Skocz do zawartości

Mały salon z aneksem...


Chris_

Recommended Posts

Cześć,

Uprzejmie proszę o pomoc w doborze sprzętu do maleńkiego salonu połączonego z aneksem kuchennym. Jestem przed finalnym wykończeniem ścian proszę o wskazanie miejsc, w których mam wykuć miejsca dla prawidłowego rozmieszczenia głośników (kable pod, głośniki nad tynkiem). Chciałbym umieścić głośniki sufitowe do Atmos. Będzie to sprzęt spełniający również rolę muzyczną. Przeznaczenie, to w dość równych proporcjach muzyka (od Muzyki Klasycznej i instrumentalnej, przez Dire Straits, Toto, Pink Floyd, do AC/DC, Metallica, Tool), koncerty Blu-Ray w/w, film. Mam również zamiar nadrobić zaległości filmowe z ostatnich kilkunastu lat, czyli wszystkie Hobbity, Gwiezdne Wojny, Marvele, Matrixy, itp. Określonego budżetu nie mam. Zależy mi na tym, żeby mimo wszystko wyciągnąć z tego jak najwięcej.

Załączam poglądową grafikę.

Oczywiście aktywnie skorzystam ze wszelkich propozycji i możliwości odsłuchu. Chętnie również zaproszę do pomiarów i aranżacji (jestem z W-wy), jednak na razie do końca tygodnia musze przedstawić majstrowi co ma gdzie wykuć. 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

salonik.jpg

Edytowano przez Chris_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Prawdopodobnie przeczytałeś "po łebkach", ponieważ napisałem, że nie mam określonego budżetu, oraz że na razie zależy mi na wskazaniu miejsc pod głośniki.

Chętnie skorzystam, ale to jak wspomniałem później, na razie dopiero "się buduję" 🙂

7 minut temu, Chris_ napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Prawdopodobnie przeczytałeś "po łebkach", ponieważ napisałem, że nie mam określonego budżetu, oraz że na razie zależy mi na wskazaniu miejsc pod głośniki.

Chętnie skorzystam, ale to jak wspomniałem później, na razie jeszcze przez moment "się buduję" 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie z głośnikami wysokościowymi (Atmos w Dolby) to 5.1.2. Umieścić przewody/głośniki musisz wg poniższych grafik. Zwróć uwagę na podane kąty i odległości. Głośniki toru podstawowego na wysokości odsłuchu, surround po bokach lekko za Tobą, Atmosy w suficie lekko przed Tobą. Informacyjnie... Mógłbyś zdecydować się na bardziej zaawansowany układ wyłącznie jakbyś odsunął kanapę do przodu co najmniej o metr. Tu masz cały poradnik od Dolby jakbyś miał ochotę go przejrzeć.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Chris_ napisał:

Czy lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie głośników surround po bokach kanapy na wysokości uszu, czy może w górnych rogach skierowanych w kierunku kanapy?

Górne rogi nie. Montujesz na wysokości uszu - Lewy surround na lewo od okna a prawy pod schodami. Ewentualnie dajesz dipole na ścianie za Tobą i rozstawiasz rozsądnie ile się da, ale też na poziomie oparcia głowy na kanapie. Wyżej to tylko warunkowo, jak głośnik by był za blisko (bliżej jak 1m).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem sobie za kanapą dipole MA Bronze FX, chyba że uważacie, że powinienem jeszcze rozważyć coś innego.

Natomiast mam zagwozdkę z "atmosami" nad kanapą. Niestety nie dysponuję podwieszanym sufitem, więc będę poszukiwał głośników jak najcieńszych. Mogą być w obudowie naściennej (podsufitowej), ewentualnie ktoś mi podpowiedział, że można by się pokusić o głośniki instalacyjne i zlecić stolarzowi wykonanie ramek. 

Czy możecie polecić takie głośniki?

Dzięki.

