Skocz do zawartości

Czym dla mnie jest dobre brzmienie


Melo-man

Recommended Posts

35 minut temu, seba3002 napisał:

a Ty przypadkiem z Łodzi nie jesteś? 

Nie, jedynie tam kiedyś studiowałem.

43 minuty temu, tomek4446 napisał:

zdajesz sobie sprawę , że my tak pitolić , to możemy jeszcze z miesiąc ?

Ty mi powiedz, to nie ja gram na przeczekanie, chociaż w żaden spójny i racjonalny sposób nie potrafię uzasadnić swojego stanowiska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Dzik napisał:

Ty mi powiedz, to nie ja gram na przeczekanie, chociaż w żaden spójny i racjonalny sposób nie potrafię uzasadnić swojego stanowiska.

@Dzik z całym szacunkiem , to że czegoś nie rozumiesz , nie oznacza , że to coś nie istnieje :)

A , i ja też nie narzekam na brzmienie . Zakończyłem poszukiwania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

A mnie ciągle mało :)

Na pewno chciałbym "dopracować" (chociaż jest juz ok) scenę jeszcze bardziej, bo wiem ze to możliwe.

Niestety zmiany mogą być zawsze. Jeżeli nie na lepsze, to przynajmniej na inne. Można brzmienie analizować i rozkmniniać w nieskończoność, zwłaszcza, ze żaden system nie jest idealny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dzik Wróciłem , o czym tam gaworzyliśmy ? :) 

Jak różne mogą być brzmienia można się fajnie przekonać słuchając systemów w ich naturalnym środowisku czyli pokojach użytkowników. Nie ma co analizować brzmienia poszczególnych elementów tylko całości system + akustyka. Pomysł Sebastiana @seba3002 jest świetny , bardzo wzbogaca wiedzę o tym jak różne mogą być prezentacje. dobrze by było u każdego z odwiedzanych puścić jeden , ten sam utwór. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dzik napisał:

Nie oznacza też, że istnieje, zwłaszcza jeśli nie ma na to żadnych dowodów.

 

Już pisałem 100 razy, napisze 101 nie mierzymy też smaku i zapachu, a nie możesz zaprzeczyć ze istnieją takie wrażenia zmysłowe 😋

Podobnie jest z muzyką, coś tam można zmierzyć, co zresztą mierze z uporem maniaka, coś tam można nawet skorygować, ale to czy coś mi się podoba lub nie to już inna sprawa... (choć oczywiście trudno żeby mi się spodobał system z  20dB górkami albo ekstremalnymi zniekształceniami więc jakaś poprawność pomiarowa nie zaszkodzi ) 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, marcinmarcin napisał:

Już pisałem 100 razy, napisze 101 nie mierzymy też smaku i zapachu, a nie możesz zaprzeczyć ze istnieją takie wrażenia zmysłowe 😋

Nie mierzymy, ale przecież z czegoś te wrażenia zmysłowe wynikają - np. w powietrzu unoszą się jakieś cząsteczki gazu, które przekładają się na wrażenia zapachowe.

Podobnie ze smakiem. Jeśli położysz na kanapce oliwkę, to dla 10 przypadkowych osób ta kanapka może zmienić smak na 10 różnych sposobów, ale nie zmienia to faktu, że ta oliwka musi tam się najpierw znaleźć.

W przypadku kabli nie wykryto NIC, co mogłoby zostać usłyszane. W podwójnych ślepych próbach też nikt NIC nie usłyszał. Nie istnieje więc żadna obiektywna, MIERZALNA oliwka, która może powodować jakieś subiektywne, NIEMIERZALNE wrażenia.

Są za to dobrze znane zjawiska psychoakustyczne, które wyjaśniają cały fenomen - znane także w innych dziedzinach niż audio. Jak więc nazwać wiarę w grające kable inaczej niż upartym, nielogicznym trwaniem w zabobonie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.04.2022 o 19:16, DiBatonio napisał:

Z drugiej strony  wyżyłowane parametry charakterystyki częstotliwościowej do niczego nam niepotrzebne, skoro nasz słuch nie sięga 20KHz lub więcej.

Trafiłem na ten wpis, to jakaś bzdura¬¬, piszą chyba ci którzy nigdy nie słuchali odpowiedniego systemu.

To właśnie szerokie pasmo jest podstawą dobrego wiernego brzmienia.

@Dzik nie czytam wszystkiego, ale z czym macie problem?

Zostało zapisanych 12 stron, są jakieś konstruktywne wnioski :35_thinking:?

Pozdr.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dzik napisał:

Ależ proszę:

20 kHz to nawet nie wszyscy nastolatkowie słyszą.

coś Wam umyka, nie chodzi o to czy ktoś słyszy 20Hz cz 20kHz ale te częstotliwości mają wpływ na całość brzmienia.

Może też przypomnę że słuchamy dźwięków wzmocnionych a to już jest coś innego niż samo badanie u laryngologa przy (- 80dB )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

Na badaniach wychodzi mi 13.8 kHz, przy kolumnach jest znacznie wyżej :D

Ile? Całe 14? Normalnie nietoperz z ciebie.

2 minuty temu, Rega napisał:

Kto mnie zna osobiście, ten wie , ze raczej sobie ujmę niż dodam.

W takim razie wybacz. Zauważyłem, że umysł masz bardzo młody, ale myślałem, że ciało już w wieku średnim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dzik dodam jeszcze że nawet na budowę dźwięku ma wpływ 16Hz pomimo że go nie słyszymy ale w efekcie czujesz go na i w sobie.

1 minutę temu, Dzik napisał:

Ile? Całe 14? Normalnie nietoperz z ciebie.

zrób badanie swojego, sam robię co 5 lat, ostatnie to właśnie ten pomiar z 2020r.

Nietoperz¬¬ zajrzyj do encyklopedii a dowiesz się ile słyszy ¬¬

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Czym dla mnie jest dobre brzmienie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...