Skocz do zawartości

Arcam AVR550 -> dobór głośników do kina oraz do stereo


wojoo

Recommended Posts

Siemandero,

Nadszedł moment kiedy muszę wymienić swoje kolumny. Czas (20 lat?) i zużycie zrobiły swoje a do tego próby reanimowania mocno zaszkodziły dźwiękowi więc zacząłem rozglądać się za jakimiś przyzwoitymi kolumnami.

Jestem już po kilku odsłuchach:

Klipsch RP-8000f

MA Silver 200 (niestety nie było 500)

Dali Oberon 9

Focal Aria 926

Focal Aria 948

Pierwsze wrażenia ogólnie bardzo pozytywne, najbardziej zawiodłem się chyba na Klipsch... liczyłem na szeroką scene i jebnięcie basem a tu niestety było zupełnie odwrotnie. Luka w średnicy wcale mi nie przeszkadzała, nawet bym powiedział, że to mi pasowało ale tak jak już wspominałem grały jakoś tak... punktowo? wąsko? bas wcale nie schodził jakoś nisko i sugerując się opiniami w internecie cały czas go szukałem

Następne do odsłuchu poszło DALI. Z racji, że obecnie mam właśnie 2 różne komplety tejże firmy byłem sceptycznie nastawiony, bo po prostu nie podoba mi się ich granie :) brak zejścia, basu, dużo średnicy itd. (nie pytajcie się dlaczego je kupiłem skoro mi się nie podobają bo sam nie znam na to odpowiedzi)

Oberon 9 zaskoczył mnie pozytywnie, pojawiła się świetna scena, szczegółowość, całkiem przyjemny wokal i niestety trochę zbyt dominujące średnie. Bas był konkretny, fajnie schodził i było go czuć. Co ciekawe pomimo dużo niższej wydajności na tej samej głośności ampli grały bardzo porównywalnie z Klipsch (mam na myśli oczywiście głośność). im dłużej ich słuchałem tym bardziej byłem zachwycony szerokością sceny, grały troche tak jakby był włączony jakis system przestrzenny Dolby. Niestety te kolumny są 4ohm'owe a Arcam nie lubi tej wartości, potrafi się wyłączyć przy 40% mocy (tak miałem przy swoich)

Kolejny odsłuch padł na Monitor Audio. Początkowo myślałem, że nie ma co sprawdzać takich małych pierdków ale po chwili zupełnie zmieniłem zdanie. Takie małe kolumny zagrały bardzo przyjemnie, detalicznie (mają bardzo fajny wokal), z mniejszą ilością średnich i mocnym basem. Scena również szeroka choć nie tak jak w Dali ale również przyjemna. Ciekawe jakby zagrały 500 w takim porównaniu? czy ilość niskich jest zdecydowanie większa? Ogólnie bardzo mi się spodobały :)

Na koniec wziąłem Focale. Kolumny grają fenomenalną sceną, nie wiem jak to focal robi ale prawie każe głośniki mają rewelacyjną scene (kiedyś miałem okazję posłuchać Sopra, chyba nr 3 i byłem zakochany :) ). Niestety Focale mają bardzo mało basu, przynajmniej w tym porównaniu. Pomijam już fakt, że mocno przekraczają mój budżet to tak czy siak brakuje im dołu. 

No dobra ale do sedna...

Kolumny mają być do kina Atmos oraz do muzyki. Głównie słucham muzyki elektronicznej (melodic techno, melodic progressive house, klubowa ) popu, ogólnie to co leci w radiu . Owszem lubie czasem posłuchać jakiegoś rocka, rock and rolla czy nawet bluesa.

Chciałbym przeznaczyć do ok 10k na pare, czyli tylko 2 kolumny. Ampli mam Arcama AVR550 i wydaje mi się, że jest to całkiem dobry sprzęt, poza tym zawsze można do niego dokupić jeszcze jakaś końcówkę (to chyba się nazywa końcówka?).

Zależy mi na dobrym, niskim basie. Fajnie gdyby było go słychać nawet podczas cichego odsłuchu. Szeroka scena, jasna góra (może trochę idąca w stronę analityczności?) niekoniecznie dużo średnicy :) 

(Warto zaznaczyć, że Arcam ma Dirac, więc zawsze jakąś niedoskonałość można trochę podreperować w EQ.)