Edytowano przez Chris_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sufit kup głośniki w skośnej obudowie (te nakładkowe na fronty via Atmos) i zamontuj mniej więcej tak jak na grafikach poniżej. Zanim kupisz, zorientuj się jakie mają mocowanie, bo to będzie jak wieszanie obrazka na suficie. Możesz kupić też płaskie ścienne głośniki, też będą ok. Ostatnio jeden z forumowiczów ładnie rozpisał postęp z prac i efekty które osiągnął.

link 1

link 2

x1.thumb.PNG.13f62b21d2313070acb4bddd79dadb94.PNGx2.thumb.PNG.7b25790073bff1d22e0457a80fb54e9b.PNGx3.thumb.PNG.4417baa883b1f3fc00fd15b2ecc06a48.PNGx4.thumb.PNG.41db360099afe8685fc7c1d0dda893e1.PNG

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 26.03.2022 o 16:20, Butler napisał:

Takich bardzo płytkich i dobrze grających głośników za dużo to nie ma. Zerknij jakiego typu byś widział konstrukcje... Nie wiem jak grają, ale na początek na Atmos będą ok.

 

 

Dzięki, te pierwsze fajne, tylko czy nie nazbyt tanie? Co masz na myśli pisząc "na początek"? Moje pierwsze kino domowe 5.1 oparte o Yamaha i Jamo miałem około roku 2000 🙂

Funkcjonalnie podoba mi się NAD 758 V3i i B&W 706 S2. Muszę gdzieś "osłuchać" ten zestaw. Nadałoby się to do moich 10/20m2? Chciałbym jeszcze Dali Opticon 6 MK2, ale boję się, że "zamorduję" mój salonik z aneksem jego parametrami i basem.

Edytowano przez Chris_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chris_ napisał:

Co masz na myśli pisząc "na początek"?

 

Dnia 26.03.2022 o 16:20, Butler napisał:

na początek na Atmos

Jakieś płaskie pierwsze z brzegu znalazłem, chodziło mi o to czego ogólnie oczekujesz. Ciężko o filigranowe głośniczki które zapewnią super barwę dźwięku. Te wszystkie lekkie, tanie plastikowe konstrukcje szału nie robią, ale na początek zabawy z Atmos moim zdaniem będą ok. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, jak uznasz że jest słabo, to zdecydujesz się na lepsze konstrukcje. Moim zdaniem od razu lepiej brać coś konkretnego, ale jak musi być płaski... To jest jak jest. Branża zaraz coś Ci zaproponuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MASX napisał:

Nie wiem ile na te atmosy chcesz przeznaczyć. Ja kupiłem focal dome flax sat i jestem z nich bardzo zadowolony. Do tego bardzo ładnie prezentują się na suficie.

Fajne, szczególnie ewentualna regulacja kątów. Czy nie byłoby dla Ciebie problemem zrobienie zdjęcia jak to wygląda na suficie? Oczywiście może być na priv.

Wcześniej również zwróciłem uwagę na ELAC, tylko obawiam się tych  bass reflexów. 

 

Edytowano przez Chris_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maciek72 napisał:

Nie małe,  ale jeżeli stawiasz na jakość to montaż w rogu sufit/ściana 

Nie zgadzam się. Kilka postów wyżej dałem grafiki jak to powinno wyglądać dla Atmos w tego typu konstrukcji. Chyba że nie Atmos sufitowy, tylko AURO3D lub stare systemy Dolby gdzie były stosowane głośniki przednie górne nad frontami.

8 godzin temu, Chris_ napisał:

Słuchajcie, a w jakiej odległości od bocznej ściany zamontować dipol za kanapą od strony okna? Co do wysokości, jeżeli kanapa do krawędzi zagłówka ma 100 cm, czy dolna krawędź głośnika na 120 cm będzie git?

120cm od podłogi będzie git. Ile od bocznej ściany? Tak żebyś głośnika nie miał przy samym uchu, najlepiej więcej jak 1m. W samym narożniku może bym go nie dawał, ale te 10-15cm od niego moim zdaniem się sprawdzi. Najlepiej odsłuchać przy prowizorycznym ustawieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...