Skocz do zawartości

Wymiana wysokotonowego głośnika


Recommended Posts

Mam teraz też te Audeze w koszyku, są trochę droższe. Nie jest to jakiś dramat cenowy.

Tylko czy na pewno jest sens ? 

Kolejna sprawa to kwestia orientacji tych kondensatorów. + i - jest chyba istotny ?

@MariuszZ coś napisał o datasheet - rozumiem że chodzi o wielkości /średnice tych kondensatorów ?

https://allegro.pl/oferta/jantzen-cross-cap-kondensator-7-50-uf-400v-extra-5739235088

to rozumiem że średnica jest 23mm i długość 36mm ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No duże są. Trzeba czasami kombinować ale ze zdjęć widać, że sporo miejsca masz na PCB. 

@baliosia niechlujny montaż to jedno ale cewki w szeregu z nisotonowcem 0.8mm? Ta 0.4mH miała 0.43R. Na drucie 1.4mm tylko 0.18R będzie, a jest jeszcze 2,7mH w szeregu. Wg mnie rezystancja powinna być jak najmniejsza w szeregu. To może być korzystne. Silvera mam przez przypadek. Zamówiłem Superiory Z-cup ale nie było na magazynie i miły Pan zaproponował Silvery bez dopłaty. Mam je też w BMN z jedwabiem. Bitrosty mają za tweeter Crescendo Seasa. Będzie dobrze 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ No jeżeli ktoś do Seasa Excela zakłada niebieskiego jantzena no to "lekki" off top jak to się mówi... ;) 

Będzie dobrze z tym Silverem, co do rezystancji masz racje, nie wiedziałem tylko jakie tam masz głośniki. przy jakiś starszych albo tanich konstrukcjach te 0,8 by wystarczyło. No ale przy Twoich to min1,4...

P.S. Jakbyś miał jakieś niepotrzebne elementy na zbyciu daj znać na priv, najlepiej jakie i ile chcesz za nie. Dzięki, pozdrawiam.

 

@elektron6 "Co do miernikami pomiarów - podkreślam pomiar kondensatora bez podania wartości esr jest niewystarczający do oceny jakości kondensatora"   Ponawiam pytanie: czy pomiar DATSem V3 wystarczy??? 

Czyli dla Ciebie 50% różnica w pojemności między znamionową a zmierzoną jest niewystarczająca do oceny kondensatora?  Ok... Nie będę Ci więcej głowy zawracał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okładzina zewnętrzna powinna być z masą połączona lub kierunkiem na mniejszą impedancję do masy ale dotyczy to bardziej elektroniki wewnątrz wzmacniaczy, przedwzmacniaczy. 

W tym artykule oraz w tym trochę na temat jak i po co? W zwrotnicy kierunek może nie mieć większego znaczenia bo napięciowe sygnały audio dużo większe są od zakłóceń z folii. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dat v3 osobiście mnie nie interesuje w temacie pomiarów kondensatorów. To jest oprogramowanie strikte do zwrotnic. Jeśli miałeś takie wartości kondensatorów to miałeś pecha ja nie spotkałem się z takimi odchyłkami i podchodzę neutralnie do upgradu zwrotnic - kto co lubi. Z samego złożenia nie poprawiam nigdy producenta - skoro tak zaprojektowali kolumnę x to znaczy ze tak ma być aby moc dalej nazywać ja x a nie y. Jak ktoś ma obiekcje to może nawet i dzisiaj rozkręcić sobie kolumny i pozmieniać kondy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MariuszZ napisał:

Okładzina zewnętrzna powinna być z masą połączona lub kierunkiem na mniejszą impedancję do masy ale dotyczy to bardziej elektroniki wewnątrz wzmacniaczy, przedwzmacniaczy. 

W tym artykule oraz w tym trochę na temat jak i po co? W zwrotnicy kierunek może nie mieć większego znaczenia bo napięciowe sygnały audio dużo większe są od zakłóceń z folii. 

