Skocz do zawartości

Stereo aktywne 2.1


JDboy

Recommended Posts

Witam, zastanawiam się nad kupnem zestawu 2.1 w budżecie około 4000 zł. Co sądzicie o takim zestawie: Argon Audio Forte A5 + SVS sb-1000. Po dłuższych negocjacjach udało mi się  upakować ten sprzęt w budżecie. 

Jeśli byście coś zmienili dajcie znać. 

Sprzęt 50/50 do muzyki i filmów. Małe pomieszczenie ok 16 M2.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argony polecili mi specjaliści w kilku sklepach. Odsłuchać nie mam jak. Przez to że mieszkam na kompletnym zadupiu najbliższy sklep audio jest 150 km dalej i jeżeli się nie mylę nie mają tych głośników. Magnaty rozważałem ale kobieta uczepiła się koloru białego do białych mebli i jest to problem nie do przejścia. Słuchałeś może Triangle Elara Active LN-01A? W białymstoku mają te głośniki na odsłuch to może tam się przejadę. Tylko nie wiem czy dostanę za nie tak dobrą ofertę jak za Argony. Może napiszę do ciebie na priv po wycenę ? Widziałem że macie te głośniki w ofercie. 

Pozdrawiam
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Q21 napisał:

Subwoofer wybrałeś najlepszy w tej cenie, ale kolumny nam też nie są znane. Z naszej oferty moglibyśmy zaproponować kolumny System Audio Saxo 3 Active.

Jak tylko się przebije przez kolejkę na waszej inforlinii to dopytam odnośnie tych głośników, dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, JDboy napisał:

Argony polecili mi specjaliści w kilku sklepach. Odsłuchać nie mam jak

Jacy specjaliści?

To może Ci wypożyczą na odegłośc?

Q21 jest dystrybutorem System Audio, więc jeśli chcesz dopytać o te kolumny obiektywnie to zapewne gdzie indziej. No chyba że wypożyczyć. Co jest dobrym pomysłem. I wtedy sprawdzasz sam.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.02.2022 o 01:09, JDboy napisał:

Witam, zastanawiam się nad kupnem zestawu 2.1 w budżecie około 4000 zł. Co sądzicie o takim zestawie: Argon Audio Forte A5 + SVS sb-1000. Po dłuższych negocjacjach udało mi się  upakować ten sprzęt w budżecie. 

Jeśli byście coś zmienili dajcie znać. 

Sprzęt 50/50 do muzyki i filmów. Małe pomieszczenie ok 16 M2.

Pozdrawiam

Witaj,

A dlaczego musi być to kombinacja typu 2.1? W stereo nie jest to najlepszy kierunek. Po drugie, za około 4000 zł można poszukać lepszych głośników-samych bez wspomnianego subwoofera jak chociażby KEF LSX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2022 o 07:41, S4Home napisał:

Jacy specjaliści?

To może Ci wypożyczą na odegłośc?

Q21 jest dystrybutorem System Audio, więc jeśli chcesz dopytać o te kolumny obiektywnie to zapewne gdzie indziej. No chyba że wypożyczyć. Co jest dobrym pomysłem. I wtedy sprawdzasz sam.

Piotr

Skoro jesteśmy dystrybutorem to znaczy, że dobrze znamy ten produkt - nie polecamy sprzętu po omacku :) Zawsze zachęcamy do odsłuchu lub wypożyczenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2022 o 15:15, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

W stereo nie jest to najlepszy kierunek

A tu się nie zgodzę.

Byłem sceptykiem takiego rozwiązania, ale kupiłem 2 tygodnie temu SVS SB-1000 Pro i uważam, że sub z zamkniętą obudową bardzo dobrze uzupełnia niskie rejestry, których z samych kolumn wyciągnąć się nie da.

Kwestia dostrojenia do własnych potrzeb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kacper.kaps napisał:

A tu się nie zgodzę.