Na dzień dzisiejszym moim faworytem jest Monitor Audio Silver 500 (choć go nie słuchałem ale podejrzewam, że będzie dużo fajniej od 200?) oraz Dali Oberon 9 ale on niestety ma tylko 4ohm i boję się, że będę miał podobny problem z wyłączaniem się ampli jak aktualnie z moimi też 4ohm' owymi.

Co byście jeszcze polecili do ewentualnego odsłuchu? czy powyższe kolumny sprawdzą się w kinie oraz do takiej muzyki? dodam, że lubię słuchać bardzo głośno.

Gdzieś poczytałem o Fyne Audio F502, jak to się ma do powyższego?

Może Heco 1000? albo Quadral Platinum 7?

Mała może podpowiedź? ->Od niedawna mam do komputera podpięte głośniki Edifier s360db i bardzo podoba mi się jak to gra, być może jest to spowodowane tym, że gra to razem z subem ;)

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :)

Nie wypisuje jakie mam pozostałe kolumny od KD bo to jest zbiorowisko, dopiero po zakupie frontów będe sukcesywnie wymieniał resztę wraz z subwooferem

Pomieszczenie ma ok 35m2 a przyszłościowo zmiana lokalizacji na ok 50m2

 

Edytowano przez wojoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wojoo napisał:

Na dzień dzisiejszym moim faworytem jest Monitor Audio Silver 500 (choć go nie słuchałem ale podejrzewam, że będzie dużo fajniej od 200?) oraz Dali Oberon 9 ale on niestety ma tylko 4ohm i boję się, że będę miał podobny problem z wyłączaniem się ampli jak aktualnie z moimi też 4ohm' owymi.

 

Silver 500 to także 4ohm. U mnie grają (silver 6G) z AVR10 i nie ma problemów. Wg mnie jest to bardzo dobrze grający zestaw zarówno w kinie jak i stereo. MA ma świetny centralny C350. Heco 1000 rozumiem Aurora, miałem 700 przed MA i nigdy bym do nich nie wrócił. Grają mocno dołem ale to jest strasznie wymuszony i sztuczny bas.
Wypożycz 500 do siebie i odsłuchaj. Teraz komplet 6G możesz dostać w dobrej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MASX napisał:

Silver 500 to także 4ohm. U mnie grają (silver 6G) z AVR10 i nie ma problemów. Wg mnie jest to bardzo dobrze grający zestaw zarówno w kinie jak i stereo. MA ma świetny centralny C350. Heco 1000 rozumiem Aurora, miałem 700 przed MA i nigdy bym do nich nie wrócił. Grają mocno dołem ale to jest strasznie wymuszony i sztuczny bas.
Wypożycz 500 do siebie i odsłuchaj. Teraz komplet 6G możesz dostać w dobrej cenie.

Na stronie producenta podana wartość nominalna MA 500 jest 8ohm. Czym się tak na prawdę różni wersja 6G vs 7G?

Będę próbował wypożyczyć, niestety w Warszawie jest to prawie niemożliwe, żaden ze znanych i posiadających salonów nie praktykuje czegoś takiego

 

Zapomniałem chyba dopisać, że powyższe testy zrobiłem na Arcamie

Edytowano przez wojoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory z nowej serii oznaczone 7G grają minimalnie jaśniej, bardziej przejrzyście, jakbyśmy dźwięk oczyścili i dodatkowo przefiltrowali. To nie jest ogromna zmiana bo charakter i temperament pozostał, ale słychać delikatną różnicę w tym aspekcie. Myślę, że przy tak założonym budżecie i przesłuchanych przez ciebie kolumnach ten wybór wydaje się oczywisty. Jeśli chciałbyś posłuchać tych kolumn to zapraszam do Pabianic te i wiele innych konstrukcji możesz u nas porównać - zapraszamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

To czego szukasz moim zdaniem już znalazłeś. Owszem możesz posłuchać teraz jak najwięcej. Żeby utrwalić się w swoim przekonaniu. Jednak Focal będzie obecnie liderem.

Silvery 500 koniecznie odsłuchaj bo to podobne ale rozwiniecie grania 200tek i to znacznie.

Ze swojej strony polecał bym jeszcze odsluch Audiophysica. Ale tu nie będziesz miał takiego zejścia jak w Silver 500 i Focala. Z tym że przy kinie nie będzie to potrzebne. Bo sub będzie musiał byc.

