Skocz do zawartości

Amplituner w komodzie RTV - minimalny odstęp zapewniający cyrkulację powietrza aby sprzęt się nie przegrzewał


audioentuzjasta

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem sobie amplituner Onkyo TX-NR6100 do kina domowego. Wcześniej miałem już wykonaną na wymiar komodę RTV na sprzęt, do której ten amplituner miał zostać umiejscowiony. Przewidziałem dla niego półkę zabudowaną z boków i z tyłu (6cm otwór na przewody), ale z odsłoniętym przodem. Amplituner ma 10cm przestrzeni do tylnej ścianki komody, po 3,5cm z boków i 13cm do górnej półki. Po zakupie amplitunera okazało się, że producent zaleca minimum po 20cm przestrzeni u góry i po bokach oraz 10cm do tylnej ścianki, co zostało spełnione. Zastanawiam się, czy mogę użytkować amplituner tak umiejscowiony, czy absolutnie muszę zapewnić mu więcej przestrzeni? Ewentualnie, czy rozwiązanie typu 2 wentylatory zasilane przez USB (https://www.amazon.pl/AC-Infinity-wentylator-certyfikat-Playstation/dp/B00IJ2J2K0/r) położone na nim zagwarantowałyby odpowiednie odprowadzanie ciepła i nie musiałbym się przejmować przegrzewaniem urządzenia?
Jak wspomniałem, komoda była robiona na wymiar i jest tak skonstruowana, że bardzo ciężko będzie ją przerobić, aby zapewnić lepsze warunki dla amplitunera. Nie ma też możliwości postawienia go na komodzie, gdyż zasłaniałby telewizor. Pewnym rozwiązaniem jest zakup nowej szafki RTV, czego bardzo mocno chciałbym uniknąć lub przeróbka obecnej, ale to mało możliwe ze względu na jej specyfikę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, audioentuzjasta napisał:

Zastanawiam się, czy mogę użytkować amplituner tak umiejscowiony, czy absolutnie muszę zapewnić mu więcej przestrzeni? Ewentualnie, czy rozwiązanie typu 2 wentylatory zasilane przez USB (https://www.amazon.pl/AC-Infinity-wentylator-certyfikat-Playstation/dp/B00IJ2J2K0/r) położone na nim zagwarantowałyby odpowiednie odprowadzanie ciepła i nie musiałbym się przejmować przegrzewaniem urządzenia?

to się da pogodzić ale wentylatory na amplitunerze zbyt wiele nie pomogą.

Skoro z tyłu szafki masz miejsce/otwór na kable to zrób obok miejsce na wentylator. Im większy wentylator wsadzisz tym lepiej. Proponuje 120 albo lepiej 140mm. Które cicho pracują. Zamontuj go tak aby wyciągał powietrze, możesz nawet dwa obok siebie wsadzić.

Takie coś powinno spokojnie wystarczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.

Dodatkowo przesyłam jeszcze zdjęcie obrazujące amplituner i miejsce na niego o którym mowa.

@lolekdrugi Właśnie też zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, aby zamontować na plecach szafki nad amplitunerem wentylatory zamiast na nim, co wydaje się mieć więcej sensu pod względem odprowadzania ciepła. Mógłbym wywiercić otwory pod nie w tym celu. Pytanie tylko, czy nie lepiej by było, aby wentylatory pobierały powietrze zza pleców szafki i dmuchały nad amplitunerem zamiast wyciągać powietrze z nad niego i dmuchać w ścianę za nim (odstęp między plecami szafki a ścianą wynosi 3cm i chciałbym, żeby tak zostało, ale w ostateczności można zwiększyć o 2cm.

