Skocz do zawartości

Onkyo RZ830 + Magnat 757 vs MA RS8


Tomaszek

Recommended Posts

Hej wszystkim.

Od jakiegoś czasu użytkuję zestaw Onkyo RZ830 + Magnat 757. Znajomy namawia mnie jednak na zmianę 757 na Monitor Audio RS8, twierdząc "że będzie znacznie lepiej". I tutaj pojawiają się moje pytania:

1. Czy ktoś korzystał z tych kolumn i mógłby je porównać w 2 zdaniach? Jak będzie się miał dźwięk jednych do drugich? W mojej opinii 757 wyglądają lepiej, ale nie o wygląd tu chodzi, bo kolumna ma grać.

2. Zastanawiam się nad wyrzuceniem końcówki mocy "na zewnątrz" i podpięciem zewnętrznego wzmacniacza stereo. Pytanie czy ma to sens? Aktualnie korzystam z połączenia Bi-amp i aktywnej zwrotnicy cyfrowej (Digital Crossover) co znacząco poprawiło dźwięk w moim odczuciu(w porównaniu z podłączeniem pojedynczym przewodem). Wiem, że jak będę chciał podpiąć zewnętrzny wzmacniacz, to wyjście "pre out" wypuści mi pełny zakres pasma i tutaj już tylko zwrotnice kolumn będą radziły sobie z podziałem pasma. Pytanie czy jest sens z taką kombinacją? Czy gra jest warta świeczki? Za jakim wzmacniaczem powinienem się rozejrzeć? Musi mieć wejście "main in", ale może jest szansa na polecenie czegoś konkretnego?

 

Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Monitor Audio RS8 to poprzednik obecnej serii Silver i z tego co pamiętam charakteryzowały się detalicznym i przejrzystym brzmieniem i dobrą dynamiką, mogą w porównaniu do Magnata być wartością dodaną, oczywiście jeśli komuś takie brzmienie będzie się podobało. Co do wzmacniaczy to warto takie porównanie zrobić np. z Musical Fidelity M5Si, który często jest stosowany w takich połączeniach i sprawdza się w nich doskonale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA bym nie wymienił.

RS to faktycznie poprzednik serii Silver ale graja inaczej,

Starsze serie miały znacznie bardziej położony bas, głębszy i wolniejszy. Dużo ludzi lubiło taki dźwięk bo był cieplejszy jednak na dłuższa mete ten bas wiele osób męczył byl mniej zróżnicowany. Chodź uważam że to wciąż dobre kolumny.

Ale nie zmieniaj. Zostaw Magnaty.

Jako końcówkę dobrze pasuje Musical Fildelity, Atoll czy starsze NADy.

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki za odpowiedzi. Trochę zgłębiałem temat, trochę wyjazdów, dlatego dopiero teraz odpisuję.

Zmiana kolumn nastąpiła. Jest znacznie więcej detali i jakby szersza scena, ale faktycznie bas wydaje się mocniej męczyć przy dłuższym odsłuchu. Z jednej strony średnica bardziej mi się podoba, detali więcej, scena szersza...  z drugiej bas trochę przytłacza., czuje się zmęczony po dłuższym słuchaniu. Brzmienie na pewno jest inne, ale czy lepsze nie mam pewności. Prawdopodobnie wrócę do 757 :)

Sprawdziłem jeszcze RS8 na TX-NR1010 i dźwięk znacznie lepszy w moim subiektywnym odczuciu niż na RZ830 (Połączenie bi-amp i podział pasma na poziomie amplitunera w 1010 - swoją drogą jakie jest katalogowo odcięcie pomiędzy niskim i średnim pasmem?) Tutaj pojawia się pytanie RZ830 jest już na tyle okrojony przez ekonomię, czy NR1010 tak dobry? Mogę mieć też ucho rozdeptane przez słonia :) Słucham muzyki głównie w trybie "Pure Audio". 

 

A co do zewnętrznego wzmacniacza to faktycznie M5Si zapowiada się świetnie, ale to trochę nie mój przedział cenowy niestety. Zastanawiałem się na jakąś używką i tutaj pojawiły się Onkyo A-9150, A-9130 lub starszy A-9755 ewentualnie Nad e356BEE. Jest sens inwestować w któryś z podanych? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.04.2022 o 13:57, Tomaszek napisał:

Zmiana kolumn nastąpiła. Jest znacznie więcej detali i jakby szersza scena, ale faktycznie bas wydaje się mocniej męczyć przy dłuższym odsłuchu. Z jednej strony średnica bardziej mi się podoba, detali więcej, scena szersza...  z drugiej bas trochę przytłacza., czuje się zmęczony po dłuższym słuchaniu. Brzmienie na pewno jest inne, ale czy lepsze nie mam pewności. Prawdopodobnie wrócę do 757 :)

No właśnie.