Byłem sceptykiem takiego rozwiązania, ale kupiłem 2 tygodnie temu SVS SB-1000 Pro i uważam, że sub z zamkniętą obudową bardzo dobrze uzupełnia niskie rejestry, których z samych kolumn wyciągnąć się nie da.

Kwestia dostrojenia do własnych potrzeb.

Oczywiście, jeśli subwoofer do muzyki to tylko obudowa zamknięta a w tym budżecie zdecydowanie SVS - zgadzam się. Uważam jednak, że w pierwszej kolejności warto spróbować uzyskać dobry bas z samych kolumn a budżet z subwoofera (jeśli kompletujemy cały system) dołożyć np. do lepszych kolumn. Jeśli założymy koncepcję z subem od początku, pod SVS z pewnością mogę się podpisać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Q21 napisał:

Oczywiście, jeśli subwoofer do muzyki to tylko obudowa zamknięta a w tym budżecie zdecydowanie SVS - zgadzam się. Uważam jednak, że w pierwszej kolejności warto spróbować uzyskać dobry bas z samych kolumn a budżet z subwoofera (jeśli kompletujemy cały system) dołożyć np. do lepszych kolumn. Jeśli założymy koncepcję z subem od początku, pod SVS z pewnością mogę się podpisać :)

U mnie sytuacja niestety się trochę skomplikowała po wstawieniu szafy.

Wcześniej nie czułem potrzeby posiłkowania się subem, ale jak wjechał nowy mebel, to bas z miejsca odsłuchowego gdzieś uciekł, więc moja frustracja była nie do opisania ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.02.2022 o 10:19, JDboy napisał:

Słuchałeś może Triangle Elara Active LN-01A? W białymstoku mają te głośniki na odsłuch to może tam się przejadę. Tylko nie wiem czy dostanę za nie tak dobrą ofertę jak za Argony.

W LN-01A najlepszym pasmem jest średnica, gra ona naturalnie i dosyć rozdzielczo, niskie tony szybkie, na siłę nie schodzono w nich w dół pasma, przez co nie wpadają w nieprzyjemne rezonanse. Z resztą ten zakres w dół tak jak planujesz uzupełnisz subwooferem np. do Twojego pomieszczenia w zupełności starczy Klipsch R-100SW. Wysokie tony podane są łagodnie i w standardowym ustawieniu, czuć ich wycofanie. Znowu z pilota jest regulacja tego zakresu i można sobie podbić ten zakres. Nie mają problemu z tworzeniem przestrzeni, byle zachować odpowiednie ustawienie. Odsłuch jak najbardziej wskazany, zapraszam do kontaktu z naszym salonem w celu umówienia terminu. Jak będzie taka potrzeba możesz wypożyczyć zestaw do domu w celu sprawdzenia jak w Twoich warunkach zagra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2022 o 14:18, Q21 napisał:

Skoro jesteśmy dystrybutorem to znaczy, że dobrze znamy ten produkt - nie polecamy sprzętu po omacku :) Zawsze zachęcamy do odsłuchu lub wypożyczenia

O tym właśnie pisałem. Wypożyczyć od was.

14 godzin temu, kolodziejski napisał:

4 tys ma być wydane ciemno , bo niebotyczny dystans 150km( trasa do salonu-audio) jest większym kosztem ?

A są przecież wysyłki.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2022 o 11:48, kacper.kaps napisał:

A tu się nie zgodzę.

Byłem sceptykiem takiego rozwiązania, ale kupiłem 2 tygodnie temu SVS SB-1000 Pro i uważam, że sub z zamkniętą obudową bardzo dobrze uzupełnia niskie rejestry, których z samych kolumn wyciągnąć się nie da.

