Skocz do zawartości

Wybór wzmacniacza


topik21

Recommended Posts

Witam

Zacznę od tego, że przez kilka lat używany był przeze mnie zestaw jak poniżej:

- wzmacniacz Atoll in100se

- Pylon Sapphire 25

- Matrix mini (dac zbudowany na oddzielnych obwodach dla każdego z kanałów, 2 x AD 1955)

- okablowanie Van Damma (bardzo fajne kabale w dobrej cenie)

Muzyka z Tidal HIFI, ew. Spotfiy

Jak dla mnie grało to po prostu dobrze praktycznie z każdą muzyką jakiej słuchałem, od elektroniki w typie Shillera, przez Falco, Queen po Nocnego Kochanka (tutaj może brakło trochę rozdzielczości i detali na górze). Miejsce do słuchania to salon ok. 25m2.

Teraz stało się tak, że Atoll umarł, nie wydaje z siebie dźwięków - zero życia. Próbowałem go reanimować, ale próby nie dawały rezultatów, zawsze po paru tygodniach znów cisza. Od czasu pierwszego zdarzenia, zaczął bardzo się nagrzewać, nie ważne czy przy stresie czy zwyczajnym słuchaniu muzyki po cichu.

Zatem mamy teraz sytuację, że muszę kupić coś w zmian Atolla - budżet ok. 4500 tyś pln.

Myślałem na czymś ze stajni Audiolaba w konfiguracjach:

- 8300a z Matrix Mini 

- 6000a + streamer

- 6000a play już bez streamera

Ostatnio zaciekawiła mnie opcja Emotivy A2 jako końcówki mocy - wtedy Matrix Mini mógłby pracować jako preamp, mógłbym też dokupić jakiś mały dac z funkcją preampa tj: Topping DX30 Pro+ lub SMSL M200. Chyba, że nie bawić się w półśrodki i kupić komplet od Emotivy (choć to trochę pond mój budżet, ale może warto - zyskałbym BT oraz Dac w jednym urządzeniu)

Rozważałem także Cambridge Audio cxa61, ale nie wiem czy połączenie z Sapphire byłoby oki, pamiętam, że kiedyś na odsłuchach z jakimś CA (już nie pamiętam jakim modelem) było za jasno, za dużo wysokich tonów, bez odpowiednio wypełnionej średnicy i pudełkowatym basem.

W budżecie zmieściłby się również NAD z modelami: C338 i C368 (może warto byłoby dokupić wkładkę Nad MDC BluOS 2i, oczywiście jakby oferta była sensowna). Pytanie czy z Sapphirami nie będzie za dużo basy, kolumny same w sobie mają go sporo, a jak jeszcze dojdzie mocny zawodnik, który dołoży coś od siebie, to zdominuje całą resztę.

Wiem, że Sapphire 25 to niezbyt wyrafinowane głośniki, w palnie była wymiana ich w pierwszej kolejności, ale Atoll sprawił przykrą niespodziankę i musiałem zmienić palny :)

Zapewne najlepiej byłoby wypożyczyć dwa, trzy klocki i potestować w domu, ale nigdy jeszcze tego nie robiłem - zakładam, że udałoby się to ogarnąć.

Teraz pytanie do Was od czego zacząć?

Może coś zupełnie innego do testowania czego nie biorę pod uwagę.

Będę wdzięczny za wszelkie porady/sugestie.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywnie Audiolab 6000A to znacznie słabszy wzmacniacz od Atolla IN 100. Tu będzie spory regres.

Jeśli odczujesz inaczej to bardziej subiektywna opinia zmęczenia dźwiękiem Atolla.

Ale co mu się stało gdzie go naprawiałeś? Mamy na niego popatrzeć?

Do szafirów to prędzej siadł by Cambridge CXA81, Roskan Atessa.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home - wydaje mi się, że nie macie w ofercie Audiolab 6000A więc z oceną byłbym ostrożny ;) To tak na marginesie.

Sapphire 25 miewają problemy z rozdzielczością i potrzebują żywego i dynamicznego wzmacniacza aby sprostały np. Nocnemu Kochankowi. Audiolab, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, brzmi raczej ciepłym dźwiękiem, chyba, że 8300A. Ten jest już bardziej neutralny, ma lepiej kontrolowany bas i więcej przestrzeni. Mógłby Ci się spodobać. Jeśli Roksan to zdecydowanie K3. Może Arcam SA20? Primare I15? Ciekawie wypadnie też lampowy Fezz Audio SIlver Luna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Moim zdaniem świetnym wyborem byłby Cyrus One.
Tchnąłby nowe życie w obecne kolumny i jednocześnie otworzyłby drogę do ich wymiany na coś lepszego i bardziej wymagającego.
Wzmacniacz jest wykonany w klasie D, przy czym może pobierać z gniazdka do 700W, także jest w stanie "uciągnąć" większość kolumn.
Jeżeli chodzi o charakter brzmienia, to tu możesz spodziewać się energicznego grania, dużej detaliczności i bardzo szerokiej sceny dźwiękowej.
Góra pasma mimo tego, że prezentuje dużo szczegółów, nie jest zbyt agresywna i męcząca.