Scena jest szersza bo 757 nie pokazuje całej klasy przy RZ 830

Dnia 1.04.2022 o 13:57, Tomaszek napisał:

Sprawdziłem jeszcze RS8 na TX-NR1010 i dźwięk znacznie lepszy w moim subiektywnym odczuciu niż na RZ830 (Połączenie bi-amp i podział pasma na poziomie amplitunera w 1010 - swoją drogą jakie jest katalogowo odcięcie pomiędzy niskim i średnim pasmem?) Tutaj pojawia się pytanie RZ830 jest już na tyle okrojony przez ekonomię, czy NR1010 tak dobry? Mogę mieć też ucho rozdeptane przez słonia :) Słucham muzyki głównie w trybie "Pure Audio". 

1010 to wyraźnie lepszy ampli.

Nie chodzi o ekonomie w RZ 830.

Dnia 1.04.2022 o 13:57, Tomaszek napisał:

A co do zewnętrznego wzmacniacza to faktycznie M5Si zapowiada się świetnie, ale to trochę nie mój przedział cenowy niestety. Zastanawiałem się na jakąś używką i tutaj pojawiły się Onkyo A-9150, A-9130 lub starszy A-9755 ewentualnie Nad e356BEE. Jest sens inwestować w któryś z podanych? 

NAD 356. W Te Onkyo nie bardzo.

Z używanych jeszcze Denony serii PMA 1500 w górę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

1010 to wyraźnie lepszy ampli.

Nie chodzi o ekonomie w RZ 830.

Czy przy zewnętrznym wzmacniaczu stereo nadal myślisz, że 1010 byłby lepszym ampli? Raczej nie będę szedł w Atmos w najbliższym czasie, jednak HDMI 2.0, odtwarzanie DSD, AccuEQ wydają się być mocno na plus dla RZ830.

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

NAD 356. W Te Onkyo nie bardzo.

Z używanych jeszcze Denony serii PMA 1500 w górę.

Piotr

Dzięki za radę. Nie chce stawiać kolejnego klocka tylko dla idei, a czerpać z tego całymi uszami :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tomaszek napisał:

Czy przy zewnętrznym wzmacniaczu stereo nadal myślisz, że 1010 byłby lepszym ampli?

Nie. wtedy nie. Uważam że wzmacniacz jest lepszym dodatkiem.

21 godzin temu, Tomaszek napisał:

Dzięki za radę. Nie chce stawiać kolejnego klocka tylko dla idei, a czerpać z tego całymi uszami :)

Będzie lepiej, to nie idea :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
23 godziny temu, Tomaszek napisał:

Orientujesz się może czy jest duża różnica pomiędzy C356BEE i C375BEE? Warto dołożyć te 30% do wyższego modelu w takim zastosowaniu?

Czy przy takim masz na myśli jako końcówka?

różnica jest spora.

NAD 356 nieco gra inaczej od pozostałych z serii 316, 326 i właśnie 375.

356 gra dynamicznie, ekspresyjnie i potrafi mieć wyraźny środek. U niego całe pasmo jest takie do przodu.

Z kolei NAD 375 stawia na obfity bas ale przy tym bardzo kontrolowany, delikatniejsza średnice, tu znajdziesz więcej ciepła. Góra jest nieco bardziej stonowana ale przy tym swobodniejsza.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Czy przy takim masz na myśli jako końcówka?

Tak, chodziło mi o to, że będzie końcówką bez rozbudowy o moduły. Ale po Twoim pytaniu w sumie przemyślałem temat i będzie po prostu wzmacniaczem. Takie było założenie producenta. Sorki, wygłupiłem się :D

Poczytałem trochę więcej o różnicach pomiędzy c326 vs c356 i c375, przeliczyłem budżet i chyba skłonie się ku c356 lub PMA-1500AE. W sumie te dwa zostały na tapecie w tej chwili. Zastanawiam się też nad zakupem obu, odsłuchu w domu i zostawieniem tego, który bardziej przypadnie mi do gustu :) Nie mam wielkiego doświadczenia w tym temacie, więc pewnie i tak będzie banan na twarzy :)

Nie chcę tworzyć dodatkowego wątku więc zapytam jeszcze - może znasz temat.

Odtwarzacz CD - karuzela na 5/6CD. Wiem, że tutaj szaleństwa raczej nie będzie, bo stawia się pewnie bardziej na wygodę niż jakość dźwięku, ale zastanawiam się nad takim odtwarzaczem. Kiedyś korzystałem z Sony CDE-CE305 i tą wygodę bardzo sobie ceniłem. Pojawiły się dwa typy - Yamaha CD-C600 i Onkyo DX-C390. Znasz może te sprzęty? Inna opcja to zgrywanie płyt do FLAC i odtwarzanie z NAS przez przetwornik RZ830.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tomaszek napisał:

akie było założenie producenta. Sorki, wygłupiłem się :D

Coś Ty. Od tego jesteśmy aby pomóc.

