Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy do Elac Vela


Recommended Posts

Witam,

Przymierzam  sie do kupna wzmacniacza lampowego, ale nie chciałby zmieniać glośników Elac Vela, które mam podpięte do NAD'a M10. Mam tez gramofon AT z wbudowanym przedwzmacniaczem. Pokój to 23m w kształcie prostokąta. Pomysł na to mam taki, żeby zostawić to co jest i dokupić lampę i do niej podpiąć gramofon. Myślałem o Lebenie albo Luxmanie.

Jeszcze żadnych odsłuchów nie robiłem, budżet nie jest do końca określony, ale jestem świadomy skali wydatków.

Czy ktoś z forumowiczow mial okazje słuchać Elacow z lampa ?

Z gory dziękuję

Joyo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz lampy z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym to minus jest taki, iż jest stosunkowo mało takich konstrukcji ale są na przykład według mnie jeden z lepszych wzmacniaczy Luxman LX360. Ten model ma bardzo ceniony preamp gramofonowy. Kolumny - tutaj ważna jest czułość. Tak do 91dB to raczej konstrukcje PP, powyżej można rozważyć konstrukcje SE.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Szukając tej klasy wzmacniacza raczej nie sugerowałbym się wbudowanym preampem. Generalnie zewnętrzny przedwzmacniacz zawsze dale więcej możliwości i przeważnie wyższa jakość niż wbudowane moduły ale przede wszystkim mamy wybór i możemy dobrać coś pod siebie a nie to co nam dali :)

Co do wzmacniaczy, bardzo dobrze z tymi kolumnami grają wzmacniacze lampowe Haiku np. Selene 6550, Unison Research SImply Italy. Leben też fajny tylko trochę mało mocy.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Wzmacniacz lampowy do Elac Vela

ok, dziękuję, troche poczytałem o tym Lebenie i w recenzjach przewijają sie opisy o graniu ciepłym i nasyconym, umowie sie na odsłuch.

A jakie sa Pańskie doświadczenia z Unison Research Sinfonia ?
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam mam haiku selene 6550 z opticon 8mk2 gra rewelacyjnie . Zamiast lamp 6550 wsadziłem kt120 i jest pięknie . Bardzo uniwersalny wzmacniacz lampowy . Szczerze to słuchałem wielu kolumn i elac np w porównaniu z dali , pylonem , focalem były jakieś jakby sztuczne dla mnie jakość dźwięku była daleko za porównywalnymi , fajne do łupania bez zagłębiania w detale …pomimo tego co mówią z tophifi . Byłbym wdzięczny gdybys opisał jak one zagrają z lampa. Fajnym niedrogim wzmacniaczem lampowym który miałem okazje podłączać pod opticony był synthesis soprano grał równie ładnie jak haiku jednak troszkę brakowało mu mocy ale z podstawkami sobie bez problemu poradzi

Edytowano przez Arekszcz
Blad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa że praktycznie żadne z nowszych Elac, Pylon, Dali nie bardzo nadają się do lampy, niektóre Focale już bardziej. Lampa KT to dość specyficzne granie lampowe bardziej w stronę tranzystora niż lampy niestety. A pisanie że Elac jest za chociażby Pylonem to spore nadużycie. Warto konkrety dawać, a nie tak generalizować bo jest to nieprawda. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu się troszkę nie zgodzę bo słyszałem ze dali do lampy lipa a jednak nie. Zapraszam na odsłuch. Już gdzieś wspominałem ze był u mnie Jarek z haiku i sam był w szoku ze tak się zgrały z selene. Co do lamp kt owszem zyskał na szybkości jednak do tranzystora mu bardzo daleko. Co do elac to słuchałem vela fs409 porównanie z dali opticon 8 mk2 pylon diamond 30 i focal aria 948 i dla mnie mniej detalicznosci . podtrzymuje daleko za reszta ( moje odczucia) elac typowo pokazowa kolumna na 10min grania żeby „koledze pokazać „ na dłuższa metę nie dla mnie . Jezeli dla Ciebie elac dorównuje w/w to bardzo dobrze inaczej robili by jeden rodzaj kolumn. Co ucho to inny odbior 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elac ma lepsze i gorsze modele w swojej ofercie, a ma tego sporo. Elac najlepiej spisuje się z mocnym tranzystorem takie kolumny jak 510 które dziś kosztują zaledwie 2.5 tyś na rynku wtórnym są uznawane za jedne z lepszych monitorów, ale potrzebują potężnego wzmacniacza. Często łączone były z Gryphonem czy Maczkiem. 

Te modele kolumn co wyżej wymieniłeś nie są w kręgu moich zainteresowań słuchałem wszystkie prócz tego modelu Focali (arie słyszałem tylko podstawkowe) , nie są to kolumny do lamp, tzn można je podpiąć i słuchać ale to nie jest do końca granie lampowe jak to się mówi rasowe? 

Kolumny wysokoskuteczne, szerokopasmowe, niektóre modele z hornem wpięte do wzmacniaczy na lampach 845, 211, 2a3, 300b, el34, el84, nawet diabły tu można posłuchać lampowego grania, KT mimo wszystko to dla mnie kierunek mocno w stronę tranzystora słuchałem 3 wzmacniaczy na 80 żaden mnie nie porwał, a wiele tranzystorów uważam za wyśmienite, podobnie jak klasę D (ale tu tylko w zakresie basu), nie jestem jakimś lampowym świrem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za powyższe wpisy, wynika z tego ze moje kolumny nie nadają się do lampy. Wstępnie jestem jednak umówiony na odsłuch Leben CS 600x i CS 1000p w lokalnym sklepie gdzie udam się ze swoimi Vela BS 403 i usłyszę. Jak nie będzie mi pasowało to będę szukał dalej ewentualnie rozważę zmianę kolumn, ale to kłopotliwa kwestia bo te, które mam musiałby sprzedać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2022 o 14:15, Arekszcz napisał:

Szczerze to słuchałem wielu kolumn i elac np w porównaniu z dali , pylonem , focalem były jakieś jakby sztuczne dla mnie jakość dźwięku była daleko za porównywalnymi , fajne do łupania bez zagłębiania w detale …pomimo tego co mówią z tophifi .

Nieprawa. Vela świetnie grają np. z Pathosem. To była jedna z lepszych prezentacji na AVS 2018 (bodajże) gdzie zapuszczali Riverside z winyla (gramofon też Elaca).

Móiwimy jednak o modelu 407, czyli podłogowym. Monitorków 403 nie słyszałem.

Edytowano przez Melo-man
literówki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...