Skocz do zawartości

Malina od początku.


Atlas1304

Recommended Posts

Wydaje mi się że jak odpowiesz na kilka pytań to łatwiej będzie Ci pomóc:

1. Czy masz już malinę? Jeśli tak to jaką (wersja, zasilacz itd)?

2. Jakiego masz DACa?

3. Z jakich wejść w DACu chcesz skorzystać?

4. Co ma służyć jako źródło plików dźwiękowych? (Spotify, Tidal, dysk sieciowy, bluetooth itd)

5. Jaki masz budżet?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tidal to klucz w tym wypadku. Jeśli chcesz z niego korzystać wygodnie, czyli po tidal connect to masz dwie opcje do wyboru według mojej wiedzy:

1. malina + Volumio premium = koszt około 240 pln za rok, chyba że zainstalujesz wersję 2.x, kupisz plan za 130 pln za rok i wtedy zrobisz upgrade do wersji 3.x

2. iFi Audio ZEN Stream = koszt 1800 jednorazowo

Jeżeli pasuje Ci to, że tidal będzie grał z telefonu i nie będziesz mógł zamknąć aplikacji to znajdziesz tańsze urządzenia. Kwestia wyboru.

Jeżeli chodzi o połączenie raspberry po USB z DACiem i zdecydujesz się na apkę Volumio to polecam plugin Music Services Shield

https://community.volumio.org/t/plugin-music-services-shield/48519

U mnie jest różnica w dźwięku po zaalokowaniu zasobów jednego rdzenia wyłącznie dla volumio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kosciukus napisał:

Tidal to klucz w tym wypadku

Bardzo dobra opcja (dla mnie dużo lepsza niz volumio) to darmowe moode i zewnętrzny player - np bubble upnp lub mconnect. Najlepszą jakość mam z Moode plus Bubble upnp w trybie Open Home. 

Za 1300 to już można usbridge signature kupić, a potem dołożyć dodatkowe zasilanie z czasem. 

Usbridge z liniowym gra na poziomie SOtM 200, może nawet lepiej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Atlas1304 napisał:

Chyba że do 1500zł jest jakieś urządzenie które zastąpi malinę. 

właśnie średnio. W Tej cenie masz spokojnie z Allo DiGi one 1.2. Nawet budżet zostaje.

14 godzin temu, mkk napisał:

Goła rp4 po usb styknie.

Jest różnica, malina po USB a z nakładką HAT.

14 godzin temu, kosciukus napisał:

Tidal to klucz w tym wypadku. Jeśli chcesz z niego korzystać wygodnie, czyli po tidal connect to masz dwie opcje do wyboru według mojej wiedzy:

Darmowa wersja Moode także ma już Connecta do Tidala :)

14 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Za 1300 to już można usbridge signature kupić, a potem dołożyć dodatkowe zasilanie z czasem. 

To prawda. Może by się udało nawet i z tą nakładką.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, S4Home napisał:

Darmowa wersja Moode także ma już Connecta do Tidala :)

Z tego co się zorientowałem to nie jest do końca oficjalne i "legalne" rozwiązanie :P jako źródło oficjalne forum Moode'a:

https://moodeaudio.org/forum/showthread.php?tid=3381&pid=30917#pid30917

Widziałem też wątek na naszym forum: 

Ale dotyczy on dokładnie tego samego co jest opisane na forum Moode'a.

Poza tym na stronie Moode'a w temacie Tidala jest wzmianka tylko o "Tidal access via UPnP", takie coś ma też Volumio w darmowej wersji ale nie jest to pełny "connect".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Atlas1304 napisał:

Chyba pomyślę o jakimś urządzeniu ieast.

Prostsze niż się wydaje, a jakiś ajist to będzie sporo gorsza jakość. 

Nie potrzebujesz żadnego Tidal connect, a tym bardziej tego ujowego skryptu hitide. 

Do grania używasz mconnect albo bubble upnp - jakość będzie lepsza niż z aplikacji Tidal. Koszt to oszałamiające 28zl mconnect i 15 bubble 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Atlas1304 napisał:

Ale mi namieszaliście w głowie.Wiedzy na temat maliny nie mam prawie w ogóle a teraz czytając wasze wypowiedzi to nawet nie myślałem że temat maliny jest taki skomplikowany.

Chyba pomyślę o jakimś urządzeniu ieast.

Miałem ten sam dylemat wybrałem Intel Nuc i jestem bardzo zadowolony (Ze swojej strony polecę Intel NUC świetna sprawa. Do tego odpowiednio skonfigurowany foobar2000 (DSD, SACD) + AudiophileOptynizer 3.0 miód cud dla uszu)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Atlas1304 napisał:

Ale mi namieszaliście w głowie.Wiedzy na temat maliny nie mam prawie w ogóle a teraz czytając wasze wypowiedzi to nawet nie myślałem że temat maliny jest taki skomplikowany.

Chyba pomyślę o jakimś urządzeniu ieast.

I jest i nie jest. Jak nie masz czasu poświęcić tygodnia na spięcie tego, i/lub nie znasz angielskiego żeby np. poczytać dokumentację do maliny to nie ma sensu. Lepiej dozbierać do noda. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kosciukus napisał:

Poza tym na stronie Moode'a w temacie Tidala jest wzmianka tylko o "Tidal access via UPnP", takie coś ma też Volumio w darmowej wersji ale nie jest to pełny "connect".

Popraw mnie bo w takim razie mam braki. Czym jest pełny albo nie pełny connect?

Skoro spotify i Tidal działa tak amo jak na innych urzadzeniach?