12 godzin temu, Tomaszek napisał:

Poczytałem trochę więcej o różnicach pomiędzy c326 vs c356 i c375, przeliczyłem budżet i chyba skłonie się ku c356 lub PMA-1500AE. W sumie te dwa zostały na tapecie w tej chwili. Zastanawiam się też nad zakupem obu, odsłuchu w domu i zostawieniem tego, który bardziej przypadnie mi do gustu :) Nie mam wielkiego doświadczenia w tym temacie, więc pewnie i tak będzie banan na twarzy :)

356 i 1500AE jestem za! Domowe testy dwóch na raz? Jestem ZA!

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Coś Ty. Od tego jesteśmy aby pomóc.

356 i 1500AE jestem za! Domowe testy dwóch na raz? Jestem ZA!

Nie czekałem długo... kilka km za mną i c356 jest pod dachem :D

Odpięcie kolumn front od RZ, instalacja blaszek(zworek) na terminalach głośników(po przejściu z bi-amp na pojedynczy przewód), podpięcie głośników front pod wyjście głośnikowe A w c356. Z RZ terminale pre-out FRONT przewodem RCA na Main-in do c356. Pierwsze odczucia stereo bardzo pozytywnie... Więcej detali, dynamika wzrosła... lepiej. Banan na twarzy spory :D

Następnie test kino. Po takiej zmianie postanowiłem przeprowadzić kalibracje z użyciem mikrofonu. Po uruchomieniu kalibracji LF zagrał jakby wszystkim co miał pod ręką i RZ przeszedł w PROTECT V. Chwilę wcześniej przestawiłem przełącznik c356 Soft Clip w pozycje OFF. Dramat. "To żeś się pobawił" - w głowie. Ponowne uruchomienie RZ i Self-test jednak pozytywnie, uruchomił się. Uff... Wydaje się, że zabezpieczenie napięciowe zadziałało i strat nie ma. Dopóki się nie dowiem co jest nie tak, to nie mam zamiaru sprawdzać jego działania raz jeszcze.... Co pominąłem? W menu RZ nie mam możliwości zaznaczenia, iż korzystam z zewnętrznego pieca - zostały tylko odpięte kable od terminali. regulacja głośności w c356 na min, ale to i tak bez znaczenia.... Co jeszcze powinienem zrobić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lolekdrugi napisał:

można spróbować zmienić ustawienie impedancji w amplitunerze na 8ohm.

Myślisz że to pomoże? 

Mi się wydaje, że mógł wykryć brak obciążenia na frontowych głośnikach i dlatego przeszedł w tryb protect. Zagrało z pre-out, więc dźwięk był, ale na zaciskach głównych przerwa, więc stan niedozwolony przy normalnej pracy... 

 

Jest chyba jeszcze możliwość zrobienia kalibracji bez frontów i to może tą opcję powinienem wybrać? Tylko wtedy nie do końca ma sens ta cała kalibracja...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lolekdrugi napisał:

@TomaszekZerknij sobie na testy na ASR gdzie Amir dość często na nie natrafia. Może to Ci da jakieś podpowiedzi.

Dzięki. Postaram się tam poszperać. 

 

Zastanawiam się jeszcze czy to nie kwestia połączenia sprzętów przewodem Jack 3,5mm. Z RZ Trigger 12V do IR IN w C356BEE. Pytanie czy jest tam tylko sygnał 12V do włączenia innych urządzeń, czy może jakaś uniwersalna magistrala do komunikacji pomiędzy sprzętami?

Musze załatwić jakieś interkonekty RCA, bo te które mam to takie najtańsze - chyba z jakimś sprzętem gratis były. Myślałem żeby zrobić je z Rean Neutrik NYS352 plus przewód Melodika MDC1110, Klotz AC110 lub SOMMER SPIRIT LLX, jeszcze nie wiem które, ale na pewno każde będą lepsze niż te, które obecnie posiadam :) Załatwie wtedy dwa wtyki mono 3,5mm i postaram się połączyć sprzęty tym dodatkowym przewodem. Może tutaj tkwi problem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomaszek napisał:

Pytanie czy jest tam tylko sygnał 12V do włączenia innych urządzeń, czy może jakaś uniwersalna magistrala do komunikacji pomiędzy sprzętami?

tylko sygnał do włączenia.