Cyrus One jest dostępny w trzech wersjach:

Cyrus One - tylko wejścia analogowe
Cyrus One HD - dołożone wejścia cyfrowe
Cyrus One Cast - wszystko co wyżej wymienione + złącze HDMI ARC i dołożony streaming w postaci Chromecasta.

 

Słuchałem go z wieloma różnymi kolumnami i za każdym razem potrafił mnie zaskoczyć - głośniki, które znam od dawna i słuchałem ich w różnych konfiguracjach, nagle zaczęły grać inaczej, jakby zdjęto z nich koc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My, zaproponujemy Ci konstrukcje w starym stylu;

Yamaha AS701 https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/yamaha-a-s701.html

Brzmi spokojniej ale z mocnym basem. Bardzo zacna topologia wewnątrz urządzenia. Duży, ciężki, sądzę że mógłbyś go przetestować :)

a jesteś z Warszawy, więc zapraszamy do naszych THF.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Q21 napisał:

S4Home - wydaje mi się, że nie macie w ofercie Audiolab 6000A więc z oceną byłbym ostrożny ;) To tak na marginesie.

Przecież na początku Waszej dystrybucji braliśmy go od Was. Mieliśmy także audiolaba jak był w Hornie wczesniej.

Nie no serio 6000A vs Atoll IN 100. Ja wiem że powinniśmy Cie promować, znam zasady marketingu itp. Ale to nie jest klasa tego wzmacniacza po prostu. Obiektywie.

Z 8300 już się zgadzam, chodź on neutralny nie jest. To bardziej sterylny wzmacniacz. I właśnie pasować będzie.

17 godzin temu, Audio Kombinator napisał:

Moim zdaniem świetnym wyborem byłby Cyrus One.

Tak to prawda on pod Szafiry także bardzo pasuje.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie sugestie i propozycje. Moja wiedza wobec Waszej jest pewnie bardzo skromna, w sumie to żadna :)

Atoll poza rozhasanym basem bardzo mi pasował, słuchając go przed zakupem odrzuciłem kilka klocków: min Yamahe i Nada. 

Q21 - faktycznie wydaje się, że lepszym wyborem byłby 8300a, być może byłaby szansa go wypożyczyć i posłuchać. Quada Vena II Play rozważałem , tylko zastanawiam się czy to nie trochę taki 6000a, holding ten sam, w środku podzespoły podobne - pytanie czy jest sens. Z reszty propozycji jeżeli byłaby jakaś extra cena na Roksana K3 to pewnie byłbym bardziej niż zainteresowany :)

S4 Home - Atoll nie wytrzymał nocy sylwestrowej, naprawiałem go u poleconego starszego Pana, który naprawia w okolicy sprzęt audio - wiedzę ma na pewno. Powiedział, że musiał odtworzyć jeden kanał, niestety po 1 naprawie wysokie tony były dramatyczne (charczenie), po drugiej niby oki, ale po jakiś dwóch tygodniach przy cichym wieczornym słuchaniu znów zonk. Wzmacniacz się załącza, wszystko teoretycznie działa, ale dźwięku brak - zakładam, że końcówki palą się z przyczyn występujących gdzieś wcześniej :(, a one są tylko skutkiem nie przyczyną. Też rozważałem CA tyle, że CAX61, ale pewnie CAX81 będzie lepszy dźwiękowo pod każdym względem - tutaj trochę cena już ponad budżet :(

Top Hi-Fi - pamiętam, że Yamaha podczas odsłuchów (niestety nie pamiętam już jaki to model) wydawała mi się, nie umiem tego fachowo nazwać, ale "szczupła" :) w sensie detaliczność oki, ładne wysokie tony, bas (jako go się podkręciło) też był w miarę oki - ale brakowało tego ciężaru w dźwięku, który był w Atollu.

I na koniec faktycznie Cyrusa rozważałem, pewnie wersję podstawową, na początku potestowałbym na moim dacu Matrix mini (uważam, że bardzo porządny sprzęt, oczywiście jak na moje potrzeby), ew. z czasem dokupiłbym może Bluesound node 2/2i jako dac i streamer - chyba byłoby oki?

