Skocz do zawartości

Nagłośnienie w suficie powieszanym


Stef-x

Recommended Posts

Cześć,

chciał bym zamontować zestaw nagłośnienia do kina domowego w suficie podwieszanym, do okoła salonu 6x5m idzie ramka 50x50cm, czyli głośniki by były 2,5m nad ziemią.

Najważniejszy jest dla mnie dźwięku do filmów, gier i na końcu słuchania muzyki. Salon nie jest duży, ale podzielony na jadalnie i kino domowe, nie wiem czy przy takim układzie jest jakikolwiek sens dawać jakieś głośniki bliżej stołu? Jestem laikiem w tej kwestii, czytałem tutaj kilka tematów i w sumie nie jestem pewien czy jest sens bawić się w głośniki sufitowe zamiast normalnych kolumn?

Interesuje mnie zachowanie jakiegoś racjonalnego stosunku jakości do ceny. Osobiście wolałbym mieć całe nagłośnienie w suficie, pod telewizorem będzie miejsce na szafkę RTV, czy jest sens bawić się dodatkowo w amplituner lub wzmacniacz?

Mam nadzieję, iż w miarę jasno przekazałem informację, proszę o pomoc i odpowiedź, niedługo wchodzi ekipa od sufitów i muszę podjąć ostateczną decyzję

z góry dziękuję i pozdrawiam.

audio.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

dziękuję za odpowiedzi, po przeczytaniu przewodnika zdecydowałem się na wersje Dolby 3.1.2, tylko ona pasuje do mojego układu,

sofa będzie dość blisko ściany, odsunięta max. 30cm, z tego co widzę do wieże stojące powinny być za widzem, u mnie nie ma na to miejsca, ewentualnie po bokach, ale czy to się nie mija z celem?

Co lepsze głośniki sufitowe nad głową czy po bokach sofy?

Czy jest sens próbować iść w system 5.1 i montować głośniczki na ścianie za sofą?

Czy subwoofer może być nad/pod głośnikiem środkowym, telewizor będzie na ścianie więc powinno być miejsce?

 

Pozdrawiam.

 

 

audio.png

Edytowano przez Stef-x
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stef-x napisał:

Witam ponownie,

dziękuję za odpowiedzi, po przeczytaniu przewodnika zdecydowałem się na wersje Dolby 3.1.2, tylko ona pasuje do mojego układu,

 

W 3.1.2 głośniki sufitowe muszą znaleźć się przed sofą, więc to nie jest układ wyrysowany na Twoim schemacie. To jest zresztą egzotyczny układ. W tym pdf od Dolby wymieniona jest szeroka lista układów, ale nie ma tam informacji, które są preferowane.

Najpopularniejsze i najsensowniejsze formaty to 5.1, 7.1, 5.1.2, 7.1.2, 7.1.4

 

1 godzinę temu, Stef-x napisał:

 

sofa będzie dość blisko ściany, odsunięta max. 30cm, z tego co widzę do wieże stojące powinny być za widzem, u mnie nie ma na to miejsca, ewentualnie po bokach, ale czy to się nie mija z celem?

 

Co lepsze głośniki sufitowe nad głową czy po bokach sofy?

Czy jest sens próbować iść w system 5.1 i montować głośniczki na ścianie za sofą?

Tak, zdecydowanie powinieneś brać pod uwagę te układy, które mają cyfrę 5 z przodu, czyli 5.x, 5.x.y, w zasadzie u Ciebie sens sens ma 5.1 oraz 5.1.2

W obydwu przypadkach montujesz dwa głośniki surround na ścianie za kanapą miejscach, gdzie na swoim schemacie zaznaczyłeś tylne sufitowe. Na wysokości trochę wyższej niż będą znajdowały się uszy odbiorców. Jeżeli zdecydujesz się na 5.1.2 to głośniki sufitowe powinny być trochę przed odbiorcami i z boku sofy, jak już wspomniałem wcześniej - inaczej mówiąć tak jak pokazano to w pdf dla 5.1.2.

