Skocz do zawartości

Pytanie o wygrzewanie kabli


Recommended Posts

6 minut temu, Butler napisał:

A czy gdzieś próbowałem Cię do czego przekonać

tak, poniżej cytuję, że chcesz mi coś udowodnić (poniekąd więc przekonać), ale zarazem nie jest to istota naszego tematu:

42 minuty temu, Butler napisał:

Udowadniam Twoją ignorancję i brak wiedzy

 

9 minut temu, Butler napisał:

nie masz kompletnie wiedzy w temacie w którym próbujesz obalić tezy

Wiesz co tu nie chodzi o żadną rozprawkę - ja nie próbuje obalać żadnej tezy (nie wiem w co Ty próbujesz wchodzić...)
Temat jest prosty- ja nie mając wiedzy, chciałem ją uzupełnić więc zadałem pytania. Moje intencje były czyste, ale kilka osób od razu zaczęło mi mówić, że jestem w błędzie, ale nie podali powodu. Dla mnie te osoby są poprostu niekompetentne, w tym również Ty.
I nie pisz proszę Cię już do mnie w tym temacie jeśli nie chcesz się bezpośrednio odnieść do moich pytań bo to nic nie wnosi. Nie zarzucaj mi 'złego podejścia'  i nie pisz już nic o 'obalaniu jakiejś tezy'...
Konkretów chcę!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, LML napisał:

ja nie próbuje obalać żadnej tezy

2 godziny temu, LML napisał:

...w jakim celu kupować kable za kilkaset złotych. Jeśli ktoś to robi to OK, ale niech nie wciska nikomu że słyszy różnicę (w porównaniu z kablem miedzianym, beztlenowym, dobrze zbrojonym, dobrej grubości i z dobrymi miedzianymi wtykami...)

To tak jakbyś miał problem ze zrozumieniem własnych postów. Piszesz o czystych intencjach, że chcesz zadać pytania. Moment i już stawiasz jasne stanowisko a po chwili zarzucasz infantylność, ignorancję, niekompetencję jak ktoś ma inne zdanie.

19 minut temu, LML napisał:

Dla mnie te osoby są poprostu niekompetentne, w tym również Ty.

19 minut temu, LML napisał:

Konkretów chcę!

To sobie poczekaj.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, LML napisał:

Ale jeśli zadaje pytanie na forum o zasadność takiego działania i o techniczne aspekty stojące za tym np. 'w jakim celu wygrzewać kable?' , i nikt mi nie odpowiada - słyszę tylko ,że o takie rzeczy się nie pyta.

 

4 godziny temu, LML napisał:

niech nie wciska nikomu że słyszy różnicę (w porównaniu z kablem miedzianym, beztlenowym, dobrze zbrojonym, dobrej grubości i z dobrymi miedzianymi wtykami...)

To o co w końcu pytasz, bo raz o wygrzewanie kabli, kolejny o różnicach lub ich braku.

Otóż na to jak zabrzmi, a raczej jak wpłynie na brzmienie przewód ma znaczenie wiele , no dobra kilka składowych.

Odległość przewodów od siebie, geometria ich ułożenia spiralnie lub nie, wypełnienie, bawełna lub inne, izolacja PVC lub teflon, ekranowanie gęste,  podwójne, potrójne, rodzaj i czystość miedzi  etc.

Może  nie pokusiłbym się o odróżnianie, czy gra miedź OFC,  czy jakaś inna, ale zawsze wybiorę w zakupach tę OCC.

Różnice masz na piktogramie, reszty się domyśl. 

P.S.

A byłbym  zapomniał, znalazłem taki wywiad z Panem Cardasem, może coś Ci przybliży i częściowo wyjaśni, przy okazji inni też poczytają z zainetersowaniem. Warto.

Domyślam się co możesz odpowiedzieć,  ale zaryzykuję. 

https://www.stereolife.pl/wywiady/1345-george-cardas-cardas-audio

 

 

 

occ.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, DiBatonio napisał:

To o co w końcu pytasz, bo raz o wygrzewanie kabli, kolejny o różnicach lub ich braku.

poniżej mój cytat:

Dnia 29.04.2022 o 22:49, LML napisał:

Jakie są fizyczne podstawy wygrzewania kabli?
oraz 
Za co płacą ludzie wydający po kilkaset/kilka tysięcy złotych na kable?

