Skocz do zawartości

Amplituner w komodzie RTV - minimalny odstęp zapewniający cyrkulację powietrza aby sprzęt się nie przegrzewał


audioentuzjasta

Recommended Posts

Moim zdaniem w przeciętnych warunkach domowych w przypadku wzmacniaczy pracujących w klasie AB przestrzeni wokół nie musi być być bardzo dużo. po 2 cm po bokach i z 8 cm nad powinno wystarczyć jako minimum. Często się zdarza że ktoś stawia jakiś inny sprzęt na wzmacniaczu lub trzyma sprzęt za zamkniętymi drzwiczkami gdy on gra. Wtedy trudno mówić o prawidłowej wentylacji. Jednak tacy użytkownicy z zasady twierdzą ze przecież nic się nie dzieje i gra :) . Co najwyżej narzekają że czasem sprzęt się wyłączy i ma to świadczyć o tym że producenci robią dzisiaj kiepskie takie rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z fizyki i mojego doświadczenia z hardware komputerowego. Podstawa, to nie ograniczać przepływu powietrza. Producent prawdopodobnie przebadał przepływ  w swojej konstrukcji i często podaje warunki jakie powinno się spełniać przy instalacji sprzętu. Oczywiście założył także, że typowy użytkownik obciąży urządzenie w jakimś średnim procencie. Jeśli będziemy słuchać z gałą ustawioną na maxa, powinno zadziałać zabezpieczenie termiczne. Oczywiście do czasu. Eksploatacja każdego urządzenia przy maksymalnym obciążeniu, skróci jego życie. 

Co do mechanicznego wymuszania przepływu powietrza. Podstawa, to odprowadzamy ciepłe powietrze a nie wdmuchujemy zimne. Wdmuchiwanie powietrza powoduje tworzenie się poduszki powietrznej wewnątrz obudowy i może wystąpić zjawisko, gdzie niektóre strefy w obudowie nie będą w stanie oddać ciepła do kanałów wentylacyjnych. Wentylator odciągający gorące powietrze powinien odbierać je z nad urządzenia. Oczywiście piszę tutaj o urządzeniu w którym konstrukcyjnie nie przewidziano aktywnego chłodzenia. Na koniec. Lepiej użyć wolnoobrotowego wentylatora o dużej średnicy niż wysokoobrotowej turbiny małej średnicy. Nie chodzi tu tylko o hałas ale o fizykę przepływu powietrza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, lolekdrugi napisał:

czyli w papierowej jest, w elektronicznej brak.

Tak. W rozbudowanej elektronicznej instrukcji znalazłem tylko informacje o tym, że w przypadku zbyt wysokiej temperatury, aby przeciwdziałać przegrzaniu, amplituner może ściszyć dźwięk lub się wyłączyć. Każą wtedy odczekać, aż ochłonie i upewnić się, że są zapewnione odpowiednie warunki dla przepływu powietrza zanim się go ponownie włączy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

kluczowe słowo "imprezę". Czyli wzmacniacz grał zapewne na innych poziomach mocy, czyli bardziej się grzał. Przy normalnym użytkowaniu nic mu nie będzie, jak dołoży wiatraki to już w ogóle.

Zgasił się po godzinie klasycznego zwykłego grania. Kiedy był wyjęty mógł się nagrzać zdecydowanie bardziej bez awaryjnego trybu.

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

jedyne co są w stanie przypuszczać to, przegrzanie elementów. Dalej pytanie czy zapisują pełną historię temperatury, jeżeli tak t faktycznie można by się na to powołać. Dla przykładu Apple w swoich telefonach umieszcza czujnik zalania. Po tym serwis wie czy telefon był zalany. Niestety wadą tego rozwiązania jest reakcja tego czujnika na dużą wilgotność która nie koniecznie wynika z zalania. Wtedy również odmówią serwisu chociaż nie mają do tego podstaw.

Jak mowie nie wiem jak to działa.

Ale wiem że to sie działo. I wtedy reklamacja może być odrzucona gdyż amplituner był uzywany niezgodnie z przeznaczeniem.