 

1 godzinę temu, Stef-x napisał:

Czy subwoofer może być nad/pod głośnikiem środkowym, telewizor będzie na ścianie więc powinno być miejsce?

Stawia się na podłodze. Miejsce ustawienia subwoofera podlega innym zasadom niż inne głośniki, bo dźwięk z niego nie jest (zwykle) kierunkowy. Dla uproszczenia przyjmijmy, ze możesz go postawić w dowolnym miejscu przy ściance, gdzie jest TV

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy budowaniu kina w oparciu tylko o kolumny montowane w suficie nie uzyskasz dobrego dzwieku kinowego. Nie mówiąc już o tym że stereo będzie wielką mizeria.

Powiem tak tego typu zestaw zagra podobnie jak te systemu nagłaśniające sklepy w galeriach. To będzie tło.

Jasne że lepiej niż z TV, jasne że będzie namiastka przestrzeni. Jeśli zbudujesz to tanio i chcesz miec spokój z WAŻ to ok.

Ale jesli chcesz dobrze i mieć z tego radośc no to nie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwania, a rzeczywistość jak widać są to dwie różne rzeczy.

Czyli w takim układzie jak mam, wygląda na to, iż nicie z mojego kina domowego? Mimo chęci i zainwestowania w sprzęt efekt może być nieadekwatny do wkładu?

Jeżeli bym zamontował głośniki tylne na ścianie, to one by były max. 50cm od uszu odbiorców, czyli to raczej też by się mijało z celem?

Wygląda na to, że trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i zrobić po prostu wersje 3.1 i cieszyć się takim dźwiękiem jaki będzie, mając czyste sumienie, iż nic lepszego nie dało się zrobić?

Co to jest "WAŻ"? Szukałem w google, ale znajdowało mi tylko jakieś węże i ważki? 😜

audio.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.1 to zupełnie inne doznania niz 3.1. Spokojnie możesz zrobić 5.1 - zaplanuj sobie surroundy na tylnej ścianie. Uwierz, że wiele osób na forum miało trudniejsze warunki lokalowe i mimo to 5.1 u nich działa. W takim ustawieniu - gdy kanapa jest przy ścianie - na surroundy dobrze sprawdzają się głośniki dipolowe - bardziej rozpraszają dźwięk, więc nie ma takiego efektu, że gra prosto do ucha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik Akceptacji Żony

Jest sens montować kino ale po prostu na monitorach. Nawet na mikro satelitach na ścianie.

Ale nie całe na suficie.

Takich rozwiązan jest sporo

https://s4home.pl/glosniki-nascienne/dali-fazon-sat.html

https://s4home.pl/kolumny-podstawkowe/cabasse-alcyone-2-satelite.html

https://s4home.pl/kolumny-podstawkowe/monitor-audio-radius-45.html

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i po raz kolejny dzięki za odpowiedzi oraz pomoc,

 

Współczynnik Akceptacji Żony - jest pozytywny, z żoną oboje chcieliśmy mieć kino domowe, lecz myśleliśmy, iż głośniki sufitowe zrobią robotę.

Jeżeli wersja 5.1 w takim układzie jest możliwa, to bardzo chętnie, mam jedynie dwa pytania, aby wykonać prawidłowo to za wczasu.

Pytanko pierwsze, na jakiej maksymalnej wysokości mogą być te głośniki ścienne od ziemi, aby efekt wciąż był dobry/odczuwalny, dodam że im wyżej tym lepiej ze względów estetycznych?

Pytanie drugie, jakie pociągnąć kable do głośników, już z końcówkami czy mogą być jeszcze bez?

 

Pozdrawiam.

audio.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable 1,5mm OFC ciągnij bez końcówek, chyba że kupisz gotowe zarobione przewody tzw. bananami.

