Skocz do zawartości

Wymiana wysokotonowego głośnika


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@Fafniak Matowe masz te soprany? Masz tego Chorda Odyssey jeszcze? Może wymień tego beldena. Belden to cyna na miedzi. Wysokie cyną idą więc opór większy i może to ich matuje. Od razu z Chordem soprany blasku dostaną 😉

Ja bym próbował ale to trzeba zamontować wszystko. Robota podwójna 😉

@elektron6 rzuć okiem na tą zwrotkę jak będziesz miał chwilę czy czegoś nie pokręciłem. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, elektron6 napisał:

Wszystkie 3 kondy to elektrolity bipolarne. To są bardzo wytrzymałe kondensatory i z doświadczenia mogę powiedzieć iż nie tracą na parametrach...

Witam, Proszę Cię elektron6 nie wprowadzaj ludzi w błąd. Te kondensatory to śmieci (poniżej pare fotek starych kondów z których żaden nie ma parametrów - co więcej... nawet polipropylen tego nie gwarantuje), rezystor też, cewki raczej ok, one nie tracą zazwyczaj parametrów tylko jak słusznie zauważył Mariusz, tam nie powinno być śrub, zmieniają wartość indukcyjności i to mocno.

Poza tym jeżeli głośniki niskotonowe mają 4 Ohmy a schemat jest dobrze rozrysowany (konstrukcja 2,5 drożna) to masz wypadkową impedancje 2 Ohmy...

 

"Mimo to widać, że wstawienie zworki zamiast rezystora R1 podbije soprany w szerokim zakresie kilku oktaw ok. 2dB"  Mariusz jeżeli nie wiadomo ile Ohm ma wysokotonowy to nie wiadomo o ile podniesie się skuteczność po usunięciu tego rezystora: jeśli ma 4 OHm to o 1,7dB,  a jeśli 8 to o 1,7dB...

 

Fafniak jeżeli chcesz to zrobić dobrze to sobie rozrysuj na spokojnie całą zwrotnicę no chyba że jest rzeczywiście tak jak podał Mariusz, posprawdzaj wartości elementów (bez miernika RLC nic nie zrobisz), wymień te lipne kabelki na coś lepszego (np. VdH snowline), cewki powinny być ok, rezystory wystarczą Superes Ty-Ohm są po 4zł/szt, kondensatory które są równolegle załóż przynajmniej MKT, a te szeregowe Jantzen standart Z-cap albo Cross cap, na górze założyłbym lepszy np mcap Mundorfa (ok25zł)

 

Na fotkach poniżej pomierzone stare kondy i nie tylko: Na pierwszej fotce Audyn Cap który powinien mieć 4,7uF a ma 3,98 (sam byłem zaskoczony jak go zmierzyłem).  Na drugiej elektrolit, zamiast 8uF ma 11,37,  na trzeciej też bipolar: zamiast 4,7 ma 5,19.  Te Wego były montowane w wielu niemieckich kolumnach, miałem tego dużo w kolumnach IQ, żaden nie miał parametrów.  Tyle w temacie.

DSC08861.JPG

DSC08862.JPG

DSC08863.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.poweraudio.pl/

Ale nie musisz przez sklep, wejdź na alledrogo i tam wszystko znajdziesz i będzie szybciej. 

VdH twin red (taki czerwony) kupisz za parę złotych a zamkniesz temat. 

Pzdr.

P.S. W moim poprzednim poście mały błąd się wkradł: jeśli 8Ohm ma wysokotonowy to podbicie po usunięciu rezystory będzie o ok.  0,8dB. 

Edytowano przez baliosia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,8uF i 3,9uF MKT Philipsa. To nie są złe kondy, trzymają parametry nawet po wielu latach. Ewentualnie wymień ten od wysokotonowego (chyba ten 3,9 ale to musisz po ścieszkach sprawdzić). I rezystor jeśli jest w torze wysokich na metalizowany. To chyba jakieś niemieckie kolumny? 

Edytowano przez baliosia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...