Zapraszam po wyceny i na odsluch

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Witaj,

To czego szukasz moim zdaniem już znalazłeś. Owszem możesz posłuchać teraz jak najwięcej. Żeby utrwalić się w swoim przekonaniu. Jednak Focal będzie obecnie liderem.

Silvery 500 koniecznie odsłuchaj bo to podobne ale rozwiniecie grania 200tek i to znacznie.

Ze swojej strony polecał bym jeszcze odsluch Audiophysica. Ale tu nie będziesz miał takiego zejścia jak w Silver 500 i Focala. Z tym że przy kinie nie będzie to potrzebne. Bo sub będzie musiał byc.

Zapraszam po wyceny i na odsluch

Piotr

 

 

Focale grały bardzo ładnie ale po 1, jak już wspomniałem słaby bas i są za drogie.

W swoim opisie podałem błędny numer odnośnie Silverów... odsłuch był na serii 300 7gen.

Z własnego doświadczenia wg Ciebie co będzie najlepszą opcją?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jasiek88 napisał:

Heco ms/Aurora sztuczny bas? pierwsze słyszę..., ale oczywiście tak jak mówisz są to kolumny które grają mocno dołem.

Każdy ma swój odbiór. Ja nie bardzo rozumiem co to sztuczny bas jest....

22 godziny temu, wojoo napisał:

Z własnego doświadczenia wg Ciebie co będzie najlepszą opcją?

Silvery 500 Ci spasują.

A z tańszych

Heco ale linia Revolution R7.

Jest szybko, konkretnie. przestrzennie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2022 o 08:19, S4Home napisał:

Każdy ma swój odbiór. Ja nie bardzo rozumiem co to sztuczny bas jest....

Może źle się wyraziłem. Nie tyle sztuczny co przez ich granie dołem czułem jakbym ich słuchał z załączonym w amplitunerze trybem podbicia basu. Po dłuższym czasie przestało mi się to podobać.

po zmianie na silver 500 tego basu nie ubyło ale przez tą jaśniejszą górę bardziej podoba mi się to granie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na dodatkowym odsłuchu, żeby raz jeszcze posłuchać kolumn plus przy okazji jeszcze coś innego, czego wcześniej nie słyszałem.

Oczywiście posłuchałem sobie Silvery 500 7g, dodatkowo raz jeszcze Focal Aria.

Jako nowość posłuchałem Heco Celan RV 7 oraz Pylon Jasper 25

Silver grają ogólnie super, szeroko, szczegółowo, jasno... a to mi się podoba. Niestety tym razem byłem zaskoczony kompletnym brakiem basu. Nie wiem czy to nie akurat kwestia sali odsłuchowej ale tak jak przy poprzednim teście 300 dawały go sporo tak tutaj grały mega płasko, bez emocji

Heko początkowo bardzo mi się spodobały, niestety im dłużej ich słuchałem tym robiły się dla mnie coraz bardziej męczące. Wokal brzmiał jakby kolumny były przykryte... kocem? jakby brakowało im wysokich tonów i grały tylko średnicą

Pylony od pierwszej sekundy spowodowały banan na mojej twarzy, bas i zejście. Duża ilośc tego dawała mi sporo frajdy. Chwilami miałem wrażenie, że gra razem z nimi subwoofer.

Na pewno to jest to czego oczekiwałbym od swoich kolumn. Niestety na basie odłuch się nie kończy :) brakowało mi trochę jednak średnicy. Wysokie były trochę zaokrąglone i brakuje im takiej szczegółowości jak mają Silvery

Kurczę... nie ma jakiegoś połączenia Silverów z Pylonem? to byłby dla mnie strzał w dziesiątke!

Chyba trzeba wziąć silvery na testy do domu, bo jak widać niestety sala odsłuchowa a zwykłe pomieszczenie to zupełnie inna bajka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wojoo napisał:

Silver grają ogólnie super, szeroko, szczegółowo, jasno... a to mi się podoba. Niestety tym razem byłem zaskoczony kompletnym brakiem basu. Nie wiem czy to nie akurat kwestia sali odsłuchowej ale tak jak przy poprzednim teście 300 dawały go sporo tak tutaj grały mega płasko, bez emocji

Sala odsłuchowa była inna? Wzmacniacz ten sam?

