Skocz do zawartości

Czym dla mnie jest dobre brzmienie


Melo-man

Recommended Posts

Hmmm, ostatnio słuchałem takie ciekawe kolumny Wilson Benesch Trinity, które mają dodatkowy gwizdek utrawysokotonowy który gra w paśmie niesłyszalnym (powyżej 20k) dla 'lepszego odbioru'. Czy jesteśmy to w stanie odczuć? Nie wiem, usłyszeć na pewno nie... Kolumny grają wyjątkowo zrównoważonym dźwiękiem, nie męczą (czego się akurat obawiałem parząc na ten właśnie gwizdek) 

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

widzę że masz marzenia :15_yum:

Pozdr.

😁👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle to.... kiedyś juz pisałem tu.na forum o "pewnym fenomenie". 

Do kanału lewego zestawu audio podłączono gen. Czestotliwosci o wysokosci tejże np. 24khz (nie slyszalnej dla człowieka) a do prawego kanału drugi generator o czestotliwosci 23khz. Teoretycznie nie powinnismy nic usłyszeć, a tak naprawdę słyszymy częstotliwość "wypadkową" 1khz! Takie.... "czary".

Ps: Oczywiscie tweeter powinien obsługiwać to pasmo bez spadków ale to nie problem w obecnych konstrukcjach lekko siegajacych nawet 50khz ;) pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

Trafiłem na ten wpis, to jakaś bzdura¬¬, piszą chyba ci którzy nigdy nie słuchali odpowiedniego systemu.

Taaaaa, bzdura.

Rozumiem, że słyszysz 20kHz?

Zaś co do słuchania odpowiednich systemów, to nie będę komentować, ale myślę, że Tobie te systemy pozostaną tylko w sferze marzeń z którymi ja miałem do czynienia, ale też miewam okazje.

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Na badaniach wychodzi mi 13.8 kHz, przy kolumnach jest znacznie wyżej :D

Na jakich badaniach, dla pilotów? 

Audiogram sięga 8kHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi testami z YT to jakoś nie chce mi się wierzyć. Przed kilku laty w czasie testu (jakiś rozszerzony, czy jakoś tak to się nazywało) wyszło mi ok 15 kHz nawet niecałe, a po upływie kilku lat słyszę więcej??? Normalnie jak w Kanie galilejskiej. Cud??? Test robiony w Aarhus (Dania) w szpitalu  Dlatego pytałem na ile wiarygodny jest taki test.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

coś Wam umyka, nie chodzi o to czy ktoś słyszy 20Hz cz 20kHz ale te częstotliwości mają wpływ na całość brzmienia

Tak wplyw mają na pewno, ale to, że ja usłyszałem z moich monitorów już 23Hz, czy to oznacza, że one (monitory) tak nisko schodzą? 

Otóż nie, sweep z nagrania na YT puszczony przez kolumny w pokoju ściśle z tym pokojem koreluje i to że słyszymy tak niskie  częstotliwości to wpływ pomieszczenia i jego modów. 

Nagranie bdb dobrze nadaje się do szukania częstotliwości w których wzbudzą się nasze pomieszczenie.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rega napisał:

Z tymi testami z YT to jakoś nie chce mi się wierzyć. Przed kilku laty w czasie testu (jakiś rozszerzony, czy jakoś tak to się nazywało) wyszło mi ok 15 kHz nawet niecałe, a po upływie kilku lat słyszę więcej??? Normalnie jak w Kanie galilejskiej. Cud??? Test robiony w Aarhus (Dania) w szpitalu  Dlatego pytałem na ile wiarygodny jest taki test.

Mam pisać oczywistości, że to zależy od ustawienia sprzętu, poziomu głośności, poziomu hałasu? Przecież możesz sobie nawet pobrać plik testowy i odsłuchać. Gdzie tu jest jakieś pole do przekłamań?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DiBatonio napisał:

Dokładnie tak.

Zatem mając sonometr, na ile dB ustawić głośność, by test był wiarygodny?

To jest chyba źle postawione pytanie, bo pytasz nie tyle o "wiarygodność", ile o dokładność wg medycznych standardów. Ja nie wiem i nie chce mi się googlować, bo to dla mnie mało istotne.

W punkcie, od którego zaczyna się naturalne zużycie naszego słuchu, po prostu spada nam wrażliwość na dźwięk. Nawet podkręcając głośność o kilka dB za mocno nie wprowadzisz jakiegoś istotnego przekłamania. Zresztą powyższe to taki orientacyjny test.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zabawne, jak osoby zazwyczaj lekceważąco podchodzące do pomiarów w audio, wykłócają się teraz każdy Hz czy kHz sprawności swojego słuchu. Czy w tej sytuacji nie jest już najważniejsze subiektywne stwierdzenie, że (wszystko) słyszą? Po co te cyferki? 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, DiBatonio napisał:

Zatem mając sonometr, na ile dB ustawić głośność, by test był wiarygodny?

 

Dla tych co nie mają odpowiedniej aparatury mozna pokusić sie o test z generatorem i eq by sobie zobaczyć jak "daleko" (wyzsze czest.) Sięga nasz słuch w naszym zestawie i w naszych pomieszczeniach ;)

Ps: eq powinien "budować" górkę wraz z wzrostem czestotliwosci

Ps2: bardzo mozliwe ze w okolicy ok 12-15khz zabraknie skali w eq🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Rozumiem, że słyszysz 20kHz?

czytasz o czym piszę, czy tylko piszesz dla pisania ¬¬

Powtórzę to dla Ciebie szerokie pasmo ma znaczenie i buduje brzmienie dźwięku, nie musimy słyszeć 20kHz, ale te 20kHz w nagraniu ma znaczenie jeżeli zostało tak nagrane. Podobnie jest z 20Hz.

51 minut temu, DiBatonio napisał:

Otóż nie, sweep z nagrania na YT puszczony przez kolumny w pokoju ściśle z tym pokojem koreluje i to że słyszymy tak niskie  częstotliwości to wpływ pomieszczenia i jego modów. 

jeżeli robisz pomiary na podst nagrań z YT, życzę powodzenia  w pomiarach😭

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Czym dla mnie jest dobre brzmienie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...