Jeśli chodzi o odległość od głośników, Dolby zaleca minimum metr od odsłuchu. Nie jestem fanem dipoli, ale grają bardziej przestrzennie i "pozwalają" się montować trochę bliżej. Jak masz sofę przy samej ścianie to rozstaw je symetrycznie ile się da i daj trochę wyżej ale w granicach rozsądku. Postaraj się ich nie mieć wyżej jak 1,6m od podłogi.

Pomyśl o 5.1.2, mógłbyś zamontować dwa głośniki w suficie i mieć pełny ATMOS. Praktycznie każde nowe amplitunery są 7-kanałowe więc koszty instalacji bardzo nie wzrastają.

Tu masz temat gdzie koledzy pozytywnie się wypowiadali o odsłuchu w podobnych warunkach lokalowych stosując dipole

IMG20211201144955.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tym szedł w kierunku 5.1.2, ale to wiązałoby się z rozbudową sufitu podwieszanego tak aby objął obszar co najmniej kanapy. A jeżeli teraz ma zostać ten podwieszany jak jest na schemacie, to i tak bym pociągnął dwa dodatkowe przewody do dwóch głośników sufitowych (z odpowiednim zapasem i schował to w tym suficie podwieszanym), niech czekają na przyszłość w gotowości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, kable mogę pociągnąć jak najbardziej, przy tym całym biznesie to będą prawie jak za darmo.

Żona dała się namówić na ścienne, ale na rozbudowę sufitu z powodu głośników nie ma szans.

Przygotować system pod 5.1.2 to nie problem, może za jakiś czas będą dobre sufitowe, które będą mogły grać bezpośrednio nad głowami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam ponownie :)

temat trochę odświeżamy, ale to mój więc nie będę niepotrzebnie zaśmiecał forum.

Powoli się wprowadzamy, obecnie rozglądam się za telewizorem +/- 70 cali (wiem, że to nie forum od tego, ale ktoś ma coś godnego polecenia?), warto zwrócić na coś szczególnie uwagę jeżeli chodzi o nagłośnienie?

Po zakupie TV chciałbym od razu dokupić nagłośnienie, obecnie jest wszystko przygotowane pod wersje 5.1, jak na schemacie powyżej. Ramka jest również jak wyżej, czy jest sens bawić się w 5.1.2 i wrzucać tam głośniki? Mam korytko w ścianie, więc dodatkowe kable mogę puścić, tylko czy głośniki sufitowe będą dość blisko tych ściennych. Kable są wyciągnięte na wysokości 1.9m od podłogi, tak wiem że powinny być niżej, ale jak wyciągali kable, a później łatali ściany mnie nie było w kraju, żona była poinformowana, ale stwierdziła, że tak nisko będą głupio wyglądały i tyle w temacie ;) opcji obniżania, prucia ścian nie ma ;)  ramka (sufit podwieszany gdzie by były głośniki sufitowe) są na wysokości 2.6m.

Ktoś mógłby doradzić co zrobić w takiej sytuacji oraz polecić jakiś fajny zestaw w przystępnej cenie?

Pozdrawiam :)

Edytowano przez Stef-x
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, zapomniałem o najważniejszym ;)

jakoś od 2 - 5 tysięcy złotych, oczywiście wolał bym zbliżyć się bardziej do 2 niż do 5 ;)

W sklepach rozrzut jest straszny, ale chyba za taką sumę da się czegoś posłuchać, jedynie zależy mi, żeby był przyjemny bas, lubię słuchać techno, żona rocka, czasem pograć, basik dodaje znacznie klimatu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie bardzo ciężko. Myślałeś może o starcie od stereo? Bo tak to pozostają najtańsze zestawy 5.0, atmosy i suba mógłbyś dokupić w przyszłości. 
Przykładowe zestawy:
https://www.q21.pl/onkyo-tx-sr494dab-polk-audio-monitor-xt60-xt15-xt30.html

https://www.q21.pl/onkyo-tx-sr494dab-taga-harmony-tav-807f-tav-807s-tav-807c.html


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...