Myślałem też o zakupie takiego urządzenia: https://www.amazon.pl/Infinity-wentylatora-chlodzącego-odbiorników-komponentów/dp/B078PQJSRY/ ale jednak cena mocno wykracza poza mój budżet i nie wydaje mi się, żeby taka kwota była odpowiednia jak za urządzenie obsługujące jedynie wentylatory

IMG_1539.JPG

Edytowano przez audioentuzjasta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, audioentuzjasta napisał:

Pytanie tylko, czy nie lepiej by było, aby wentylatory pobierały powietrze zza pleców szafki i dmuchały nad amplitunerem zamiast wyciągać powietrze z nad niego i dmuchać w ścianę za nim (odstęp między plecami szafki a ścianą wynosi 3cm i chciałbym, żeby tak zostało, ale w ostateczności można zwiększyć o 2cm.

musiałbyś faktycznie szafkę odsunąć. Wentylatory mają za zadanie wyciągnąć ciepłe powietrze. Jeżeli będą dmuchać to niestety zbyt wiele to nie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz Koclęga napisał:

a jak są zasilane takie wentyle ? podłącza się po USB do Ampli ?

zazwyczaj 12V więc potrzebujesz zasilacz. Możesz sobie go podłączyć przez specjalną listwę która ma gniazdo główne i pomocnicze. Jak się prąd pojawia na głównym to wtedy włącza pomocnicze

 

2 godziny temu, Mateusz Koclęga napisał:

Moja wnęka ma max 35 cm wysokości. Za dużo Onkyo 6100 nie będzie miał przestrzeni więc może dupie takie wentyle na tył żeby trochę mu było lżej

Jak najbardziej tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lolekdrugi napisał:

musiałbyś faktycznie szafkę odsunąć. Wentylatory mają za zadanie wyciągnąć ciepłe powietrze. Jeżeli będą dmuchać to niestety zbyt wiele to nie da.

Rozumiem. Dzięki.

Poużywałem dzisiaj przez kilka godzin amplituner w tej szafce: ~30min grania na XBOX w 4k 60fps przepuszczając obraz i dźwięk poprzez HDMI w amplitunerze, ~2h słuchania muzyki w "all channel stereo" poprzez AirPlay, ~2h oglądania Netflixa (eARC). Termometrem bezdotykowym Microlife NC200 robiłem pomiary w różnych miejscach na górnej części obudowy starając się znaleźć najgorętsze punkty (celowałem również tak by trafić między kratki na różne komponenty w nim - wtedy te temperatury były trochę wyższe) i w żadnym przypadku nie udało mi się uzyskać odczytu powyżej 41° Celsjusza. Przeważnie było to ~35-37°, do 40° podczas celowania w głąb. Dodam, że temperatura pomieszczenia wynosiła ~23°. Jestem przekonany, że amplituner osiągnie wyższe temperatury w okresie letnim, ale chyba na obecną chwilę prezentuje się to nienajgorzej, prawda?
Myślę, że dla pewności mógłbym wywiercić w tylnej ścianie półki, po bokach, dwa otwory o średnicy 120mm, co powinno usprawnić cyrkulację powietrza. Ewentualnie, jeśli będzie to niewystarczające, to mógłbym wtedy zamontować tam 120mm wentylatory (na 5V podpinane USB do amplitunera).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audioentuzjasta napisał:

Rozumiem. Dzięki.

Poużywałem dzisiaj przez kilka godzin amplituner w tej szafce: ~30min grania na XBOX w 4k 60fps przepuszczając obraz i dźwięk poprzez HDMI w amplitunerze, ~2h słuchania muzyki w "all channel stereo" poprzez AirPlay, ~2h oglądania Netflixa (eARC). Termometrem bezdotykowym Microlife NC200 robiłem pomiary w różnych miejscach na górnej części obudowy starając się znaleźć najgorętsze punkty (celowałem również tak by trafić między kratki na różne komponenty w nim - wtedy te temperatury były trochę wyższe) i w żadnym przypadku nie udało mi się uzyskać odczytu powyżej 41° Celsjusza. Przeważnie było to ~35-37°, do 40° podczas celowania w głąb. Dodam, że temperatura pomieszczenia wynosiła ~23°. Jestem przekonany, że amplituner osiągnie wyższe temperatury w okresie letnim, ale chyba na obecną chwilę prezentuje się to nienajgorzej, prawda?
Myślę, że dla pewności mógłbym wywiercić w tylnej ścianie półki, po bokach, dwa otwory o średnicy 120mm, co powinno usprawnić cyrkulację powietrza. Ewentualnie, jeśli będzie to niewystarczające, to mógłbym wtedy zamontować tam 120mm wentylatory (na 5V podpinane USB do amplitunera).