Możliwe że to akustyka

10 godzin temu, wojoo napisał:

Heko początkowo bardzo mi się spodobały, niestety im dłużej ich słuchałem tym robiły się dla mnie coraz bardziej męczące. Wokal brzmiał jakby kolumny były przykryte... kocem? jakby brakowało im wysokich tonów i grały tylko średnicą

Revolutiony? To bardzo dziwne. Jaki wzmacniacz i czyja to sala odsłuchowa?

10 godzin temu, wojoo napisał:

Kurczę... nie ma jakiegoś połączenia Silverów z Pylonem? to byłby dla mnie strzał w dziesiątke!

No jest bo Silvery 500 graja ładnie basem, Odsłuchaj ich gdzie indziej albo u siebie w domu w końcu

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Sala odsłuchowa była inna? Wzmacniacz ten sam?

Możliwe że to akustyka

Revolutiony? To bardzo dziwne. Jaki wzmacniacz i czyja to sala odsłuchowa?

No jest bo Silvery 500 graja ładnie basem, Odsłuchaj ich gdzie indziej albo u siebie w domu w końcu

Piotr

Sala zupełnie inna, odsłuch robiłem w Q21 

Zaczynaliśmy od wzmacniacza Arcama (chyba Sa20) ale nie było możliwości przesłuchania całego utworu bo w połowie przestawał grać. Potem został podłączony jakiś inny wzmacniacz ale teraz nie pamiętam dokładnie jaki

Czekam na silvery od S4Home :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie do porównania mógłbym jeszcze polecić Polk Audio Legend L600.

Grające dociążonym basem nie tracąc na tym szczegółowości,

akustyka w sali odsłuchowej często jest inna niż odczucia w pomieszczeniu docelowym.

Mamy możliwość wypożyczenia kolumn na odsłuch.

I sprawdzenia w warunkach domowych ewentualnie zaproponujemy inne kolumny z naszej oferty.

Zapraszamy do kontaktu z naszym Salonem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Q21 napisał:

Ewentualnie do porównania mógłbym jeszcze polecić Polk Audio Legend L600.

Grające dociążonym basem nie tracąc na tym szczegółowości,

akustyka w sali odsłuchowej często jest inna niż odczucia w pomieszczeniu docelowym.

Mamy możliwość wypożyczenia kolumn na odsłuch.

I sprawdzenia w warunkach domowych ewentualnie zaproponujemy inne kolumny z naszej oferty.

Zapraszamy do kontaktu z naszym Salonem.

 

Polk Audio nie słuchałem jeszcze ale patrząc na cenę za komplet wyżej wymienionych to chyba nie ma co sobie robić nawet smaku :)

Zdecydowanie za drogie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy za mną, akustyka pomieszczenia robi ogromną różnicę... kolumny fajnie schodzą, nisko i w filmach przejęły trochę rolę subwoofera :) jest bardzo przyjemnie, szeroko, doszło sporo szczegółów względem poprzednich kolumn. Ogólnie dziwnie mi sie trochę słuchało bo coś co znałem wcześniej i się przyzwyczaiłem to teraz przekaz był zupełnie inny (ale to chyba oczywiste)

Co do muzyki tez jest bardzo fajnie, zmniejszyłem podbicie basu o połowę czyli jakiś sukces został osiągnięty natomiast zawsze mogłoby być lepiej ;) 

To są moje wrażenia dopiero po 1 dniu (w sumie może ok 1h odsłuchu) więc trochę za mało żeby dokładnie je poznać. Jedynie co zaobserwowałem to to, że grają ciszej od poprzednich, musze sporo głośniej ustawić, żeby zaczęło to grać (i jest to trochę irytujące). Patrząc na dynamike to powinno być podobnie z moimi ale jednak tak nie jest.

Może to kwestia źródła? oglądam i słucham muzyki z Nvidia Shield Pro po HDMI, wyłączyłem Dirac do testów i nie zauważyłem poprawy w głośności 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2022 o 11:31, wojoo napisał:

Co zrobić, żeby skuteczność była większa? ;) żebym nie musiał tak kręcić potencjometrem :D

Nic nie zrobisz. To parametr kolumn ktory jest staly.

Dnia 16.04.2022 o 12:00, wojoo napisał:

Przy okazji zapytam, jakie są polecane kable do głośników? chciałbym coś co jest najlepsze w stosunku cena / jakość

Van Domme, Oehlbach, Procab

Nieco drozej QED, Kimber

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...