22 godziny temu, Atlas1304 napisał:

Ale mi namieszaliście w głowie.Wiedzy na temat maliny nie mam prawie w ogóle a teraz czytając wasze wypowiedzi to nawet nie myślałem że temat maliny jest taki skomplikowany

Nie jest. Teraz obraz zgrywa się ze strony i działa.

Godzina, dwie wieczorem na ustawienie i gra. Tyle

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Popraw mnie bo w takim razie mam braki. Czym jest pełny albo nie pełny connect?

Skoro spotify i Tidal działa tak amo jak na innych urzadzeniach?

Pełny connect to taki, gdzie korzystam tylko z aplikacji Spotify albo Tidal, odpalam tam utwór, wybieram streamer i od tego momentu mogę już "ubić" aplikacje lub wyłączyć telefon, a muzyka dalej będzie grała i będą się zmieniały piosenki same.

Niepełny connect jest wtedy kiedy muszę dodatkowo mieć uruchomioną aplikację na telefonie, np. mconnect. Kiedy ona przestanie działać, przestanie lecieć muzyka ze streamera (np. raspberry).

W przypadku Spotify sprawa jest prosta bo pełny connect działa za darmo zarówno na Volumio free jak i Moode.

W przypadku Tidal, pełny connect działa w Volumio Premium bądź w Moode ale z tym "hackiem".

W pełni legalnie i za darmo z Tidal Connect'a można korzystać na Volumio free albo Moode, tylko korzystając z pośredniej aplikacji, np. mconnect albo bubble upnp.

To oczywiście już jest sprawa indywidualna, kto na co się zdecyduje. Ja mam Volumio premium i cenię sobie wygodę w postaci tego, że mogę uruchomić muzykę bezpośrednio z maliny i wyjść "do sklepu po bułki" zostawiając muzykę do słuchania reszcie rodziny.

Co do urządzeń typu Plug and Play, np. NuPrime Omnia WR-1 to tam nie ma Tidal Connect. W aplikacji Omnia Receiver można się zalogować do Tidala i przez nią wyszukiwać i uruchamiać utwory, natomiast kiedy tą aplikację wyłaczymy to muzyka po skończonym utworze nie będzie dalej grać. Tak samo, z poziomu aplikacji Tidal, nie będziemy w stanie wybrać urządzenia NuPrime'a.

Z mojego researchu wynika, że urządzenia z pełnym Tidal connect droższe niż malina to:  iFi Audio ZEN Stream oraz Node 2i. Wyżej nie sprawdzałem bo to już nie mój budżet.

Edytowano przez kosciukus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2022 o 09:37, Atlas1304 napisał:

Ale mi namieszaliście w głowie.Wiedzy na temat maliny nie mam prawie w ogóle a teraz czytając wasze wypowiedzi to nawet nie myślałem że temat maliny jest taki skomplikowany.

Chyba pomyślę o jakimś urządzeniu ieast.

Nic nie bój, mnie pierwsza konfiguracja razem ze złożeniem malinki, wgraniem obrazu volumio na kartę SD zajęła raptem 2 godzinki i to tylko dlatego tak długo bo mam ruter w innym pomieszczeniu a pierwsze uruchomienie najlepiej zrobić na podpiętym kablu do sieci co by WiFi skonfigurować. 

Co do tidala to ja polecam kupić licencję volumio premium na rok za 135zł i korzystać z apki tidal łącząc się poprzez connect z volumio. Można tak jak koledzy wyżej pisali zainstalować mconnect i bunbleupnp ale obsługa tego jest dość kłopotliwa,  dla mnie było to męczące.

Iaest stream pro miałem przez chwilę ale niczym mnie to urządzenie nie przekonało, poza ceną.

A najprostszym rozwiązaniem to byłoby upolować gdzieś chromecasta audio i połączyć go z toppingiem  toslinkiem mini.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wito76 napisał:

A ile utworów w płatnej wersji widać na playliście? W darmowej jest chyba ograniczenie do 16.

W bubble wszystkie - dodawałem playlistę która miała 2k utworów i uparcie wrzucał mi 500. Okazało się że były powtórzone x4, więc działa ok. Tidal pokazywał 2000 😉

Dnia 15.02.2022 o 10:02, kosciukus napisał:

W pełni legalnie i za darmo z Tidal Connect'a można korzystać na Volumio free albo Moode, tylko korzystając z pośredniej aplikacji, np. mconnect albo bubble upnp.

To już nie jest de facto Tidal connect, ale upnp albo open home ale działa to lepiej. U mnie najlepsza jakość daje moode na malinie plus Bubble upnp w trybie Open Home (lepiej niż po upnp) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2022 o 10:02, kosciukus napisał:

Pełny connect to taki, gdzie korzystam tylko z aplikacji Spotify albo Tidal, odpalam tam utwór, wybieram streamer i od tego momentu mogę już "ubić" aplikacje lub wyłączyć telefon, a muzyka dalej będzie grała i będą się zmieniały piosenki same.

Niepełny connect jest wtedy kiedy muszę dodatkowo mieć uruchomioną aplikację na telefonie, np. mconnect. Kiedy ona przestanie działać, przestanie lecieć muzyka ze streamera (np. raspberry).

No to na malinie jest pełni connect obu teraz. W Moode

Dnia 15.02.2022 o 10:02, kosciukus napisał:

W pełni legalnie i za darmo z Tidal Connect'a można korzystać na Volumio free albo Moode, tylko korzystając z pośredniej aplikacji, np. mconnect albo bubble upnp.

 Tak, ale jest też dodatek to moode i działa już z aplikacji. Jako pełny connect

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...