Gratuluję zakupu amplitunera. Sam się na niego czaiłem, ale chyba poczekam na model 7100.

Wywierć w tyle 2 otwory pod wentyle. Tylko zrób je maksymalnie o góry, bo ciepłe powietrze unosi się do góry.  Tylko zastanawiam się, czy wtedy te wentyle nie będą też zaciągać powietrza z przodu, co może trochę przyhamować wydostanie się powietrza ciepłego z góry amplitunera. Ale to pewnie idzie dopracować obrotami wntylatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lolekdrugi napisał:

to się da pogodzić ale wentylatory na amplitunerze zbyt wiele nie pomogą.

Dlaczego?

Mam to sprawdzone z wynikami także.

11 godzin temu, Mateusz Koclęga napisał:

a jak są zasilane takie wentyle ? podłącza się po USB do Ampli ?

Może być pod USB amplitunera, może być osobny zasilacz uruchamiany triggerem może tez działać z gosund SP111

Moim zdaniem ta szafka jest dla niego za mała nawet jak będa wentylatory.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, S4Home napisał:

Dlaczego?

Mam to sprawdzone z wynikami także.

Może być pod USB amplitunera, może być osobny zasilacz uruchamiany triggerem może tez działać z gosund SP111

Moim zdaniem ta szafka jest dla niego za mała nawet jak będa wentylatory.

Piotr

czy temp max 40 C jak opisał kolega wyżej to już za dużo dla Ampli ?

Obstawiam, że położenie ampli na półce pewnie było by najlepsze ale 20 cm na nim byłby już centralny głośnik. Czy to nie będzie większe zło względem trochę mniejszej przestrzeni w półce ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, audioentuzjasta napisał:

na 5V podpinane USB do amplitunera)

jeżeli będą na 5V to ok.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

gosund SP111

przy okazji tematu, gdzieś w sieci pisali aby uważać na wtyczki smart ale nie pamiętam jakich producentów. Chodzi o obciążenie nominalne. Czyli jak producent podaje, że można 16A puścić to lepiej tego nie robić bo podobno lubią tego nie wytrzymać. Czyli lepiej aby urządzenie brało mniej prądu niż te 16A dla własnego bezpieczeństwa.

 

1 godzinę temu, MasterD23337 napisał:

Wywierć w tyle 2 otwory pod wentyle. Tylko zrób je maksymalnie o góry, bo ciepłe powietrze unosi się do góry. 

o ile idzie grawitacyjnie. Jak wymusza obieg to już ma to mniejsze znaczenie.

 

1 godzinę temu, MasterD23337 napisał:

Tylko zastanawiam się, czy wtedy te wentyle nie będą też zaciągać powietrza z przodu, co może trochę przyhamować wydostanie się powietrza ciepłego z góry amplitunera

To jest akurat ok, odbierasz ciepłe i zastępujesz go świeżym powietrzem, chłodniejszym. Oczywiście, korzystniej byłoby gdyby wentylatory leżały na górze amplitunera i w przypadku @audioentuzjasta jest taka możliwość bo ma na to miejsce. W sumie w jego wypadku pewnie można by się szarpnąć na coś "ładnego" a nie same wentylatory. 

 

@Mateusz Koclęga jak wsadzisz wentylatory to już nie musisz się zbytnio martwić. Wymuszasz przepływ czyli amplituner ma gdzie oddać powietrze o ile te wentylatory nie pchają tego do zamkniętej przestrzeni.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lolekdrugi napisał:

To jest akurat ok, odbierasz ciepłe i zastępujesz go świeżym powietrzem, chłodniejszym. Oczywiście, korzystniej byłoby gdyby wentylatory leżały na górze amplitunera i w przypadku @audioentuzjasta jest taka możliwość bo ma na to miejsce. W sumie w jego wypadku pewnie można by się szarpnąć na coś "ładnego" a nie same wentylatory. 