Pozdrawiam. 

zlituj się

to mnie nie kręci i nie bardzo chce mi się wgłębiać i przerabiać 

To jednostkowa sytuacja i nie będzie to moje kolejne hobby ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Mimo to może ktoś jeszcze czyta twoje przygody z upgradem i może dodatkowe informacje nie zaszkodzą ;) 

Dołożę jeszcze moją cegiełkę do wymiany poglądów @elektron6 vs @baliosia Nie mam co prawda bipolara elektrolitycznego o nominale 3.3uF żeby porownać z foliakiem ale mam 4,7uF elektrolita i Jantzena foliowego. Bipolar prawdopodobnie miałby jeszcze większy ESR bo to są dwa unipolarne elektrolity w jednej obudowie połączone szeregowo więc się ESR zsumuje? Nie jestem pewny. Może niekoniecznie ;) 

ESR elektolita jest ok. 10x większe więc w torze wysokotonowym na pewno będzie to "słyszalne". Moje zdanie na temat jest, że warto spróbować podmienić i posłuchać. Myślę też, że w latach produkcji tych kolumn projekt był policzony na tip top ale czy uwzględniono w obliczeniach ESR? Może założono, że jest pomijalny i licząc filtry uwzględniono tylko główne parametry RLC.

Pozdrawiam.

 

esr1 (Medium).jpg

esr2 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja teoria jest taka że kiedyś , kiedyś kolumny głównie liczono na papierze ( nie było programów CAD, czy tez dopiero raczkowały) _ do tego co ważne dokładnie osłuchiwano. Już w latach 60 tych były zarówno kondensatory bipolarne jak i wszelkie rodzaje zwijanych i jakby nie patrzeć był też wybór... Jeśli producent wybrał bipolara to zapewne miał ku temu jakiś cel aby zachować sygnaturę dźwięku. Niepodważalnym jest to,  iż obecnie jest moda aby wszystkie kondy były zawijakami ale właśnie tez niższy ESR zmiania i to dużo. Miałem kilka przypadków iż po takiej wymianie , kolumna stała się zbyt jazgotliwa i trzeba było tłumic wysokotonowca dzielnikiem rezystorów. No cóż być może zabrakło tej wartości ESR. ...która jednak coś tam wnosi. Każdy wymienia po swojemu ja nikomu nie bronię - ba sam wykonałem n takich zmian kondensatorów. Tak w skrócie i podsumowując jak twoja kolumna jest jakby za ciemna i szukasz sposobu na dodanie jej blasku to podmień kondensatory na inne a szczególnie bipolarne zmień na zwijane. Uwaga. Nie rób tego w przeciwną stronę bo będziesz miał jeden wielki jazgot....Inna sprawa oryginalności kondensatorów - w top konstrukcjach były stosowane tak dobrej kondensatory (amerykańskie) że szkoda tego wymieniać nawet na top współczesne. Takich kondensatorów się teraz nie znajdzie na rynku..tym bardziej że i tak większość współczesnych top kondensatorów to produkcja made in china.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szereg weź czerwone Audyny albo jak budżet pozwoli mapy mundorfa, równolegle czarne crosscapy lub niebieskie jantzeny. Jak masz napisy na kondensatorze to od lewej podłącz źródło z prawej wyprowadź na głośniki. Lepsze kondy mają różne długości wyprowadzeń i wtedy tak samo😉 

Ale ogólnie jak pisał MariuszZ nie ma to tutaj aż takiego znaczenia.  Pzdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda w tej chwili tak :

w torze wysokotonowym mam kondensator Jantzena i rezystor dokładnie taki sam jak poprzednio czyli 0,82 ohma (jakis metalizowany czy cuś ;) )

Wysokie ewidentnie dostały blasku trąbka bywa czasem jednak troszkę zbyt agresywna.

Nie chce już doupowac kolejnych elementów (wystarczy że mam 4 niepotrzebne kondensatory ) i troszkę rezystorów

Tak sobie pomyslałem ze może połączę szeregowo ten rezystor 0,82 z takim 0,29 ? 

Jest szansa zrobić symulację jak to sie zmieni ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.02.2022 o 13:55, Fafniak napisał:

Jest szansa zrobić symulację jak to sie zmieni ?

Tylko szacunkowo. Musiałbyś mieć pomiary zrobione. "Na oko" zmieni się max ok. 0,1 dB w zakresie dwóch/trzech górnych oktaw. 

Nie warto kombinować. Jak chcesz słyszalne różnice mieć to minimum jeszcze raz taką wartość jak masz dołóż z drugiego kanału i sprawdź. Ja bym dał zamiast tego co masz 2R i posłuchał dopiero. Jak by było mało to 3R itd. Takie strzelanie po 0,3 R nie ma sensu. Zamów czapkę rezystorów i próbuj ale najlepiej to pomiary mikrofonem z metra zrób REWemi zobacz jak to się zmienia ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...