumn pod atmosa 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Z nimi jest taka sama historia. Przełącznik up/down tylko obniża kierunek fali dźwiękowej o 25 stopni, co daje możliwość ustawienia go w bliskim polu. Przygotowanie pod mocowanie mają takie.

20170905_140255.jpg

5.1.2.thumb.PNG.aaf2dd479393fd29cbc6acc0655b88b3.PNG

1 godzinę temu, Butler napisał:

Z nimi jest taka sama historia. Przełącznik up/down tylko obniża kierunek fali dźwiękowej o 25 stopni, co daje możliwość ustawienia go w bliskim polu. Przygotowanie pod mocowanie mają takie.

20170905_140255.jpg

5.1.2.thumb.PNG.aaf2dd479393fd29cbc6acc0655b88b3.PNG

 

5.1.2 odbicia.PNG

Czyli narazie mogę kupić dali alteco lub MA AMS ,na to wychodzi a jak będę chciał dac kolumny w sufit to dali lub MA sprzedać i zupełnie inne będę musiał zakupić rozumiem ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by było w sumie najsensowniej, ale wiele osób ma je w suficie i gra zadowalająco więc... Twój wybór. To nie tak że się nie da i będzie źle.

Popatrz na mocowanie i zalecenia Dolby. Jak masz żyłkę majsterkowicza to z montażem bez problemu sobie poradzisz w suficie. Przystaw je tam gdzie być powinny Atmosy i sam zdecyduj czy są mocno odchylone od Twojej pozycji odsłuchu. Zwiększ trochę rozstaw, ustaw nierównolegle do geometrii pokoju, przybliż trochę do TV (masz przecież tolerancję 65-100 stopni), trochę kompromisu i będzie ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Butler napisał:

Tak by było w sumie najsensowniej, ale wiele osób ma je w suficie i gra zadowalająco więc... Twój wybór. To nie tak że się nie da i będzie źle.

Popatrz na mocowanie i zalecenia Dolby. Jak masz żyłkę majsterkowicza to z montażem bez problemu sobie poradzisz w suficie. Przystaw je tam gdzie być powinny Atmosy i sam zdecyduj czy są mocno odchylone od Twojej pozycji odsłuchu. Zwiększ trochę rozstaw, ustaw nierównolegle do geometrii pokoju, przybliż trochę do TV (masz przecież tolerancję 65-100 stopni), trochę kompromisu i będzie ok.

O taka odpowiedz mi chodziło , z tego co wyczytałem w instrukcji to (dali) się różnią od MA tym ze robisz na opcje (DOWN ) w razie jak są nad kanapą odsluchową a tak poza tym wszędzie (UP ) .Ja rozumiem was ze mi będziecie to odradzać bo wy już  macie w suficie ,a ja chce znaleźć alternatywę a w pszyszlosci i tak dac w sufit 😉.Wiec i tak mając teraz 5.1 i przechodząc na atmos 7.1 będzie lepiej czy to na frontach czy tez nad nimi . Jestem po remoncie wiec narazi e odpadają w suficie ,może Za 4-5 lat .a tak poza tym jak by miały być nad frontami (dali) lub (MA)to które z nich byś wybrał  i w którym miejscu radzilbyś je zamontować 

 

6D90926E-F301-4F8D-9971-E299C03C5752.jpeg

Edytowano przez Pilislaw1978
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pilislaw1978 napisał:

Wiec i tak mając teraz 5.1 i przechodząc na atmos 7.1 będzie lepiej czy to na frontach czy tez nad nimi

Ani tak, ani tak. Głośniki wysokościowe w Atmos czy DTS są nad głową a nie nad przednimi kolumnami. Nie masz zamiaru montować ich w suficie to sobie odpuść bo moim zdaniem bez sensu wydasz kasę. Chcesz polepszyć sobie sobie kino, kup lepszy centralny, większy TV, większy sub... Na siłę tego Atmosa nie wciskaj jak nie masz go jak zamontować. Oczywiście to moja opinia i zdanie, nie jestem wyrocznią.