14 godzin temu, Mateusz Koclęga napisał:

https://www.onkyousa.com/wp-content/uploads/2021/08/SN29403926A_TX-NR6100_En_200616_web.pdf

Gdzie w instrukcji jest podane jak ma być ustawiony Apmli żeby było ok ?

No to jeśl teraz nie podają to trochę dziwnie bo dawniej zawsze to było podawane. Ale zobacz na FAQ tez na końcu.

B az dziwne żeby nie było nigdzie wzmianka o wentylacji.

 

14 godzin temu, Mateusz Koclęga napisał:

czyli teoretycznie nie mogą się przyczepić jak sprzęt się zagrzeje bo nic o tym nie wspomnieli :D

Próbuj :P

11 godzin temu, audioentuzjasta napisał:

Podane jest to w "Initial Setup Guide" jako "wskazówka"/zalecenie, a nie wymóg.

IMG_1541.png

A no widzisz. Tylko on się 2 razy może wyłączyć a 3raz już nie.

I to będzie dla nich już sygnał że mimo komunikatów przez amplituner nadal go tak używałeś.

Czyli jednak

Jak mowie to się zdarzało.

Przepraszam Was panowie ale nieco głupia dyskusja.

Tak ma to stać. Chcesz wpakowac w szafkę umówmy się. Na własną odpowiedzialność. A nie kręcić czy tak mozna, gdzie to napisali i tak dalej.

W instrukcji samochodu, pytam bo nie wiem, jest napisane aby zmieniać biegi? Czy mozna jechac na 1 do 70 km/h

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

W instrukcji samochodu, pytam bo nie wiem, jest napisane aby zmieniać biegi? Czy mozna jechac na 1 do 70 km/h

kiedyś podawali, teraz na wyświetlaczu się pojawia informacja. Paradoksalnie jednak korzystanie z niej oznacza, że Twój  silnik szybciej będzie się nadawał do remontu :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Przepraszam Was panowie ale nieco głupia dyskusja.

Tak ma to stać. Chcesz wpakowac w szafkę umówmy się. Na własną odpowiedzialność. A nie kręcić czy tak mozna, gdzie to napisali i tak dalej.

Zupełnie się nie zgadzam. W skróconej instrukcji jest wyłącznie rekomendacja pokazująca jak to ma stać i w dodatku z tego co widać na niej, to z tyłu szafka jest zamknięta. Nie jest to twardy wymóg, że dokładnie takie warunki mają być spełnione. Wszyscy wiemy, że rozchodzi się o cyrkulację powietrza, którą trzeba zapewnić w pewien sposób. Po to jest forum, żeby przedyskutować problem i znaleźć potencjalne rozwiązania. Jednym z tych rozwiązań jest wykonanie otworów z tyłu szafki i ewentualnie dołożenie tam wentylatorów, dzięki czemu cyrkulacja powietrza zostanie zapewniona, ale w jakim stopniu, to się jeszcze okaże.

Dodam, że przyszedł mi dzisiaj wentylator Noctua NF-A14 5V PWM. Położyłem go na amplitunerze, który znajdywał się we wnęce i na maksymalnych obrotach pracując spowodował spadek temperatur o ponad 10°. Temperatury były dużo niższe, niż kiedy wzmacniacz pracował stojąc wolno poza szafką. Będę dalej testować i najpewniej wywiercę dwa otwory po 140mm z tyłu szafki i zamontuję do nich wentylatory, co mam nadzieję w zupełności wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2022 o 12:30, audioentuzjasta napisał:

Temperatury były dużo niższe, niż kiedy wzmacniacz pracował stojąc wolno poza szafką. Będę dalej testować i najpewniej wywiercę dwa otwory po 140mm z tyłu szafki i zamontuję do nich wentylatory, co mam nadzieję w zupełności wystarczy.

A nie można amp. postawić po prostu na szafce , a jak się nie mieści to zmienić szafkę ?

Jak czytam niektóre wpisy to się zastanawiam , o co chodzi z tymi szafkami ? To jakiś dogmat wystroju , czy jak ?

Pomylić się każdy może , nie wziąć jakiś wymiarów pod uwagę , ale zawsze można to zmienić zmieniając mebel . A nie kombinując z aparaturą chłodzącą coś ,co postawione na szafce chłodzić nie trzeba.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

A nie można amp. postawić po prostu na szafce , a jak się nie mieści to zmienić szafkę ?