Czyli shortlista:

- Audiolab 8300a

- CA CXA61/81

- Cyrus

- od mnie jeszcze Nuprime ida-8 - po opisach wydaje się, że sprzęt zbliżony do Cyrusa One.

 

Jeszcze jedno pytanie, wiem, że żadna z Waszych firm nie jest dystrybutorem Emotivy - więc i poleceń nie ma (absolutnie to nie zarzut), pytanie czy to nie byłoby jakieś rozwiązanie, prądu po dostatkiem, do tego preamp też ponoć niezły - tylko znów trochę pnad budżet.

Tutaj pytanie czy czy taki dac jak Topping DX3 Pro+ sprawdzi się jako preamp, lub inny w podobnej cenie. Gdyby nie było dramatu, może taki preamp (mający dac i BT) podpiąć pod końcówkę mocy np: Atoll 100 :)

Wiem, że tylko odsłuch może odpowiedzieć na moje pytania, ale ciężko tyle sprzętu od kogoś wypożyczyć i odsłuchać :)

Rozterki, rozterki ...

Pozdro i jeszcze raz dzięki za podpowiedzi :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, topik21 napisał:

Tutaj pytanie czy czy taki dac jak Topping DX3 Pro+ sprawdzi się jako preamp, lub inny w podobnej cenie. Gdyby nie było dramatu, może taki preamp (mający dac i BT) podpiąć pod końcówkę mocy np: Atoll 100

Ja grałem tak przez pewien czas tylko z Topping D50S jako pre i Atoll in100se i jeżeli chodzi o dźwięk to to co się zmieniło to właśnie bas był dokładniejszy ale średnica nie straciła.

Był też jeden i największy dla mnie minus - pilot. Te małe Toppingi mają mały i niezbyt wygodny pilot. Jeżeli zmienisz go na uniwersalny, wygodniejszy to bardzo fajne rozwiązanie.

A może własnie Emotiva a2 + Emotiva PT1 ?

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audiolab gra inaczej niż atoll, który jest mocno efekciarski

nie wiem skąd jesteś ale wypożycz wpierw zanim kupisz

Jeżeli masz w tym sprzecie coś co wysteruje końcówkę to polecam coś takiego :

https://www.audiophonics.fr/en/power-amplifier/audiophonics-mpa-s250nc-xlr-class-d-stereo-amplifier-ncore-2x250w-4-ohm-p-14185.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

Przecież na początku Waszej dystrybucji braliśmy go od Was. Mieliśmy także audiolaba jak był w Hornie wczesniej.

Nie no serio 6000A vs Atoll IN 100. Ja wiem że powinniśmy Cie promować, znam zasady marketingu itp. Ale to nie jest klasa tego wzmacniacza po prostu. Obiektywie.

Z 8300 już się zgadzam, chodź on neutralny nie jest. To bardziej sterylny wzmacniacz. I właśnie pasować będzie.

Tak to prawda on pod Szafiry także bardzo pasuje.

Piotr

Oczywiście, zgadzam się, że Atoll IN100 to półka Audiolaba 8300 a nie 6000A. W swojej cenie to jeden z najlepszych wzmacniaczy obecnie na rynku i jeśli tylko odpowiada nam barwa brzmienia, to jest to bardzo dobry wybór i nie ma to lnic wspólnego z marketingiem tylko rzetelna oceną a przede wszystkim ze słuchem :) W obecnym przypadku, ze względu barwy brzmienia. 8300 będzie lepszy.

Quad Vena jakościowo to poziom Audiolaba 6000A ale brzmieniowo jest inny. Najwyraźniej został zestrojony inaczej tak jak Denon i Marantz - również jeden holding. Natomiast Cyrus One oraz NuPrime IDA-8 to zupełnie inne granie. Cyrus ma więcej "mięsa", gra żywiej i odważniej, trochę bardziej efektownie. Trzeba wypożyczyć sprzęt i przetestować w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem będzie "słuchane", na pierwszy ogień pójdzie:

- CXA61/81

- NuPrime IDA-8

- Audiolab 6000a

- Emotiva A2 + PT1 i porównam sobie z moim Matrix Mini.

- końcówka Atoll z Matrixem

- Roksan Attessa

Wszystko uda się posłuchać z Sapphire 25.

Postaram też się umówić gdzieś na odsłuch Quada Vena II Play i Cyrusa One.