@DiBatonio spodziewałem się kolejnej głupowatej odpowiedzi ale miło mnie zaskoczyłeś.
Jak dotąd odpowiedziałeś najbardziej rzeczowo na temat, który mnie interesuje.
Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LML napisał:

spodziewałem się kolejnej głupowatej odpowiedzi

Twierdzisz, że moje odpowiedzi są głupkowate?

Czy może tak  już masz, bo wykluły się w twojej głowie jakieś uprzedzenia do mojej osoby?

Nie sądzę,  by moje wypowiedzi były bardziej głupkowate od twoich.

Ale jak już podziękowałeś, to tego się trzymajmy, że milusio Cię zaskoczyłem.

Zajrzyj do linku, trochę czytania, ale warto.

Dam Ci radę na przyszłość : Nie szukaj wrogów na siłę,  tam gdzie ich nie ma.

Pzdr

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

Twierdzisz, że moje odpowiedzi są głupkowate?

Czy może tak  już masz, bo wykluły się w twojej głowie jakieś uprzedzenia do mojej osoby?

Nie sądzę,  by moje wypowiedzi były bardziej głupkowate od twoich.

Ale jak już podziękowałeś, to tego się trzymajmy, że milusio Cię zaskoczyłem.

Zajrzyj do linku, trochę czytania, ale warto.

Pzdr

 

 

Myślę, że pisanie w takim miejscu jak to forum sporo zabiera. Nie widać twarzy i nie słychać głosu itp. Z tego powodu ludzie często wyobrażają sobie, że ich rozmówca 'wykrzykuje' do nich zza ekranu w złości - tylko dlatego , że nie postawił uśmiechniętej buźki na końcu zdania...
Wydaje mi się ,że czasem dlatego mogę być źle zrozumiany.

Edytowano przez LML
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, LML napisał:

Wydaje mi się ,że czasem dlatego mogę być źle zrozumiany.

Odpowiedź masz poniżej. 

 

2 godziny temu, LML napisał:

spodziewałem się kolejnej głupowatej

A wystarczyło napisać jedno zdanie...

2 godziny temu, LML napisał:

@DiBatonio Jak dotąd odpowiedziałeś najbardziej rzeczowo na temat, który mnie interesuje.
Dzięki.

Chyba sam widzisz, że forma jakiej użyłeś jest delikatnie mówiąc zaczepna, nie spodziewaj się zatem innych reakcji.

Uśmieszek na końcu takiego zdania "spodziewałem się głupkowatej odpowiedzi" niczego nie zmieni.

Pzdr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, LML napisał:

Jakie są fizyczne podstawy wygrzewania kabli?

Przewód to upraszczając trójnik RLC. C zależy od właściwości dielektryka, a ten może być naelektryzowany i mieć wewnętrzny ładunek elektryczny, który bardzo wolno zanika. Zagadnienie w świetle pomiarów patrząc na przewód przez pryzmat pojemności opisuje Norma IEC 93, która zaleca deelektryzcję dielektryka przed pomiarem przez zwarcie elektrod (końcówek przewodu) i pomiar prądu deelektryzacji tak długo, aż osiągnie on wartość całkowicie ustaloną, małą w porównaniu z oczekiwaną ustaloną wartością prądu skrośnego lub w porównaniu z prądem po 100 minutach, podczas przyłożenia napięcia. Może to trwać kilka godzin. Czasami zwarcie elektrod dielektryka na kilka dni nie daje zadowalających efektów. Zdarza się, że po długim zwarciu elektrod i umieszczeniu próbki w układzie pomiarowym prąd skrośny nadal płynie w kierunku przeciwnym, nawet jeśli przyłoży się do dielektryka napięcie 1000 V. Dielektryk taki można jedynie rozładować w realnym czasie, umieszczając go ze zwartymi elektrodami w podwyższonej temperaturze. Stąd powszechnie używane określenie "wygrzewania".

Wygrzewanie ma naukowe podstawy. Problem nieporozumień związanych z wygrzewaniem dotyczy tych którzy przypisują proces wygrzewania samym przewodnikom (żyłom przewodu) co jest przekłamaniem. Wygrzewa się dielektryk. 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MariuszZ napisał:

Wygrzewanie ma naukowe podstawy. Problem nieporozumień związanych z wygrzewaniem dotyczy tych którzy przypisują proces wygrzewania samym przewodnikom (żyłom przewodu) co jest przekłamaniem. Wygrzewa się dielektryk. 