Kwestia dostrojenia do własnych potrzeb.

dlatego napisałem "nienajlepszy" -bo wiem, że dla niektórych użytkowników będzie to wartość dodana. Prawda jest taka, że stereo powinno grać z dwóch miejsc "tak samo" aby nie uzupełniać go w innym miejscu, subwooferem, który zaburza harmonię tego przekazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2022 o 15:15, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

A dlaczego musi być to kombinacja typu 2.1? W stereo nie jest to najlepszy kierunek.

a skąd te rewelacje? Na rynku jest bardzo mało kolumn które są w stanie "zejść" tak nisko jak subwoofer i zrobić to dobrze. Zatem wsparcie tym głośnikiem jest jak najbardziej dopuszczalne. Dodatkowo nawet jak mamy kolumny które dadzą radę z tak niskimi częstotliwościami to trzeba je jeszcze czymś napędzić bo jednak tutaj trzeba trochę zapasu.

3 minuty temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Prawda jest taka, że stereo powinno grać z dwóch miejsc "tak samo" aby nie uzupełniać go w innym miejscu, subwooferem, który zaburza harmonię tego przekazu.

macie coś na potwierdzenie tych rewelacji? Bo nauka mówi co innego:

Cytat

Tony niskie są praktycznie bezkierunkowe do częstotliwości ok. 150 Hz, co oznacza, że niezależnie od ustawienia głośnika niskotonowego ten zakres będzie rozchodził się po pomieszczeniu jednakowo

Źródło: https://infomarket.edu.pl/articles/show/19300?category=4091

Cytat

So, as the frequency drops below a critical frequency - usually around 80 Hz - it becomes very difficult to determine a sound's location.

Źródło: https://www.audiocheck.net/audiotests_basslocalization.php

 

Cytat

As the frequency drops below 80 Hz it becomes difficult or impossible to use either time difference or level difference to determine a sound's lateral source, because the phase difference between the ears becomes too small for a directional evaluation

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_localization oraz http://acousticslab.org/psychoacoustics/PMFiles/Module07a.htm

I jeszcze jeden ciekawy artykuł:

Cytat

The sound source position of low frequency sound from cars and machines was estimated
using multiple microphones. In each case, it was confirmed that the position of the sound
source at 40-100 Hz can be estimated with an accuracy of 1-2 m.

http://www.icben.org/2021/ICBEN 2021 Papers//full_paper_28989.pdf

 

 

Dnia 14.02.2022 o 12:23, Q21 napisał:

Oczywiście, jeśli subwoofer do muzyki to tylko obudowa zamknięta

ponownie informacje wyssane z palca, nawet SVS o tym pisze, że tak nie jest:

Cytat

One of the most persistent myths in the audio industry is that ported subwoofers perform poorly on music.

I dalej mamy:

Cytat

HiFi/Audiophile Systems - For musicality, accuracy and transient speed, sealed subwoofers have the edge, though for certain kinds of music and listening preferences, ported works better.

 

Źródło: https://www.svsound.com/blogs/subwoofer-setup-and-tuning/75367747-sealed-vs-ported

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Markcox napisał:

Kij w mrowisko... jak ktoś potrzebuje sub'a do stereo, tzn. że wybrał nieodpowiednie kolumny ;) 

Trafiony zatopiony.

Ale dałem plusik Lolkowi jest bardzo zdeterminowany do szukania po sieci informacji :P

4 godziny temu, J4Z napisał:

Niedługo tutaj wszystko będzie kijem w mrowisku. xD

 

No tak działają fora. Ale tu i tak nie jest najgorzej. Zdecydowanie więcej "ciekawych" porad znajduje się na grupach Facebookowych, dyskusjach czy pepper.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Miałem na myśli budowanie stereofonii, której nie zakłócają dodatkowe subwoofery...

jeszcze lepszy fikołek. Zapoznajcie się z materiałami.

8 godzin temu, Markcox napisał:

Kij w mrowisko... jak ktoś potrzebuje sub'a do stereo, tzn. że wybrał nieodpowiednie kolumny ;) 

kolumn które są w stanie odtworzyć dźwięki na poziomie subwoofera jest bardzo mało. Ponieważ są to trudne częstotliwości. Gdyby było inaczej, w kinie domowym także subwoofer byłby nie potrzebny.