Najlepsze według mnie zostaną zaproszone do domu i ostateczna weryfikacja.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Jestem po pierwszych odsłuchu, po dwóch godzinach, wiem tyle:

- CXA81 bas potężny, ale cała reszta średnia mocno, ponoć do tego wzmacniacza potrzeba lepszych kolumn, jak dla mnie nic ciekawego

- Nuprime IDA-8, o dziwo lepiej, ale czegoś brakowało w średnicy, wokale wycofane, bas krótki z dobrą kontrola - niestety czuć też mniej dynamiki

- Audiolab 6000a play - o dziwo było fajnie, super stereofonia, "bardzo dużo" dźwięku, tam gdzie miał zejść z basem - był bas, troszkę wycofana góra, delikatna, ale z to pięknie wybrzmiewała - zaskoczenie.

- Atoll in100 signature - znane mi granie, jest moc, dynamika i niestety te same minusiki (ale malutkie) w obrębie kontroli basu i trochę mało szczegółowej góry - generalnie gdyby nie chęć zmiany/odmiany - byłby na short liście.

- Emotiva A2 + PT1 (myślałem, że po niego jadę, kupuję i wychodzę) kurka wodna zawód, z dużej chmury mały deszcz - po prostu wszystko średnie, bez jakiś szczególnych minusów, ale też bez szału. Ponoć dużo lepszym wyborem jest końcówka EMOTIVA XPA TWO GEN3, ale tutaj już trochę drogo.

- na końcu był Roksan Attessa - obecnie mój faworyt, było wszystko co potrzeba, bas i wysokie tony extra , Szczegółowo, z kontrolą, barwnie super. Jedynie malutki minusik do średnicy, jednak w Audiolabie miałem wrażenie, że było więcej powietrza, muzyka wypełniała całe pomieszczenie, w Roksanie było trochę skromniej. Za to mocy skubańcowi nie brakuje :)

Wszystko przesłuchane na Sapphirach 25 i odtwarzaczu sieciowym Cambridge Audio CXN v2 , kable Tellurium Q Black II i Tidal Hifi.

W piątkach będę miał drugi rzut, dorzucę jeszcze Leak stereo 130 (ponoć mimo skromnych wartości na papierze, gra dość fajnie)..

Pewnie też dorzucę do Roksana i Audiolaba, jakieś inne kolumny: Focale Chora 826 i Pylony Dimond 28. Zobaczymy czy będzie zdecydowanie lepiej niż na Sappihrach.

Niestety nie miałem okazji posłuchać polecanego tutaj Cyrusa, może gdzieś jeszcze uda mi się go dorwać.

Dzięki wszystkim za wskazówki, jednak trzeba jeździć i słuchać - bo już miałem kupować zestaw Emotivy zaocznie i byłoby rozczarowanie :)

Pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, topik21 napisał:

- Nuprime IDA-8, o dziwo lepiej, ale czegoś brakowało w średnicy, wokale wycofane, bas krótki z dobrą kontrola - niestety czuć też mniej dynamiki

IDA-8 nie należy do wzmacniaczy stawiających na jak największą dynamikę. Jeżeli szukasz energetycznego grania, z wysoką dynamiką, a przy tym nie chłodnego to jeszcze sprawdź Exposure 2010S2D, ten wzmacniacz potrafi nieźle rozruszać kolumny🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Kolejne odsłuchy za mną, wydawał mi się, ze kupie Attesse i będzie po sprawie, ale ...

... w piatek pojechałem posłuchać jeszcze Roksana i Audiolaba, żebym był pewne na 100% i w pierwszy rzucie podłączone zostały obydwa wzmacniacze pod Focal Chora 826 i oba zagrały bardzo fajnie. 

Następnie poprosiłem jeszcze o podpięcie pod Sapphiry i zonk - po Focalach to jednak dużo słabsze granie, wszystkiego mniej, może poza basem, tego w Sapphirach jest bardzo dużo. Chora 826 to jednak sporo lepsze głośnik i kropka.

Zapadła decyzja o zmianie całego zestawu, pytanie czy w kwocie ok. 10 tys pln (nie 10000 tys pln :) ) udałoby się złożyć coś co zagra dynamicznie, z dobrą podstawą basową i jednak lepszą, bardziej szczegółową średnica i gór niż w obecnych Sappirach 25.

Zastanawiam się czy zestawienie np: FYNE AUDIO F502 z Roksanem Attessa (może Cyrus lub Audiolab)

Widziałem, że często do F502 polecany jest Magnat MR780 pytanie czy nie będzie to troszkę za ciemne granie.

Pytanie też czy warto zainteresować się np: Heco Aurora 700 i do tego właśnie jakiś jasny wzmacniacz.

Połączeni, którego słuchałem, czyli Focal Chora 826 z Audiolabelm lub Roksanem też było bardzo przyjemne. Chyba nawet z tym pierwszym było lepiej, jednak Focale grają dość ostro, a Audiolab je ocieplał - choć trochę czuć było jakby miał za mało mocy.

 

Na ten moment mam totalny mętlik :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...