@Butler ja to bym chciał wiedzieć gdzie niby w przewodach którymi płynie prąd do głośników znajduje się ten dielektryk. Bo norma IEC 93 oczywiście istnieje ale nazywa się "Methods of test for volume resistivity and surface resistivity of solid electrical insulating materials"!

dla tych co mieli rosyjski w szkołach, "electrical insultaing materials" to "materiały elektroizolacyjne".

@LML nie dziękuj, nie ma za co. To są bzdury po prostu.

Obejrzyj sobie ten odcinek:

 

@LML a tutaj informacja skąd się wziął "pomysł" na wygrzewanie kabli:

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolekdrugi napisał:

ja to bym chciał wiedzieć gdzie niby w przewodach którymi płynie prąd do głośników znajduje się ten dielektryk

Screenshot_20220506_211114.thumb.jpg.21ea4cbcc9cace3da2e7f65fe57c2a67.jpg

Źródło 

Polichlorek winylu PCV, teflon PTFE, polietylen PE, polietylen usieciowiony XLPE i wiele innych izolatorów stosowanych w przewodach to dielektryki. 

Zastanawiałeś się po co tyle zachodu i wymyślania czym izolować przewody? 

Zachęcam do zapoznania się z tematem zanim zaczniesz sugerować bzdury. To niegrzeczne jest. 

2 godziny temu, lolekdrugi napisał:

tutaj informacja skąd się wziął "pomysł" na wygrzewanie kabli:

Pan Krzysztof z RS żadnej merytorycznej treści nie wniósł do tematu wygrzewania. Spłycił zgadanienie zrzucając "wygrzewanie" na karb ciepłego brzmienia ironizując z audiofilskich zabiegów. Ten materiał nie ma żadnej wartości merytorycznej więc wg mnie jest nietrafiony. Oczywiście podyskutować można, a nawet trzeba. Tylko grzecznie proszę 😉

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

A Wy dalej o tych kablach?

"Nie da się przekonać: nie przekonanych"

Kable są jak lampy w naszych sprzętach, nie wiadomo, dlaczego robią nam na złość i potrafią się zmieniać (wygrzewać)?

Fakt, ale nie wszystkie. Część kabli za cholerę nie zmienia się po setkach godzin wygrzewania, inne potrafią pięknie dojść do siebie po 20 – 50 godzinach. U mnie ostatnio Ricable Dedalus po prawie 200 godzinach nadal grał katastrofalnie a Tellurium Q Black II po dobie doprowadził system do porządku.
Za to ciekaw jestem jakby zareagowali kablosceptycy na porównanie u mnie Dedalusow i Black II? Różnice w dźwięku były nie tyle akcentowe co absolutnie podstawowe. 
 

10 minut temu, MariuszZ napisał:

Screenshot_20220506_211114.thumb.jpg.21ea4cbcc9cace3da2e7f65fe57c2a67.jpg

Źródło 

Polichlorek winylu PCV, teflon PTFE, polietylen PE, polietylen usieciowiony XLPE i wiele innych izolatorów stosowanych w przewodach to dielektryki. 

Zastanawiałeś się po co tyle zachodu i wymyślania czym izolować przewody? 

Zachęcam do zapoznania się z tematem zanim zaczniesz sugerować bzdury. To niegrzeczne jest. 

Pan Krzysztof z RS żadnej merytorycznej treści nie wniósł do tematu wygrzewania. Spłycił zgadanienie zrzucając "wygrzewanie" na karb ciepłego brzmienia ironizując z audiofilskich zabiegów. Ten materiał nie ma żadnej wartości merytorycznej więc wg mnie jest nietrafiony. Oczywiście podyskutować można, a nawet trzeba. Tylko grzecznie proszę 😉

Pozdrawiam. 

Karmisz trolla. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MariuszZ napisał:

Polichlorek winylu PCV, teflon PTFE, polietylen PE, polietylen usieciowiony XLPE i wiele innych izolatorów stosowanych w przewodach to dielektryki. 

Zastanawiałeś się po co tyle zachodu i wymyślania czym izolować przewody? 

Zachęcam do zapoznania się z tematem zanim zaczniesz sugerować bzdury. To niegrzeczne jest. 