Atmos to system dźwięku oparty na obiektach. Będziesz miał film gdzie helikopter ląduje to on ma być nad Tobą a nie gdzieś z przodu. A jak będzie przelatywać to już w ogóle będzie nieprzewidywalnym co usłyszysz. Poczucie przestrzeni i tzw. magii kina będzie na pewno, ale przy błędnym mocowaniu wprowadzać może to więcej strat niż pożytku.

Pewnie byś chciał tak... Ale to Auro3D i nie jest zgodne z Dolby/DTS. Dało by się to jakoś połączyć z x.x.4, ale wówczas amplituner 9-kanałowy co najmniej by był potrzebny.

1631640675121-png.3175855

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Butler napisał:

Ani tak, ani tak. Głośniki wysokościowe w Atmos czy DTS są nad głową a nie nad przednimi kolumnami. Nie masz zamiaru montować ich w suficie to sobie odpuść bo moim zdaniem bez sensu wydasz kasę. Chcesz polepszyć sobie sobie kino, kup lepszy centralny, większy TV, większy sub... Na siłę tego Atmosa nie wciskaj jak nie masz go jak zamontować. Oczywiście to moja opinia i zdanie, nie jestem wyrocznią.

Atmos to system dźwięku oparty na obiektach. Będziesz miał film gdzie helikopter ląduje to on ma być nad Tobą a nie gdzieś z przodu. A jak będzie przelatywać to już w ogóle będzie nieprzewidywalnym co usłyszysz. Poczucie przestrzeni i tzw. magii kina będzie na pewno, ale przy błędnym mocowaniu wprowadzać może to więcej strat niż pożytku.

Pewnie byś chciał tak... Ale to Auro3D i nie jest zgodne z Dolby/DTS. Dało by się to jakoś połączyć z x.x.4, ale wówczas amplituner 9-kanałowy co najmniej by był potrzebny.

1631640675121-png.3175855

Zakładając ze chce mieć na siłe pseudo atmos to i tak lepszym rozwiązaniem jest je postawić na frontach bo sufit ma maks 2.40- niż wieszać je nad frontami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

DPL2 podobno potrafi z stereo stworzyć dzwiek przestrzenny. Ktoś mógłby coś wiecej napisać jak ten efekt brzmi vs sygnał podany w 5.1?

Zacznijmy od tego, że DPL to produkt jeszcze z czasów analogowych, dzisiaj o wartości archeologicznej. W dobie technologii cyfrowych masz wiele współczesnych upmixerów jak DTS Neural:X, Auro-Matic, czy Dolby Surround Upmixer. Jak to się ma do oryginalnego materiału 5.1? Nijak 🙂 Jako przyklad podam znajomego, który kupił nowy zestaw kina domowego - Yamahę RX-V685 z kompletem głośników 5.1 i przez ponad rok używał tego nieświadomie z sygnałem stereo z TV z włączonym jakimś domyślnym upmixerem. Po prostu nie wiedział, że w TV trzeba zmienić sygnał wyjściowy ze stereo na na DD/DD+. Jak go uświadomiłem i przestawił sobie sygnał źródłowy na 'prawdziwy' wielokanałowy to był w szoku jaka jest różnica w odbiorze filmów na Netfliksie i innych VOD. Tak odebrał różnicę z cyfrowym upmixerem. A co dopiero mówić o różnicy z analogowym DPL...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

DPL2 podobno potrafi z stereo stworzyć dzwiek przestrzenny. Ktoś mógłby coś wiecej napisać jak ten efekt brzmi vs sygnał podany w 5.1?

No tak, ale to działa jak przesunięcie fazowe takie echo. Działą to całkiem całkiem ale nie na wszystkich programach jest fajne do oglądania.

No i nie ma to bezpośredniego porównania do sygnału 5.1 No ten wypada jednak znacznie lepiej

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...