Jak czytam niektóre wpisy to się zastanawiam , o co chodzi z tymi szafkami ? To jakiś dogmat wystroju , czy jak ?

Pomylić się każdy może , nie wziąć jakiś wymiarów pod uwagę , ale zawsze można to zmienić zmieniając mebel . A nie kombinując z aparaturą chłodzącą coś ,co postawione na szafce chłodzić nie trzeba.

czasami jeszcze wchodzi pod uwagę współczynnik WMŻ (Wymagania Mojej Żony) :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2022 o 12:30, audioentuzjasta napisał:

Zupełnie się nie zgadzam. W skróconej instrukcji jest wyłącznie rekomendacja pokazująca jak to ma stać i w dodatku z tego co widać na niej, to z tyłu szafka jest zamknięta. Nie jest to twardy wymóg, że dokładnie takie warunki mają być spełnione.

Jasne że możesz się nie zgadzać. Ja tylko sygnalizuje żeby nie było problemu z serwisem później.

A jak mówiłem słyszałem o takowych. Każdy ma swój rozum i robi po swojemu.

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

A nie można amp. postawić po prostu na szafce , a jak się nie mieści to zmienić szafkę ?

Dokładnie o tym pisałem.

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Jak czytam niektóre wpisy to się zastanawiam , o co chodzi z tymi szafkami ? To jakiś dogmat wystroju , czy jak ?

Szafka RTV nie do RTV tylko do wyglądu. Tak to zaczyna wyglądać.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Ale co schowac. Ja mam już drugi dekoder TV-SAT ktory także się grzeje i jego także bym do szafki nie wsadził, mimo że dzierżawiony. Wiec pytanie dla kogo. Wygląd kosztem wszystkiego innego?

No właśnie producenci to widzą i dlatego elektronika idzie w gorsze wykonanie kosztem wyglądu i funkcji. Sami jesteśmy za to odpowiedzialni.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tomek4446 napisał:

A nie można amp. postawić po prostu na szafce , a jak się nie mieści to zmienić szafkę ?

W moim przypadku nie ma miejsca na postawienie na szafce i to wcale nie dlatego, że leży tam serwetka, która ma nadawać klasycznej polskiej prezencji ;)
Tak naprawdę alternatywne rozwiązanie, to wykonanie nowej szafki RTV na wymiar. Obecna też była na wymiar i nie chodzi tu o wygląd, a o funkcjonalność względem jeszcze innego sprzętu. Pomieszczenie jest małe, każdy centymetr jest uwzględniony w projekcie. Nowa szafka to koszt podobny do kosztu zakupu samego amplitunera, co kompletnie mija się z celem. Dobrym obejściem problemu są wentylatory podpięte na USB do amplitunera :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

Rozważ jeszcze czy amplituner w ogóle musi u Ciebie być tam z przodu niczym w kapliczce. Ja mam swój w prawym tylnym rogu pomieszczenia.

Ampli są teraz w takiej cenie i dostępności, że jak uda się jakiś kupić to właśnie powinien stać na środku jako przedmiot czci :D Niech sąsiad widzi jak przyjdzie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich głupich dyskusji na tym forum (co nie oznacza, ze są wyłącznie takie), ta jest zdecydowanie najgłupsza. Ta wątek  człowieka, który kupił stol do ping-ponga, wstawił go do pomieszczenia w którym od krawędzi stołu do ścian jest 40 cm, bo tak kazała zona, a teraz chce porad jak tam grać, przy czym wszystkie uwagi „masz za mało miejsca” traktuje jak ataki personalne, gustując w radach w stylu „zmień dres na cieńszy i trzymaj łokcie przy ciele”.  Niemniej trudno powtórzę – masz za mało miejsca. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FromBorg napisał:

Niemniej trudno powtórzę – masz za mało miejsca. 

to ja także powtórzę wpis kogoś innego. Wypadało by odpowiedzieć na prośbę:

Cytat

Jak znasz przykłady to z chęcią sobie je przestudiuję i może nawet zmienię zdanie. A jak nie... To lepiej będzie jak napisałeś że...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...