Cieszę się, że wkleiłeś dokładnie ten fragment. Cieszę się że wskazałeś właśnie na izolację. Powiedz mi teraz proszę jak to się ma do sygnału elektrycznego który leci wewnątrz kabla po miedzi (o ile przewód jest miedziany). Jak to wygrzewanie tej części izolacji ma poprawić jakość dźwięku w przewodniku?

15 minut temu, MariuszZ napisał:

Pan Krzysztof z RS żadnej merytorycznej treści nie wniósł do tematu wygrzewania. Spłycił zgadanienie zrzucając "wygrzewanie" na karb ciepłego brzmienia ironizując z audiofilskich zabiegów. Ten materiał nie ma żadnej wartości merytorycznej więc wg mnie jest nietrafiony. Oczywiście podyskutować można, a nawet trzeba. Tylko grzecznie proszę 😉

Bo tutaj nie ma o czym dyskutować, wcześniejszy jego filmik wyjaśnia całkowicie zagadnienie kabli do audio. Dlatego nic dziwnego, że sobie z wygrzewania ironizuje bo tylko to można z tego zrobić.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lolekdrugi napisał:

Jak to wygrzewanie tej części izolacji ma poprawić jakość dźwięku w przewodniku?

Szczerze to nie rozumiem pytania. 1)Jakości dźwięku nie ma w przewodniku. 

2)Ja napisałem o wygrzewaniu o które ktoś konkretnie zapytał. Odpowiedź była chyba konkretna. Nie o jakości napisałem. 

3)Nawet gdyby nie 1) i 2) to moja jakość SQ jest inna od twojej więc nie mamy płaszczyzny do dyskusji. Musiałbyś zdefiniować twoją SQ, usłyszeć moją, a później zadawać pytania na temat by ze mną dyskutować. Wybacz ale na tym etapie ja nie zamierzam bo to droga donikąd. 

6 minut temu, lolekdrugi napisał:

wcześniejszy jego filmik wyjaśnia całkowicie zagadnienie kabli do audio

Nic nie wyjaśnia. Omawia przewody głośnikowe. Słabo. Pomija wiele kwestii. Poza tym temat dotyczy wygrzewania. Przede wszystkim przewodów zasilających gdzie reaktancja pojemnościowa teoretycznie może wpływać na to co wpełźnie do systemu audio patrząc na zakłócenia RFI/EMI. Jeżeli już wyczerpałeś temat wygrzewania to sugeruję nie uogólniać i nie tracić czasu na pisanie o niczym. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

Fakt, ale nie wszystkie. Część kabli za cholerę nie zmienia się po setkach godzin wygrzewania, inne potrafią pięknie dojść do siebie po 20 – 50 godzinach. U mnie ostatnio Ricable Dedalus po prawie 200 godzinach nadal grał katastrofalnie a Tellurium Q Black II po dobie doprowadził system do porządku.

Jak najbardziej masz słuszność, mam taki IC co wraz z przebiegiem grał coraz gorzej, o ile pierwsze granie było nawet, nawet, to z czasem walił coraz bardziej basem, basem tracącym kontrole, dudniły kolumny i to zdrowo, nie dało się słuchać. Nawet nie zamierzam go sprzedawać, bo to wstyd oferować komuś taki drut. Co zrobić, 5 seterek wyrzuconych w błoto. Ale na tyle kabli co przesłuchałem to był jeden tak negatywny przypadek.

Zgadzam się .... że jedne są bardziej podatne inne mniej, nie ma reguły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Jak najbardziej masz słuszność, mam taki IC co wraz z przebiegiem grał coraz gorzej, o ile pierwsze granie było nawet, nawet, to z czasem walił coraz bardziej basem, basem tracącym kontrole, dudniły kolumny i to zdrowo

Może to był moment, który trzeba było przeczekać kolejne 2 setki godzin, tak czasem bywa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Każdy zestaw to skomplikowana złożoność pętli mas, ilości przewodów, dopasowania impedancji, kompatybilności elektromagnetycznej, a nawet efektywności zestawów głośnikowych. Przewody to interkonekty, sieciówki i inne cyfrówki. Nie da się tego zamknąć stwierdzeniem, że jak PCV czy inny polichlorek zastąpimy powietrzem (stan idealny) to będzie lepiej. Mimo to, producenci przewodów głośnikowych oraz RCA idą w stronę wymiany izolatorów przewodów na powietrze. Nie mam pojęcia czy to słychać ale robią to 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...