7 godzin temu, Tomaszek napisał:

Może tutaj tkwi problem?

nie ma szans. To co opisałeś to problem w działaniu sprzętu na które wymienione przez Ciebie dodatki nie mają żadnego wpływu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, S4Home napisał:

Wejdz do menu i zmień te ustawienia zanim zrobisz kalibrację.

Nie wyzerowałem amplitunera, ale ustawienia bi-amp zmieniłem na "NO". Manual od RZ mówi:

"You can connect a power amplifier to the unit and use the unit as a pre-amplifier in order to produce a large volume that cannot be output with the unit only. Connect the speakers to the power amplifier. For details, refer to the power amplifier's instruction manual. • Connect as shown on the left using the PRE OUT jacks.

 

Setup • Set "2. Speaker" - "Configuration" - "Speaker Channels" in accordance to the number of channels for the connected speakers."

Przechwytywanie.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem wszystko co znalazłem w necie... powinno działać....

Finalnie zrobiłem reset do ustawień fabrycznych i przeprowadziłem proces inicjalizacyjny jeszcze raz. Ustawienia, kalibracja itd.... Tym razem poszło jak trzeba, bez żadnych problemów :D

Poprawa jakości dźwięku znacząca, odkrywam nowe dźwięki w znanych mi utworach :D

Jeszcze pytanie. Podłączyłem pod Trigger 12V Out w Onkyo kabel mono 3,5mm i do 356. Zgodnie ze sztuką powinno to włączać Nada przy włączeniu Onkyo. Niestety tak się nie dzieje. Na wyjściu z Onkyo jest 12V przy włączeniu i 0V przy wyłączonym amplitunerze, więc wyjście działa. 356 ma coś uszkodzone w tym zakresie, czy tak powinno być?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2022 o 07:52, S4Home napisał:

A czy wyzerowałeś ustawienia amplitunera przez robieniem kalibracji?

 

11 godzin temu, Tomaszek napisał:

Finalnie zrobiłem reset do ustawień fabrycznych

nie ma za co :)

Nie trzeba było szukać całego internetu tylko pare linijek z tego forum :P

11 godzin temu, Tomaszek napisał:

Jeszcze pytanie. Podłączyłem pod Trigger 12V Out w Onkyo kabel mono 3,5mm i do 356. Zgodnie ze sztuką powinno to włączać Nada przy włączeniu Onkyo. Niestety tak się nie dzieje. Na wyjściu z Onkyo jest 12V przy włączeniu i 0V przy wyłączonym amplitunerze, więc wyjście działa. 356 ma coś uszkodzone w tym zakresie, czy tak powinno być?

NAD 356 ma TYLKO Trigger OUT. Więc co Ty podłączasz OUT z OUT?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, S4Home napisał:

Nie trzeba było szukać całego internetu tylko pare linijek z tego forum :P

Tak, miałeś rację. Dzięki za pomoc :D

Wyłączyłem bi-amp przed pierwszą kalibracją, ale może jednak coś gdzieś zostało.

31 minut temu, S4Home napisał:

NAD 356 ma TYLKO Trigger OUT. Więc co Ty podłączasz OUT z OUT?

Myślałem, że IR IN ma podwójną funkcję 🤦‍♂️. Nie uszkodziłem nic tymi 12V mam nadzieję :)

 

Dzięki jeszcze raz za pomoc w doborze sprzętu. Muszę jeszcze załatwić tego Denona i dam znać jak wrażenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Obiecałem dać znać jak będzie po testach domowych. Trochę to trwało, ale na spokojnie mogłem nacieszyć uszy i duszę :) NAD c356bee vs Denon PMA-1500AE. Wszystko się potwierdza, co było wcześniej napisane. NAD ma jakby bardziej wysuniętą średnicę do przodu - takie przynajmniej mam odczucie, ale też ogólnie bardziej "krzykliwy". Po przesiadce z amplitunera KD to był szok, bo poprawa jakości dźwięku znacząca. :) W Denonie więcej basu, schodzi niżej, ale i scena lepsza/szersza i separacja instrumentów większa. Co ważniejsze  Denon przy niskim natężeniu dźwięku gra znacznie przyjemniej/cieplej. W obu wzmacniaczach regulacja głośności przy niskim natężeniu dźwięku z poziomu pilota to jakieś nieporozumienie - albo za cicho, albo za głośno. To chyba zasługa logarytmicznych potencjometrów. Finalnie zostaje Denon, może dlatego że NADa już się trochę osłuchałem, ale też PMA przy niskim natężeniu gra przyjemniej. 

Jest tylko jedno pytanie. Jeśli aktywuje funkcję "Source Direct" w Denon mam wrażenie, że średnie tony wycofują się 2 kroki do tyłu. Potencjometry(bass i treble) w środkowym położeniu. To normalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...