Skocz do zawartości

wymiana kolumn na monitory w pomieszczeniu 32m2


bandzior85

Recommended Posts

Cześć,

 Posiadam wzmacniacz Rotel A11 Tribute i kolumny podłogowe Polk S50. Zestaw gra w pokoju 32m2

Mam wrażenie, że trochę nie do końca trafiłem z kolumnami - wydaje mi się, że są trochę zamulone w odbiorze, brak w nich dynamiki i klarowności.

Zastanawiam się nad ewentualną zmianą w podobnym budżecie, może nawet nad monitorami.

Pytanie tylko czy dobrym pomysłem jest wybór monitorów do tak sporego pomieszczenia?

Znalazłem dość ciekawe: Indiana Line DJ 310 - dość konkretne monitory z podwójnym basreflexem.

Co sądzicie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem S50e oraz jednocześnie też duże monitory Jamo C103 i to Jamo grały potężniejszym i lepszym dźwiękiem na 14 metrach.  To nie są kolumny do dużych pomieszczeń. Ja bym im dynamiki nie odmówił, raczej średnicy jeśli już.

Tak dla testu, możesz je trochę podnieść tzn postawić na czymś wyżej ? U mnie wtedy zabrzmiały całkiem inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bandzior85 napisał:

Znalazłem dość ciekawe: Indiana Line DJ 310 - dość konkretne monitory z podwójnym basreflexem.

Monitory to słaby pomysł jak na tak duże pomieszczenie wszystko się zgubi dodatkowo miałem okazję słuchać tych kolumn grają lekko mówiąc słabo jedyne czego nie brakuje w nich to basu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje Ci dynamiki bo to za małe kolumny na taką powierzchnie

Wymiana na monitory pogorszy sprawę.

Wymiana na Indiana Line DJ podwójnie zrobi problem. To jednak kolumny nie do końca do użytku domowego. Dedykowane są na nagłaśnianie małych imprez.

Moim zdaniem masz miejsce.

Heco Aurora 1000, Indiana Line Tesi 661, KEF Q 950 a z tańszych Polk XT 70.

Kolumny sprawdź w domowych warunkach zanim je kupisz.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bandzior85

Z tego co widzę to pomieszczenie z gołymi ścianami, dużymi powierzchniami płaskimi. Nie jest to "idealne" środowisko do grania ;)

Zanim zaczniesz zamawiać kolejne sprzęty zrób próbę.

Wysuń kolumny do przodu o 30 - 40cm , na podłogę przed kolumnami skombinuj dodatkowy dywan

Nie musi to przynieść diametralnej zmiany, ale posluchaj czy jest lepiej.

Piszesz że brak im dynamiki i klarowności. Mogę domyślać się że wszystko brzmi podobnie, jednostajnie  a dźwięki trochę się zlewają. Jak podgłośnisz to "bas" zlewa się w jednostajny niski ton/buczenie ? A w wysokich pojawia się chaos ?

Nie znam tych kolumn ale Rotelowi ciężko jest zarzucić brak dynamiki i klarowności ...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Pomysł z monitorami jest kompletnie nie trafiony, po prostu nie zagrają w tak dużym pomieszczeniu. Polk Audio to na prawdę dynamiczne kolumny ale S50 są za małe. W takim metrażu spokojnie mógłbyś iść w kierunku S60e. 
Warto jednak byłoby posłuchać innych kolumn takich jak Kef Q950, ostrzejszych Focal Chora 826, które wyciągną więcej smaczków z nagrań oraz spokojnych Heco Aurora 1000 aby określić kierunek poszukiwań. Pomieszczenie jest jak najbardziej w porządku ale musisz iść w bardziej wydajne kolumny. 

Zapraszam na odsłuch i po wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pomieszczeniu ok. 25 m kw. grał przez dłuższy czas zestaw Rotel A11 Tribute oraz Polk Audio Signature S50e.

I napiszę tak. Nie było najmniejszego problemu z dynamiką czy klarownością. Jeśli chodzi o nagłośnienie pomieszczenia (25 m kw.).

to przy poziomie 50 - 60 % głośności dla mnie było OK. Ale ja nie lubię słuchać muzyki bardzo głośno. Raczej słucham na średnich poziomach głośności. 

W tej chwili Rotel A11 Tribute gra z kolumnami Q Acoustic 3050i i w porównaniu z Polkami dźwięk jest bardziej uspokojony, bardziej wyeksponowana średnica w całym jej paśmie. Bas jest bardziej zwarty, punktowy. Po prostu dźwięk nie jest taki efekciarski jak w Polkach. I dla mnie to jest zmiana na plus. 

A Polk Audio S50e grają z Yaqinem MS-30L, który jest dosyć mocną lampą i też jest fajnie. 

Ale może kolega @bandzior85 potrzebuje po prostu mocniejszego wzmacniacza do swojego metrażu. Np. wyższy model Rotela mógłby tu się sprawdzić.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bandzior85

witaj

gratuluję pomieszczenia, tak obszernego. No i elementy więźby dachowej. Super. Zazdroszczę trochę.

A propos stereo.

Nie znam się na modelach kolumn, monitorów czy wzmacniaczy, ale zachęcam Ciebie do „wyciagnięcia” kolumn na minimum 1.5 metra od przedniej ściany i skręcenia ich do środka. Tak dla nauki, na wieczór. 
Daj znać proszę, co zaobserwowałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
42 minuty temu, bandzior85 napisał:

 W budżecie 3,5tys z zaproponowanych rozważam  Indiana Line Tesi 661 i Polk XT 70 - który zestaw sprawdzi się lepiej, zagra bardziej dynamiczniej i mocniejszym basem?

a co myślicie o Klipsch R-620F ?

Jeśli wybór miałby pomiędzy tymi 3 kolumnami to najbardziej dynamicznym brzmieniem będą charakteryzować się Klipsch R-620F. Jest to brzmienie typowej V-ki czyli mamy mocno wyeksponowaną górę oraz dół. 
Tesi 661 będą najbardziej muzykalne i zagrają najpełniejszą średnicą. Polki będą pomiędzy Indianą a Klipsch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem eksperyment z moim zestawem przenosząc go do mniejszego pomieszczenia. Efekt był dla mnie bardzo zadowalający.

Polki z Rotelem zagrały pełniej - lepiej wypełniały dźwiękiem mniejszy pokój, lepszy bas, dynamiki również im nie brakowało.

Teraz się zastanawiam czy za sugestią Q21 nie dołożyć i iść w większe S60 wiedząc czego mniej więcej mogę się spodziewać.

Wolałbym nie bawić się w zamawianie i potem odsyłanie kolumn - za duże ryzyko uszkodzenia, bo wiadomo jak nasze firmy kurierskie traktują przesyłki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...