Podałem wyżej link do wentylatorów 200mm(ewentualnie 140mm). Mógłby położyć 2 obok siebie. A z przodu na grubość wentylatorów można dorobić listwę maskującą z logiem Onkyo lub bez. Pracuję na laserze, więc mógłbym koledze zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lolekdrugi napisał:

Czyli jak producent podaje, że można 16A puścić to lepiej tego nie robić bo podobno lubią tego nie wytrzymać. Czyli lepiej aby urządzenie brało mniej prądu niż te 16A dla własnego bezpieczeństwa.

16A to 3680W. Mało które urządzenia mają taki pobór na 230V, w audio to już w ogóle. No chyba że ktoś sobie rozgałęźnik walnie i zasili wiele urządzeń na raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lolekdrugi napisał:

przy okazji tematu, gdzieś w sieci pisali aby uważać na wtyczki smart ale nie pamiętam jakich producentów. Chodzi o obciążenie nominalne. Czyli jak producent podaje, że można 16A puścić to lepiej tego nie robić bo podobno lubią tego nie wytrzymać. Czyli lepiej aby urządzenie brało mniej prądu niż te 16A dla własnego bezpieczeństwa.

Tego nie wiem. Stosuje to bardzo mało prądożernych rzeczy. Ale podłączałem także odkurzacz i pralkę i było ok

Wentylatory jak najbardziej.

1 godzinę temu, Mateusz Koclęga napisał:

czy temp max 40 C jak opisał kolega wyżej to już za dużo dla Ampli ?

Na obudowie? To już sporo. Czy wewnątrz?

1 godzinę temu, Mateusz Koclęga napisał:

Czy to nie będzie większe zło względem trochę mniejszej przestrzeni w półce ? 

Moim zdaniem nie. Ale co on będzie wisiał?

4 minuty temu, Butler napisał:

16A to 3680W. Mało które urządzenia mają taki pobór na 230V, w audio to już w ogóle. No chyba że ktoś sobie rozgałęźnik walnie i zasili wiele urządzeń na raz.

Z kolei do tego nie jest ten mikro SP111, tylko właśnie listwa sterowana z tej samej apki.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Butler napisał:

16A to 3680W. Mało które urządzenia mają taki pobór na 230V, w audio to już w ogóle. No chyba że ktoś sobie rozgałęźnik walnie i zasili wiele urządzeń na raz.

to fakt ale dobrze wiedzieć, że jest z nimi problem.

 

5 minut temu, S4Home napisał:

Na obudowie? To już sporo. Czy wewnątrz?

nie do końca. Stare Onkyo się potrafiły tak grzać. Nowe w sumie też. Ustaw selektor impedancji na 8ohm, podepnij kolumny typowo 4 omowe i pograj trochę, zobaczysz jaki gorący się stanie o ile się sam nie wyłączy.

 

4 minuty temu, FromBorg napisał:

Wentylatory to najgorszy z możliwych pomysłów, lepiej już nic nie robić niż szkodzić w ten sposób

wyjaśnisz proszę w jaki sposób wymuszenie przepływu powietrza w małej szafce ma szkodzić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lolekdrugi napisał:

 

wyjaśnisz proszę w jaki sposób wymuszenie przepływu powietrza w małej szafce ma szkodzić?

Stworzyłeś problem nie sprawdzając wymagań sprzętu i robiąc za małą szafkę. Teraz szukasz taniego rozwiązania. Takiego nie ma. Amplituner chłodzony jest pasywnie i tak został zaprojektowany. Zakłócisz obieg powietrza przewidziany przez producenta a umieszczając wentylatory tak jak na zdjęciu wyżej tylko podniesiesz temperaturę podzespołów. Oczywiście, możesz wierzyć w wiatraczki i co tam jeszcze tylko chcesz, ale obieg ciepłego powietrza i odbieranie ciepła z elementów sprzętu to troszkę bardziej skomplikowana sprawa niż może się wydawać. Masz za małą szafkę i tyle. Rozwiązaniem jest jej przerobienie lub wymiana, ale Tobie realne rozwiązanie problemu nie odpowiada. Możesz tez wymienić amplituner na wymagający mniejszej przestrzeni. Już się nie wtrącam, fachowców tu pełno, tak  jak i na forach gdzie nowotwory leczą ziołami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, FromBorg napisał:

Stworzyłeś problem nie sprawdzając wymagań sprzętu i robiąc za małą szafkę.

po pierwsze to nie mam ten problem.