A jednak się go stosuje bo jest prościej i taniej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to było mocne uproszczenie z mojej strony. Jeżeli ktoś oczekuje, że bas będzie mu owijał wątrobę wokół kręgosłupa i przestawiał meble w pokoju, to fakt, bez sub'a pewnie się nie obejdzie. Do "normalnego" słuchania muzyki odpowiednio dobrane kolumny do pomieszczenia i reszty toru powinny wystarczyć aż nadto. 

Sam ostatnio przerabiałem temat poszukiwania dla koleżanki stereo opartego na monitorach i przyznam, że byłem w szoku, ile basu może wydobyć się z małych, niepozornie wyglądających kolumn. Fajne doświadczenie.

Czasem wystarczy powalczyć z właściwym ustawieniem (odpowiednio dobranych) kolumn w pomieszczeniu, czy ogarnąć trochę akustykę. Ale "prościej" jest pójść w subwoofer, który jest często najtrudniejszą do ustawienia w pomieszczeniu kolumną.

Kino, to już inna historia i tu w pełni się zgadzam, niekiedy przytaczając mój ulubiony cytat w tym temacie, że "kino bez sub'a, to ch** nie kino" ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Markcox napisał:

Jeżeli ktoś oczekuje, że bas będzie mu owijał wątrobę wokół kręgosłupa i przestawiał meble w pokoju, to fakt, bez sub'a pewnie się nie obejdzie. Do "normalnego" słuchania muzyki odpowiednio dobrane kolumny do pomieszczenia i reszty toru powinny wystarczyć aż nadto. 

Tutaj nie chodzi o "owijanie wątroby w okół kręgosłupa" tylko o fizyczną możliwość odtworzenia niskich dźwięków. Kolumny schodzą zazwyczaj w okolice 40Hz? A i to zwykle okraszone jest spadkiem decybeli. Czyli słyszysz to już inaczej. Subwoofer ma za zadanie odtworzyć prawidłowo te niskie dźwięki. Tak naprawdę to od tych 70Hz nawet w dół ale można sobie odcięcie przecież ustawić tak by zgrało się to z kolumnami.

Wtedy będzie ładnie wypełnione całe pasmo i nie będzie "owijania wątroby wokół kręgosłupa" o ile tego tak nie ustawisz na subwooferze.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa o parametrach i hertzach jest tak naprawdę bezcelowa bo najszersze pasmo przenoszenia nie przeskoczy akustyki. Mało kto dysponuje pokojem w warunkach domowych gdzie akustyka pozwala na liniowy przebieg basu i zejście choćby do 30hz POPRAWNE. To tak przy okazji "wbijania kija w mrowisko" :D Faktem jest, że aktywny sub, nawet jeśli będzie pracował w częstotliwościach, które kolumna teoretycznie potrafi odtworzyć, subem możemy podbić (sztucznie) ten zakres w decybelach i wrażenie zejścia basu będzie silniejsze. Nie znaczy to jednak, że sam bas będzie niższy. Będzie go po prostu więcej. W jakiej jakości to już kwestia samego suba no i znów akustyki.... temat rzeka. Pozdrawiam, Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Q21 napisał:

Faktem jest, że aktywny sub, nawet jeśli będzie pracował w częstotliwościach, które kolumna teoretycznie potrafi odtworzyć, subem możemy podbić (sztucznie) ten zakres w decybelach i wrażenie zejścia basu będzie silniejsze. Nie znaczy to jednak, że sam bas będzie niższy. Będzie go po prostu więcej. W jakiej jakości to już kwestia samego suba no i znów akustyki.... temat rzeka.

Zgodze się, jednak.. Jesli miałbym użyć subwoofer/subwoofery w stereo ("okraszone" np. Układem dsp), to chyba w pasmie, którego nie obsługuje zestaw kolumn. Myślę ze po to właśnie dokładamy subwoofery. 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...