15 minut temu, FromBorg napisał:

Amplituner chłodzony jest pasywnie i tak został zaprojektowany. Zakłócisz obieg powietrza przewidziany przez producenta a umieszczając wentylatory tak jak na zdjęciu wyżej tylko podniesiesz temperaturę podzespołów. Oczywiście, możesz wierzyć w wiatraczki i co tam jeszcze tylko chcesz, ale obieg ciepłego powietrza i odbieranie ciepła z elementów sprzętu to troszkę bardziej skomplikowana sprawa niż może się wydawać. Masz za małą szafkę i tyle. Rozwiązaniem jest jej przerobienie lub wymiana, ale Tobie realne rozwiązanie problemu nie odpowiada.

i tutaj częściowo się z Tobą zgadzam ale tylko częściowo. Faktycznie to nie jest taka prosta sprawa jak obieg powietrza itd. Jednak zerknij sobie proszę do instrukcji serwisowych amplitunerów różnych półek. Zobaczysz, że dość często modele które mają wentylator a te które go nie mają różnią się w budowie tylko tym wentylatorem. Po prostu gdy przyszło więcej mocy, producent musiał dołożyć ten wentylator gdyż zbyt mała obudowa amplitunera nie pozwala na odprowadzenie takiej ilości ciepła.  Pozwolę jeszcze sobie na zaskoczenie Twojej osoby. Onkyo TX-NR686 nie ma fabrycznie wentylatora ale zerknij do service manuala. Zobaczysz, że są tam wszystkie sygnały sterujące włącznie z ramką informacyjną o jego pracy. Po prostu ten sam osprzęt jest wsadzany do wyższego modelu który już wentylator dostał.W którym dokładnie miejscu, pozostawię tę zagadkę do rozwikłania Tobie.

 

15 minut temu, FromBorg napisał:

Już się nie wtrącam, fachowców tu pełno, tak  jak i na forach gdzie nowotwory leczą ziołami. 

wtrąciłeś się i podrzuciłeś pewną informację. Każdy ma do tego prawo.

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, FromBorg napisał:

Zakłócisz obieg powietrza przewidziany przez producenta a umieszczając wentylatory tak jak na zdjęciu wyżej tylko podniesiesz temperaturę podzespołów.

Nie trzeba być specjalistą by wiedzieć że każde aktywne chłodzenie - o ile zapewni się swobodną cyrkulację powietrza - będzie bardziej efektywne niż pasywne. To jest energia cieplna której nadmiar należy efektywnie odprowadzić i tu fizyka kwantowa nie jest potrzebna. Radiatory które są świetnymi przewodnikami cieplnymi umiejętnie dobiera tak, by ich powierzchnia (żeberek, listków itp) była wystarczająca do oddania ciepła do otoczenia. Wentylator czy wymiennik cieplny oparty na cieczach jak w PC to dużo bardziej efektywne rozwiązania, zdecydowanie mają większą wydajność. Pierwsze słyszę by mogły zaszkodzić jak sugerujesz. No dobra... Musiał by być na prawdę wielki splot okoliczności by ten "zakłócony" naturalny obieg powietrza wpływał negatywnie na konstrukcję. Jak znasz przykłady to z chęcią sobie je przestudiuję i może nawet zmienię zdanie. A jak nie... To lepiej będzie jak napisałeś że...

1 minutę temu, FromBorg napisał:

Już się nie wtrącam, fachowców tu pełno,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest jedna sprawa. Jeśli wentylatory mają wydmuchiwać ciepłe powietrze, to muszą być też wloty zimnego powietrza, aby był obieg.. Tu może być z tym ciężko. Bo z którego miejsca miałoby wlatywać chłodne powietrze?

Aktywne chłodzenie zaszkodzić by mogło, jeśli nie będzie dobrej cyrkulacji powietrza ( obiegu ).

Edytowano przez MasterD23337
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...